Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Cypr

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Cypr
Osoby pracujące legalnie na Cyprze i zatrudnione na umowę o pracę są objęte systemem pobierania podatku PAYE (Paye As You Earn). Oznacza to, że pracodawcy pobierają z wynagrodzeń składki na poczet podatków, a pracownicy otrzymują tak zwane wynagrodzenie netto.

Często pracodawcy poszukujący ludzi do pracy publikują ogłoszenia opatrzone stawkami w kwotach brutto. Taka sytuacja sprawia, że kandydat na dane stanowisko musi sam sobie wyliczyć, ile pieniędzy otrzyma na rękę za swoją pracę.

Podawanie stawek brutto nie jest niczym nadzwyczajnym. Takie postępowanie najczęściej jest dyktowane systemami podatkowymi poszczególnych krajów. Czasem określenie pensji netto jest możliwe dopiero po poznaniu konkretnego pracownika. Tak czy inaczej, warto zapoznać się z zasadami wyliczania zarobków netto. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda na Cyprze.

Video

Szukasz pracy?

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Różnice między zarobkami brutto i netto na Cyprze

Ogólne pojęcia wynagrodzenia brutto i netto są wszędzie takie same. Mianem pensji brutto nazywamy zarobki pracownika, jakie osiąga przed potrąceniem należnych podatków. Analogicznie pensją netto nazwiemy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich należności.

Mimo to w każdym kraju wyliczenia zarobków netto wyglądają nieco inaczej. Wynika to z unikatowych systemów podatkowych oraz struktury opieki społecznej. Wynagrodzenia są więc uszczuplane o różne składki w każdym państwie. Cypryjskie władze narzuciły na pensje pracowników trzy główne potrącenia. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Oprócz niego pracodawca ma obowiązek potrącenia składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Ogólny System Opieki Zdrowotnej (GHS).

Warto także nadmienić, że zatrudnienie za pośrednictwem prywatnej agencji pracy może przynieść dodatkowe koszta obniżające wartość płacy netto. Biura pracy oferują odpłatne usługi w postaci na przykład zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Opłaty za takie usługi są potrącane z wynagrodzenia brutto, więc należy je uwzględnić przy wyliczeniach pensji netto.

Jakie obciążenia są nakładane na cypryjskie wynagrodzenie?

Wynagrodzenia pracowników na Cyprze są uszczuplane o trzy główne potrącenia. Pierwszym i najważniejszym jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Cypryjski urząd skarbowy stosuje podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie, co oznacza, że wysokość obciążenia rośnie wraz ze wzrostem zarobków.

W 2023 roku administracja podatkowa Cypru przewidziała pięć progów podatkowych ze stawkami od 0% do 35%.

Prezentują się one następująco:

 • dochód roczny od 0 do 19 500 euro - 0%
 • dochód roczny od 19 501 do 28 000 - 20%
 • dochód roczny od 28 001 do 36 300 - 25%
 • dochód roczny od 36 301 do 60 000 - 30%
 • dochód roczny powyżej 60 001 - 35%

Cypryjskie władze zdecydowały się wprowadzić zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Obecnie składka na to potrącenie wynosi 8,3% i jest liczona do kwoty zarobków 54 864 euro rocznie. Od 2024 roku składka ma rosnąć, aż w 2039 roku osiągnie poziom 10,7%.

Na Wyspie Afrodyty rozpoczęła się także przemiana publicznej służby zdrowia. Wprowadzono Ogólny System Opieki Zdrowotnej (GHS) i od 2019 roku pobierane są z tego tytułu składki z wynagrodzenia. W 2023 wynosi ona 2,65%.

Jak obliczyć zarobki netto na Cyprze?

Ogólna metoda wyliczania zarobków netto jest prosta. Wystarczy odjąć od pensji brutto wszystkie należności i w ten sposób uzyskujemy zarobek „na rękę". Problematyczne jest zazwyczaj wyliczenie wysokości należności. Jeżeli już wiemy, jakie obciążenia są nakładane na pensji i ile wynoszą stawki, to same wyliczenia nie powinny być skomplikowane.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Cyprze:

 • Roczny dochód pracownika wyniesie 30 000 euro brutto.
 • Obliczenia zaczynamy od ustalenia wysokości poszczególnych obciążeń. Na pierwszy ogień pójdzie podatek dochodowy od osób fizycznych. Pierwsze 19 500 euro nie zostaje opodatkowane. Kolejne 8 500 euro mieści się w progu 20%, więc podatek wyniesie 1 700 euro. Pozostałe 2 000 euro znajduje się w progu 25%, czyli podatek wyniesie 500 euro. Łącznie z wynagrodzenia brutto zostanie potrącone 2 200 euro na poczet podatku dochodowego.
 • Kolejnym krokiem jest wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz na opiekę zdrowotną. Pierwsze z obciążeń wynosi 8,3% z wynagrodzenia brutto, więc daje nam to kwotę 2 490 euro. Na GHS przeznacza się 2,65% z wynagrodzenia brutto, więc jest to 795 euro.
 • Znając wysokość należności, można swobodnie przystąpić do wyliczeń pensji netto. Tak więc od 30 000 euro odejmujemy kolejno 2 200 euro podatku oraz 2 490 euro ubezpieczeń i 795 euro na GHS. Zarobek netto wyniesie 24 515 euro.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Cyprze

Obliczenia pensji netto na Cyprze nie są specjalnie skomplikowane, ale nie każdy może się dobrze czuć w zadaniach matematycznych. Należy też pamiętać, że takie obliczenia dają jedynie przybliżone wyniki, ponieważ nie uwzględniają one różnych ulg podatkowych czy pewnych wyjątkowych sytuacji.

Osoby nieufające swoim zdolnościom matematycznym mogą otrzymać wyniki nieco szybciej dzięki kalkulatorom zarobków brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na wprowadzenie kwoty brutto i szybkie wyliczenie zarobków "na rękę". Wiele aplikacji pozwala także na podanie bardziej szczegółowych danych, co pozwoli na zwiększenie dokładności obliczeń. Należy jednak pamiętać, że takie wyniki również mogą się różnić od wyliczeń przy rocznym rozliczeniu.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.cyprustaxcalculator.com/

https://www.qnta.biz/resources/cyprus-tax/tax-calculators/gross-to-net-salary

https://www.icalculator.info/cyprus.html

Podsumowanie:
 • Określenie pensji netto jest możliwe dopiero po poznaniu konkretnego pracownika, warto zapoznać się z zasadami wyliczania zarobków netto
 • Na Cyprze wynagrodzenia są uszczuplane o trzy główne potrącenia: podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Ogólny System Opieki Zdrowotnej (GHS)
 • Obliczenia pensji netto na Cyprze nie są skomplikowane, ale dostępne są również kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto ułatwiające wyliczenia
 • Kalkulatory nie uwzględniają jednak ulg podatkowych i różnych wyjątkowych sytuacji, a wyniki mogą różnić się od wyliczeń przy rocznym rozliczeniu

To może Cię również zainteresować

Praca Cypr

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Gosiii

Gosiii

Niestety, jestem bezrobotny na Cyprze i szukam pracy. Artykuł uświadomił mi, jakie obciążenia są nakładane na pensję i że należy uwzględnić je przy poszukiwaniu pracy i negocjowaniu wynagrodzenia.
Omega

Omega

Jako pracodawca na Cyprze uważam, że system podatkowy i ubezpieczeń jest bardzo skomplikowany i wymaga dokładnej wiedzy. Artykuł pomaga w zrozumieniu i uniknięciu błędów przy wypłacie wynagrodzenia moim pracownikom.
Piotr

Piotr

Właśnie zmieniłem pracę na Cyprze i szukałem informacji na temat obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych. Artykuł bardzo klarownie wyjaśnił mi te kwestie.
Aniol

Aniol

Często zastanawiam się, jaką pensję otrzymam na Cyprze, gdyż szukam pracy za granicą. Artykuł bardzo mi pomógł w zrozumieniu zasad wyliczania zarobków netto w tym kraju.
Aleksiej

Aleksiej

To jest bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich zainteresowanych. Pozwala na wyobrażenie sobie jak to realnie ma miejsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.