!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Reżyser dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Reżyser dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Szukasz swojego wymarzonego zawodu? Pasjonujesz się muzyką oraz produkcją dźwięku? Chcesz rozwijać się kreatywnie w środowisku artystycznym? Reżyser dźwięku zajmuje się nadzorowaniem oraz kreowaniem warstwy dźwiękowej w produkcjach medialnych.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

 • jak można zostać reżyserem dźwięku,
 • na czym polega jego praca,
 • jakie predyspozycje są potrzebne w tym zawodzie,
 • jakie są zarobki,
 • jakie wykształcenie jest konieczne,
 • jakie są możliwości zawodowe oraz perspektywy na przyszłość.

Reżyser dźwięku - na czym polega praca?

Praca reżysera dźwięku polega przede wszystkim na nadzorowaniu oraz tworzeniu warstwy dźwiękowej podczas produkcji realizacji radiowych i telewizyjnych. Oprócz tego bierze on czynny udział w tworzeniu rozmaitych filmów, seriali, widowisk oraz koncertów. Uczestniczy także podczas nagrywania utworów studyjnych i płyt w profesjonalnych studiach nagraniowych. Podczas produkcji filmowych odpowiada za wykonanie budżetu oraz za zatrudnienie odpowiednich współpracowników.

Reżyser nie uczestniczy przy tym w technicznym przygotowaniu miejsca odbywającego się wydarzenia. W przeciwieństwie do techników i operatorów nie podłącza, ani nie rozstawia niezbędnego wyposażenia. Odpowiada za praktyczną realizację koncepcji dyrygenta, reżysera lub innej osoby odpowiedzialnej za program artystyczny. Jego miejscem pracy jest konsola lub mikser, z której nadzoruje poprawność wykonywanych czynności.

Wspiera przy tym aktorów oraz muzyków, zajmuje się nakładaniem efektów, dialogów, muzyki oraz regulacją głośności poszczególnych źródeł dźwięku. Odpowiada zatem za powodzenie odbywających się wydarzeń rozrywkowych oraz artystycznych. Podczas nagrań telewizyjnych i radiowych ma za zadanie zadbać również o wyraźność i klarowność dialogów.

Video

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku reżysera dźwięku?

 • Realizacja wizji artystycznej muzyków, kompozytora lub dyrygenta.
 • Nadzór procesów związanych z produkcją warstwy dźwiękowej.
 • Dbanie o jakość dialogów filmowych.
 • Sprawowanie nadzoru technicznego oraz zatrudnianie współpracowników.
 • Pomaganie artystom w praktycznej realizacji projektu.
 • Realizacja nagrań studyjnych.
 • Montowanie materiału.
 • Kształtowanie akustyki wnętrz.

Jak zostać reżyserem dźwięku?

Aby pracować jako reżyser dźwięku, przeważnie niezbędne jest ukończenie stosowanych studiów licencjackich lub magisterskich. Absolwent otrzymuje kompleksową wiedzę na temat: akustyki, technologii realizacji dźwięku, montażu oraz nagłaśniania koncertów. Reżyser powinien posiadać także podstawy grania na wybranym instrumencie, co znacznie ułatwi mu wykonywanie codziennych obowiązków.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako reżyser dźwięku?

 • Umiejętność obsługi komputera oraz odpowiedniego oprogramowania.
 • Umiejętności interpersonalne oraz pracy w grupie.
 • Myślenie przestrzenne.
 • Dobry słuch i wyczucie muzyczne.
 • Samodzielność.
 • Wrażliwość estetyczna i muzyczna.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku reżysera dźwięku?

Praca ta wymaga wysoko rozwiniętej wrażliwości muzycznej. Jest to zatem doskonała ścieżka rozwoju zawodowego dla pasjonatów warstwy dźwiękowej w realizacjach telewizyjnych, teatralnych i filmowych. Jednocześnie zajęcie to wymaga zmysłu artystycznego oraz kreatywności, które pozwolą na szukanie niestandardowych rozwiązań.

Dodatkowo jest to praca dla osób, dla których ważny jest techniczny aspekt produkcji dźwięku. Jako reżyser odpowiadać będziesz za nadzór, musisz zatem posiadać umiejętności komputerowe.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku reżysera dźwięku?

 • Sprawność narządu słuchu i wzroku.
 • Ogólna sprawność psycho-fizyczna.
 • Koordynacja wzrokowo-słuchowa.
 • Wrażliwość na barierę dźwięku.
 • Zręczność rąk i palców.
 • Szybki refleks.

Warto przy tym wspomnieć, iż jednym z przeciwwskazań zdrowotnych jest padaczka fotogenna.

reżyser dźwięku

Ile zarabia reżyser dźwięku?

Zarobki reżysera dźwięku zależne są od jego doświadczenia oraz miejsca pracy. Na najwyższe dochody mogą liczyć osoby zatrudnione przy produkcjach telewizyjnych, radiowych i filmowych. Szczegółowe informacje dostępne są w poniższej tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 4 600 zł 3 466 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 147 zł

Czy do pracy na stanowisku reżysera dźwięku potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W wielu miejscach pracy, zwłaszcza w instytucjach państwowych, wymagane jest ukończenie odpowiednich studiów na kierunku reżyseria dźwięku lub pokrewnym. W Polsce wymagane uprawnienia można zdobyć w kilku ośrodkach kształcenia uniwersyteckiego, m.in.: na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznania, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje zostały zebrane w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu uzyskania tytułu reżysera dźwięku można ukończyć studia wyższe na kierunku reżyseria dźwięku. -
PRZYDATNE - Istnieje możliwość ukończenia kursów, które od podszewki pokażą jakw ygląda zawód reżysera dźwięku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie reżysera dźwięku?

Reżyser dźwięku pracuje przede wszystkim przy realizacji produkcji filmowych. Odpowiada za prawidłowe przekazanie warstwy artystycznej reżysera, za realizację budżetu, nałożenie odpowiednich efektów dźwiękowych i muzyki oraz za prawidłowe nagłośnienie dialogów. Jego praca często zaczyna się jeszcze na etapie przedprodukcyjnym.

Oprócz tego reżyser dźwięku może pracować jako producent muzyczny w studiu nagraniowym, gdzie odpowiada za prawidłowy przebieg procesu nagraniowego. Stale komunikuje się z muzykami, udzielając im stosowanych porad. Bardzo często pracuje także w roli realizatora oraz operatora.

Reżyser spotykany jest także podczas organizacji koncertów oraz festiwali jako pracownik firm nagłośnieniowych. Lokalnie może pracować także w miejscowych domach kultury oraz w teatrach, w tym operach oraz teatrach muzycznych. Coraz częściej znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach świadczących usługi w zakresie adaptacji akustycznej pomieszczeń.

reżyser dźwięku

Czy zawód reżysera dźwięku jest przyszłościowy?

Bardzo często kariera reżysera dźwięku ograniczona jest do pracy przy realizacji konkretnego projektu artystycznego. Z tego powodu charakteryzuje się pewnymi ograniczeniami na rynku zawodowym. Na stałe zatrudnienie mogą liczyć pracownicy radia, telewizji oraz instytucji kultury np.: teatrów, filharmonii, domów kultury. Reżyser może poszukiwać także pracy w studiach nagraniowych oraz produkcyjnych i postprodukcyjnych.

Jednocześnie ukończenie studiów kierunkowych na reżyserii dźwięku uprawnia do wykonywania licznych prac pokrewnych, między innymi na stanowisku: realizatora dźwięku, inżyniera akustyka, technika, operatora dźwięku oraz montażysty dźwięku. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego istnieje także możliwość nawiązania stałej współpracy z zespołami muzycznymi oraz firmami eventowymi i agencjami artystycznymi.

Warto przy tym wspomnieć o ciągle rozwijającym się rynku telekomunikacji oraz mediów cyfrowych. Reżyser może zatem pracować przy tworzeniu gier komputerowych, multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz symulatorów mowy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie inne zawody może wykonywać reżyser dźwięku?

Ukończenie studiów kierunkowych na reżyserii dźwięku uprawnia do wykonywania licznych prac pokrewnych, między innymi na stanowisku: realizatora dźwięku, inżyniera akustyka, technika, operatora dźwięku oraz montażysty dźwięku.

Na czym polega praca reżysera dźwięku podczas produkcji filmów fabularnych?

Reżyser dźwięku odpowiada za prawidłowe przekazanie warstwy artystycznej oraz za realizację budżetu. Do jego obowiązków należy także nałożenie odpowiednich efektów dźwiękowych oraz realizacja nagłośnienia dialogów. Jego praca często zaczyna się jeszcze na etapie przedprodukcyjnym.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.