Zacząć należy od wyjaśnienia, czym jest samozatrudnienie. Przez to pojęcie rozumie się prowadzenie przez osobę zainteresowaną własnej działalności gospodarczej (jednoosobowej, która została wpisana do ewidencji). Samozatrudnienie polega przy tym na świadczeniu pracy na podstawie umów o współpracy, np. umowy o dzieło. Zgodnie z przepisami, działalność takiej osoby jest regulowana przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wszystko dlatego, że wykonuje ona pracę na własny rachunek i na własne ryzyko. Co więcej, współpracować może nie tylko ze swoim byłym szefem, lecz także z innymi podmiotami działającymi na rynku. Inaczej mówiąc, taka osoba może mieć więcej niż jedno źródło dochodu.
Czy to się opłaca?
Osoby rozważające samozatrudnienie mogą zastanawiać się, czy będzie się im ono opłacać. Pierwszym i często ostatnim klientem takiego podmiotu jest jego były pracodawca. Trzeba jednak wiedzieć, że ani były szef, ani przepisy nie ograniczają samozatrudnionego w tym, by świadczył pracę tylko na rzecz jednej firmy. W praktyce zatem może on dobierać sobie kontrahentów, może również dowolnie wybrać czas i miejsce pracy. W efekcie jest mniej ograniczony niż na etacie,co może przyczynić się do zwiększenia jego dochodów miesięcznych.
Samozatrudniony, przynajmniej przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej, płaci niższe niż etatowiec składki na ubezpieczenie społeczne. W praktyce zatem ma szansę zarabiać więcej niż na etacie nawet, jeżeli dochody utrzyma na tym samym poziomie co dotychczas. To kolejny powód, dla którego warto rozważyć możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.
Dodatkowe koszty
Trzeba jednak pamiętać, że osoba samozatrudniona musi liczyć się z dodatkowymi wydatkami, których nie ponosiła na etacie. Do takich zaliczyć należy np. koszty opłacenia księgowej. Większość osób rozpoczynających działalność gospodarczą jest przerażona ilością formalności. Jeżeli dodać do tego fakt zmieniania się z miesiąca na miesiąc poszczególnych przepisów, może okazać się, że – przynajmniej w początkowej fazie działalności – konieczna będzie współpraca z biurem rachunkowym. A to kosztuje.
Innym kosztem może być np. potrzeba wynajęcia lokalu. Większość początkujących przedsiębiorców stara się znaleźć tanie rozwiązanie. Takim może być np. wynajem pomieszczenia współdzielonego z innymi firmami lub korzystanie z biur na godziny (takie najczęściej są w dużych miastach).
Ryzyko też jest ważne
Nie można zapomnieć o ryzyku, jakie ponosi podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Tylko od jego działań zależy to, czy wypracuje zysk. Samozatrudniony musi więc liczyć się z faktem, że np. w niektórych miesiącach będzie miał znacznie mniej zleceń niż w pozostałych. Takie sytuacje wymagają oszczędności lub intensywniejszej pracy w innych miesiącach. W praktyce zatem konieczne jest dokładne rozważanie kosztów i maksymalnych zysków tak, by wiedzieć, czy prowadzenie działalności gospodarczej będzie rzeczywiście opłacalne.
Do odważnych świat należy
Pracownik, który nie spełnia się na etacie i jest przedsiębiorczy powinien pomyśleć o samozatrudnieniu. Taka forma pracy pozwala wykazać się tym, którzy chcą czegoś więcej niż tylko bezpiecznej posady i pensji na rachunku bankowym każdego 10. dnia miesiąca. Dobry biznesplan, racjonalne oszacowanie zysków i strat pozwoli na uruchomienie działalności, która będzie się po prostu opłacać.
To może Cię również zainteresować