!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Outplacement - restrukturyzacja z głową

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

3 komentarze

Outplacement - restrukturyzacja z głową
Zwalnianie pracowników można rozważać na różnych płaszczyznach. Trzeba zauważyć, że współcześnie osoby otrzymujące wypowiedzenie są w trudnej sytuacji ? niesprzyjający rynek pracy powoduje, że to na barkach pracodawcy spoczywa konieczność przeprowadzenia zwolnień w sposób przemyślany. Outplacement pomaga nie tylko zwalniającemu, ale przede wszystkim tym, którzy stracą stanowisko.

Bezrobocie to temat złożony. Trzeba zauważyć, że najtrudniej na rynku pracy odnaleźć się osobom po 50-tym roku życia i to właśnie dla tej grupy przewidziano najwięcej programów aktywizujących. Współcześnie zwolnienia grupowe to nie tylko problem dla osób, które będą musiały odnaleźć się na trudnym rynku pracy, ale również kłopot dla samego podmiotu dokonującego restrukturyzacji zatrudnienia. Poza kosztami firmy muszą liczyć się z ewentualną utratą wizerunku. W związku z powyższym dochodzi do sytuacji, w której podmiot zainteresowany powinien podjąć takie działania, które pozwolą mu na przeprowadzenie zwolnień w sposób przemyślany i przede wszystkim zabezpieczą interes samych zwalnianych. Jednym z narzędzi, które można wykorzystać w tej sytuacji jest właśnie outplacement.

Czym jest outplacement?

Definicji słowa ?outplacement? jest wiele, niemniej jednak żadna nie zdobyła pozycji dominującej. Najłatwiej powiedzieć, że jest to metoda, która pozwala na złagodzenie skutków wprowadzonej restrukturyzacji. Według jednej z definicji, która przedstawiona została przez O'Donella, outplacement to doradztwo, którego głównym celem jest pomoc byłym pracownikom. Pomoc ta odbywa się tu przez ocenę ich obecnych umiejętności, jak również niesienie wsparcia administracyjnego czy też niesienie takiej pomocy, która bezpośrednio wiąże się z nabyciem przez zainteresowanego umiejętności poszukiwania pracy. Inaczej mówiąc, były pracownik otrzymuje wachlarz narzędzi, które pozwolą mu szybciej znaleźć nowe, płatne zajęcie.

Wiele definicji i jeden cel

Warto zauważyć, że choć pojęcie ?outplacement? doczekało się wielu definicji, które uwzględniają różnorodne płaszczyzny, to faktycznie cel tego zabiegu sprowadza się do jednego ? pomocy osobom, które ponownie będą musiały odnaleźć się na rynku pracy. Sama istota działań sprowadza się tu do tego, że pracodawca pomaga zwalnianym pracownikom przez podjęcie działań, które pozwolą zwalnianym poczuć się pewnie i zaktywizować ich do poszukiwania nowego zajęcia. Ponieważ wdrażając takie działania w firmie podmiot zatrudniający wychodzi poza swoje kodeksowe powinności, można powiedzieć, że stara się rozwiązać umowy z pracownikami w dobrej atmosferze i jednocześnie dba o swój wizerunek.

Zwiększenie szans na rynku pracy

Z punktu widzenia osoby, która otrzymała wypowiedzenie, działania podejmowane w zakresie outplacement nie odnoszą się bezpośrednio do zapewniania jej nowego stanowiska pracy, ale zdecydowanie zwiększają szanse na rynku pracy. Na zajęciach, które odbywają się zazwyczaj w siedzibie dotychczasowego pracodawcy, osoba taka nie tylko uczy się, w jaki sposób szukać potencjalnych pracodawców, ale również stara się wytyczyć swoją dalszą ścieżkę zawodową. Uświadomienie sobie swoich słabych, jak i mocnych stron pozwala skutecznie konkurować o posadę z pozostałymi kandydatami. Co ważne, takie zajęcia nie pozwalają osobie, która straciła pracę załamać się ? otrzymuje ona profesjonalne wsparcie i nastawia się na poszukiwanie pracy.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Outplacement to skuteczne i potężne narzędzie, które wdraża coraz więcej zagranicznych firm. I w naszym kraju przedsiębiorcy coraz częściej pamiętają o społecznej odpowiedzialności biznesu. W takim przypadku właściciele firmy wychodzą poza obręb swojego zakładu pracy i interesują się pozabiznesowymi aspektami prowadzonej przez siebie działalności. Poza tym elementem trzeba też podkreślić, że outplacement pozwala budować pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa dbającego o swoich pracowników. I sami odchodzący mają świadomość, że ich poprzedni pracodawca poświęcił im nie tylko czas, ale również środki finansowe, dzięki czemu mogą oni brać udział zarówno w teoretycznych, jak i praktycznych zajęciach.

To może Cię również zainteresować

Relokacja pracowników - co to znaczy?

Podziel się

3 komentarze

Jola

Jola

Outplacement - restrukturyzacja z głową. Podobnie jak Plygawko- nic o tym nie wiedziałam. Artykuł przybliżył mnie z tym zagadnieniem.
Plygawko

Plygawko

Outplacement - takiego pojęcia nie znałem. Fajny i przydatny artykuł. Warto go poczytać. Z tego artykułu wiadomo, że outplacement to restrukturyzacja z głową....
Loona

Loona

Wszystko co jest zaplanowane i oparte na strategi może być bardzo korzystne z punktu widzenia pracownika. Dobrze jest o to zadbać - to dość dobra kwestia itp.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.