Twoje wsparcie w rekrutacji

Uwalnianie zawodów - co warto wiedzieć?

Uwalnianie zawodów - co warto wiedzieć?
W jaki sposób zadbać o poziom oferowanych konsumentom usług? W dalszym ciągu możliwość wykonywania wielu zawodów jest uzależniona od zdobycia licencji. Już niebawem mają zostać uwolnione kolejne zawody.

Przed pierwszymi zmianami deregulacyjnymi w Polsce wykonywanie około 400 zawodów podlegało licencjom. W ostatnich latach uwalnianie zawodów stało się faktem. Politycy, którzy podjęli działania w tym zakresie podkreślali, że takie zmiany mają pozwolić młodym osobom wchodzącym na rynek pracy rozpocząć wykonywanie zawodu, który jest ich marzeniem. Przeciwnicy wskazywali zaś na możliwość pogorszenia się jakości świadczonych usług. Specjaliści, którzy bacznie przez ostatnie lata obserwowali rynek pracy i zmiany, jakie na nim zachodziły wskazują, że uwolnienie zawodów nie spowodowało zwiększonego zainteresowania wśród pracowników zawodami uwolnionymi. Również jakość świadczonych usług nie spadła zauważalnie. Być może właśnie ten fakt spowodował, że posłowie w maju bieżącego roku wznowili prace nad uwolnieniem kolejnych zawodów.

Rynek finansowy i usług prawnych

Najwięcej kontrowersji wywołuje dyskusja o uwolnieniu zawodów związanych z finansami, nieruchomościami i usługami prawnymi. W ostatnim przypadku rzeczywiście można mieć wątpliwości, czy brak konieczności zdobycia uprawnień nie spowoduje obniżenia jakości usług. Świadczenie porad prawnych wymaga wiedzy i doświadczenia. Dzisiejsi adwokaci czy radcy prawni ? zanim rozpoczną pracę w kancelarii ? muszą nie tylko zdać egzamin zawodowy, ale również odbyć praktyki. W efekcie zatem ich droga kształcenia jest długa. Uwolnienie akurat tych zawodów mogłoby spowodować obniżenie jakości świadczonych usług. Z drugiej jednak strony, podobne głosy pojawiały się jeszcze niedawno, np. wówczas gdy pojawił się pomysł deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości. Wbrew obawom na rynku nie powstały jak przysłowiowe grzyby po deszczu firmy z pracownikami bez licencji.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Deregulacja ? część III

W maju bieżącego roku posłowie rozpoczęli prace nad ustawą o uwolnieniu kolejnych zawodów. Na liście znajdują się m.in. pracownik artystyczny, inżynier pożarnictwa, muzealnik, rusznikarz, górnik strzałowy, inspektor ochrony radiologicznej, makler papierów wartościowych czy tłumacz przysięgły. W przypadku tych zawodów większość licencji pozostanie. Zmiany dotyczyć będą zaś egzaminu ? nie będzie on wymagany. Jednocześnie warto podkreślić, że rząd może zdecydować się na wprowadzenie takich rozwiązań w tym zakresie, jakie funkcjonują np. przy wykonywaniu zawodu taksówkarza. Choć egzamin został zniesiony, włodarze miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. mają możliwość zdecydować o przeprowadzaniu takiego.

Deregulacja ? są też pozytywne efekty

Skoro deregulacja zawodów wywołuje tyle pytań i kontrowersji, warto wskazać, że są również jej pozytywne strony. Jej celem jest bowiem zwiększenie konkurencyjności i ? co za tym idzie ? obniżenie cen przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług. Ponadto, uwolnienie zawodów ma spowodować, że młodzi ludzie będą mieli większy dostęp do atrakcyjnych zawodów, które aktualnie są zamknięte. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ograniczona zostanie biurokracja. Większość egzaminów przeprowadzanych jest przez państwo, również wpisy do rejestrów prowadzone są przez urzędy. Dodatkowym plusem deregulacji jest obniżenie kosztów. Przystąpienie do egzaminu wiąże się zazwyczaj z koniecznością uiszczenia opłaty.

Proces deregulacji zawodów został w Polsce podzielony na transze. W pierwszej uwolniono 51 zawodów, w drugiej 91. W trzeciej, która ma wejść w życie wkrótce, deregulacją objętych zostaną 104 zawody. Łącznie zapisy dotyczyć będą aż 246 zawodów.

Oceń ten wpis
Uwalnianie zawodów - co warto wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Kantyka2
2019-12-12, 15:53
Dobrze o tym wiedzieć fakt. Przede wszystkim dla mnie liczy się zdobycie jakiejkolwiek pracy i myślę czy się nie przebranżowić.
Bożena D
2019-05-19, 15:43
Artykuł przydatny, ale informacje w nim zawarte są dla osób, które znają tą tematykę. Nareszcie wiem coś o "deregulacji" ...
ANETA
2018-08-19, 09:55
Mam średnie wykształcenie ekonomiczne o specjalności finanse rachunkowość przez 20 lat pracowałam w biurze rachunkowym. Otworzyłam własne biuro ponieważ uzyskaną praktykę nabyłam przez wiele lat w 2016 i 2017 zrobiłam Kursy w SKwP i uważam że mam odpowiednie kwalifikacje do uslugowego prowadzenia ksiąg rachunkowych a teraz Ministerstwo finansów chce nam odebrać prawo do wykonywania zawodu
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.