Poza pomocą w znalezieniu zatrudnienia, mowa również o wsparciu finansowym, a dokładniej zasiłku dla osób bezrobotnych.
Zasiłek dla bezrobotnych – kto ma do niego prawo?
Osoby spełniające wymagania zapisane w ustawach mogą liczyć na uzyskanie statusu osoby bezrobotnej. Wnioskujących o uzyskanie takiego statusu – w drodze decyzji administracyjnej – informuje się o tym, czy przysługuje im prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych. Do świadczenia pieniężnego mają prawo m.in. osoby, które w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się, przez co najmniej 365 dni były zatrudnione w oparciu o umowę o pracę i otrzymywały wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nie tylko pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę uzyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych – do takiego świadczenia mają prawo również osoby, które prowadziły własną działalność gospodarczą.
Zasiłek dla bezrobotnych – przez 6 lub 12 miesięcy
Przez jaki okres urząd pracy jest zobowiązany wypłacać osobie posiadającej status bezrobotnego zasiłek? W przepisach mowa o dwóch okresach – 6 i 12 miesiącach. Decyzja nie zależy od urzędników, ale konkretnych czynników. Świadczenie przez dłuższy okres jest wypłacane tym bezrobotnym, którzy:
- zamieszkują w powiecie, na obszarze którego – w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia przez bezrobotnego prawa do zasiłku – stopa bezrobocia przekraczała 150% przeciętnej strony bezrobocia w kraju,
- mają powyżej 50 lat i co najmniej 20-letni okres pracy uprawniający do zasiłku,
- mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a małżonek jest również bezrobotny (utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu, na jaki został on przyznany po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego).
Wysokość zasiłku również jest zróżnicowana
Poza długością okresu, przez jaki świadczenie będzie wypłacane osobie bezrobotnej, nie można zapomnieć, że ustawodawca różnicuje również wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jako osoba zainteresowana zarejestrowaniem się i pewna, że finansowe wsparcie się jej należy, możesz samodzielnie wyliczyć, na jaką kwotę możesz liczyć. Pod uwagę musisz wziąć długość stażu. Jeżeli twój staż wynosi:
- do 5 lat, to otrzymasz zasiłek w wysokości obniżonej – dokładnie 80%,
- od 5 do 20 lat, to otrzymasz zasiłek w wysokości podstawowej – 100%,
- co najmniej 20 lat, to masz prawo do zasiłku w wysokości podwyższonej – 120%.
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych możesz sprawdzić m.in. na internetowych stronach urzędu pracy. Pamiętaj przy tym, że przez okres pierwszych trzech miesięcy wysokość wypłacanego zasiłku jest wyższa niż w późniejszych miesiącach.
Rozpoczynasz poszukiwania pracy? W takim razie koniecznie sprawdź, jak powinieneś przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
To może Cię również zainteresować