Przepisy BHP

Co zrobić z pracownikiem, który nie przestrzega zasad BHP?

9 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy
Co zrobić z pracownikiem, który nie przestrzega zasad BHP?
BHP określa zbiór zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ich głównym celem jest zmniejszenie liczby chorób zawodowych oraz wypadków w miejscu zatrudnienia. Lekceważenie obowiązujących standardów może doprowadzić do: utraty zdrowia i życia, pogorszenia poziomu finansowego oraz konieczności zmiany stylu życia. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, do czego może doprowadzić nieprzestrzeganie BHP.

 

Zobacz także artykuł: Szkolenia BHP - co musisz o nich wiedzieć jako pracodawca?

BHP – jakie zasady obowiązują na stanowisku biurowym?

Zasady BHP obowiązują na każdym stanowisku pracy, także takim, które pozornie nie wiąże się z występowaniem ryzyka. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych należy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu porządku w miejscu pracy oraz organizacji pomieszczeń socjalnych. Do obowiązków pracodawcy należy także regularna modernizacja i konserwacja przestrzeni, która umożliwi wdrażanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Istotne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym i sztucznym oraz zapewnienie właściwej temperatury i wilgotności powietrza. Należy przy tym ograniczyć uciążliwość szkodliwych dla zdrowia czynników, wśród których możemy wymienić: pyły, substancje chemiczne, hałas, drgania, stres oraz długotrwałe przebywanie w pozycji obciążającej układ mięśniowo-szkieletowy.

Przepisy określają przy tym szczegółowo minimalną wolną przestrzeń dla każdego pracownika. Wynosi ona 13 m2 objętości oraz 2 m2 wolnej podłogi. Pracodawca musi zadbać o ergonomię stanowiska pracy, które powinno gwarantować bezpieczny i komfortowy dostęp do wszelkich wykorzystywanych narzędzi. Należy zminimalizować przy tym ryzyko wystąpienia typowych wypadków w biurze, czyli poślizgnięć i upadków, które mogą doprowadzić do wystąpienia urazów i kontuzji.

Zasady bezpieczeństwa obejmujące miejsca pracy fizycznej

Nieprzestrzeganie BHP może mieć szczególnie poważne konsekwencje w przypadku robotników fizycznych narażonych na działanie czynników szczególnego ryzyka. Warto w tym miejscu podkreślić, iż obowiązek dbania o bezpieczeństwo spoczywa na każdym pracodawcy niezależnie od wykonywanych obowiązków. W przypadku zakładów produkcyjnych szczególnie ważne pozostaje prawidłowe obsługiwanie maszyn oraz zachowywanie środków ostrożności.

Szukasz pracy?

Monter izolacji przemysłowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Pomoc Sprzątająca -Praca dla PAR- PRACA NA WYSPIE - PRACA NIEMCY

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Wśród najczęstszych wypadków można wymienić pęknięcia i złamania kręgosłupa powstałe w wyniku dźwigania zbyt dużych ciężarów oraz upadki z wysokości. Do innych zagrożeń należą: porażenia prądem, hałas, zapylenie oraz pożar. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przeszkolenie podwładnych oraz odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie substancji chemicznych.

Ponadto zarówno pracownicy produkcji, jak i robotnicy budowlani, powinni pamiętać o wyposażeniu w odpowiednie środki ochrony. Dedykowana odzież oraz akcesoria robocze mogą znacznie obniżyć ryzyko wypadku i wystąpienia typowych chorób zawodowych. Kaski, rękawice, ochronne buty chronią przed zranieniami oraz szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Przedsiębiorca musi pamiętać także o regularnym wysyłaniu podwładnych na szkolenia BHP oraz badania okresowe.

Jakie kroki może podjąć pracodawca wobec pracownika?

W tym miejscu warto podkreślić odpowiedzialność pracodawcy za nieprzestrzeganie przepisów BHP. Szczególnie w przypadku pracowników fizycznych i robotników należy pamiętać, iż nie powinni oni wykonywać obowiązków, do których nie mają uprawnień. Jednocześnie pozostają oni zobowiązani do wywiązywania się z ustalonych prawnie standardów.

Nieprzestrzeganie zasad BHP przez pracownika może skutkować zastosowaniem niemajątkowej kary porządkowej, np. udzieleniem upomnienia lub nagany. Prawo przewiduje także konsekwencje finansowe. W przypadku jednorazowego złamania norm kara ta nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia. Łącznie potrącenia nie mogą być wyższe niż dziesiąta część miesięcznej wypłaty.

Czy są sytuacje wyższej konieczności, kiedy pracownik może złamać zasady BHP?

O stanie wyższej konieczności mówimy wtedy, gdy osoba ratuje jedno dobro chronione prawem kosztem drugiego. Przy czym to drugie dobro przejawia większą wartość od pierwszego. Jednocześnie zagrożenie musi mieć charakter bezpośredni i oczywisty.  Warto podkreślić, iż stan wyższej konieczności występuje tylko wtedy, gdy nie było innej możliwości ratowania się przed niebezpieczeństwem, czyli zachodzi tak zwana zasada subsydiarności. Mimo iż termin pochodzi pierwotnie z prawa karnego, może znaleźć przełożenie na normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Więcej informacji na temat stanu wyższej konieczności powinien udzielić instruktor BHP.

Wszystkie konsekwencje pracownika za złamanie zasad BHP

Nieprzestrzeganie przepisów BHP może prowadzić do zaistnienia niebezpiecznej dla zdrowia sytuacji. Osoby lekceważące obowiązujące standardy ochrony mogą stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także innych zatrudnionych. Wypadek może skutkować znacznym uszczerbkiem na zdrowiu, które uniemożliwi dalszą pracę, koniecznością zmiany stylu życia, a nawet śmiercią. Co więcej, jeśli incydent będzie wynikiem zaniedbania pracownika, ten będzie mieć mniejszą szansę na uzyskanie odszkodowania.

Video

Wyciągnijmy wnioski wobec pracownika łamiącego zasady bezpieczeństwa pracy

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób zawodowych oraz powikłań zdrowotnych związanych z wykonywanymi obowiązkami. Jednocześnie lekceważenie powinności przez jednego zatrudnionego może doprowadzić do poważnych skutków u innych. Z tego powodu, oprócz wspomnianych powyżej konsekwencji materialnych i niematerialnych, w skrajnych sytuacjach kara za rażące nieprzestrzeganie BHP może obejmować nawet wypowiedzenie oraz rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

Najczęściej zadawane pytania

Ile może wynosić kara finansowa nałożona na pracownika nieprzestrzegającego BHP?

Jednorazowe niezastosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może skutkować nałożeniem kary finansowej nie wyższej niż jednodniowy zarobek. Łącznie suma nałożonych mandatów nie może przekraczać jednej dziesiątej wynagrodzenia. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek pozostawienia 90% zarobku do dyspozycji pracownika. Jednocześnie zebrane w ten sposób fundusze powinny zostać przeznaczone na poprawę warunków BHP.

Jakie konsekwencje prawne może ponieść pracodawca?

Za nieprzestrzeganie zasad BHP na pracodawcę może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1000 do 30000 zł. Jednocześnie kara może być wynikiem złamania norm przez pracownika, a nie pracodawcę. Dlatego tak ważna pozostaje regularna kontrola oraz szkolenia z obowiązujących standardów na danym stanowisku. W przypadku wypadku, który powstał w wyniku zaniedbania pracodawcy, ten może zostać zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.