Zawody i ich potencjał

Reżyser dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Reżyser dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Szukasz swojego wymarzonego zawodu? Pasjonujesz się muzyką oraz produkcją dźwięku? Chcesz rozwijać się kreatywnie w środowisku artystycznym? Reżyser dźwięku zajmuje się nadzorowaniem oraz kreowaniem warstwy dźwiękowej w produkcjach medialnych.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania:

 • jak można zostać reżyserem dźwięku,
 • na czym polega jego praca,
 • jakie predyspozycje są potrzebne w tym zawodzie,
 • jakie są zarobki,
 • jakie wykształcenie jest konieczne,
 • jakie są możliwości zawodowe oraz perspektywy na przyszłość.

Reżyser dźwięku - na czym polega praca?

Praca reżysera dźwięku polega przede wszystkim na nadzorowaniu oraz tworzeniu warstwy dźwiękowej podczas produkcji realizacji radiowych i telewizyjnych. Oprócz tego bierze on czynny udział w tworzeniu rozmaitych filmów, seriali, widowisk oraz koncertów. Uczestniczy także podczas nagrywania utworów studyjnych i płyt w profesjonalnych studiach nagraniowych. Podczas produkcji filmowych odpowiada za wykonanie budżetu oraz za zatrudnienie odpowiednich współpracowników.

Reżyser nie uczestniczy przy tym w technicznym przygotowaniu miejsca odbywającego się wydarzenia. W przeciwieństwie do techników i operatorów nie podłącza, ani nie rozstawia niezbędnego wyposażenia. Odpowiada za praktyczną realizację koncepcji dyrygenta, reżysera lub innej osoby odpowiedzialnej za program artystyczny. Jego miejscem pracy jest konsola lub mikser, z której nadzoruje poprawność wykonywanych czynności.

Wspiera przy tym aktorów oraz muzyków, zajmuje się nakładaniem efektów, dialogów, muzyki oraz regulacją głośności poszczególnych źródeł dźwięku. Odpowiada zatem za powodzenie odbywających się wydarzeń rozrywkowych oraz artystycznych. Podczas nagrań telewizyjnych i radiowych ma za zadanie zadbać również o wyraźność i klarowność dialogów.

Video

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku reżysera dźwięku?

 • Realizacja wizji artystycznej muzyków, kompozytora lub dyrygenta.
 • Nadzór procesów związanych z produkcją warstwy dźwiękowej.
 • Dbanie o jakość dialogów filmowych.
 • Sprawowanie nadzoru technicznego oraz zatrudnianie współpracowników.
 • Pomaganie artystom w praktycznej realizacji projektu.
 • Realizacja nagrań studyjnych.
 • Montowanie materiału.
 • Kształtowanie akustyki wnętrz.

Jak zostać reżyserem dźwięku?

Szukasz pracy?

Producent Muzyczny

Rehegoo Music Group

 • Bielsko-Biała
Dodana

Montażysta obrazu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Wrocław
Dodana

Realizator oświetlenia - elektryk

LUBUSKI TEATR W ZIELONEJ GÓRZE

 • Zielona Góra
Dodana

Reżyser filmowy

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Wrocław
Dodana

Specjalista inżynieryjno-techniczny w Pracowni Zagrożeń Akustycznych Zakładu Zagrożeń Fizycznych

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

 • Warszawa
Dodana

Aby pracować jako reżyser dźwięku, przeważnie niezbędne jest ukończenie stosowanych studiów licencjackich lub magisterskich. Absolwent otrzymuje kompleksową wiedzę na temat: akustyki, technologii realizacji dźwięku, montażu oraz nagłaśniania koncertów. Reżyser powinien posiadać także podstawy grania na wybranym instrumencie, co znacznie ułatwi mu wykonywanie codziennych obowiązków.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako reżyser dźwięku?

 • Umiejętność obsługi komputera oraz odpowiedniego oprogramowania.
 • Umiejętności interpersonalne oraz pracy w grupie.
 • Myślenie przestrzenne.
 • Dobry słuch i wyczucie muzyczne.
 • Samodzielność.
 • Wrażliwość estetyczna i muzyczna.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku reżysera dźwięku?

Praca ta wymaga wysoko rozwiniętej wrażliwości muzycznej. Jest to zatem doskonała ścieżka rozwoju zawodowego dla pasjonatów warstwy dźwiękowej w realizacjach telewizyjnych, teatralnych i filmowych. Jednocześnie zajęcie to wymaga zmysłu artystycznego oraz kreatywności, które pozwolą na szukanie niestandardowych rozwiązań.

Dodatkowo jest to praca dla osób, dla których ważny jest techniczny aspekt produkcji dźwięku. Jako reżyser odpowiadać będziesz za nadzór, musisz zatem posiadać umiejętności komputerowe.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku reżysera dźwięku?

 • Sprawność narządu słuchu i wzroku.
 • Ogólna sprawność psycho-fizyczna.
 • Koordynacja wzrokowo-słuchowa.
 • Wrażliwość na barierę dźwięku.
 • Zręczność rąk i palców.
 • Szybki refleks.

Warto przy tym wspomnieć, iż jednym z przeciwwskazań zdrowotnych jest padaczka fotogenna.

reżyser dźwięku

Ile zarabia reżyser dźwięku?

Zarobki reżysera dźwięku zależne są od jego doświadczenia oraz miejsca pracy. Na najwyższe dochody mogą liczyć osoby zatrudnione przy produkcjach telewizyjnych, radiowych i filmowych. Szczegółowe informacje dostępne są w poniższej tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 784 zł
ŚREDNIE 4 600 zł 3 466 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 147 zł

Czy do pracy na stanowisku reżysera dźwięku potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W wielu miejscach pracy, zwłaszcza w instytucjach państwowych, wymagane jest ukończenie odpowiednich studiów na kierunku reżyseria dźwięku lub pokrewnym. W Polsce wymagane uprawnienia można zdobyć w kilku ośrodkach kształcenia uniwersyteckiego, m.in.: na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznania, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje zostały zebrane w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu uzyskania tytułu reżysera dźwięku można ukończyć studia wyższe na kierunku reżyseria dźwięku. -
PRZYDATNE - Istnieje możliwość ukończenia kursów, które od podszewki pokażą jakw ygląda zawód reżysera dźwięku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie reżysera dźwięku?

Reżyser dźwięku pracuje przede wszystkim przy realizacji produkcji filmowych. Odpowiada za prawidłowe przekazanie warstwy artystycznej reżysera, za realizację budżetu, nałożenie odpowiednich efektów dźwiękowych i muzyki oraz za prawidłowe nagłośnienie dialogów. Jego praca często zaczyna się jeszcze na etapie przedprodukcyjnym.

Oprócz tego reżyser dźwięku może pracować jako producent muzyczny w studiu nagraniowym, gdzie odpowiada za prawidłowy przebieg procesu nagraniowego. Stale komunikuje się z muzykami, udzielając im stosowanych porad. Bardzo często pracuje także w roli realizatora oraz operatora.

Reżyser spotykany jest także podczas organizacji koncertów oraz festiwali jako pracownik firm nagłośnieniowych. Lokalnie może pracować także w miejscowych domach kultury oraz w teatrach, w tym operach oraz teatrach muzycznych. Coraz częściej znajduje zatrudnienie w przedsiębiorstwach świadczących usługi w zakresie adaptacji akustycznej pomieszczeń.

reżyser dźwięku

Czy zawód reżysera dźwięku jest przyszłościowy?

Bardzo często kariera reżysera dźwięku ograniczona jest do pracy przy realizacji konkretnego projektu artystycznego. Z tego powodu charakteryzuje się pewnymi ograniczeniami na rynku zawodowym. Na stałe zatrudnienie mogą liczyć pracownicy radia, telewizji oraz instytucji kultury np.: teatrów, filharmonii, domów kultury. Reżyser może poszukiwać także pracy w studiach nagraniowych oraz produkcyjnych i postprodukcyjnych.

Jednocześnie ukończenie studiów kierunkowych na reżyserii dźwięku uprawnia do wykonywania licznych prac pokrewnych, między innymi na stanowisku: realizatora dźwięku, inżyniera akustyka, technika, operatora dźwięku oraz montażysty dźwięku. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia zawodowego istnieje także możliwość nawiązania stałej współpracy z zespołami muzycznymi oraz firmami eventowymi i agencjami artystycznymi.

Warto przy tym wspomnieć o ciągle rozwijającym się rynku telekomunikacji oraz mediów cyfrowych. Reżyser może zatem pracować przy tworzeniu gier komputerowych, multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz symulatorów mowy.

Podsumowanie:
 • Reżyser dźwięku nadzoruje i tworzy warstwę dźwiękową podczas produkcji radiowych, telewizyjnych oraz filmowych, a także uczestniczy w nagrywaniu muzyki i płyt w profesjonalnych studiach nagraniowych.
 • Praca ta wymaga wysoko rozwiniętej wrażliwości muzycznej oraz zmysłu artystycznego i kreatywności, a także umiejętności technicznych i komputerowych.
 • Wymagane jest ukończenie studiów na kierunku reżyseria dźwięku lub pokrewnym, a możliwe jest także ukończenie kursów pozwalających na zdobycie potrzebnych umiejętności.
 • Zarobki reżysera dźwięku zależą od doświadczenia i miejsca pracy, a najwyższe dochody osiągają osoby zatrudnione przy produkcjach telewizyjnych, radiowych i filmowych.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie inne zawody może wykonywać reżyser dźwięku?

Ukończenie studiów kierunkowych na reżyserii dźwięku uprawnia do wykonywania licznych prac pokrewnych, między innymi na stanowisku: realizatora dźwięku, inżyniera akustyka, technika, operatora dźwięku oraz montażysty dźwięku.

Na czym polega praca reżysera dźwięku podczas produkcji filmów fabularnych?

Reżyser dźwięku odpowiada za prawidłowe przekazanie warstwy artystycznej oraz za realizację budżetu. Do jego obowiązków należy także nałożenie odpowiednich efektów dźwiękowych oraz realizacja nagłośnienia dialogów. Jego praca często zaczyna się jeszcze na etapie przedprodukcyjnym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Tajfun

Tajfun

Nigdy nie słyszałem o reżyserze dźwięku jako o zawodzie. Wydaje się bardzo interesujące, ale mam pewne obawy, czy uda mi się zdobyć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie. Jednak artykuł zachęca mnie do podjęcia działania i poszukiwania odpowiednich szkoleń i kursów.
Jagna

Jagna

Jestem reżyserem dźwięku od kilku lat i muszę powiedzieć, że jest to naprawdę wciągająca praca dla osób, które chcą tworzyć coś oryginalnego. Wymaga wiele pracy, ale satysfakcja z wykonanej pracy jest bezcenna. Uważam, że jest to idealne zajęcie dla osób z dużą wyobraźnią i zmysłem muzycznym.
Monika

Monika

Zaciekawił mnie artykuł o reżyserze dźwięku, ponieważ chciałbym znaleźć pracę w branży filmowej. Wydaje się to bardzo interesującym i kreatywnym zawodem, z dużymi możliwościami rozwoju. Jednakże wymagane wykształcenie i doświadczenie może stanowić barierę wejścia na rynek pracy.
Monia L

Monia L

Jako pracodawca pracujący z reżyserami dźwięku, muszę powiedzieć, że jest to bardzo ważne stanowisko w branży filmowej i teatralnej. Reżyserzy dźwięku są niezwykle kreatywni i odpowiedzialni za jakość dźwięku, który wpływa na odbiór całego projektu. Zarobki mogą być bardzo satysfakcjonujące, szczególnie przy większych produkcjach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka