!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Kontrolowanie pracownika, czyli co może Twój pracodawca?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

6 komentarzy

Kontrolowanie pracownika, czyli co może Twój pracodawca?
Pracodawcy maja prawo do kontrolowania swoich pracowników w godzinach pracy. W wielu przypadkach nie potrzebują zgody swojego podwładnego, choć nie oznacza to, że wszystkie zachowania będą w pełni akceptowane. Co warto wiedzieć o kontroli przeprowadzanej przez przełożonego?

Chwila nawiązania stosunku pracy to moment, w którym pracownik godzi się na wykonywanie poleceń służbowych wydawanych bezpośrednio przez szefa lub przełożonego. Kierownictwo podmiotu zatrudniającego przejawia się przy tym nie tylko w wydawaniu poleceń, ale również w przeprowadzaniu kontroli. Oznacza to, że w praktyce każdy szef lub kierownik działu może na bieżąco kontrolować poczynania swoich podwładnych. Nie oznacza to jednak, że pracodawca ma pełną władzę. Ustawodawca zadbał o to, aby na tym polu nie dochodziło do nadużyć i dlatego stosowne przepisy znalazły się między innymi w Kodeksie pracy.

Ograniczenie ustawami

Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest, że może on przeprowadzać kontrole swoich podwładnych wyłącznie w granicach wyznaczonych przez liczne ustawy. Poza Kodeksem pracy mowa tu przede wszystkim o ustawie o ochronie danych osobowych czy Kodeksie cywilnym, w którym zostały sprecyzowane dobra chronione pracownika. Do tych ostatnich zalicza się między innymi wolność czy też tajemnica korespondencji. Oznacza to, że pracodawca zamierzający przeprowadzić kontrolę musi kierować się wieloma aktami prawnymi, nie tylko zaś przestrzegać przepisów zawartych w Kodeksie pracy. W praktyce może okazać się to utrudnieniem, które doprowadzi również do złamania prawa.

Kwestia monitoringu w firmie

Coraz więcej pracodawców decyduje się na zainstalowanie w zakładzie pracy monitoringu. Umotywowane jest to wieloma kwestiami, w tym między innymi kontrolą czasu pracy osób zatrudnionych, chęcią zapewnienia bezpieczeństwa czy ochroną przed kradzieżami. Taki monitoring nie narusza praw pracowników ? stanowisko to potwierdził również GIODO. Z drugiej strony, niedopuszczalne jest instalowanie kamer w takich miejscach, w których mogłyby one naruszać prawo pracowników do prywatności. Dotyczy to między innymi przebieralni, szatni, toalet czy stołówek pracowniczych.

Poza kwestią monitoringu zakładu pracy rodzi się pytanie o monitoring komputerów. I taki jest dopuszczalny. Trzeba przy tym wskazać, że jest on znacznie mniej uciążliwy dla pracowników. Najczęściej przy tym stosuje się go, aby móc ocenić efektywność pracy podwładnych i bezpieczeństwo przepływu danych w firmie. W takim przypadku pracodawca ma też większą dowolność. Może zarówno zdecydować o ograniczeniu pracownikom dostępu do internetu, jak również o tym, że część zatrudnionych w ogóle nie będzie mogła z niego korzystać. Ograniczeniem jest przy tym ewentualne wykorzystywanie takiego monitoringu do pozyskiwania informacji o prywatnych sprawach pracowników.

Sprzęt służbowy

Fakt, że pracownik otrzymuje sprzęt służbowy jest umotywowany tym, że będzie mu on niezbędny do prawidłowego wykonywania poszczególnych zadań. Najczęściej pracodawcy wręczają swoim podwładnym telefony komórkowe, laptopy czy kluczyki do samochodów firmowych. Jest to przy tym jednoznaczne z możliwością sprawdzania przez pracodawcę połączeń telefonicznych czy używania geolokalizacji. Ta druga metoda kontrolowania pracowników wywołuje przy tym wiele kontrowersji. Specjaliści z zakresu prawa pracy podkreślają, że dotyczyć może ona wyłącznie czasu pracy osoby zatrudnionej. W praktyce jednak takie ograniczenie trudno uwzględnić, gdyż geolokalizacja to ? co do zasady ? usługa ciągła. W związku z powyższym, jeżeli urządzenie jest zamontowane w samochodzie prywatnym pracownika, który wykorzystuje on do swojej pracy, to na nim spoczywać będzie obowiązek jego wyłączenia po godzinach pracy.

Przeszukanie szafek pracowniczych

Dużo kontrowersji wywołuje pytanie o to, czy pracodawca może przeszukiwać szafki swoich podwładnych. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Sąd Najwyższy jest to dozwolone, ale za uprzednim poinformowaniem pracowników, że takie przeszukanie będzie miało miejsce. Sąd zauważył przy tym, że ważny jest tu interes podmiotu zatrudniającego ? przez ewentualne kradzieże może być on narażony na potężne straty i właśnie dlatego tak ważne jest, aby móc im zapobiegać. Warto przy tym wiedzieć, że pracownicy nie muszą wyrazić zgody na przeprowadzaną kontrolę.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Podziel się

6 komentarzy

polka

polka

Czy pracodawca może skontrolować pracownika na urlopie wypoczynkowym wiedząc, że w tym czasie pojechał służyć w WOT? Pracownik to zataił i nie wniósł o urlop bezpłatny.
Juzek

Juzek

Jak wszędzie inwigilacja nie może być taka, że pracuje człowiek jak murzyn. Trzeba znać swoje prawa i obowiązki.
Jacek K.

Jacek K.

Czy pracodawca może przeprowadzić kntrole torby pracownika poza godzinami pracy i poza zakładem pracy.
RODO

RODO

Warto znać swoje prawa. Ja sobie nie pozwolę zbytniej ingerencji w moją prywatność. Dotychczas wielu bazowało na starych przepisach, a teraz przecież wcale tak nie jest.
SOS

SOS

Pracodawca może kontrolować pracę pracownika. Znam zakład pracy, gdzie kamery obejmują pracę pracowników również. Chyba to zgodne z przepisami?????, ale brzydkie posunięcie.
Irek

Irek

To także musi wiedzieć pracownik by potem nie zdziwić się, że został na przykład zwolniony l;ub dostał naganę. W sumie po czasie wszyscy wiedzą co może ludzi spotkać w pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.