Zawody i ich potencjał

Realizator dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Realizator dźwięku - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Jednym z głównych elementów nowoczesnej edukacji, świata gier i produkcji VR oraz filmów jest dźwięk. Zaraz obok obrazu efekty dźwiękowe stanowią to, co ma sprawić nam przyjemność, zaskoczyć nas lub zaciekawić. Osoba odpowiedzialna za dbałość o to, by wszystkie dźwięki związane z daną produkcją były najwyższej jakości to realizator dźwięku.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • na czym polega praca realizatorów dźwięku
 • ile zarabiają realizatorzy dźwięku
 • jak wygląda stanowisko pracy realizatora dźwięku
 • jakie kompetencje powinien posiadać realizator dźwięk
 • jaka przyszłość może czekać realizatorów dźwięku

Realizator dźwięku — na czym polega praca?

Osoby zatrudnione na tym stanowisku łączą dwa aspekty świata dźwięków. Tą artystyczną, która odpowiedzialna jest za wzbudzenie w nas określonych emocji i często wręcz wtopienie się w efekty audio lub lepsze odczucie oglądanego widowiska, a także stronę techniczną produkcji dźwięku. Wyrównanie tempa muzyki, synchronizacja efektów dźwiękowych z oglądanymi na ekranie lub scenie wydarzeniami, a bardzo często samodzielne nagrywanie określonych sekwencji dźwięku i ostatecznie miksowanie wszystkich ścieżek w jedno dzieło — wszystko to stanowi codzienność pracy realizatorów dźwięku. Najczęstszymi współpracownikami tych osób są reżyserzy dźwięku oraz producenci określonego medium.

Zakres obowiązków na stanowisku realizatora dźwięku:

 • miksowanie ścieżek dźwiękowych w spójną całość
 • nagrywanie plików audio we własnym zakresie
 • montaż nagrań i efektów dźwiękowych
 • współpraca przy tworzeniu dubbingu i synchronizacja go z materiałem filmowym
 • rozstawienie mikrofonów w studiu
 • obróbka dźwięków tworzonych przez tzw. foley artists

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako realizator dźwięku:

 • wrażliwość na aspekty techniczne dźwięku (np. barwę, tempo)
 • uzdolnienia muzyczne
 • wyobraźnia dźwiękowa
 • podzielność uwagi
 • zainteresowania związane z akustyką, sztukami audiowizualnymi
 • wskazane jest wykształcenie kierunkowe

Video

Ile zarabia realizator dźwięku?

Szukasz pracy?

Specjalista ds. Akustyki (Akustyk)

ASK Poland Sp. z o.o.

 • Wilkowice
Dodana
Dodana

Specjalista inżynieryjno-techniczny w Pracowni Zagrożeń Akustycznych Zakładu Zagrożeń Fizycznych

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy

 • Warszawa
Dodana

Pracownik kina

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

 • Mielec
Dodana

Mobile video & photo content creator

INSTYTUT PRO CIVITAS sp. z o.o.

 • Kielce
Dodana

Ze względu na to, że zawód ten zalicza się do dość wąskiej niszy, zarobki osób wykonujących go mogą być mocno kontrastowe. Osoby najaktywniejsze, rozpoznawane w branży, umiejące wykazać się ponadprzeciętnymi zdolnościami lub unikalnym stylem pracy zarabiają ponadprzeciętnie. Świeżo upieczeni adepci sztuki realizacji dźwięku, budujący swoją sieć kontaktów i uczący się technik pracy niezbędnych w profesji zarabiają stosunkowo niewiele, ale mają możliwość szybkiego pięcia się w górę drabinki wynagrodzeń ze względu na liczne możliwości rozwoju w trakcie szkoleń i własnej praktyki. Mediana zarobków realizatorów dźwięku to około 4550 złotych brutto. 

Sprawdź najważniejsze informacje o zarobkach realizatora dźwięku w poniższej tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 600 zł 2 766 zł
ŚREDNIE 4 600 zł 3 405 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku realizatora dźwięku?

Środowisko pracy osób odpowiedzialnych za realizację dźwięku zazwyczaj ograniczone jest do trzech lokalizacji, które determinują rodzaj używanego sprzętu i charakter stanowiska pracy. Realizatorzy wykonują swoje zadania przeważnie w profesjonalnym studiu filmowym, radiowym lub telewizyjnym. Podstawowym elementem przestrzeni, w jakiej dana osoba zajmuje się realizacją dźwięku, jest dobrze wygłuszone pomieszczenie, co ma bezpośredni wpływ na wymagane predyspozycje psychofizyczne do pracy jako realizator dźwięku (szczegóły w dalszej części artykułu). By maksymalnie odizolować przestrzeń roboczą od dźwięków „z zewnątrz”, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość nagrań, używa się specjalnych paneli akustycznych dźwiękochłonnych. Niwelują powstawanie pogłosu, odbijanie się fal dźwiękowych od ścian i innych powierzchni oraz ograniczają rozchodzenie się szumów z pracujących urządzeń. Pod względem używanego sprzętu, podstawowym narzędziem pracy realizatora jest konsoleta dźwiękowa składająca się z jednego lub kilku rodzajów mikserów dźwięku, komputerów umożliwiających postprodukcję, korektorów i procesorów. Ważnym elementem wyposażenia są też monitory studyjne, które umożliwiają odsłuch tworzonego dzieła bez dodatkowych cech dźwiękowych, które nadają zwykłe głośniki, jakich używamy na co dzień. W przypadku realizatorów, którzy nagrywają dźwięki samodzielnie, stałymi elementami stanowiska pracy są różnego typu mikrofony, zarówno pojemnościowe (tzw. pojemniki), jak i dynamiczne. Decydując się na ścieżkę kariery realizatora dźwięku, powinniśmy być gotowi na stały rozwój w zakresie stosowanych w branży narzędzi technicznych.

realizator dźwięku

Czy do pracy na stanowisku realizatora dźwięku potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Dla nowych adeptów sztuki realizacji dźwięku nie ma odgórnie narzuconych wymagań dotyczących posiadanego wykształcenia. Spora część — nawet najbardziej rozchwytywanych — osób zatrudnionych w tej niszy to tzw. samouki. Co istotne są to osoby, które poświęcają wiele czasu na kształcenie się poprzez ciągłą pracę z dźwiękiem, czytanie na bieżąco literatury uwzględniającej nowinki ze świata metod i techniki pracy, a także liczne dostępne obecnie szkolenia oraz webinary online. A jak wykształceni są najlepsi realizatorzy dźwięku? Czołówka najlepiej opłacanych realizatorów to osoby z wyższym wykształceniem w swojej branży. Jakie studia wybrać chcąc dołączyć do tego prestiżowego grona? Powinniśmy przede wszystkim skupić się na kierunkach związanych z inżynierią i realizacją dźwięku. Zebraliśmy najważniejsze informacje o szkoleniach dla realizatorów dźwięku w formie poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Wykształcenie na stanowisko realizatora dźwięku nie jest wymagane, jednak jedną z możliwości jest ukończenie studiów wyższych na kierunku reżyserii dźwięku albo akustyki. Inną możliwością na pracę w zawodzie realizatora dźwięku jest ukończenie kursu realizacji dźwięku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie realizatora dźwięku?

Stale i intensywnie rozwijająca się branża sztuk audiowizualnych oraz multimediów, by zachować innowacyjność i świeżość poszczególnych produkcji pod względem efektów audio wymaga napływu „świeżej krwi”. Topowi przedstawiciele tego zawodu działają na zasadzie freelancingu, pracując nad konkretnymi projektami przy opracowaniu najwyższych parametrów jakościowych i technicznych ścieżki dźwiękowej. Zdecydowanie większa część realizatorów to osoby zatrudnione bezpośrednio przez poszczególne studia filmowe, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją programów multimedialnych. Osoby zajmujące się zawodowo realizacją dźwięku znajdują zatrudnienie także jako wykładowcy w szkołach, które w swojej ofercie edukacyjnej oferują kierunki związane z tą branżą.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku realizatora dźwięku?

Wspomniana wcześniej konieczność pracy w zamkniętym pomieszczeniu, często w wymuszonej pozycji ciała, może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie przedstawicieli tego zawodu. Co istotne, ze względu na długotrwałe zamknięcie w stosunkowo małej przestrzeni, może wykluczyć z zawodu osoby cierpiące na klaustrofobię. Występujące w studiu dźwiękowym (nazywanym też „realizatorką”) promieniowanie elektromagnetyczne uruchomionych w nim urządzeń i długotrwałe przebywanie w nim, ma również potencjalnie negatywny wpływ na organizm osób tam pracujących. Do innych szkodliwych czynników na stanowisku realizatora dźwięku możemy z pewnością zaliczyć czynniki fizyczne w postaci specyficznego mikroklimatu pomieszczenia, w którym często nie ma zamontowanej klimatyzacji lub narażenia na drobnoustroje w przypadku nieprawidłowego serwisowania urządzeń chłodzących powietrze, lub wentylacji.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku realizatora dźwięku:

 • doskonały słuch
 • możliwość pracy w wymuszonej pozycji ciała
 • brak przeciwwskazań do pracy w zamkniętych pomieszczeniach
 • sprawność manualna (w szczególności pod kątem obsługi konsolety)
realizator dźwięku

Czy zawód realizatora dźwięku jest przyszłościowy?

Rozwijający się przemysł rozrywki elektronicznej w postaci gier komputerowych, systemów VR, a także coraz częściej edukacja realizowana zdalnie, podcasty, webinary, tradycyjne radio i telewizja. Każda z tych dziedzin do zapewniania najwyższej jakości produkcji skierowanych do niezwykle szerokiego grona odbiorców, wymaga profesjonalnej realizacji dźwięku. Rozwój tych branż będzie napędzał zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się tym aspektem sztuk audiowizualnych, co może determinować stały wzrost ofert pracy i możliwości zatrudnienia. Jeżeli praca z dźwiękiem jest tym, co Cię fascynuje, lubisz szukać nowinek technicznych i wprowadzać własną kreatywność w nieustanny rezonans, zawód realizatora dźwięku powinien znaleźć się w ścisłym kręgu Twoich zainteresowań.

Podsumowanie:
  • Realizator dźwięku łączy aspekty artystyczne i techniczne, takie jak wyrównanie tempa muzyki, synchronizacja efektów dźwiękowych, nagrywanie sekwencji dźwięku i miksowanie wszystkich ścieżek w jedno dzieło.
  • Zarobki realizatorów dźwięku są zróżnicowane, świeżo upieczeni adepci sztuki zarabiają stosunkowo niewiele, ale mają możliwość szybkiego pięcia się w górę drabinki wynagrodzeń.
  • Realizator dźwięku pracuje przeważnie w profesjonalnym studiu filmowym, radiowym lub telewizyjnym, używając specjalnych paneli akustycznych dźwiękochłonnych, mikserów dźwięku, monitorów studyjnych i mikrofonów.
  • Nowym adeptom sztuki realizacji dźwięku nie ma odgórnie narzuconych wymagań dotyczących wykształcenia, ale czołówka najlepiej opłacanych realizatorów dźwięku to osoby z wyższym wykształceniem w dziedzinie inżynierii i realizacji dźwięku.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się realizator dźwięku?

Do głównych zadań realizatorów dźwięku należy przygotowanie wszystkich dźwięków, które mają zostać użyte w końcowym dziele pod kątem poprawnej tonacji, tempa, synchronizacji czasu. Osoby zatrudniane na tych stanowiskach często samodzielnie nagrywają poszczególne efekty audio, a także dokonują pełnej postprodukcji w celu stworzenia spójnej całości z pozostałymi elementami produkcji, przy której pracują.

Czy każdy może pracować jako realizator dźwięku?

Jest to praca wymagająca wrażliwości na dźwięk, gotowości do wykonywania zadań pod presją czasu i wymagająca dbałości o detale. Dodatkowo środowisko pracy, a także stała dbałość o wiele aspektów produkcji, może wymagać bardzo specyficznych predyspozycji psychofizycznych. 

Gdzie szukać pracy jako realizator dźwięku?

Przedstawiciele tego zawodu poszukiwani są przede wszystkim w firmach zajmujących się produkcją filmową i muzyczną, studiach gier i programów komputerowych. Część osób wybiera samozatrudnienie i realizuje zlecenia jako podwykonawcy większych podmiotów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

6 komentarzy

Koz45

Koz45

Bardzo interesujący artykuł. Warto pamiętać, że dobry realizator dźwięku to nie tylko osoba ze świetnymi umiejętnościami artystycznymi, ale również technicznymi. Coraz więcej produkcji wymaga profesjonalnego podejścia do dźwięku, więc śmiało można postawić na rozwój w tym kierunku.
Realizator

Realizator

poproszę o źródło danych o zarobkach :)
Niezdecydowany

Niezdecydowany

A jak myślicie warto isc do szkoły policealnej i skończyć egzaminem i tytułem Technika czy robic kurs z certyfikatem? Pierwsza opcja dwa lata drugie 1,5. Pierwsza 10k drugie nawet 0. Jest sens?
pepe

pepe

Bardzo cenna informacja, że nie potrzebujemy konkretnego wykształcenia, jeśli chcemy pracować jako realizatorzy dźwięku. Postaram się znaleźć jakieś szkolenia w tej dziedzinie, żeby podnieść swoje kwalifikacje.
Roman

Roman

Zastanawiałem się nad zmianą branży i może warto byłoby spróbować swoich sił jako realizator dźwięku. Szczególnie, że nie wymaga to konkretnego wykształcenia. A zarobki już całkiem niezłe!
motyl

motyl

Ciekawy artykuł. Ja jestem realizatorem dźwięku i potwierdzam, że praca wymaga nie tylko artystycznego podejścia, ale również zaawansowanej technologicznie wiedzy. W moim przypadku zarobki są na zadowalającym poziomie, ale wiem, że wiele zależy od doświadczenia i umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.