Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca Koleje Mazowieckie - przewoźnik transportujący ludzi wokół stolicy Polski

16 czerwca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

5 komentarzy
Praca Koleje Mazowieckie - przewoźnik transportujący ludzi wokół stolicy Polski
Powszechny dostęp do samochodów sprawił, że coraz więcej osób nie docenia transportu publicznego. Mimo to przewoźnicy dbający o przewóz osób stanowią nadal jeden z najważniejszych trybów w funkcjonowaniu państwa. Szczególnie w mocno zurbanizowanych rejonach, gdzie jazda samochodem często staje się męką w korkach, transport publiczny nabiera na znaczeniu. Koleje Mazowieckie działają w województwie mazowieckim od 2004 roku i od tego czasu zapewniają sprawny przepływ ludzi między Warszawą i okolicznymi miejscowościami.

Koleje Mazowieckie są jednym z najważniejszych trybów w komunikacji wokół stolicy Polski. Nie ma się więc co dziwić, że stały się popularne wśród mieszkańców Mazowsza. Zarówno tych szukających transportu kolejowego, jak i poszukujących pracy w tej branży. Czym zajmują się Koleje Mazowieckie, jaką mają historię oraz czy łatwo znaleźć w nich pracę? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

Historia spółki Koleje Mazowieckie

Dbanie o odpowiednią sieć komunikacyjną jest niezwykle ważne, szczególnie w okolicach tak wielkiego miasta jak Warszawa. W celu usprawnienia komunikacji w regionie samorząd województwa mazowieckiego oraz PKP Przewozów Regionalnych zdecydowały o powołaniu spółki Koleje Mazowieckie. Założenie spółki miało miejsce oficjalnie 29 lipca 2004 roku, natomiast działalność przewozową rozpoczęto z dniem 1 stycznia 2005 roku.

Bardzo szybko samorząd województwa postanowił odkupić udziały od PKP. Początkowo Koleje Mazowieckie dzierżawiły tabor od PKP, ale z czasem zdecydowano się na usamodzielnienie. Początkowo PKP Przewozy Regionalne sprzedało swoje udziały, pozostawiając sobie 5%. W 2007 roku samorząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o wykupieniu całości udziałów oraz taboru od PKP PR. W efekcie w 2008 roku Koleje Mazowieckie stały się w pełni własnością samorządu oraz taboru liczącego 184 egzemplarzy elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Video

Dziś Koleje Mazowieckie chwalą się, że posiadają najnowocześniejszy tabor wśród regionalnych przewoźników. Zgodnie z publikacją na oficjalnej stronie spółki Koleje Mazowieckie użytkują 119 zupełnie nowych sztuk pojazdów oraz 184 egzemplarze po szczegółowej modernizacji. Firma chce utrzymać pozycję lidera w tej kategorii i zapowiada kolejne inwestycje.

Działalność spółki Koleje Mazowieckie

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana
Dodana
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

  • Warszawa
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Skierniewice
Dodana

Koleje Mazowieckie zajmują się przede wszystkim transportem kolejowym pasażerów w rejonie województwa mazowieckiego oraz miasta Warszawy. Firma prowadzi również sprzedaż biletów różnego rodzaju pozwalających na korzystanie z usług KM. Warto podkreślić, że pasażerowie posiadający bilety ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego) mają prawo korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich na terenie Warszawy.

Warto mieć na uwadze, że Koleje Mazowieckie nie tylko użytkują tabory, ale także dbają o ich stan techniczny. Również zajmują się utrzymaniem linii kolejowych, co oznacza, że spółka potrzebuje fachowców i inżynierów znających się na ogólnie pojętym przemyśle kolejowym obejmującym serwisowanie pociągów oraz utrzymanie linii kolejowych i organizację transportu.

Schemat linii kolejowych obsługiwanych przez KM

 

Źródło: www.mazowieckie.com.pl

Liczba podróżnych przewiezionych przez KM w latach 2005-2018 (w mln)

Źródło: www.mazowieckie.com.pl

Struktura zatrudnienia spółki Koleje Mazowieckie

Przewoźnicy regionalni muszą kompleksowo dbać o organizację transportu oraz swój tabor i linie kolejowe. Wymaga to zatrudnienia pracowników posiadających różne kwalifikacje. Zgodnie z ostatnim raportem zawierającym dane za 2018 rok Koleje Mazowieckie zatrudniały 2 882 osoby.

Struktura zatrudnienia w spółce Koleje Mazowieckie na dzień 31.12.2018:

do 35 roku życia 849 osób
między 36 i 45 rokiem życia 511 osób
między 46 i 55 rokiem życia 860 osób
powyżej 56 roku życia 602 osoby

 

Ten sam raport informuje o strukturze zatrudnienia ze względu na grupy zawodowe:

Grupy Zawodowe Procent pracowników
Stanowiska administracyjno-biurowe 10,2%
Zespół drużyn konduktorskich 18,4%
Kasjerzy i informatorzy 8,8%
Zespół drużyn trakcyjnych 21,3%
Eksploatacja i utrzymanie taboru 24,8%
Dyżurni ruchu, zwrotniczy, manewrowi 2,5%
Obsługa dodatkowa 6,0%
Oddział usług utrzymania 8,0%

 

Przegląd struktury zatrudnienia spółki Koleje Mazowieckie pokazuje jaką karierę można robić w jej szeregach. Tym bardziej że firma regularnie poszukuje pracowników chcących współtworzyć mazowiecką sieć transportową.

Praca w spółce Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie prężnie funkcjonują w Warszawie i jej okolicach, przez co regularnie spółka poszukuje fachowców. Firma nie tylko działa w zakresie przewozu osób, ale także dba o linie kolejowe, które użytkuje oraz o tabor. W efekcie spółka oferuje pracę dla specjalistów z różnych dziedzin, od pracowników administracji przez kasjerów po maszynistów i inżynierów potrafiących utrzymywać w pełnej sprawności pojazdy kolejowe.

Aktualne oferty pracy w Kolejach Mazowieckich można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.mazowieckie.com.pl/pl/kategoria/oferty-pracy. Spółka publikuje oferty pracy na konkretne stanowiska. Wśród ofert można znaleźć między innymi wakaty dla Inspektorów ds. torowych, manewrowych, ustawiaczy, dyżurnych ruchu czy maszynistów i elektromechaników.

Praca w Kolejach Mazowieckich może być bardzo interesująca oraz może stanowić ważny krok w rozwoju kariery. Szczególnie reprezentanci zawodów technicznych mają okazję do zdobycia cennego doświadczenia w obsłudze nowoczesnego taboru. Takie doświadczenie może bardzo zaprocentować w przyszłości.

Video

Opinie o spółce Koleje Mazowieckie

Każda osoba chcąca podjąć pracę w jakiejś firmie chciałaby przed aplikowaniem poznać warunki zatrudnienia oraz dowiedzieć się jaka panuje atmosfera w danym miejscu. Najlepszym w takiej sytuacji byłaby rozmowa z pracownikiem firmy. Niestety to nie zawsze jest możliwe. Z pomocą przychodzą często strony z opiniami na temat pracodawców. Jednak i w tym wypadku nie zawsze znajdziemy pomoc.

Opinie na temat pracy w spółce Koleje Mazowieckie są dość szczątkowe. Przede wszystkim można trafić na przepychanki polityczne pracowników, co jest charakterystyczne dla spółek będących własnością struktur samorządowych. Wśród nielicznych merytorycznych opinii da się znaleźć informacje o raczej niskich zarobkach i sporych cięciach dodatków w ostatnim czasie. Mimo to praca w Kolejach Mazowieckich nie wypada najgorzej na tle innych spółek kolejowych. Niewątpliwie najlepiej przekonać się na własnej skórze i w razie potrzeby potraktować zatrudnienie w Kolejach Mazowieckich jako przystanek w rozwoju kariery.

Kontakt ze spółką Koleje Mazowieckie

Koleje Mazowieckie prowadzą rekrutację za pośrednictwem swojej strony internetowej www.mazowieckie.com.pl. Dokładny link do ofert pracy możecie znaleźć powyżej i to za pośrednictwem opublikowanych ofert można się kontaktować z rekruterami.

Pozostałe osoby chcące zaczerpnąć informacji bądź skontaktować się w innych celach ze spółką mogą skorzystać z danych kontaktowych:

„Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o.

ul. Lubelska 26

03-802 Warszawa

Sekretariat Dyrektora Generalnego, Dyrektora Handlowego, Dyrektora Finansowego, Dyrektora Eksploatacyjnego

tel. +48 22 47 38 716

mail: sekretariat@mazowieckie.com.pl

Sekretariat Dyrektora Biura Administracyjnego, Dyrektora Biura Handlowego, Dyrektora Biura Rzecznika Prasowego

tel. +48 22 47 38 651

Sekretariat Dyrektora Biura Eksploatacyjno-Technicznego, Dyrektora Biura Spraw Pracowniczych

tel. +48 22 47 38 652

Sekretariat Dyrektora Biura Finansowo-Ekonomicznego

tel. +48 22 47 37 255

Sekretariat Dyrektora Biura Strategii i Rozwoju

tel. +48 22 47 37 390

Osoby zainteresowane działalnością KM oraz taborem spółki mogą również obserwować profil firmy na Facebooku i YouTube:

Facebook ikona
YouTube ikona

 

https://www.facebook.com/KolejeMazowieckieKM

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCPw9EnF60LDDLhhpy_UtFUQ/videos

 

 

Koleje Mazowieckie odpowiadają za transport publiczny w województwie mazowieckim i starają się utrzymać w czołówce najnowocześniejszych przewoźników regionalnych w kraju. Opinie na temat firmy sugerują, że nawet jeżeli nie będzie to miejsce pracy na całe życie to mimo wszystko firma może być cennym przystankiem na drodze rozwoju kariery.

Podsumowanie:
  • Koleje Mazowieckie zostały powołane w 2004 roku przez samorząd województwa mazowieckiego oraz PKP Przewozy Regionalne w celu usprawnienia komunikacji w regionie. Początkowo dzierżawiły tabor od PKP, ale w 2007 roku samorząd wykupił całość udziałów oraz taboru od PKP PR, co pozwoliło na posiadanie najnowocześniejszego taboru wśród regionalnych przewoźników.
  • Koleje Mazowieckie zajmują się przede wszystkim transportem kolejowym pasażerów w rejonie województwa mazowieckiego oraz miasta Warszawy. Firma prowadzi również sprzedaż biletów różnego rodzaju pozwalających na korzystanie z usług KM. Pasażerowie posiadający bilety ZTM mają prawo korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich na terenie Warszawy. Spółka dba także o utrzymanie linii kolejowych oraz taboru.
  • Według ostatniego raportu z 2018 roku Koleje Mazowieckie zatrudniały 2 882 osoby. Struktura zatrudnienia w spółce pokazuje, że firma oferuje pracę dla specjalistów z różnych dziedzin, od pracowników administracji przez kasjerów po maszynistów i inżynierów potrafiących utrzymywać w pełnej sprawności pojazdy kolejowe.
  • Koleje Mazowieckie publikują oferty pracy na konkretne stanowiska na swojej stronie internetowej, co może stanowić ważny krok w rozwoju kariery dla reprezentantów zawodów technicznych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Alicja

Alicja

Bardzo dobrze słyszeć, że w spółce Koleje Mazowieckie zatrudniani są pracownicy z różnych grup wiekowych i o różnych kwalifikacjach. To daje szanse dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, ale również dla tych, którzy mają już pewne doświadczenia.
Fibek22

Fibek22

Cieszę się, że Koleje Mazowieckie cały czas zwiększają swoją ofertę pracy. Jest to dla mnie szansa na znalezienie stabilnej pracy i rozwoju kariery. Wierzę, że podobne oferty będą pojawiać się również w innych branżach.
Marta

Marta

Jestem zatrudniony w Kolejach Mazowieckich jako maszynista i z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to bardzo ciekawa i dynamiczna praca. Wszystkich, którzy zastanawiają się nad karierą w przemyśle kolejowym, gorąco zachęcam do aplikowania na stanowiska w KM.
Bania

Bania

Bardzo cenię sobie współpracę z Kolejami Mazowieckimi. Firma zapewnia nie tylko najnowocześniejszy tabor, ale również narzędzia i szkolenia, aby nasi pracownicy mieli zapewniony rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Współpraca z KM to gwarancja jakości i bezpieczeństwa.
Koleś

Koleś

Wskazane jest aby konkretnie na dany okres czasu przedstawić średnie zarobki. To by ułatwiło nam sens aplikacji na oferty...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.