Jak szukać pracy, by ją znaleźć?

Jak szukać pracy, by ją znaleźć?
Mimo intensywnych poszukiwań firmy, która mogłaby cię zatrudnić i dziesiątek wysłanych CV efekt wciąż jest marny? By może nie wiesz, jak szukać zatrudnienia…

Spis treści

Wydawałoby się, że szukanie zatrudnienia nie jest niczym trudnym. Wystarczy regularnie przeglądać ogłoszenia o pracę, by znaleźć wyjątkowe. Tymczasem poszukiwanie pracy to… praca – żmudna i często nie przynosząca rezultatów. Jak poradzić sobie z szukaniem zatrudnienia? Okazuje się, że warto pamiętać o kilku kwestiach. Zastosowanie się do poniższych rad powinno sprawić, że znajdziesz zatrudnienie w najkrótszym możliwym czasie.

Informacje na temat aktualnej stopy bezrobocia publikuje GUS. Na koniec stycznia 2016 r. stopa bezrobocia wynosiła 10,3%. To mniej niż w zeszłym roku – wówczas pod koniec stycznia stopa bezrobocia wynosiła 11,9%. Oznacza to, że miejsc pracy w Polsce przybyło. Jeżeli szukasz pracy i mimo dobrych wieści płynących z rynku, nie udaje ci się znaleźć zatrudnienia, to czas dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób poszukujesz pracy.

Jak wyglądają twoje dokumenty aplikacyjne?

Przyjęło się, że kandydaturę na stanowisko zgłaszamy przez wysłanie CV lub CV wraz z listem motywacyjnym. Drugiego dokumentu nie wymagają wszyscy pracodawcy – najczęściej ci, którzy poszukują pracowników na stanowiska kierownicze. Mimo że na temat dokumentów aplikacyjnych napisano setki, jeżeli nie tysiące artykułów, to jednak wciąż wiele osób popełnia ten sam błąd – wysyła to samo CV lub list motywacyjny w odpowiedzi na różne ogłoszenia. Niestety, w ten sposób najłatwiej popełnić błąd, który sprawi, że nasza kandydatura zostanie skreślona już na pierwszym etapie rekrutacji.

Jeżeli mowa o sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych, to powinieneś nie tylko poświęcić czas na przygotowanie zestawu dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na poszczególne aplikacje, lecz także unikać utartych zwrotów. Takie bowiem obniżają wartość twojego CV. Postaw się w sytuacji rekrutera – czy rzeczywiście chciałbyś przeczytać dziesiątki, jeżeli nie setki podobnych dokumentów?

Chcąc wyróżnić swoją kandydaturę, powinieneś pamiętać m.in. o referencjach. Dołączając takie do przygotowanych dokumentów, możesz zainteresować rekrutera. Z pewnością wzbudzisz jego zaufanie – przecież sam zaprosiłbyś na spotkanie osobę, która jest polecana przez innych, prawda?

Poszukiwanie pracy na rynku

Czy wiesz, gdzie szukać pracy?

Poszukiwanie pracy może zająć kilka dni, kilka tygodni czy nawet miesięcy. Wiele zależy od tego, czy jesteś wystarczająco aktywny. Wcale jednak nie chodzi o to, abyś nieustannie przeglądał portale ogłoszeniowe, ale wiedział, gdzie szukać. W sieci znajdziesz co najmniej kilkadziesiąt portali, na których codziennie pojawiają się świeże ogłoszenia. Problem jednak w tym, że część działa lokalnie, część jest ogólnopolska. Nie można też zapomnieć, że niektóre są prowadzone z myślą o konkretnej grupie pracowników. Abyś zatem nie tracił swojego czasu, sprawdź, czy na danym portalu znajdziesz interesujące cię oferty.

Jeżeli mowa o aktywności, to pamiętaj o pokazaniu się pracodawcom choćby na społecznościowych portalach, które specjalizują się w budowaniu kontaktów zawodowo-biznesowych. Przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną większość pracodawców próbuje zweryfikować choć część zawartych w CV danych.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Miejsc, które powinieneś przeglądać z myślą o ofertach pracy jest sporo. Zastanów się, które wybrać, by efektywnie poszukiwać pracy. Może skoncentrujesz się na lokalnych portalach, na których ogłoszenia publikują agencje pracy i pracodawcy? W takiej sytuacji dowiedz się, z jaką częstotliwością pojawiają się anonse. Może się okazać, że np. dwa razy dziennie. Wówczas dobrze, byś zajrzał o konkretnych godzinach na wybrane portale – w ten sposób będziesz mógł szybko odpowiedzieć na wybrane oferty.

Jak szukać pracy w Internecie

Jeżeli jesteś specjalistą, to dodatkowo możesz przeglądać ogłoszenia pojawiające się w branżowej prasie. I tam powinieneś znaleźć ciekawe anonse, bo wielu pracodawców chce uniknąć sytuacji, gdy elektroniczna skrzynka zostanie przepełniona. W takiej sytuacji umieszczenie ogłoszenia w miejscu, do którego dostęp będą mieli wyłącznie specjaliści, jest najlepszym rozwiązaniem.


Wyznacz godziny pracy

Skoro poszukiwanie zatrudnienia to faktycznie praca, to nie powinieneś przeznaczać na tę czynność całego dnia. Najlepiej, jeżeli wyznasz sobie czas (np. 2–3 godziny dziennie), który poświęcisz wyłącznie na przeglądanie ogłoszeń i odpowiadanie na wybrane. Resztę czasu wykorzystaj na odpoczynek – zregeneruj siły, bo już wkrótce mogą cię czekać kolejne zawodowe wyzwania.

Jeśli wyznaczysz sobie godziny, w których będziesz poszukiwał zatrudnienia, to masz również szansę na to, by uporządkować swój dzień. Chaotyczne działanie nie sprzyja szukaniu pracy. Również poświęcanie na to zajęcie całego dnia mija się z celem.

Praca a poszukiwanie

Misja: doskonalić swoje umiejętności

Pozostawanie bez pracy może okazać się ciężką próbą. Jeżeli nie chcesz popaść w marazm czy mieć ciągle zły humor, powinieneś nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Może zapiszesz się na kurs lub szkolenie? Możesz również wziąć udział w programach organizowanych przez urząd pracy – każde rozwiązanie jest dobre, by pokazać, że wciąż jesteś aktywny.

Nie powinieneś zapomnieć również o ruchu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko kondycję, lecz także humor. W czasie pozostawania bez pracy nie wprowadzaj drastycznych zmian w swoim życiu – staraj się być aktywny tak, by jak najmniej czasu spędzać przed komputerem czy telewizorem. Może się bowiem okazać, że z dnia na dzień będziesz miał coraz mniej siły, by szukać zatrudnienia lub po prostu działać.

Odśwież kontakty

Pracę możesz znaleźć nie tylko dzięki regularnemu przeglądaniu ogłoszeń publikowanych w sieci. Zdarza się, że pracę znajdujemy przez znajomych – oni mogą mieć wiedzę na temat tego, kto aktualnie poszukuje pracowników. Poświęć zatem czas, by odświeżyć stare znajomości. To kolejny kanał, dzięki któremu możesz zdobyć namiary na ciekawe oferty.

Czy znajomi mogą pomóc?

Nepotyzm to zjawisko szkodliwe i piętnowane społecznie. Poinformowanie swoich znajomych o tym, że poszukujesz zatrudnienia nie jest jednak niczym złym. Skorzystaj z tego rozwiązania, bo może się okazać, że firmy, w których pracują twoi znajomi, przeprowadzają lub będą przeprowadzać rekrutację. W takim przypadku nie proś jednak znajomych o wstawiennictwo – wystarczy, że pomogą ci, informując cię o takim fakcie.

Jeżeli zabierzesz się za poszukiwania pracy w przemyślany sposób, to masz duże szanse na pożegnanie się z bezrobociem nawet w ciągu kilku dni. Powodzenia!

Oceń ten wpis
Jak szukać pracy, by ją znaleźć?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 11

Opinie

Olek
2019-12-09, 20:07
Aby znaleźć pracę to należy przeglądać ogłoszenia pracodawców w prasach lokalnych, w internecie, agencjach pracy czy w UP. Można udać się na targi pracy. Kto pragnie znaleźć pracę- znajdzie ją z pewnością.
Patrycja
2019-12-05, 14:50
Wiele podobnych artykułów można przeczytać ale kluczem jest konkretne działanie i realizowanie wyznaczonych w tym zakresie celów. Osiągnięcie sukcesu jest wtedy bardzo proste.
Tezz
2019-05-02, 14:36
Prosząc o oferty pracy, masz prawie pięciokrotnie większą szansę na znalezienie pracy, niż gdybyś wysłał swoje CV. Dzisiaj jest sporo możliwości by aplikować na oferty.
Sylwek
2019-04-17, 08:48
Praca czyni większość życia prawie każdego z nas. Ale nic nie trwa wiecznie: zdarza się, że pewnego dnia musisz zmienić pracę i zanurzyć się w poszukiwaniu wolnych miejsc pracy - chcesz znaleźć dobrą alternatywę dla obecnej pozycji.
Kazimierz
2019-04-16, 16:29
Po zwolnieniu jest bardzo ważna pomoc emocjonalna krewnych i przyjaciół. Ale w żadnym wypadku nie powinno to być wyrażone współczuciem dla ciebie. Poszukiwanie pracy tutaj też jest opcjonalne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.