Spis treści
Bezrobotni w Katowicach mogą się udać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy bądź Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie znajdą pomoc w wielu różnych kwestiach. WUP i PUP w Katowicach analizują lokalny rynek pracy, gromadzą oferty od lokalnych pracodawców oraz świadczą usługi pomagające w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji. Przyjrzyjmy się bliżej ofercie katowickiego urzędu pracy.
Poradnictwo grupowe i indywidualne w katowickich urzędach pracy
Osoby bezrobotne i pozostające długo w stanie bezczynności zawodowej powinny przed rozpoczęciem poszukiwań pracy zdać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii. Nie bez znaczenia jest określenie kwalifikacji oraz preferencji zawodowych, warto także poznać metody skutecznego poszukiwania zatrudnienia. W tych i innych rzeczach pomogą usługi z zakresu poradnictwa zawodowego. Dzieli się ono na dwie główne kategorie.
- Poradnictwo grupowe - usługa poradnictwa grupowego skupia się najczęściej na prowadzeniu warsztatów, podczas których bezrobotni zdobywają potrzebną wiedzę na różne kluczowe tematy. Prowadzący warsztaty przekazują wiedzę na temat technik sprawnego poszukiwania pracy czy odpowiedniego planowania kariery zawodowej. Poszczególne zajęcia mogą przygotować do przebycia procesu rekrutacji oraz nauczyć odpowiedniego przygotowania dokumentów. WUP i PUP prowadzą również zajęcia dla bezrobotnych chcących założyć własną działalność gospodarczą. Specjaliści uczą, jak rozpocząć własny biznes oraz w jaki sposób go prowadzić. Bezrobotni zainteresowani poradnictwem grupowym powinni zgłosić ten fakt w urzędzie pracy bądź w centrum informacji i planowania kariery zawodowej.
- Poradnictwo indywidualne - osoby bezrobotne mogą także skorzystać z indywidualnych spotkań bądź rozmów telefonicznych z doradcami z urzędu. Pracownicy WUP i PUP w czasie rozmowy pomogą w określeniu kwalifikacji, a także w wyborze odpowiedniej drogi zawodowej. Z poradnictwa indywidualnego mogą korzystać zarówno bezrobotni, jak i osoby pracujące, ale chcące zmienić zawód. Doradca może wskazać odpowiednie kursy i szkolenia pomocne w zmianie branży. Zainteresowani poradnictwem indywidualnym powinni zgłosić się do swojego doradcy klienta.
Informacje na temat aktualnych warsztatów i usług Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach można znaleźć na stronie: https://wupkatowice.praca.gov.pl. W przypadku Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach należy odwiedzić stronę: https://katowice.praca.gov.pl

Formy wsparcia osób bezrobotnych
Brak powodzenia w poszukiwaniach pracy bądź długi okres bezczynności zawodowej może doprowadzić do trudnej sytuacji i problemów w aktywizacji zawodowej. Urzędy pracy przewidują pewne formy wsparcia pozwalające przetrwać okres pozbawienia stałego zatrudnienia. Przede wszystkim umożliwiają podjęcie mniej wymagających prac.
- W ofercie urzędów znajdują się prace interwencyjne, roboty publiczne oraz prace społecznie użyteczne. Takie zajęcia mają charakter tymczasowy i są najczęściej finansowane przez kasy samorządów bądź z programów rządowych.
- Bezrobotni w wieku poniżej 30 lat mogą skorzystać z bonu zatrudnieniowego. Stanowi on gwarancję częściowego zrefundowania kosztów zatrudnienia osoby posiadającej bon. O bon mogą wnioskować bezrobotni, którzy znaleźli pracodawcę skłonnego do zatrudnienia ich na okres 18 miesięcy.
- W ofercie urzędów pracy znajdują się także bony na zasiedlenie. Stanowią one gwarancję pokrycia kosztów zamieszkania w związku z podjęciem pracy bądź rozpoczęciem działalności gospodarczej z dala od miejsca dotychczasowego zamieszkania. Taki bon stanowi pomoc, gdy podjęcie pracy wymaga przeprowadzki. Bon na zasiedlenie może uzyskać bezrobotny w wieku poniżej 30 lat, który podejmuje pracę w odległości ponad 80 km od miejsca zamieszkania.
Urzędy pracy przewidują również dofinansowania oraz pożyczki dla bezrobotnych zakładających działalność gospodarczą. Te są jednak zależne od budżetu, jakim dysponują urzędy i nie są przyznawane przez cały rok.
Pomoc w podnoszeniu kwalifikacji
Głównym problemem podczas poszukiwań pracy zdają się być braki w kwalifikacjach. Zdobywanie doświadczenia oraz odpowiednich uprawnień nie jest kwestią chwili i urzędy pracy starają się pomóc w tym procesie.
- Urzędy pośredniczą w organizacji staży pozwalających na zdobywanie doświadczenia w konkretnych zawodach. Staż może się także zakończyć zatrudnieniem w firmie, w której przechodziło się szkolenie. Bezrobotni mają możliwość skorzystania z bonów stażowych umożliwiających odbycie stażu u wybranego przez bezrobotnego pracodawcy.
- Urzędy pracy zajmują się również organizacją szkoleń zawodowych, a także mogą kierować na kursy pozwalające podnieść kwalifikacje i zdobyć stosowne certyfikaty.
- Osoby bezrobotne poniżej 30 roku życia mogą skorzystać z bonu szkoleniowego będącego gwarancją sfinansowania szkolenia wybranego przez bezrobotnego.
- W ofercie urzędów znajdują się również dofinansowania studiów podyplomowych oraz finansowania kosztów egzaminów zawodowych i licencji.
Oferty pracy w WUP i PUP w Katowicach
Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach monitorują regularnie lokalny rynek i gromadzą oferty pracy z regionu. W obu przypadkach można także znaleźć ogłoszenia gromadzone przez Europejskie Służby Zatrudnienia EURES.
Wśród ofert publikowanych na stronach katowickich urzędów można znaleźć szeroką pulę zawodów. W większości chodzi o stanowiska niższego stopnia, ale nie brakuje też ofert dla specjalistów i wyżej wykwalifikowanych pracowników. Wiele ofert dotyczy handlowców oraz księgowych. Nie brakuje propozycji dla fachowców budowlanych oraz pracowników produkcyjnych. Ciekawe oferty znajdą także pracownicy gastronomii.
Bezrobotni chcący się aktywizować zawodowo powinni odwiedzić urzędy pracy w Katowicach. Znajdą w nich nie tylko aktualne oferty pracy, ale przede wszystkim pomoc w przygotowaniu się do poszukiwań i przejścia procesu rekrutacji.
To może Cię również zainteresować