Własna firma

Opiekunka dziecięca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

24 czerwca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Opiekunka dziecięca - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca opiekunki dziecięcej jest dzisiaj bardzo ważna. Coraz więcej rodziców pragnie bowiem rozwijać karierę i poszukuje odpowiedzialnej osoby do pomocy, a to tylko jedna z wielu sytuacji, gdy potrzebna jest opiekunka. Praca z maluchem może dawać wiele satysfakcji i radości każdego dnia. Zastanawiasz się, czy ta praca jest dla Ciebie? Przeczytaj artykuł, aby uzyskać więcej przydatnych informacji.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca opiekunki i jak nią zostać,
 • jak wyglądają zarobki na stanowisku opiekunki,
 • kto sprawdzi się dobrze w opiece nad dziećmi,
 • czy warto zostać opiekunką do dzieci.

Opiekunka dziecięca - na czym polega praca?

Najprościej rzecz ujmując, praca opiekunki polega na sprawowaniu opieki nad powierzonym jej dzieckiem lub dziećmi. Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna czuwać nad bezpieczeństwem malucha i zadbać o to, aby czuł się dobrze. Warto pamiętać, że dzisiaj rodzice są coraz bardziej świadomi w kwestii spraw związanych z prawidłowym rozwojem. Wymaga się od opiekunek znajomości różnych technik wychowania, kreatywności i odpowiedniego podejścia. Dobra opiekunka to taka, która dba o zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, a jednocześnie proponuje zabawę, która nie tylko bawi, ale także uczy. 

Oto zakres obowiązków, które najczęściej powierza się opiekunce do dzieci:

 • dbanie o kwestie związane z pielęgnacją dziecka,
 • żywienie dziecka,
 • towarzyszenie dziecku w rozwoju,
 • pomoc dziecku w rozwoju ważnych umiejętności,
 • pomoc rodzicom w wychowaniu dziecka.

W zależności od zakresu obowiązków określonych w umowie praca opiekunki może wyglądać różnie. Najważniejsze jest oczywiście zapewnienie spełnienia potrzeb dziecka. Niektóre opiekunki godzą się także na pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego. W przypadku takich obowiązków warto zadbać o dodatkowe, adekwatne do pracy wynagrodzenie.

Video

Jak zostać opiekunką dziecięcą?

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
 • 30-31 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Chełm Śląski
 • 30-31 zł / h
Dodana
Dodana

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Aby podjąć pracę opiekunki dziecięcej, warto zadbać o uzyskanie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Niektórzy rodzice chcą zaoszczędzić i decydują się na zatrudnienie osoby bez kwalifikacji, ale zdarza się to rzadko i nie daje dużych szans na dobre zarobki. Jeśli chcesz zostać opiekunką dziecięcą i pracować w prywatnych domach lub żłobkach czy przedszkolach, warto ukończyć kurs. Ofertę kursów na opiekunkę znajdziesz w internecie. Dostępne są zarówno kursy stacjonarne, jak i te prowadzone w formie online. Kurs na opiekunkę dziecięcą powinien być zgodny z wymogami MPiPS. Po ukończeniu takiego kursu trzeba podejść do egzaminu, a po jego zdaniu otrzymuje się odpowiednie zaświadczenie. 

Poza odbyciem kursu warto także posiadać odpowiednie kompetencje. W pracy opiekunki dziecięcej przydadzą się:

 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, szczególnie z dziećmi,
 • dokładność i opanowanie,
 • cierpliwość,
 • empatia,
 • spostrzegawczość.

Dzięki tego rodzaju kompetencjom opiekunka dziecięca może dobrze wykonywać swoją pracę.

Poza kwalifikacjami do pracy opiekunki dziecięcej trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje zdrowotne:

 • sprawność fizyczna,
 • brak przeciwwskazań takich jak znaczne skrzywienie kręgosłupa, poważne wady serca, niewydolność układu oddechowego,
 • sprawne ręce, a w szczególności palce,
 • dobry wzrok oraz słuch.

Ile zarabia opiekunka dziecięca?

Zarobki opiekunki dziecięcej są uzależnione od wielu czynników. Oto tabela z najważniejszymi informacjami na ten temat:

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 300 zł 2 574 zł
WYSOKIE 3 700 zł 2 830 zł

Czy do pracy na stanowisku opiekunki dziecięcej potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zastanawiasz się, jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje do pracy na stanowisku opiekunki dziecięcej? Oto informacje w formie tabeli, które okażą się bardzo przydatne:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Pomimo tego, że ukończenie żadnej szkoły czy studiów nie jest wymagane, to osoby chcące zostać certyfikowaną nianią mogą ukończyć kurs, po których można otrzymać dyplom wykwalifikowanej niani.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku opiekunki dziecięcej?

Praca opiekunki dziecięcej jest dobra dla osób, które lubią kontakt z małymi pociechami. Bardzo ważne jest także posiadanie kompetencji wymienionych wcześniej, dzięki którym możliwe jest wypełnianie obowiązków zawodowych. Dobra opiekunka dziecięca to taka, która stale stara się uzupełniać swoją wiedzę i zaproponować podopiecznym nowe formy rozrywki, która bawi, a jednocześnie uczy. Warto pamiętać, że nowe informacje na temat wspierania prawidłowego rozwoju dziecka pojawiają się regularnie. Osoba, która pragnie pracować z maluchami, powinna dbać o swój rozwój. Opiekunka powinna być także otwarta na kontakt z dzieckiem i rodzicem. Jeśli myślisz, że ta praca jest dla Ciebie, zdecydowanie warto spróbować swoich sił. Opieka nad dziećmi i możliwość uczestniczenia i pomocy w ich rozwoju daje wiele radości.

opiekunka dziecięca

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekunki dziecięcej?

Osoba, która posiada kwalifikacje, może starać się o pracę u rodzin. Ukończenie odpowiedniej szkoły bądź szkolenia daje także możliwość podjęcia pracy w żłobku, przedszkolu, szpitalu. Posiadając odpowiednie kwalifikacje, warto także zgłosić się do Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w okolicy. W takich miejscach bardzo często potrzebne są osoby do pracy jako pomoc w codziennych czynnościach. Chociaż opieka nad dziećmi z problemami może nie być łatwa, pomoc jest bardzo potrzebna. Możliwości zatrudnienia w zawodzie opiekunki są bardzo duże. Wystarczy przejrzeć ogłoszenia na popularnych portalach internetowych, aby przekonać się, że dzięki odpowiednim kwalifikacjom można znaleźć pracę bez większego trudu.

opiekunka dziecięca

Czy zawód opiekunki dziecięcej jest przyszłościowy?

Chociaż w Polsce nie rodzi się już tak wiele dzieci, jak kiedyś, śmiało można powiedzieć, że zawód opiekunki dziecięcej jest przyszłościowy. Choroba dziecka, brak miejsca w żłobkach, chęć rozwoju kariery to tylko niektóre sytuacje, gdy rodzice potrzebują opiekunki. Także żłobki, przedszkola i inne miejsca opieki nad dziećmi potrzebują wykwalifikowanych i kompetentnych osób. Na portalach z ogłoszeniami można znaleźć dużo propozycji, co świadczy o tym, że opiekunki dziecięce są dzisiaj naprawdę bardzo potrzebne.

O tym, że w Polsce rodzi się z roku na rok coraz mniej dzieci mówią nie tylko politycy, lecz także pedagodzy. Jednocześnie rodzice kładą coraz większy nacisk na to, by ich dzieci były dobrze wykształcone. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje nie tylko nauczycieli, lecz także opiekunów. Współcześnie rodzice zainteresowani zatrudnieniem pomocy do dziecka mogą wybierać nie tylko wśród niań. Z uwagi na coraz wyższe wymagania rodziców, na rynku istnieją również firmy zatrudniające guwernantki.

Kim jest guwernantka? Jeszcze kilka lat temu był to prawie zapomniany zawód, dziś zainteresowanie nim jest coraz większe. Najprościej mówiąc, to nauczycielka domowa, czyli osoba odpowiedzialna za nauczanie dziecka pisania, czytania czy języków obcych. W XVIII czy XIX w. trudno było sobie wyobrazić dom zamożnego szlachcica, w którym nie mieszała lub do którego nie dochodziła guwernantka do najmłodszych jego mieszkańców. Dziś praca guwernantki to połącznie opieki z nauką.

By dziecko uczyło się od małego

Rodzice zatrudniają guwernantki z praktyczności i chęci dania dziecku najlepszego startu. Warto pamiętać, że taka osoba jest odpowiedzialna nie tylko za przygotowywanie swojemu podopiecznemu posiłków czy organizowanie mu zabaw, lecz także za jego rozwój intelektualny. W praktyce zatem osoby chcące pracować na stanowisku guwernantki (lub guwernera) muszą być solidnie i wielostronnie wykształcone.

Jak zostać guwernantką?

Największe szanse na pracę w charakterze guwernantki mają osoby, które ukończyły studia kierunkowe – pedagogikę. Ponieważ firmy działające na rynku dokładnie sprawdzają umiejętności, a rodzice chcą zatrudniać wyłącznie solidnie i wszechstronnie zatrudnione osoby, potencjalna guwernantka powinna też znać języki obce (angielski, niemiecki czy francuski), grać na instrumentach czy mieć wiedzę na temat tańca.

Dobre, solidne wykształcenie jest podstawą. Większość rodziców zainteresowanych zatrudnieniem guwernantki wymaga również, by posiadała ona doświadczenie. Warto przy tym dodać, że współcześnie taki zawód wykonują głównie byli nauczyciele, osoby, które zdecydowały się odejść ze szkoły, by móc pracować z dzieckiem indywidualnie. Dodatkowo nie można zapomnieć, że guwernantki zajmują się zarówno przedszkolakami, jak i starszymi pociechami, uczęszczającymi do podstawówki, gimnazjum czy szkoły średniej. W praktyce zatem wszechstronne wykształcenie jest niezbędne, by pomóc swojemu podopiecznemu w odrobieniu zadań domowych.

Stabilna i dobrze płatna praca

Osoby wiążące swoje życie zawodowe z dziećmi powinny rozważyć możliwość pracy w charakterze guwernantki, ponieważ ten zawód jest przyszłościowy. Coraz więcej rodziców – zamiast zatrudnić opiekunkę – decyduje się na guwernantkę. Taka tendencja jest uwarunkowana przede wszystkim chęcią gruntownego wykształcenia dziecka.

Ile może zarobić guwernantka? Trudno podać jednoznaczną kwotę, bo ta zależy od umiejętności, doświadczenia i wykształcenia guwernantki. Dobra, wszechstronnie wykształcona i posiadająca bardzo dobre referencje, potrafi zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie. Warto przy tym pamiętać, że guwernantka może pracować na własną rękę, może również znaleźć zatrudnienie w firmie oferującej rodzicom usługi takich osób.

Podsumowanie:
 • Opiekunka dziecięca sprawuje opiekę nad dziećmi, dbając o ich bezpieczeństwo i rozwój, a także może pomagać w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Wiedza i umiejętności związane z wychowaniem dziecka są niezbędne w tej pracy.
 • Aby zostać opiekunką dziecięcą, warto ukończyć kurs i zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Zarobki na tym stanowisku są uzależnione od wielu czynników, ale wynagrodzenie może osiągnąć poziom do 3 700 zł brutto.
 • Dobra opiekunka dziecięca powinna stale uzupełniać swoją wiedzę i umiejętności, a także być otwarta na kontakt z dzieckiem i rodzicem. Możliwości zatrudnienia w zawodzie są duże, a zawód jest przyszłościowy, ze względu na potrzebę opieki nad dziećmi w różnych sytuacjach.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto zostać opiekunką dziecięcą?

Praca opiekunki jest bardzo ciekawa i pozwala się spełniać. Jeśli lubisz dzieci i chcesz pomagać im w rozwoju, warto spróbować swoich sił. Zawód opiekunki dziecięcej jest dzisiaj bardzo potrzebny, o czym świadczy duża ilość ofert pracy. Możliwość pomagania dziecku w rozwoju i zdobywanie doświadczenia w tej pracy przynosi wiele radości. Jeśli lubisz dzieci, warto spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Jaki kurs ukończyć, aby móc pracować jako opiekunka dziecięca?

Kurs zgodny z wymogami MPiPS będzie bardzo dobrym wyborem. Kursy na opiekunkę dziecięcą dostępne są w formie stacjonarnej, a także internetowej. Aby móc pracować jako opiekunka dziecięca, należy ukończyć kurs zgodny z wymogami MPiPS. Ofertę znajdziesz w Internecie.

Jakie kompetencje są ważne w pracy opiekunki dziecięcej?

Dobra opiekunka to taka, która potrafi nawiązać kontakt z dzieckiem, a także rodzicem. Ważna jest także cierpliwość i empatia oraz spostrzegawczość. W pracy opiekunki przyda się również dokładność i opanowanie. W pracy opiekunki dziecięcej bardzo ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi, a szczególnie z dziećmi. Przyda się także cierpliwość i empatia, spostrzegawczość. Dobra opiekunka powinna być także dokładna i opanowana.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

czytelnik poranny

czytelnik poranny

Pracuję jako opiekunka dziecka od lat i mogę powiedzieć, że to praca wymagająca, ale dająca wiele radości. Jeśli ma się dobre podejście do dzieci, kreatywność i umiejętności, można poczuć się spełnionym zawodowo i pomagać w rozwoju maluchów. Zarobki zależą od wielu czynników, ale przy dobrej znajomości języków obcych i dodatkowych umiejętnościach można zarobić naprawdę dobrze.
Pracownik

Pracownik

Ja jestem aktualnie osobą bezrobotną i poważnie rozważam podjęcie pracy jako opiekunka dziecięca. Ze względu na moje doświadczenie w opiece nad dziećmi i moją empatię, uważam, że świetnie nadawałabym się na to stanowisko. Jednak zastanawiam się, jakie będą zarobki i czy będą one wystarczające do utrzymania siebie i ewentualnej rodziny.
Anna

Anna

Ja jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się właśnie nad pracą opiekunki dziecięcej. Ta praca wydaje mi się ciekawa i dająca wiele satysfakcji, ale też wymagająca dużo pracy i poświęcenia. Zastanawiam się jednak, czy ukończenie kursu na opiekunkę i zdobycie certyfikatu wystarczy, aby dostać dobrze płatną pracę w tym zawodzie.
Klimek

Klimek

Jako pracodawca, któremu zależy na dobrym wizerunku mojej firmy i zadowoleniu klientów, cenię sobie opiekunki dziecięce, które dbają o rozwój i bezpieczeństwo maluchów. To bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Szczerze polecam ten zawód dla osób, które kochają dzieci i chcą pomagać w ich rozwoju.
Anna

Anna

Najlepszą i najbardziej sensowną drogą do zostania opiekunką dziecięcą jest zrobienie dobrego kursu, takiego który daje merytoryczną wiedzę i państwowe kwalifikacje. Korzyścią jest możliwość zatrudnienia w prywatnych i państwowych placówkach oraz zwyczajnie wyższe zarobki właśnie dzięki kwalifikacjom. Sama się zdecydowałam dwa lata temu na kurs przez strone opiekun.net i różnica jest bardzo duża: mogłam po nim podjąć pracę w znacznie większej ilości miejsc za lepsze pieniądze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.