Zawody i ich potencjał

Krytyk filmowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

21 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Krytyk filmowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód krytyka filmowego jawi się wielu osobom jako praca marzeń. Aby wykonywać tę profesję musi ona stanowić niejako naszą pasję. A wiemy, iż połączenie pasji z pracą wydaje się duetem wręcz idealnym. Poza tym działalność ta może jawić się wielu z nas jako czysta przyjemność - oglądanie mnóstwa filmów, ich ocenianie, a następnie doradzanie odbiorcom, co warto zobaczyć. Czy faktycznie tak jest? Czy krytyk filmowy to jedynie pasja i przyjemność?

 

Krytyk filmowy - na czym polega praca?

Głównym przedmiotem pracy krytyka filmowego jest produkcja filmowa, która zostaje poddawana wnikliwej analizie, w celu oceny jej wartości, jaką niesie dla oglądających. Skupia się on na poszczególnych elementach, z których składa się film, takich jak jakość fabuły, narracji, sposobu kreowania bohaterów czy wkładu pracy. Krytyk filmowy spełnia więc niejako funkcję pośrednika pomiędzy twórcą danej produkcji filmowej, a jej odbiorcami, czyli widzami. Kształtuje on również pewne wyznaczniki jakościowej produkcji, skupiając się zarówno na wadach, które należałoby skorygować, jak i zaletach, dających potencjał. Krytyk filmowy dokonuje obiektywnej oceny danego dzieła, kreując filmowe trendy.

Ile zarabia krytyk filmowy?

Poniższa tabelka przedstawia najważniejsze dane na temat zarobków na stanowisku krytyka filmowego.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 550 zł / msc

3 432 zł / msc

ŚREDNIE

5 200 zl / msc

3 875 zł / msc

WYSOKIE

6 810 zł / msc

4 972 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku krytyka filmowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Informacje na temat preferowanego wykształcenia oraz wszelkich niezbędnych kursów czy szkoleń zebrane zostały w tabeli, która znajduje się poniżej.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Na drodze zostania krytykiem filmowym może pomóc ukończenie studiów dziennikarstwa oraz komunikacji czy polonistyki.

 

-

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie krytyk filmowy?

Szukasz pracy?

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana

Spawacz 136/138

ANTHEA sp. z o.o.

 • Gdynia
 • 8 200-12 400 zł / mc
Dodana

Krytyk filmowy należy do zawodów pożądanych na rynku pracy, z tego też powodu możliwości zatrudnienia osoby, wykonującej ten zawód są szerokie. Niegdyś, głównym miejscem pracy krytyka filmowego była redakcja prasowa, radiowa czy też telewizyjna. W obecnych czasach jednak, kiedy niemal wszyscy widzowie posiadają dostęp do urządzeń mobilnych, publikują swoje opinie i recenzje w przestrzeni internetowej. Niektórzy krytycy filmowi również, decydują się na współpracę z redakcjami jako freelancerzy. Jak można łatwo zauważyć, możliwości zatrudnienia osób, wykonujących zawód krytyka filmowego są stosunkowo obszerne.

Czy zawód krytyk filmowy jest przyszłościowy?

Zawód krytyka filmowego istnieje na rynku pracy już od dziesiątek lat, z tego też powodu, mogłoby się wydawać, iż powoli odchodzi on w zapomnienie. Nie jest to jednak prawda, gdyż wszelkiego rodzaju produkcje filmowe cieszą się niezmiennie ogromną popularnością wśród społeczeństwa. Wciąż z chęcią udajemy się do kina na najnowsze produkcje. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o obejrzeniu danego seansu, zazwyczaj czytamy opinie o tej produkcji. Te najbardziej rzetelne pochodzą właśnie od krytyków. Z tego więc powodu, łatwo wywnioskować, iż krytyk filmowy jest przyszłościowym zawodem. Poza tym ów zawód ewoluował nieznacznie na przestrzeni lat. Dziś krytycy filmowi znajdują swoje miejsce również w popkulturze, grach, animacjach czy nowych mediach.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako krytyk filmowy?

Kompetencje potrzebne do wykonywania zawody krytyka filmowego obejmują w głównej mierze te, związane ze znajomością środków przekazu oraz ich interpretacją w dziełach filmowych. Zaliczane są do niech między innymi:

 • wiedza ogólna z zakresu wiedzy o teatrze i filmie, teorii kultury, filozofii, teorii literatury czy historii sztuki;
 • wiedza o historii kina polskiego i światowego oraz jego metamorfozach, koncepcjach i rolą, jaką odgrywa we współczesnej kulturze;
 • znajomość gatunków oraz rodzajów filmowych, a także cech, które je wyróżniają;
 • śledzenie aktualnych trendów filmowych;
 • lekkość wypowiedzi w mowie i piśmie, która zależna jest od wybranego środka przekazu;
 • zdolność do wypowiedzi publicznych, a także dostosowywania ich do rodzaju komunikacji;
 • znajomość języków obcych w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację;
 • bycie świadomym odbiorcą, nieuleganie presji i zdaniu innych;
 • kreatywność, twórczy umysł;
 • przewidywanie skutków podjętych działań.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku krytyka filmowego?

Pracę na stanowisku krytyka filmowego zalicza się do zdecydowanie lekkich, biorąc pod uwagę wielkość obciążenia fizycznego. Z tego względu zawód ten nie wymaga specjalnych uwarunkowań pod względem zdrowia. Predyspozycje zdrowotne wymagają od osoby chcącej pracować na stanowisku krytyka filmowego, przede wszystkim dobrego ogólnego stanu zdrowia. Poza tym wskazane są:

 • dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa;
 • sprawne ręce i dłonie;
 • sprawny wzrok, odpowiednio ostry wzrok;
 • sprawny słuch;
 • dobra pamięć;
 • zdolność koncentracji;
 • odporność na stres.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku krytyka filmowego?

Zadaniem krytyka filmowego, jak sama nazwa wskazuje, jest ocena wartości merytorycznej, jaką niesie za sobą dana produkcja, uwzględniając różnorodne aspekty. Praca krytyka obejmuje między innymi:

 • interpretację danej produkcji filmowej w zależności od tego, do jakiego gatunki czy rodzaju ona należy;
 • analizę fabuły filmowej, postaci oraz zachodzących zdarzeń;
 • wstępną oddzielną ocenę sposobu prowadzenia narracji, przedstawienia bohaterów, a także innych elementów, a następnie dokonanie oceny zbiorczej;
 • wyróżnienie zarówno aspektów pozytywnych, jak i negatywnych, stanowiących niezbędne elementy całości krytycznej recenzji;
 • uczynienie własnej opinii jak najbardziej obiektywną, z zachowaniem wysokiego poziomu zmysłu estetycznego i kultury osobistej;
 • obecnie krytyk filmowy może także prowadzić bloga, audycję radiową, a nawet swój własny program telewizyjny;
 • osoba na tym stanowisku często zajmuje się również pisaniem książek.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Co liczy się w zawodzie krytyka filmowego?

W tym zawodzie liczy się najbardziej umiejętność operowania puentą i paradoksem, a także proste choć celne słowa. Krytyk filmowy to obecnie krytyk kultury masowej. W dzisiejszych czasach jego kontekst działania jest szerszy i dotyczy także: popkultury, gier animacji czy nowych mediów.

Dlaczego filmoznawstwo jest optymalnym kierunkiem studiów w przypadku chęci zostania krytykiem filmowym?

Na kierunku tym jest wiele zajęć nie tylko czysto teoretycznych jak historia kina czy teoria filmowa, ale także praktycznych. Zaliczyć tu możemy: pracę ze sprzętem filmowym, produkcję filmową, zarządzanie projektami artystycznymi, organizację imprez, popularyzację wiedzy o filmie czy w końcu pracę na festiwalach. Pozwoli to poznać film od podszewki i być kompetentnym krytykiem filmowym.

Jakie są możliwości zatrudnienia dla krytyka filmowego?

Krytyk filmowy może zostać zatrudniony w wielu miejscach. Możemy do nich zaliczyć między innymi redakcję prasową, ale również redakcję telewizyjną czy też radiową. W obecnych czasach jednak, z łatwością można zauważyć, iż rośnie popularność rozwiązania zatrudnienia krytyka filmowego jako freelancera, piszącego swoje recenzje dla danej redakcji internetowej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Dudek

Dudek

Biorąc pod uwagę fakt, że krytyk filmowy może pracować na różnych polach, w tym w internecie, warto zastanowić się nad zatrudnieniem takiej osoby. Spearhead w swojej dziedzinie, który przyciągnie do naszego zespołu uwagę i uznanie.
Kanariss

Kanariss

Myślałem, że do pracy jako krytyk filmowy trzeba mieć specjalne studia. Nie wiedziałem, że studia z dziedziny dziennikarstwa i komunikacji będą w tym przypadku również pomocne. Bycie kreatywnym i sprawnym językowo to z pewnością ogromna zaleta w tej pracy.
Eugenia

Eugenia

Zastanawiałem się, czy jest w ogóle przyszłość dla krytyków filmowych. Ten artykuł mnie przekonał, że tak. Mam nadzieję, że będę miał szansę kiedyś pracować w tej branży.
Michael

Michael

Praca krytyka filmowego wydaje się być fascynująca. Jednakże wymaga ogromu wiedzy i doświadczenia, aby móc ocenić wartość filmu. Zarobki również wydają się zachęcające.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka