!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop na żądanie

Skorzystaj z urlopu na żądanie

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

6 komentarzy

Skorzystaj z urlopu na żądanie
Dla pracowników skorzystanie z urlopu na żądanie jest możliwością szybkiego załatwienia określonych spraw, które nie mogą zostać przełożone. Z punktu widzenia pracodawcy urlop na żądanie może być problemem organizacyjnym, ale ? poza nielicznymi wyjątkami ? nie może on podważyć decyzji swojego podwładnego.

Urlop na żądanie wywołuje wiele kontrowersji. Rozpatrywać można go zarówno w kategoriach przywileju pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i organizacyjnego problemu pracodawców, którzy nierzadko muszą inaczej niż codziennie rozdzielić zadania w firmie. Niezależnie jednak od tego, na podstawie jakiego typu umowy o pracę osoba zatrudniona wykonuje swoje obowiązki, przysługują jej cztery dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym. Warto przy tym wiedzieć, że nie jest to dodatkowy ? obok urlopu wypoczynkowego ? urlop. W jaki sposób z niego skorzystać?

Zgłoszenie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia

Zagadnienie urlopu na żądanie zostało uregulowane przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1672 pracownik, który jest zainteresowany skorzystaniem z niego ma obowiązek zgłosić żądanie udzielenia mu takiego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. W praktyce oznacza to, że różni się on od urlopu wypoczynkowego właśnie sposobem jego zgłoszenia. W tym przypadku nie ma znaczenia plan urlopowy. Pracownik po prostu powinien dzień wolny swojemu podwładnemu zgłosić najpóźniej w dniu, w którym chce z niego skorzystać. Może to przy tym zrobić osobiście, telefoniczne czy przez wysłanie wiadomości na adres e-mailowy swojego przełożonego. Ważny jest nie kanał, ale to, aby informacja dotarła do pracodawcy i miał on możliwość zapoznać się z nią. Ponieważ na temat urlopu na żądanie wielokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy, trzeba pamiętać, że osoba zatrudniona nie może o niego skutecznie zawnioskować w trakcie dnia pracy, którego dotyczy podanie (zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 roku, sygn. akt I PK 128/06).

Dodatkowy wniosek

Ze względów organizacyjnych i z uwagi na fakt, że pracownik urlop na żądanie może zgłosić za pomocą różnych kanałów, pracodawca ? po powrocie pracownika do pracy ? może wymagać od niego, aby ten złożył stosowny wniosek. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na kontrolowanie, ile dni wolnych wybrała już osoba zatrudniona. Bo trzeba pamiętać, że maksymalna liczba dni wolnych na żądanie, z których może skorzystać pracownik wynosi cztery. Jeżeli nie wykorzysta ich w ten sposób, to przekształcają się one w zwykle dni urlopowe, które podwładny powinien wykorzystać zgodnie ze stworzonym uprzednio planem urlopowym.

Pracodawca musi wiedzieć

W praktyce dużo kontrowersji wywołuje pytanie, czy pracownik może rozpocząć urlop bez zgody pracodawcy. Przyjmuje się, że nie, choć paradoksalnie pracodawca nie powinien mu go odmówić. Istotny jest tu termin, w jakim pracownik wykorzystuje dzień wolny. Przyjmuje się, że urlop na żądanie powinien być wykorzystywany wówczas, gdy zaszły okoliczności, których pracownik nie mógł przewidzieć i musi on działać niezwłocznie. Inaczej jest w sytuacji, gdy osoba zatrudniona wykorzystuje urlop na żądanie w dniu, w którym miała, na przykład, umówione spotkanie z klientem lub miała zaprezentować wyniki swojej pracy przed szefem. W takiej sytuacji pracodawca nie musi wyrazić zgody na urlop. Wówczas też powinien pracownika poinformować o swojej decyzji. Warto jednak podkreślić, że jest to wyjątek ? w innych sytuacjach pracodawca powinien swojemu przełożonemu udzielić urlopu na żądanie niezależnie od tego, jakie problemy organizacyjne w związku z tym się pojawią.

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Podziel się

6 komentarzy

Natalia

Natalia

Najważniejsze w tym wszystkim jest to kiedy może pracodawca odmówić. Oczywiście są to mniejszościowe sytuacje. W większości sytuacji da się to wszystko polubownie zrobić.
Zenek

Zenek

Przyznam szczerze, że nie wiedziałem nic o urlopie na żądanie, o jego zasadach, ile dni przysługuje na taki urlop, czy przełożony może odmówić przydzielenie takiego urlopu. Nieraz miałem kłopot co zrobić, jak coś ważnego nagle wyskoczyło, że nie mogłem być w pracy. Gdybym wiedział to co teraz wiem po przeczytaniu tego artykułu- inaczej bym postąpił. A tak nie ukrywam, że korzystałem z L4//////
Paweł Zagórny

Paweł Zagórny

U mnie w zakładzie pracy nie wszyscy wiedzą, że urlop na żądanie przysługuje. Osobiście ja rok rocznie go wykorzystuję i z otrzymaniem jego jak dotąd, nie miałem najmniejszego problemu. Wypełniam wniosek chociaż wiem, że mógłbym to zrobić m.in. telefonicznie. Ponieważ można 4 dni wykorzystać w roku kalendarzowym na taki urlop, zawsze jeden dzień pozostawiam do grudnia, gdyby na prawdę taki dzień byłby dla mnie potrzebny do wykorzystania. Oczywiście biorąc dni urlopu na żądanie każdy musi wiedzieć, że ma o te dni mniej urlopu wypoczynkowego.
Adela

Adela

Określone zasady w firmach mają wielkie znaczenie dla wszystkich zatrudnionych. Muszą oni wiedzieć jakie są określone zasady z jakich można tutaj skorzystać.
Lolek

Lolek

W wielu firmach przede wszystkim atmosfera w pracy powoduje opcję. Pracownik przecież się nie będzie kłócił o urlop nawet jeżeli mu przysługuje gdy praca jest najważniejsza.
Alicja

Alicja

U nas bezproblemowo możemy brać urlop na żądanie i jest to oczywista oczywistość. W ten sposób pracownik nawet jak ma zły dzień może z takiego prawa osobiście skorzystać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.