Zawody i ich potencjał

Krytyk literacki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

23 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Krytyk literacki - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Krytyk literacki to osoba, która w sposób krytyczny zajmuje się analizą oraz interpretacją dzieł. Jest to praca wymagająca szerokiej wiedzy humanistycznej, a także posiadania umiejętności miękkich, które pomogą w funkcjonowaniu na rynku pracy.

Czego o zawodzie krytyka literackiego dowiesz się z lektury tego artykułu?

 • Jak wygląda praca krytyka literackiego;
 • ile zarabia krytyk literacki;
 • czy aby zostać krytykiem literackim trzeba skończyć studia;
 • gdzie krytyk literacki może znaleźć zatrudnienie;
 • czy zawód krytyka literackiego jest przyszłościową profesją;
 • co należy do obowiązków krytyka literackiego;
 • jakimi kompetencjami powinien odznaczać się kandydat na to stanowisko;
 • czy do zostania krytykiem literackim potrzebne są predyspozycje zdrowotne.

Krytyk literacki - na czym polega praca?

Krytyk jest osobą, która zajmuje się formułowaniem subiektywnych ocen i opinii na temat różnorodnych dzieł sztuki. Krytyk literacki, zajmuje się jedynie tekstami - w zakres jego kompetencji nie wchodzi analiza filmów, spektakli teatralnych czy dzieł muzycznych. Osoba wykonująca ten zawód posiada szeroką wiedzę dotyczącą twórczości literackiej i to na jej podstawie buduje swoje wypowiedzi - zarówno pozytywne, jak i negatywne. Praca krytyka ma znaczenie kulturowe i społeczne - jego opinie zachęcają lub zniechęcają odbiorców do czytania poszczególnych pozycji wydawniczych.

Co należy do obowiązków krytyka literackiego?
 • poznawanie nowych pozycji literackich pojawiających się na rynku wydawniczym;
 • czytanie wybranych pozycji i ich analizowanie;
 • pisanie recenzji na zlecenie różnych serwisów internetowych lub czasopism;
 • tworzenie materiałów, które następnie prezentowane są w social mediach;
 • uczestniczenie w audycjach radiowych;
 • udział w wywiadach;
 • konfrontowanie swoich opinii z pracami innych krytyków. 

Ile zarabia krytyk literacki? 

Szukasz pracy?

Młodszy Specjalista ds. Rozliczeń – Jelenia Góra

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

 • Jelenia Góra
Dodana

Portier w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

 • Kraków
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

 • 4 zł / mc
 • Łódź
Dodana

Pracownik biurowy

Wyciszkiewicz Sp. Z O.O.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Zarobki krytyka literackiego są trudne do oszacowania. Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na ich faktyczną wysokość. Jest to m.in forma zatrudnienia, miejsce pracy, wykształcenie czy posiadane faktyczne umiejętności. Niezwykle ważnym czynnikiem jest też renoma i nazwisko. Osoba, która cieszy się uznaniem w środowisku literackim, będzie mogła liczyć na naprawdę korzystne stawki oferowane przez potencjalnych pracodawców. Z kolei krytycy, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę, z reguły otrzymują pensję oscylującą nieco powyżej wartości najniższej krajowej. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZROBKI NETTO
MINIMALNE 3800zł /msc 2894zł / msc
ŚREDNIE 4700zł /msc 3469zł / msc

WYSOKIE

6500zł / msc 4672zł / msc

Czy do pracy na stanowisku krytyka literackiego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Formalnie, aby zostać krytykiem literackim, nie trzeba kończyć studiów wyższych ani brać udziału w szkoleniach. Jednak formalne wykształcenie może znacząco ułatwić nie tylko znalezienie miejsca pracy, ale również wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Jeszcze do niedawna uczelnie wyższe nie oferowały studiów przygotowujących do wykonywania zawodu krytyka literackiego. Obecnie, możliwe jest jednak podjęcie studiów magisterskich na kierunku „Krytyka Literacka”. Uprzednio, najlepszym wyborem z reguły będzie ukończenie kierunku dziennikarskiego czy filologicznego na poziomie literackim. Niektóre uczelnie posiadają też w swojej ofercie interesujące kierunki studiów podyplomowych na wydziałach filologicznych. Wiedza jest podstawą wykonywania zawodu krytyka literackiego - bez niej, niemożliwe będzie formułowanie sensownych opinii, ze względu na brak możliwości odwoływania się do kontekstu kulturowego oraz wykonawczego, nawiązującego do innych tekstów kultury. 

CZY POTRZEBNE SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Studia na kierukach humanistycznych -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie krytyka literackiego?

Obecnie zapotrzebowanie na osoby, które wykonują pracę krytyka literackiego, nieustannie spada. Jest to związane przede wszystkim ze wzrostem roli social mediów w popkulturze. Nie oznacza to jednak, że świat sztuki i jej miłośników traci na znaczeniu. Literatura to nadal potężna gałąź rozrywki. W związku z tym krytycy literaccy nadal mogą znaleźć korzystne miejsce pracy. Z reguły stanowiska tego rodzaju są oferowane przez czasopisma, redakcje i inne instytucje kulturowe. Rola mediów z jednej strony ogranicza możliwości pracy krytykom, ale z drugiej - daje im też kolejną płaszczyznę do dzielenia się swoimi opiniami. Różnego rodzaju portale internetowe oferują miejsca pracy osobom, które będą przygotowywały teksty w celu publikowania ich w social mediach. Ciekawą opcją, umożliwiającą godziwe zarobki, jest również stworzenie własnej działalności gospodarczej. Tworzenie tekstów na zamówienie, publikowanie materiałów na stronie internetowej - zarówno w formie tekstowej, jak i w formie wideo - to sposoby, dzięki którym można zyskać aprobatę środowiska i umożliwić różnorodnym firmom poznanie swojego nazwiska, które zostanie docenione.

Aby znaleźć dla siebie miejsce na rynku, należy posiadać do tego odpowiednie kompetencje:
 • umiejętność sprawnego posługiwania się językiem;
 • znajomość języków obcych;
 • wiedza z zakresu historii kultury;
 • znajomość form literackich;
 • umiejętność podejmowania twórczej analizy;
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów;
 • wiedza z zakresu psychologii oraz socjologii;
 • orientacja we współczesnej twórczości;
 • znajomość nie tylko aktualnej literatury, ale również dzieł muzycznych czy teatralnych;
 • wiedza o funkcjonowaniu social mediów;
 • umiejętność promowania swojej pracy;
 • zdolność analizowania potrzeb rynkowych i dostosowywania do nich swojej pracy.

Czy zawód krytyka literackiego jest przyszłościowy?

Choć może wydawać się, że znalezienie miejsca pracy na stanowisku krytyka jest wymagające, a zapotrzebowanie na osoby z tym wykształceniem spada, zdecydowanie nie oznacza to, że zawód ten nie jest przyszłościowy. Sztuka nieustannie się rozwija i przybiera coraz to inne formy. Internet sprawia, że pojawia się coraz większa liczba tekstów literackich. Odbiorcy z chęcią odnoszą się do recenzji formułowanych przez krytyków - dzięki nim, mogą z nadmiaru informacji wybrać te, które wskażą im, które książki są warte uwagi. 

Jakie predyspozycje zdrowotne powinien mieć krytyk literacki, aby móc pracować w zawodzie i prowadzić swoją karierę przez wiele lat?

 • sprawny wzrok;
 • dobra kondycja i zdrowy kręgosłup - umożliwiające długotrwałą pracę w pozycji siedzącej;
 • odporność organizmu na pracę w stresującym środowisku;
 • zdolność do koncentracji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wykształcenie powinien mieć krytyk literacki?

Krytyk literacki, z prawnego punktu widzenia, nie musi posiadać konkretnego wykształcenia. Jednak aby odnaleźć się w zawodzie i rzetelnie wykonywać swoją pracę, powinien ukończyć studia licencjackie na kierunku filologia lub dziennikarstwo oraz studia magisterskie z krytyki literackiej. W celu rozwoju może też korzystać ze studiów podyplomowych czy szkoleń. 

Gdzie krytyk literacki może znaleźć zatrudnienie?

Podstawowe miejsca, w którym krytyk literacki może znaleźć zatrudnienie, to redakcja czy czasopismo. Obecnie krytycy są też zatrudniani przez różne serwisy internetowe. Miejsca pracy można odnaleźć też w stacjach radiowych czy telewizyjnych, a alternatywną ścieżką rozwoju jest otworzenie własnej działalności gospodarczej. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Bartek

Bartek

Jako wydawca zawsze z zainteresowaniem przeglądam recenzje książek i doceniam rolę krytyków literackich. Ich opinie są dla nas bardzo ważne - pomagają nam w wyborze nowych publikacji. Zatrudnienie dobrego krytyka literackiego może zdecydowanie wpłynąć na sukces wydawnictwa.
Prima

Prima

Przeczytałam artykuł z zainteresowaniem, ponieważ zastanawiam się nad podjęciem studiów związanych z literaturą. Myślę, że praca krytyka literackiego byłaby dla mnie interesująca. Ale czy to naprawdę opłacalne i przyszłościowe zajęcie?
Derwisz

Derwisz

Zastanawiałam się nad karierą krytyka literackiego, ale teraz, gdy słyszę o tym, że zapotrzebowanie na tę profesję spada, nie jestem już tak pewna. Czy to znaczy, że będzie trudno znaleźć pracę? Czy lepiej szukać innej ścieżki kariery?
ciocia

ciocia

Praca krytyka literackiego wydaje mi się bardzo wymagająca - trzeba mieć nie tylko szeroką wiedzę, ale też umiejętność wyrażania się w sposób atrakcyjny dla odbiorcy. Jest to z pewnością zawód dla osób, które kochają literaturę i potrafią docenić jej wartość.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.