Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 994        SUBSKRYBUJE: 7258
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Zasady przyznawania premii w regulaminie

Zasady przyznawania premii w regulaminie

Każdy pracodawca, którego obowiązują przepisy zakładowe jest zobowiązany do tego, aby zamieścić stosowne informacje o wynagradzaniu pracowników w regulaminie obowiązującym w firmie. Zapisy regulaminowe dotyczą między innymi właśnie premii.

Najczęściej pracownik nie otrzymuje tylko i wyłącznie wynagrodzenia podstawowego. Choć o takim, które powiększone jest między innymi o dodatki czy premie również mówi się ?wynagrodzenie?, to należy zauważyć, że jego skład może być zmienny. Premie, które przyznawane są pracownikom zatrudnionym w danej firmie są najczęściej dzielone na dwa rodzaje. Mowa tu odpowiednio o premiach regulaminowych i uznaniowych. Trzeba przy tym pamiętać, że ?regulaminowa? niekoniecznie musi oznaczać, że przysługuje ona zatrudnionym wyłącznie na podstawie obowiązującego w firmie regulaminu. Dzieje się tak dlatego, że równie dobrze może ona wynikać z umowy o pracę ? chodzi tu głównie o warunki, jakie pracownik musi spełnić, aby ją otrzymać. Inaczej mówiąc, w odróżnieniu od premii uznaniowej, premia regulaminowa jest takim składnikiem wynagrodzenia, który wypłacany jest po spełnieniu przez pracownika warunków jego uzyskania. Co jeszcze warto wiedzieć o premii?

 

O regulaminową można się upomnieć

Jak wskazano powyżej, premia regulaminowa jest takim składnikiem wynagrodzenia, które jest wypłacane tym pracownikom, którzy spełnili określone warunki. Warto wskazać, że warunki te powinny być konkretne i wymierzalne. Jest to ważne, gdyż tylko w ten sposób można sprawdzić ich wykonanie przez pracownika. Inaczej mówiąc, premia regulaminowa nie jest przyzwana według swobodnego uznania pracodawcy. Każdy z pracowników, którzy spełnili warunki jej przyznania może domagać się jej wypłacenia. Jeżeli podmiot zatrudniający nie będzie chciał dopełnić swojego obowiązku, to zatrudniony może dochodzić swoich praw nawet na drodze sądowej. Inaczej jest wówczas, gdy mowa o premii uznaniowej, która jest nagrodą. Tę pracodawca może wypłacać zgodnie z własnym uznaniem. Oznacza to, że pracownik nie będzie mógł żądać jej wypłaty.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Ważne, aby sytem premiowania był jasno określony, ponieważ w przeciwnym wypadku premia nie zawsze musi motywować.

 

Co z premią podczas urlopu?

W praktyce pojawić może się problem z wypłatą premii za czas, w którym pracownik korzysta z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z przepisami podstawę wynagrodzenia urlopowego stanowi zawsze wynagrodzenie i inne świadczenia wynikające bezpośrednio ze stosunku pracy, przy czym jednocześnie wyłączeniu podlegają na przykład świadczenia wypłacone za określone osiągnięcia. Do takich właśnie zaliczane są nie tylko premie uznaniowe, ale również wszelkie nagrody przyznane poszczególnym pracownikom. Inaczej jest jednak w przypadku premii regulaminowej. Należy zauważyć, że wszystko zależy od zapisu poczynionego w regulaminie pracy. Jeżeli pracownikowi może przysługiwać premia, to świadczenie to nie będzie wchodzić do podstawy wynagrodzenia urlopowego. Inaczej jednak, jeżeli pracownikowi przysługuje taka premia ? wówczas, aby prawidłowo wyliczyć podstawę wynagrodzenia, należy kwotę tę uwzględnić.

 

A wynagrodzenie chorobowe?

Odmiennie niż w przypadku podstawy wynagrodzenia urlopowego oblicza się podstawę wynagrodzenia chorobowego. W tym przypadku pracodawca powinien kierować się przepisami dotyczącymi zasiłku chorobowego, dokładniej zaś ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z przywołaną ustawą do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należy wliczyć te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z regulacjami zakładowymi nie są wypłacane za okresy pobierania zasiłku chorobowego. Warto przy tym pamiętać, że zliczeniu będzie podlegać również ta część premii, do której prawo pracownik zachowuje nawet będąc na zwolnieniu chorobowym.

 

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.