Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Bielsku-Białej

1 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Oferta Urzędu Pracy w Bielsku-Białej
Aktywizacja na rynku pracy osób bezrobotnych oraz pozostających przez dłuższy czas nieczynnymi zawodowo nie jest często sprawą łatwą. Bezrobotni chcący wrócić do czynnej pracy powinni zacząć od wizyty w lokalnym urzędzie pracy. Mieszkańcy Bielska-Białej i okolic powinny się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej.

Urzędy pracy nie służą jedynie rejestracji w celu zdobycia między innymi ubezpieczenia zdrowotnego. Zadaniem tych placówek jest także gromadzenie ofert pracy oraz świadczenia szeregu usług przygotowujących potencjalnego pracownika do wznowienia aktywności zawodowej. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie PUP w Bielsku-Białej.

Poradnictwo grupowe i indywidualne w bielskim Powiatowym Urzędzie Pracy

Bezrobotni, a w szczególności osoby pozostające przez dłuższy czas nieczynnymi zawodowo powinny zdobyć pewne bezcenne informacje pomagające w sprawnej aktywizacji na rynku pracy. PUP w Bielsku-Białej świadczy usługi z zakresu poradnictwa zawodowego, które przyjmuje formę poradnictwa grupowego oraz indywidualnego. Na czym ono polega?

 • Poradnictwo grupowe - ta usługa przyjmuje formę warsztatów, w których czasie bezrobotni mogą pozyskać cenne informacje na temat technik sprawnego poszukiwania pracy oraz planowania kariery. Specjaliści uczą petentów, w jaki sposób skutecznie określić swoje preferencje zawodowe oraz kwalifikacje. Ich ustalenie jest kluczowe przed rozpoczęciem poszukiwań zatrudnienia. Warsztaty pozwalają również zdobyć wiedzę na temat przygotowania do procesu rekrutacji, jak choćby odpowiedniego sporządzenia dokumentów. PUP prowadzi także szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane poradnictwem grupowym muszą zgłosić chęć wzięcia udziału w warsztatach w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
 • Poradnictwo indywidualne - usługa ta obejmuje indywidualne spotkania z petentem, bądź rozmowy telefoniczne. Pracownik PUP podczas rozmowy pomaga w określeniu kwalifikacji i pomaga w wyborze drogi zawodowej, czy konkretnego miejsca pracy. Poradnictwo indywidualne jest przeznaczone dla osób bezrobotnych oraz czynnych zawodowo, które chciałyby zmienić miejsce zatrudnienia. Doradca między innymi może udzielić informacji na temat szkoleń i kursów pomagających w zmianie branży. Osoby zainteresowane poradnictwem indywidualnym powinny zgłosić ten fakt swojemu doradcy klienta.

Informacje na temat prowadzonych warsztatów oraz szczegółowych usług Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej można znaleźć na stronie: https://bielsko-biala.praca.gov.pl

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Bielsko-Biała

PRACOWNIK PRODUKCJI STOLARKI PCV I ALUMINIUM

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik obsługi klienta na torze kartingowym ZYGZAK

PW ANEX - Piotr Gołda

 • Bielsko-Biała
 • 24-30 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Operator CNC

Michasiów Metal-Max Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Formy wsparcia osób bezrobotnych

Wiele osób nie odnosi sukcesów podczas poszukiwania pracy. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, jak choćby brakiem kwalifikacji i doświadczenia czy zbyt długim okresem braku aktywności zawodowej. Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej oferuje wiele form wsparcia dla osób bezrobotnych. Pozwalają one na podjęcie mniej wymagających prac umożliwiających przetrwanie do czasu znalezienia bardziej intratnego zajęcia.

Wsparcie osób bezrobotnych w Bielsku-Białej:

 • PUP w Bielsku-Białej organizuje prace interwencyjne, roboty publiczne czy też prace społecznie użyteczne. Takie zajęcia mają charakter tymczasowy i najczęściej są finansowane przez kasy samorządów bądź z programów rządowych.
 • Bezrobotni mają możliwość skorzystania z bonu zatrudnieniowego, który daje gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia osoby posiadającej bon.
 • Wniosek o uzyskanie bonu mogą składać bezrobotni w wieku poniżej 30 lat, którzy znaleźli pracodawcę zainteresowanego ich zatrudnieniem na okres 18 miesięcy.
 • Bezrobotni poniżej 30 roku życia mogą także skorzystać z bonu na zasiedlenie. Ten jest gwarancją otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej poza miejscem swojego zamieszkania.
 • Taka pomoc jest przydatna, gdy znalezione zatrudnienie wymaga przeprowadzki. Wymogiem jest podjęcie pracy w miejscu odległym od miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km.

Urząd pracy przewiduje także różne dofinansowania i pożyczki dla bezrobotnych otwierających własną działalność gospodarczą. Należy jednak mieć na uwadze, że takie zapomogi nie są dostępne przez cały rok, a ograniczony budżet urzędów zmniejsza ilość osób, które mogą z nich skorzystać.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji

Najczęstszym problemem przy poszukiwaniu pracy jest brak kwalifikacji. Zdobycie odpowiednich umiejętności i uprawnień nie jest kwestią chwili i wymaga zaangażowania się w odpowiednie czynności.

Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej także w kwestii dokształcania świadczy wiele usług:

 • PUP pośredniczy w organizacji staży, które pozwalają na zdobycie doświadczenia w danym zawodzie. Staż pozwala rozwijać umiejętności oraz jest szansą na zdobycie zawodu w firmie, w której odbywa się staż.
 • Bezrobotni mogą się starać o bony stażowe pozwalające na odbycie stażu u wybranego wcześniej pracodawcy.
 • PUP organizuje także szkolenia zawodowe oraz kieruje na stosowne kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć odpowiednie certyfikaty.
 • Bezrobotni poniżej 30 roku życia mają możliwość skorzystania z bonów szkoleniowych będących gwarancją opłacenia kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego.
 • W urzędzie pracy można również znaleźć ofertę dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowania kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej

PUP w Bielsku-Białej monitoruje lokalny rynek pracy i gromadzi oferty zarówno z miasta, jak i z całego powiatu bielskiego. Warto odnotować, że bielski urząd posiada doradców sieci EURES, a co za tym idzie, ma dostęp również do bazy zagranicznych ofert pracy.

W przypadku ofert z Bielska-Białej i okolic dominują głównie wakaty dla pracowników niższego szczebla oraz wykwalifikowanych fachowców. Najwięcej ofert dotyczy branży produkcyjnej i transportu oraz logistyki. Nie brakuje ofert dla budowlańców także tych potrafiących posługiwać się sprzętem ciężkim. Okazjonalnie można znaleźć ogłoszenia dla pracowników kuchni czy sprzedawców-kasjerów.

Osoby bezrobotne, które mają problemy z powrotem do czynnego życia zawodowego, powinny odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej. Urzędnicy nie tylko wskażą oferty pracy, ale także pomogą w rozwiązaniu problemów, które były przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia.

Podsumowanie:
 • PUP w Bielsku-Białej oferuje poradnictwo zawodowe w formie grupowej i indywidualnej, które pomaga bezrobotnym w aktywizacji na rynku pracy przez pozyskiwanie cennych informacji, szkoleń oraz wsparcia w wyborze drogi zawodowej;
 • Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej proponuje różne formy wsparcia dla osób bezrobotnych, takie jak mniej wymagające prace, dofinansowania i pożyczki dla otwierających własną działalność gospodarczą;
 • Brak kwalifikacji jest najczęstszym problemem przy poszukiwaniu pracy, dlatego PUP oferuje pomoc w zdobywaniu odpowiednich umiejętności i uprawnień przez szkolenia;
 • Bielski urząd monitoruje lokalny rynek pracy, posiada doradców sieci EURES i gromadzi oferty zarówno z miasta, jak i z całego powiatu, a także z zagranicy, przede wszystkim dla pracowników niższego szczebla, wykwalifikowanych fachowców oraz branży produkcyjnej i transportu oraz logistyki.

To może Cię również zainteresować

Praca Bielsko-Biała

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Andrej AW

Andrej AW

Cieszę się, że bielski PUP regularnie monitoruje lokalny rynek pracy, i udostępnia oferty dla pracowników o różnym poziomie wymagań i kwalifikacjach. To pomaga firmom znaleźć najlepsze i najbardziej odpowiednie osoby do pracy.
Marem Sara

Marem Sara

Jest to bardzo pozytywna wiadomość, że bielski PUP oferuje wsparcie dla poszukujących pracy, zwłaszcza dla tych, którzy mają braki w kwalifikacjach. Takie dofinansowania i pożyczki na start pawej działalności gospodarczej to bardzo pomocne narzędzia.
Jan

Jan

Uważam, że pomoc, którą oferuje PUP jest bardzo potrzebna dla osób bezrobotnych. Dzięki nim, można się nauczyć, jak szukać pracy i poznać techniki tworzenia dobrego CV.
Antoni Walendziak

Antoni Walendziak

Jako pracownik bielskiego PUP-u, chciałbym podkreślić, że poradnictwo zawodowe to jedna z najlepszych form pomocy dla bezrobotnych. Dzięki takiej pomocy, wiele osób zostaje aktywowanych na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka