A może firma na próbę?

A może firma na próbę?
Wyobraź sobie, że możesz otworzyć firmę na próbę, aby sprawdzić, czy jej prowadzenie będzie się opłacało. Projekt jest już gotowy. Jeżeli zostanie przegłosowany, każdy zainteresowany będzie mógł spróbować swoich sił jako przedsiębiorca i to minimalnym kosztem.

Założenie firmy to poważna decyzja, która nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili. Większość osób, które rozważają taki krok, obawia się przede wszystkim kosztów. Warto zauważyć, że największym problemem jest wysokość składek odprowadzanych do ZUS. Co prawda, początkujący przedsiębiorca może liczyć na szereg zniżek, niemniej jednak płacić trzeba niezależnie od osiągniętego dochodu. Do założenia działalności gospodarczej w naszym kraju nie zachęca również konieczność dopełnienia licznych formalności. Wszystko to sprawia, że na otwarcie własnej firmy decyduje się stosunkowo niewiele osób. Być może sytuacja zmieni się już wkrótce.

Masz pomysł? Masz szansę!

Do sejmu trafił przygotowany przez posłów KP Twojego Ruchu projekt, który przewiduje możliwość wprowadzenia takiej instytucji prawnej, na podstawie której każdy zainteresowany będzie miał możliwość podjęcia działalności gospodarczej, aby sprawdzić, czy jego pomysł na biznes sprawdzi się w praktyce. Takie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że koszty, jakie będzie musiał ponieść przedsiębiorca są naprawdę niewielkie. Dodatkowym plusem jest także uproszczona księgowość. W efekcie zatem każda osoba będzie mogła się przekonać ? bez ponoszenia kosztów ? czy prowadzenie działalności jest dla niej.

Zmiany w ustawie

Projekt ustawy wprowadza zmiany w ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Te dotyczą możliwości prowadzenia tzw. ?działalności gospodarczej w okresie próbnym?. Na jaki okres będzie możliwe prowadzenie firmy na próbę? W projekcie mowa o pierwszych 90 dniach. W tym przedziale czasu przedsiębiorcy mają mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przy niewielkich obciążeniach fiskalnych. Wszystko po to, aby wykorzystać potencjał i przedsiębiorczość zwłaszcza młodych osób, które często ograniczane są właśnie funduszami. Brak tych ostatnich uniemożliwia zrealizowanie marzeń o własnej firmie.

Tylko dla niektórych

W założeniu projektu ustawy nie każdy będzie mógł rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej na próbę. Mowa w nim wyłącznie o tych osobach, które w okresie ostatnich pięciu lat nie prowadziły działalności gospodarczej (w tym również działalności w okresie próbnym). Z całą jednak pewnością takie rozwiązanie wydaje się być ciekawe ? dzięki niemu swoich sił będą mogły spróbować osoby, które dotychczas nie miały okazji sprawdzić się jako przedsiębiorcy.

Udogodnień dla przedsiębiorców, którzy mają rozpocząć prowadzenie firmy w taki sposób ? w założeniu ? jest wiele. Przede wszystkim chodzi o kwestie podatkowe i składek. Składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne ma opłacać nie osoba, która zakłada działalność, ale mają  one być pokrywane ze środków, którymi dysponują urzędy pracy. Gdy mowa o podatku, projekt przewiduje, że ustawodawca wprowadzi zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej w okresie próbnym, niemniej jednak tylko do kwoty 10 000 złotych.

Oceń ten wpis
A może firma na próbę?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Iga
2019-12-12, 10:12
Wszystko można zrobić na próbę, w końcu traci się tylko preferencyjne koszty stałe. Można wtedy zobaczyć jak sobie człowiek radzi nawet jednocześnie pracując normalnie.
Zoe
2019-05-17, 17:40
Założenie firmy to żadna sztuka, kto tylko coś się orientuje w tym temacie. Składki do ZUS należy odprowadzać. Oby mieć zysk. Pewnie, że można zamknąć prowadzenie firmy. Syriusz fajnie napisał "Można spróbować".
Syriusz
2019-05-07, 10:14
Można spróbować. W sumie koszty na jakiś czas nie są aż takie duże, jednak trzeba mieć w obwodzie inne opcje gdy na przykład praca na własny rachunek się nie powiedzie.
Roman
2019-04-15, 14:20
Udane historie inspirują, ponieważ w nich zawsze można znaleźć podobieństwa z tymi, którzy decydują się na założenie własnej firmy. Jest łatwiej ale koszty i tak za duże.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.