Zwolnienie lekarskie. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Zwolnienie lekarskie. Czego jeszcze o nim nie wiesz?
Ze zwolnień lekarskich korzystamy najczęściej wówczas, gdy sami nie potrafimy poradzić sobie np. z przeziębieniem lub poważną chorobą. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, niekiedy zwolnienie może obejmować nawet te dni, w których faktycznie świadczył on pracę. Kiedy taka sytuacja jest dopuszczalna?

 O zaświadczeniu lekarskim większość osób myśli jako o usprawiedliwieniu swojej nieobecności w zakładzie pracy. Faktycznie, ten dokument pozwala pracownikowi usprawiedliwić swoją nieobecność. Z drugiej strony to jest podstawowy dokument, pozwalający stwierdzić, czy osoba ubezpieczona ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Choć pracownicy nie muszą tego wiedzieć, zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich są sprecyzowane i nie tylko lekarze mogą wystawić zwolnienie lekarskie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może wystawić zaświadczenie lekarskie?

Najczęściej pracownicy korzystają z pomocy lekarza rodzinnego. I takie zaświadczenie wydane przez takiego lekarza najczęściej dostarczają do zakładu pracy. A jednak, o czym należy pamiętać, nie tylko ten lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie. Zgodnie z przepisami są do tego upoważnieni lekarze, dentyści i felczerzy.

Niezależnie od tego, który z uprawnionych lekarzy wstawia zaświadczenie o czasowej niezdolności pracownika do pracy, istotne jest to, że konieczne jest wypisanie zwolnienia na odpowiednim druku. Warto dodać, że w związku z przygotowanymi przepisami, współcześnie część lekarzy wystawia zaświadczenia w formie elektronicznej. W przyszłym roku w ten sposób zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy mają wystawiać już wszyscy pracownicy.

Elektroniczne zaświadczenie, czyli by zapobiegać nadużyciom

Dlaczego wkrótce mają być wystawiane tylko zaświadczenia w formie elektronicznej? Nie jest to przypadek. Ustawodawca chce w ten sposób wyeliminować zjawisko, które nasiliło się w ostatnich latach. Mowa o tym, że część pracowników korzystało z krótkich zwolnień, obejmujących np. 2-3 dni, zaś odpowiedni urząd, w tym przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie miał możliwości zweryfikowania tego, czy pracownik wykorzystał zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ponieważ pracowników korzystających z krótkich zwolnień lekarskich przybywało z roku na rok, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Ponieważ informacja o nich będzie przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej, inspektorzy będą mogli sprawdzać każde podejrzane zaświadczenie niemal natychmiast.

Kiedy wystawia się zwolnienie lekarskie?

Zasadniczo zaświadczenie lekarskie wystawia się od dnia, w którym przeprowadzono badania. Od tej reguły istnieją jednak odstępstwa. Lekarz może zdecydować, że wystawi swojemu pacjentowi zwolnienie od dnia bezpośrednio następującego po badaniu. Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika również, że możliwe jest wystawienie zaświadczenia lekarskiego przypadającego po dniu przeprowadzenia badań, ale nie później niż 4 dni po dniu badania.

Poza wyżej wymienionymi możliwościami, nie można zapomnieć, że zaświadczenie lekarskie może być wystawione również na okres niezdolności do pracy przypadający przed dniem, w którym odbyło się badanie. W tym przypadku istnieje jednak ograniczenie – okres ten nie może być dłuższy niż 3 dni. Odstępstwo dotyczy zaś lekarzy psychiatrów, mogących stwierdzić, że pacjent był niezdolny do pracy znaczenie wcześniej.

Oceń ten wpis
Zwolnienie lekarskie. Czego jeszcze o nim nie wiesz?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Monika Zawisza
2019-12-17, 13:14
Po takim tekście wszystko jest dla mnie zrozumiałe i nic pod tym względem nie potrzeba dodawać do tematu. Warto na ten temat poczytać.
Michał Kozub
2019-12-03, 11:13
Wiele ludzi jednak pracuje i tylko tyle wie ile ma wolnego a nic więcej nie wie, bo nawet im się paska z wypłaty rozbitego nie chce przeczytać co na co i dzień itp. Dlatego takie coś bardzo przydatne.
Danuta
2019-05-15, 16:05
Przeczytałam ten przydatny artykuł, ale prawie wszystko wiedziałam.
Gosiek
2019-05-08, 15:11
Pchanie się zbyt daleko i narażanie zdrowia na niebezpieczeństwo zaszkodzi tylko na dłuższą metę. Dobrze jednak wiedzieć jak dokładnie działa L4 i z czym się wiąże.
Syrena
2019-05-02, 10:04
Zwolnienie lekarskie zwykle wymaga, aby osoba ubiegająca się o wyjątek przedstawiła dowód od lekarza wskazujący, dlaczego dana osoba nie może spełnić wymogów określonej zasady.
Wandzia
2019-04-01, 10:42
Najważniejsze zawsze by wszystko było zgodne z przepisami. Człowiek nie dość, że chory to jeszcze mógłby się narazić na negatywne konsekwencje w sowjej pracy - bez sensu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.