Zawody i ich potencjał

Technik hotelarstwa - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

6 czerwca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Technik hotelarstwa - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pasjonujesz się podróżowaniem? Interesuje Cię praca z ludźmi? Technik hotelarstwa zajmuje się kompleksową obsługą klientów w branży turystyczno-hotelarskiej. Twoim głównym zadaniem będzie planowanie, organizowanie i koordynowanie pobytu gości w danym obiekcie noclegowym. Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w branży turystycznej? Przeczytaj nasz artykuł.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega zawód technika hotelarstwa,
 • jak wygląda organizacja stanowiska pracy,
 • ile wynoszą zarobki,
 • jakie są wymagane predyspozycje i kwalifikacje,
 • jakie uprawnienia trzeba zdobyć,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie i perspektywy rozwoju kariery.

Technik hotelarstwa - na czym polega praca?

Praca technika hotelarstwa polega przede wszystkim na kompleksowej opiece nad gościem. Pracownik towarzyszy podróżnym podczas całego pobytu od zakwaterowania, aż do wymeldowania. Zorganizujesz, zaplanujesz i wykonasz wszelkie niezbędne czynności związane z kompleksową obsługą klienta. Zajmiesz się profesjonalnym odpowiadaniem na potrzeby gości podczas pobytu, rozwiązywaniem problemów związanych z ofertą noclegową oraz rozliczysz i przyjmiesz należności przed wyjazdem. Do Twoich zadań należeć będzie także obsługa gości VIP, CIP oraz osób niepełnosprawnych.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku technika hotelarstwa?

 • Profesjonalna obsługa gości hotelowych (w tym podróżnych z problemami motorycznymi oraz gości VIP),
 • organizowanie pracy hotelu,
 • organizowanie przyjęć okolicznościowych,
 • prowadzenie korespondencji z klientami,
 • odpowiadanie na telefony,
 • meldowanie i wymeldowanie gości,
 • prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej budynku,
 • obsługa portali rezerwacyjnych,
 • rozwiązywanie problemów klientów.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku technika hotelarstwa?

Odpowiednio zorganizowane stanowisko pracy wymaga spełniania odpowiednich norm i zasad ergonomii. Technik hotelarstwa powinien przestrzegać stosownych zasad związanych z bezpiecznym dla zdrowia korzystania z komputera. W aranżowaniu przestrzeni równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli na swobodne wykonywanie obowiązków.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca hotelarstwo

Kelner / Kelnerka

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Pomoc Kuchenna

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Kelner/ka

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Pomoc Kuchenna

American Heart of Poland Spółka Akcyjna

 • Ustroń
Dodana

Kelner

Balticpersonal GmbH

 • Niemcy
Dodana

Ważny jest także sposób usytuowania lady recepcji. Stanowisko pracy powinno być widoczne i łatwo dostępne dla odwiedzających gości. Dodatkowo pracownik wykonujący obowiązki biurowe powinien mieć możliwość swobodnego kontrolowania wejścia do budynku oraz bazy noclegowej.

Ile zarabia technik hotelarstwa?

Zarobki technika hotelarstwa zależą przede wszystkim od doświadczenia oraz piastowanego stanowiska. Mediana zarobków w branży turystycznej wynosi ok. 3000 zł brutto miesięcznie. W poniższej tabelce przedstawimy informacje dotyczące zarobków pracowników hotelu.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAOBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 4 200 zł 3 149 zł

Kto ma największe szanse na zostanie technikiem hotelarstwa?

Największe szanse na zostanie technikiem hotelarstwa ma każdy, kto lubi pracę z ludźmi oraz realizuje się w kompleksowej obsłudze klienta. Zajęcie to wymaga odpowiedniego pozytywnego nastawienia do turystów oraz profesjonalnego zachowania. Bardzo ważne jest, aby kandydat na to stanowisko był kontaktowy i cierpliwy. Jest to wymarzony zawód dla każdego miłośnika podróży oraz pasjonata turystyki.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako technik hotelarstwa?

 • Umiejętność pracy w zespole,
 • umiejętność rozwiązywania problemów,
 • podzielność uwagi,
 • znajomość języków obcych,
 • umiejętność nawiązywania kontaktu i podtrzymywania dobrych relacji z klientami,
 • podzielność uwagi,
 • obsługa programów komputerowych (pakiet MS Office oraz programy hotelarskie)
 • umiejętność obsługi klienta.

Praca na stanowisku hotelarza wymaga odpowiedniej kondycji psychofizycznej.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku technika hotelarstwa?

 • Zdrowy kręgosłup – bardzo często obowiązki wykonuje się na stojąco,
 • dobry wzrok potrzebny do pracy przy komputerze,
 • możliwość pracy w warunkach hałasu,
 • odporność na stres.
technik hotelarstwa

Czy do pracy na stanowisku technika hotelarstwa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zawód technika hotelarstwa można zdobyć podczas 5-letniej nauki w specjalnie profilowanej szkole średniej. Edukację można następnie kontynuować na dowolnych studiach związanych z turystyką i rekreacją. Dodatkowo absolwent może skorzystać z bogatej oferty dedykowanej dla pracowników sektora hotelarskiego, między innymi z kursu barmańskiego lub kelnerskiego. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości kształcenia zebrane zostały w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Zawód technika hotelarstwa wymaga ukończenia technikum z takim kierunkiem. Wymagane jest także posiadanie wykształcenia wyższego na podobnym kierunku lub zarządzania. -
PRZYDATNE - Zawód technika hotelarstwa wymaga od kandydata dobrej znajomości przynajmniej jednego języka obcego, więc warto zrobić sobie kurs językowy doszkalający.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie technika hotelarstwa?

Absolwent szkoły może znaleźć zatrudnienie na wielu stanowiskach związanych z turystyką oraz obsługą klienta w hotelach, motelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, uzdrowiskach, kwaterach prywatnych oraz schroniskach.

Technik może pracować na stanowisku recepcjonisty, gdzie będzie zajmować się kompleksową opieką nad gośćmi. W zakres jego obowiązków wchodzi między innymi meldunek i wymeldowanie klientów. Będziesz dobierać także ofertę hotelową dostosowaną do potrzeb odwiedzającego oraz proponować dodatkowe usługi, oferowane przez firmę. Recepcjonista odpowiada także na maile, telefony oraz organizuje rezerwacje dokonywane za pośrednictwem portali internetowych.

Jako technik możesz pracować także na stanowisku barmana, kelnera i konsjerża. Ciekawą alternatywą jest praca dla biur turystycznych, stowarzyszeń i organizacji hotelarskich i turystycznych. Oferty pracy znajdziesz zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. Szczególnie dużo możliwości zawodowych pojawia się w letnim i zimowym sezonie turystycznym.

technik hotelarstwa

Czy zawód technika hotelarstwa jest przyszłościowy?

Zawód technika hotelarskiego uchodzi za perspektywiczny. Ciągle rozwijający się sektor turystyczny oraz coraz to bogatsza baza noclegowa i infrastruktura generują nowe miejsca pracy. Co więcej, absolwent technikum może kontynuować edukację na studiach licencjackich oraz magisterskich zdobywając kolejne uprawnienia.

Podsumowanie:
 • Technik hotelarstwa jest odpowiedzialny za kompleksową opiekę nad gośćmi hotelowymi, rozwiązanie problemów związanych z noclegami oraz obsługę gości VIP i niepełnosprawnych.
 • Zarobki technika hotelarstwa zależą od doświadczenia i stanowiska, a według mediany wynoszą około 3000 zł brutto miesięcznie.
 • Wymagane predyspozycje do pracy na tym stanowisku to umiejętność pracy z ludźmi, pozytywne nastawienie do turystów oraz dobra kondycja psychofizyczna.
 • Zawód technika hotelarstwa wymaga ukończenia technikum o tym kierunku lub posiadania wykształcenia wyższego i znajomości przynajmniej jednego języka obcego.
 • Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie na wielu stanowiskach związanych z turystyką i obsługą klienta w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych oraz schroniskach i organizacjach hotelarskich i turystycznych, a perspektywy rozwoju kariery są obiecujące, ponieważ sektor turystyczny ciągle się rozwija.

Najczęściej zadawane pytania

Czy technik hotelarski może założyć własną działalność gospodarczą?

Hotelarz może założyć własną działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług cateringowych, hotelarskich oraz agroturystycznych. Musisz jednak pamiętać, iż podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy wiąże się z koniecznością poniesienia inwestycji finansowych.

Jakie studia będą przydatne w karierze technika hotelarstwa?

Technik hotelarstwa może kontynuować naukę na studiach licencjackich i magisterskich. W rozwoju dalszej kariery w zawodzie szczególnie przydatne będą kierunki związane z turystyką np.: turystyka i rekreacja, hotelarstwo, zarządzanie lub komunikacja.

Czy możliwe jest podjęcie pracy w zawodzie za granicą?

Absolwent szkoły hotelarskiej może pracować zarówno w kraju, jak i za granicą. Na terenie Unii Europejskiej znalezienie pracy nie wiąże się z potrzebą zdobywania żadnych pozwoleń i wiz pracowniczych. W innych krajach zasady zatrudniania obcokrajowców regulowane są przez przepisy prawa lokalnego. Technik może podjąć pracę na stanowisku recepcjonisty, kelnera lub barmana. Może pracować także jako specjalista do spraw zarządzania rezerwacjami oraz kontaktu z klientem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Rexona

Rexona

W branży hotelarskiej zawsze jest zapotrzebowanie na pracowników o odpowiednich predyspozycjach i umiejętnościach. Jeśli masz chęci i entuzjazm, będziesz miał duże szanse na znalezienie pracy. Zdecydowanie polecam rozpoczęcie od kursów i szkoleń, aby zdobyć niezbędne kwalifikacje.
ida21

ida21

Chciałabym spróbować swoich sił w hotelarstwie, ale nie mam żadnego doświadczenia. Mam jednak dobre umiejętności interpersonalne i lubię pracować z ludźmi. Czy istnieje jakaś szansa dla kogoś jak ja?
Finez

Finez

Jestem technikiem hotelarstwa od kilku lat i powiem, że jest to naprawdę ciekawa praca. Zawsze jest coś do zrobienia i każdy dzień wydaje się być inny. Może być trochę stresujące, ale to przecież część uroku tego zawodu.
Mery

Mery

Po przeczytaniu artykułu zainteresowałam się zawodem technika hotelarstwa. Zawsze chciałam pracować w branży turystycznej i teraz widzę, że istnieją wiele możliwości. Teraz wychodzę z domu z nadzieją, że znajdę pracę związaną z turystyką.
wawa

wawa

Zawód technika hotelarstwa wydaje się być bardzo interesujący i potrzebny w dzisiejszych czasach. Zainteresowanym polecamy szkolenia i kursy przygotowujące do pracy w tej branży. Zatrudnienie na tym stanowisku daje możliwość pracy z ludźmi oraz rozwijania swoich umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.