!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Oferta Urzędu Pracy w Tychach

10 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Oferta Urzędu Pracy w Tychach
Aktywizacja zawodowa często nie jest procesem łatwym i bezrobotni, szczególnie Ci pozostający długo w bezczynności zawodowej mają problemy ze znalezieniem pracy. Osoby chcące się aktywizować na rynku pracy powinny skorzystać z usług publicznych służb zatrudnienia reprezentowanych w Tychach przez Powiatowy Urząd Pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach nie jest tylko miejscem rejestracji bezrobotnych i pozyskiwania zasiłków. PUP oferuje szereg usług pomagających w aktywizacji zawodowej. Urząd oferuje nie tylko oferty pracy, ale także różne programy i szkolenia pomagające w rozpoczęciu kariery. Przyjrzyjmy się dokładniej ofercie PUP w Tychach.

Poradnictwo grupowe i indywidualne w tyskim Powiatowym Urzędzie Pracy

Poszukiwanie pracy może nie być łatwym zadaniem jeżeli nie posiada się pewnej wiedzy i umiejętności. Szczególnie osoby pozostające długo w bezczynności zawodowej powinny najpierw zdać sobie sprawę z pewnych kwestii, jak choćby to czy ich kwalifikacje są wystarczające na rynku pracy oraz w jaki sposób skutecznie szukać zatrudnienia. PUP w Tychach świadczy usługi z zakresu poradnictwa zawodowego, które pozwala nabyć pewne umiejętności i wiedzę. Taka forma pomocy dzieli się na dwa typy.

 • Poradnictwo grupowe - taka forma poradnictwa oznacza różnego rodzaju warsztaty oraz kursy, na których bezrobotni poznają tajniki sprawnego poszukiwania zatrudnienia czy planowania kariery. Specjaliści pomagają w określeniu preferencji zawodowych oraz kwalifikacji. Warsztaty pomagają w przygotowaniu do sprawnego przejścia przez proces rekrutacji, a także uczą przygotowania odpowiednich dokumentów. PUP przeprowadza również szkolenia dla bezrobotnych chcących założyć własną działalność gospodarczą. Bezrobotni zainteresowani poradnictwem grupowym muszą zgłosić chęć udziału w warsztatach w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
 • Poradnictwo indywidualne - w tym wypadku bezrobotni oraz osoby chcące zmienić dotychczasowe miejsce pracy mogą liczyć na indywidualne spotkania bądź rozmowy telefoniczne z doradcami z urzędu. Takie spotkania pozwalają na określenie kwalifikacji oraz sposobów na ich podniesienie. Doradca może skierować na odpowiednie szkolenia i kursy zawodowe. Osoby zainteresowane poradnictwem indywidualnym powinny zgłosić się do swojego doradcy klienta.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonych aktualnie warsztatów oraz świadczonych usług Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach można znaleźć na stronie: https://tychy.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych

Powiatowy Urząd Pracy w Tychach przygotował także różne formy wsparcia dla bezrobotnych. Osoby pozostające nieaktywnymi zawodowo mogą mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia z różnych powodów. Między innymi może to być brak kwalifikacji bądź właśnie zbyt długi czas bezczynności na rynku pracy.

Wsparcie osób bezrobotnych w Tychach:

 • PUP w Tychach między innymi organizuje prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Takie zajęcia mają charakter tymczasowy i są finansowane przez kasy samorządów bądź z programów rządowych. Wzięcie udziału w pracach tego typu pozwala na zdobycie środków do życia oraz aktywizację na rynku pracy.
 • Osoby bezrobotne poniżej 30 roku życia mogą również skorzystać z bonu zatrudnieniowego. Taki bon udzielony przez tyski urząd pracy daje gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia posiadacza bonu. Warunkiem oprócz wieku jest znalezienie pracodawcy zobowiązującego się do zatrudnienia posiadacza bonu na okres 18 miesięcy.
 • PUP w Tychach oferuje również bony na zasiedlenie przeznaczone dla bezrobotnych poniżej 30 roku życia, którzy z powodu zatrudnienia bądź założenia własnej działalności musieli się przeprowadzić. Bon jest gwarancją otrzymania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania. Warunkiem jest podjęcie pracy w miejscu odległym od miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km.
 • Urząd pracy w Tychach ma w swojej ofercie także różne dofinansowania oraz pożyczki dla bezrobotnych otwierających własną działalność gospodarczą. W przypadku wszystkich środków pomocy należy mieć na uwadze, że są one zależne od budżetu, jaki posiada dany urząd. Ilość osób mogących skorzystać z pomocy jest więc ograniczona.

Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji osób bezrobotnych w Tychach

Niepowodzenia w poszukiwaniu pracy są najczęściej spowodowane brakiem odpowiednich kwalifikacji. Zdobycie odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia wymaga jednak czasu. Urząd pracy w Tychach oferuje kilka usług pozwalających na dokształcanie się zawodowe.

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe w Tychach?

 • Powiatowy Urząd Pracy w Tychach pośredniczy między innymi w organizacji staży. Te dają możliwość zdobycia doświadczenia oraz kwalifikacji w konkretnym zawodzie. Staże mogą też się przerodzić w zatrudnienie u pracodawcy, u którego odbywało się staż.
 • Bezrobotni mogą także skorzystać z bonu stażowego pozwalającego opłacić staż u wybranego wcześniej pracodawcy.
 • PUP w Tychach zajmuje się także organizacją szkoleń i kursów zawodowych, a także może skierować na stosowne zajęcia u firm zewnętrznych. Takie kursy pozwalają zdobyć kwalifikacje oraz certyfikaty pozwalające na pełnienie pewnych funkcji.
 • Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą także wnioskować o bony szkoleniowe będące gwarancją opłacenia kursu zawodowego wybranego przez bezrobotnego.
 • W PUP w Tychach są także dostępne dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowanie kosztów egzaminów zawodowych i licencji.

Oferty pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach

PUP w Tychach zajmuje się monitorowaniem lokalnego rynku pracy i gromadzeniem ofert pracy. Bezrobotni mogą znaleźć w urzędzie oferty pracy z całego regionu, a także z krajów europejskich dzięki przynależności Polski do sieci EURES (Europejskich Służb Zatrudnienia).

Oferty z Tychów i okolic dotyczą głównie stanowisk niższego szczebla. Na stronie urzędu można znaleźć propozycje pracy na produkcji, czy w roli mechaników, magazynierów i sprzedawców. Sporadycznie zdarzają się oferty dla specjalistów. Można też trafić na ogłoszenia kierowane do kierowców i pielęgniarek.

Bezrobotni w Tychach mający problemy z powrotem do życia zawodowego powinni odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy. W tej placówce można znaleźć pomoc w aktywizacji zawodowej i wykonać pierwsze kroki w rozwoju kariery.

To może Cię również zainteresować

Praca Tychy

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.