!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje urlopów

Pracownik niepełnosprawny odpoczywa dłużej

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

7 komentarzy

Pracownik niepełnosprawny odpoczywa dłużej
Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych wiąże się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków pracy. Warto pamiętać, że takie osoby mają więcej uprawnień, skorzystać mogą bowiem nie tylko ze skróconych norm czasu pracy, ale również dodatkowych przerw czy zwolnień.

Z punktu widzenia pracodawcy zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych może być korzystne. Podmiotom takim należą się liczne środki pieniężne, w tym między innymi miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, zwrot kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy, na którym będzie on świadczył pracę czy też zwrot kosztów szkoleń. Co więcej, niepełnosprawni pracownicy są często bardzo dobrze wykształceni, nie posiadają jednak doświadczenia. Fakt zatrudnienia takiej osoby może być jednak korzystny zarówno dla zainteresowanego, jak i pracodawcy.

Komu przysługują dodatkowe uprawnienia?

Nie każdej osobie niepełnosprawnej będą przysługiwały dodatkowe uprawnienia. Te dotyczą przede wszystkim pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym. To właśnie oni mogą skorzystać z dodatkowych przerw czy zwolnień. Jednocześnie warto wskazać, że przepisy znajdujące się w Kodeksie pracy uniemożliwiają ich gorsze traktowanie. Oznacza to, że skorzystanie z uprawnień nie może przełożyć się na pogorszenie sytuacji niepełnosprawnych pracowników w firmie. Gorsze traktowanie podpada tu pod przepisy dotyczące dyskryminacji i w przypadku jej udowodnienia osoba niepełnosprawna może liczyć na odszkodowanie.

Najważniejsze jest zdrowie

Pracownicy niepełnosprawni mogą liczyć przede wszystkim na krótszy dzień pracy. Zgodnie z przepisami czas ten jest obniżony do 7 godzin na dobę i jednocześnie 35 godzin tygodniowo. Pracę mogą przy tym świadczyć wyłącznie w ciągu dnia, ustawodawca zakazuje też kierowania ich do pracy w nadgodzinach. Dodatkowo, z uwagi na stan zdrowia, mogą oni korzystać z dodatkowych zwolnień od pracy. Taką możliwość przewiduje art. 20 § 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tym przepisem osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w następujących sytuacjach:

  • w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz do roku ? w wymiarze do 21 dni roboczych,
  • w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

W czasie korzystania z tych uprawnień pracownik ma prawo do wynagrodzenia, choć nie w pełnej wysokości. Pracodawca powinien zastosować przy jego obliczaniu taką metodę, jaką stosuje wyliczając ekwiwalent za urlop. Jeżeli pracownik skorzysta z turnusu rehabilitacyjnego, to musi liczyć się z faktem, że nie będzie mu przysługiwać dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Dodatkowe przerwy w pracy

Pracownik niepełnosprawny również na co dzień będzie mógł skorzystać z przywilejów. Mowa tu przede wszystkim o możliwości skorzystania z dodatkowej przerwy w pracy. Taka przeznaczona może być na dowolny cel ? osoba zatrudniona może odpocząć lub też wykorzystać ją na gimnastykę usprawniającą. W tym przypadku pracodawca nie może pracownika skierować do wykonywania innej pracy, jak wtedy, gdy mowa o przerwach osób pracujących przy monitorze. Istotne jest również to, że jest to dodatkowo przerwa, która przysługuje pracownikowi obok tak zwanej śniadaniowej. Łącznie zatem w ciągu dnia pracy pracownik niepełnosprawny ma do swojej dyspozycji 30 minut.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

7 komentarzy

zyga

zyga

No i to jest dobra odpowiedź. Tacy pracownicy muszą mieć zawsze jakieś profity, że są w takiej a nie innej sytuacji.
Bohoj

Bohoj

Jak dla mnie to tak jak z kobietami w ciąży jest pewna ochrona i korzyści z tej niekorzystnej sytuacji dla pracownika oraz jego pracy i możliwości.
Dolores

Dolores

I bardzo dobrze, pracownicy tacy powinni być chronieni. Jestem za tym by aktywizować takich ludzi. Każdy może być w takiej sytuacji i ma trudniej.
Zeon P

Zeon P

Bardzo dobrze, że są przywileje dla pracowników niepełnosprawnych. U mnie w zakładzie pracy pracują oni 35 godzin w tygodniu.
Runa

Runa

Urlop jest płatny lub bezpłatny (najczęściej), a niektóre nieobecności są wymagane przez prawo. Pracodawcy zezwalają również na nieobecność w poszczególnych przypadkach w większości zasad dotyczących pracodawców.
Majówka

Majówka

Coroczny urlop, który nie został wykorzystany podczas cyklu corocznego urlopu, jest automatycznie przenoszony na następny cykl urlopu rocznego, chyba że istnieje zgoda przeciwna. To także dotyczy pracowników z niepełnosprawnością.
Delfin

Delfin

No i dobrze, że tak jest. W końcu nikt nie chce być niepełnosprawnym więc jakiekolwiek korzyści dla takich ludzi powinny być realizowane. Nie tylko w takich przypadkach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.