!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

A może praca za granicą?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

7 komentarzy

A może praca za granicą?
Wyjazdy do pracy za granicę, po otwarciu granic przez państwa Europy Zachodniej, cieszą się wśród naszych rodaków dużą popularnością. Nie wszyscy wyjeżdżający pamiętają jednak o najważniejszym ? bezpieczeństwie. W jaki sposób sprawdzić, czy wybrana agencja jest uprawniona do świadczenia usług pośrednictwa pracy?

Polacy najchętniej wyjeżdżają do takich krajów, jak Wielka Brytania, Belgia, Holandia czy Niemcy. Praca dla wykwalifikowanych pracowników czeka również w Norwegii czy Szwecji. Znacząca część zainteresowanych osób nie poszukuje odpłatnego zajęcia na własną rękę, ale korzysta z pośrednictwa agencji zatrudnienia. Te, poza pośrednictwem pracy, świadczą również usługi z zakresu doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego czy pracy tymczasowej. Niestety, nie wszystkie powstały po to, aby pomagać osobom chcącym polepszyć swój byt. Część z nich, zamiast kierować do pracy, nastawiona jest na wyłudzenia. Z tego też względu, jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem za granicę do pracy, powinieneś dokładnie sprawdzić pośrednika.

 

Jak sprawdzać?

Wiele osób nie jest świadomych faktu, że sprawdzenie agencji zatrudnienia nie tylko zaoszczędzi im nerwów, ale również jest niezwykle proste. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wpisana została ona do rejestru agencji zatrudnienia. Fakt ten jest zawsze potwierdzany przez wydawany przez marszałka województwa certyfikat. Wykaz wszystkich agencji uprawnionych do świadczenia usług znaleźć można pod adresem: www.kraz.praca.gov.pl. Dodatkowo, każdy zainteresowany może sprawdzić, czy dana agencja widnieje w rejestrze w każdym wojewódzkim urzędzie pracy. Taką informację można też uzyskać korzystając z bazy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: www.ceidg.gov.pl.

 

(Nie)legalne opłaty

Z punktu widzenia osób zainteresowanych wyjazdem ważne jest, że legalnie działająca agencja pośrednictwa pracy nie pobiera żadnych opłat za znalezienie i skierowanie do pracy. W taki sposób najczęściej działają te podmioty, które formalnie nie istnieją na rynku. To właśnie one organizują nielegalną pracę za granicą i to w warunkach pracy i płacy niezgodnych z przepisami, jakie obowiązują na terenie danego państwa. Co więcej, niekiedy taki proceder jest nastawiony wyłącznie na wyłudzanie pieniędzy od osób zainteresowanych pracą za granicą. Warto również uważać na spotkania, które mają odbywać się poza siedzibą agencji pracy. Takie działania pośrednika powinny zaniepokoić każdego szukającego legalnej pracy.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że agencja może pobierać opłaty, ale tylko za faktycznie poniesione koszty, które związane są ? dla przykładu ? z wydaniem wizy, dojazdem i powrotem czy tłumaczeniem dokumentów. Każda agencja zatrudnienia jest również zobowiązana do przetwarzania pozyskanych danych osobowych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.

 

Za co odpowiada agencja?

Choć korzystanie z agencji zatrudnienia przez osoby zainteresowane wyjazdem do pracy jest niezwykle popularne, to tylko nieliczni wiedzą, jaki jest jej faktyczny zakres odpowiedzialności. Przede wszystkim należy wiedzieć, że agencje rekrutują pracowników zarówno do pracy w kraju, jak i za granicą. Gdy agencja kieruje pracowników do pracy za granicą ma obowiązek zawarcia z pracownikiem pisemnej, stosownej umowy. Warto jednak zauważyć, że to nie agencja jest pracodawcą. Oznacza to, że nie podpisuje ona za zainteresowanym pracownikiem umowy o pracę, ale umowę cywilną. Inaczej mówiąc, jej odpowiedzialność jest wyłącznie odpowiedzialnością cywilną ? pracownik może dochodzić przed sądem cywilnym odszkodowania za niedopełnienie postanowień umowy. To pracodawca zagraniczny będzie odpowiadał za naruszenie obowiązków związanych ze świadczeniem przez pracownika pracy na jego rzecz.

 

Warunki zakwaterowania

Wśród najpoważniejszych zastrzeżeń, jakie zgłaszają rodacy wyjeżdżający do pracy są warunki zakwaterowania. Co robić, gdy nie są one odpowiednie? Wszystko zależy wyłącznie od tego, kto je zorganizował. Jeżeli to agencja zatrudnienia przyjęła na siebie obowiązek zapewnienia zakwaterowania, to interweniować należy właśnie u niej. Przeciwnie jednak, gdy za warunki mieszkaniowe jest odpowiedzialny pracodawca. W takim przypadku osoby zatrudnione mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia do właściwych urzędów za granicą. Numery telefonów można uzyskać między innymi w placówkach dyplomatycznych. Informacje znaleźć można także na prowadzonych przez nich stronach internetowych oraz telefonicznie. 

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

Mirosław

Mirosław

Oprócz agencji rekrutacyjnych istnieje wiele innych możliwości znalezienia pracy. Faktem jest jednak, że agencje pracy często znają docelowy rynek za granicą.
Zuza

Zuza

Praca za granicą może być opłacalna. Bardzo dobrze, że piszecie jak to w praktyce wygląda. To dobre podsumowanie.
Atos

Atos

Jeżeli jakiekolwiek warunki pracy za granicą są opłacalne to dlaczego nie skorzystać z tego? Według mnie warto zastanowić się nad tym.
Daniel

Daniel

Praca za granicą??? W dawnych czasach była bardzo opłacalna. W obecnych też, ale nie w każdym państwie. Jak ktoś chce dorobić, niech znajdzie prace bezpieczną, a to zagwarantuje agencja pracy. Uważajcie na oferty pracy w ogłoszeniach - moja rada.
Canter

Canter

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie przyszłego domu, zanim się ruszysz, i naprawdę zadaj sobie pytanie, czy możesz tam mieszkać. To może sprawdzić agencja i potwierdzić.
Alicja

Alicja

W agencji warto konkretnie postawić swoją kandydaturę. Możesz ułatwić im ten proces, przygotowując wszystkie dokumenty przed ich zastosowaniem - pokazuje to, że jesteś przygotowany i chętny do pracy.
Gowin

Gowin

Według mnie najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych agencji, które mają na rynku renomę w zatrudnianiu pracowników za granica i nie korzystanie z innych. W Zielonej Górze takie są.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.