O zaświadczeniu lekarskim większość osób myśli jako o usprawiedliwieniu swojej nieobecności w zakładzie pracy. Faktycznie, ten dokument pozwala pracownikowi usprawiedliwić swoją nieobecność. Z drugiej strony to jest podstawowy dokument, pozwalający stwierdzić, czy osoba ubezpieczona ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.
Choć pracownicy nie muszą tego wiedzieć, zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich są sprecyzowane i nie tylko lekarze mogą wystawić zwolnienie lekarskie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kto może wystawić zaświadczenie lekarskie?
Najczęściej pracownicy korzystają z pomocy lekarza rodzinnego. I takie zaświadczenie wydane przez takiego lekarza najczęściej dostarczają do zakładu pracy. A jednak, o czym należy pamiętać, nie tylko ten lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie. Zgodnie z przepisami są do tego upoważnieni lekarze, dentyści i felczerzy.
Niezależnie od tego, który z uprawnionych lekarzy wstawia zaświadczenie o czasowej niezdolności pracownika do pracy, istotne jest to, że konieczne jest wypisanie zwolnienia na odpowiednim druku. Warto dodać, że w związku z przygotowanymi przepisami, współcześnie część lekarzy wystawia zaświadczenia w formie elektronicznej. W przyszłym roku w ten sposób zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy mają wystawiać już wszyscy pracownicy.
Elektroniczne zaświadczenie, czyli by zapobiegać nadużyciom
Dlaczego wkrótce mają być wystawiane tylko zaświadczenia w formie elektronicznej? Nie jest to przypadek. Ustawodawca chce w ten sposób wyeliminować zjawisko, które nasiliło się w ostatnich latach. Mowa o tym, że część pracowników korzystało z krótkich zwolnień, obejmujących np. 2-3 dni, zaś odpowiedni urząd, w tym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie miał możliwości zweryfikowania tego, czy pracownik wykorzystał zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem.
Ponieważ pracowników korzystających z krótkich zwolnień lekarskich przybywało z roku na rok, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Ponieważ informacja o nich będzie przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej, inspektorzy będą mogli sprawdzać każde podejrzane zaświadczenie niemal natychmiast.
Kiedy wystawia się zwolnienie lekarskie?
Zasadniczo zaświadczenie lekarskie wystawia się od dnia, w którym przeprowadzono badania. Od tej reguły istnieją jednak odstępstwa. Lekarz może zdecydować, że wystawi swojemu pacjentowi zwolnienie od dnia bezpośrednio następującego po badaniu. Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika również, że możliwe jest wystawienie zaświadczenia lekarskiego przypadającego po dniu przeprowadzenia badań, ale nie później niż 4 dni po dniu badania.
Poza wyżej wymienionymi możliwościami, nie można zapomnieć, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione również na okres niezdolności do pracy przypadający przed dniem, w którym odbyło się badanie. W tym przypadku istnieje jednak ograniczenie – okres ten nie może być dłuższy niż 3 dni. Odstępstwo dotyczy zaś lekarzy psychiatrów, mogących stwierdzić, że pacjent był niezdolny do pracy znaczenie wcześniej.
To może Cię również zainteresować
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe, a kiedy pracodawca wypłaca chorobowe?