!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Czas spędzony w sieci przyczyną zwolnienia

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze

Czas spędzony w sieci przyczyną zwolnienia
W godzinach pracy pracownik jest zobowiązany wykonywać polecenia swojego przełożonego. Jeżeli przeglądanie stron www czy prywatnych wiadomości będzie zdarzać się nagminnie, to pracodawca może wypowiedzieć umowę. W jaki sposób zachować umiar, aby nie pożegnać się z posadą?

Wraz z rozwojem sieci i wykorzystywaniem jej w pracy, pojawił się problem z monitorowaniem czasu pracy zatrudnionych. Cyberslacking, czyli wykorzystywanie dostępu do internetu w celach prywatnych przez osoby zatrudnione jest aktualnie poważnym problemem. Szacuje się, że na takiej działalności pracownika w godzinach pracy podmioty zatrudniające mogą tracić olbrzymie pieniądze. Dyscyplinowanie podwładnych staje się zatem poważnym problemem, do którego przedsiębiorcy podchodzą poważnie. Jeżeli w pracy nie możesz sobie odmówić korzystania z portali społecznościowych, przeglądasz strony internetowe, które nie są Tobie potrzebne do wykonania zadania służbowego lub robisz zakupy wykorzystując serwisy aukcyjne, to musisz zdawać sobie sprawę, że Twój szef może stracić cierpliwość i wręczyć wypowiedzenie.

Co w Kodeksie pracy?

Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy pracownik jest zobowiązany w godzinach pracy ?wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę?. Faktycznie zatem pracownik ? w godzinach swojej pracy ? jest zobowiązany pozostawać do dyspozycji swojego przełożonego i wykonywać te czynności, które wynikają z podpisanej przez niego umowy o pracę. Co więcej, osoba zatrudniona nie może zapomnieć, że jest w szczególności zobowiązana:

  • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
  • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
  • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
  • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
  • przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
  • przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Z powyższej listy wyraźnie wynika, że ewentualne korzystanie z sieci w godzinach pracy do celów prywatnych może być narażeniem pracodawcy na szkodę. To zaś wiązać może się z konkretnymi konsekwencjami, zwłaszcza jeżeli przełożony ściśle trzyma się przepisów.

Kiedy łamiesz prawo?

Pracownik może wykorzystywać sieć wówczas, gdy wykonanie polecenia służbowego bez tego jest niemożliwe. W innych sytuacjach łamie on przytoczone powyżej przepisy. Najpoważniejszy jest przy tym ten, który odnosi się do konieczności zachowania tajemnicy służbowej. W sytuacji, gdy pracownik korzysta z niepewnych stron, wzrasta przede wszystkim możliwość zainfekowania wirusami komputera. W efekcie z firmy mogą zostać wykradzione dane, które mają istotne znacznie dla jej działania. W takiej sytuacji zatrudniony może odpowiadać nie tylko za naruszenie przepisów prawa pracy, ale również musi liczyć się z konsekwencjami związanymi z odpowiadaniem z przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W praktyce zatem korzystanie z internetu w godzinach pracy może nieść poważne konsekwencje, które daleko wykraczają poza ramy prawa pracy.

Czy podpisałeś regulamin?

Pracownicy niekiedy nie mają świadomości, jakie dokumenty podpisali lub po prostu o nich zapominają. Tymczasem, pracodawcy często chcą zabezpieczyć się przed nielegalnym działaniem pracowników i podsuwają im do popisania choćby regulamin zakładu pracy, z którego zapisów wyraźnie wynika, że nie mogą oni wykorzystywać sieci do celów prywatnych. Złamanie zatem przepisów prawa wewnątrzzakładowego może być poważne. Przede wszystkim pracodawca może sięgnąć po kary, upomnienia i nagany. Jeżeli w regulaminie znajdują się odpowiednie zapisy, to przełożony może również pozbawić pracownika premii. Najpoważniejsze jest jednak sięgnięcie przez szefa po zwolnienie dyscyplinarne. Z punktu widzenia prawa pracy takie działanie jest w pełni uzasadnione. Wówczas też trudno będzie udowodnić pracownikowi, że wykorzystywał on sieć zgodnie z celem, czyli do zadań służbowych.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Podziel się

4 komentarze

szalona

szalona

Jeżeli regulamin to precyzuje i jest jakaś konkretna negatywna sytuacja z tego powodu to cóż tak już jest....
Judyta

Judyta

To nikogo nie powinno dziwić jak w pracy jest praca a sieć prywatnie to czas nie związany z pracą dla firmy. W wielu miejscach pracy nawet przez internet blokowanych jest wiele stron.
Green

Green

Czas spędzony w sieci przyczyną zwolnienia - słusznie. Ciekawy artykuł. Przychodzi każdy do pracy, aby wykonać swoją pracę należycie...
Pepper

Pepper

Zabawa w sieci może być taką przyczyną zwolnienia przecież pracownik według umowy musi pracować dla firmy i każde inne prywatne działania są jakby zaprzeczeniem tego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.