!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Łotwa - ile można zarobić na Łotwie?

18 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

2 komentarze

Zarobki Łotwa - ile można zarobić na Łotwie?
Łotwa nie należy do najbogatszych państw nadbałtyckich, ale może się pochwalić stabilną i rozwijającą się gospodarką. Chociaż nie jest to popularny cel emigracji zarobkowej, to losy pewnych osób mogą się związać właśnie z tym krajem. Jeżeli myślicie nad przeprowadzką do Łotwy to warto wiedzieć, jakich zarobków można się spodziewać.

Łotewski rynek pracy ciągle się rozwija, ale niestety nie w tak szybkim tempie, aby móc sprawnie nadganiać państwa zachodnie. Ogólnie zarobki pracowników łotewskich są niższe niż w Polsce, choć zdarzają się wyjątki. Przykładem mogą być lekarze, których pensje na Łotwie znacząco przewyższają polskie zarobki. Warto jednak odnotować, że pozostali pracownicy służby zdrowia nie mogą liczyć na duże dochody. Jak sytuacja wygląda w innych branżach i ile średnio zarabiają Łotysze? Przyjrzyjmy się rynkowi pracy tego nadbałtyckiego kraju.

Dla kogo praca na Łotwie?

Na początek warto się zastanowić, kto znajdzie zatrudnienie na Łotwie. Podobnie, jak wiele innych krajów w ostatnim czasie tak i Łotwa stawia na rozwój branży IT. Lokalne firmy chętnie korzystają z zagranicznych fachowców. Ciekawe posady mogą znaleźć także osoby zainteresowane pracą w handlu. Warto jednak nadmienić, że wymogiem dla osób chcących podjąć pracę na Łotwie będzie znajomość języka łotewskiego bądź rosyjskiego.

Video

W Rydze może wystarczyć język angielski, choć nie zawsze. Ogólnie na Łotwie nie pracuje wielu obcokrajowców, co sprawia, że pracownicy zagraniczni władający kilkoma językami są atrakcyjnym kąskiem dla lokalnych przedsiębiorstw.

W przypadku zawodów o bardziej fizycznym charakterze łotewskie przedsiębiorstwa poszukują pracowników transportu, budownictwa czy przetwórstwa rybnego. W wypadku stanowisk niższego szczebla wyjazd może być jednak mało opłacalny.

W sezonie wakacyjnym pojawia się dużo ofert z branży turystycznej. Miejscowości często odwiedzane przez turystów wymagają wielu rąk do obsługi przyjezdnych. To może być okazją do ciekawej pracy sezonowej połączonej z możliwością poznania nowego miejsca.

Ile wynosi płaca minimalna na Łotwie?

Wynagrodzenie minimalne ustanawiane przez rządy jest dla wielu krajów głównym wyznacznikiem średnich zarobków. Na jego bazie ustala się pensje dla bardziej doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Niestety w przypadku Łotwy pensja minimalna pozostaje w tyle za innymi państwami Unii Europejskiej.

W 2018 roku co prawda miała miejsce podwyżka, ale nadal wynagrodzenie minimalne na Łotwie nie imponuje:

 • W 2020 roku najniższa stawka krajowa na Łotwie wynosi 430 euro miesięcznie.
 • Daje to roczny zarobek w wysokości 5 160 euro.

Warto nadmienić, że standardowy tydzień pracy na Łotwie obejmuje 40 godzin pracy dzielonych na pięć dni roboczych. Przypada więc 8 godzin na dzień, choć w pewnych sytuacjach tydzień pracy może wynosić sześć dni, ale wtedy dzienna liczba godzin spada do 7.

Jakie są średnie zarobki na Łotwie?

Minimalne wynagrodzenie na Łotwie nie należy do wysokich, ale na szczęście średnie zarobki wypadają nieco lepiej. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez łotewski urząd statystyczny oficjalne średnie wynagrodzenie w kraju wynosi 801 euro netto, bądź 1 091 euro brutto.

Zgodnie z publikacjami wynagrodzenia ciągle rosną, choć wzrosty są minimalne. Z pewnością wysokość średnich zarobków winduje sama Ryga, czyli stolica kraju. To właśnie w tym mieście pracownicy mogą zarobić najwięcej. Trzeba jednak mieć świadomość, że życie w stolicy Łotwy będzie też znacznie droższe niż w innych regionach kraju.

Liczne firmy analityczne gromadzą również informacje odnośnie otrzymywanych pensji przez pracowników różnych sektorów rynku. Dzięki temu możemy się przyjrzeć jaka branża daje największe szanse na interesujące oferty zatrudnienia.

Średnie miesięczne zarobki netto na Łotwie wg. branż:

 • Administracja - 726 euro
 • Rolnictwo - 674 euro
 • Bankowość - 979 euro
 • Przemysł samochodowy - 850 euro
 • Handel - 790 euro
 • Budownictwo - 951 euro
 • Finanse - 987 euro
 • Przemysł energetyczny - 878 euro
 • IT - 1 399 euro
 • Marketing - 906 euro
 • Służba zdrowia - 700 euro
 • Górnictwo i przemysł metalurgiczny - 959 euro
 • Farmacja - 1 011 euro
 • Produkcja - 779 euro
 • Nowe technologie - 1 075 euro
 • Turystyka i gastronomia - 665 euro
 • Transport i logistyka - 924 euro

Jak widać, w wielu zawodach zarobki są wyższe od średniej krajowej. Na największe zarobki można liczyć oczywiście w firmach zajmujących się najnowszymi technologiami oraz finansami.

Czy praca na Łotwie się opłaca?

Łotewskie zarobki są niższe niż w Polsce, ale też koszta życia w większości kraju nie należą do wysokich. Sytuacja jest nieco inna w Rydze, gdzie ceny są znacznie wyższe w porównaniu do całego kraju.

Video

Szacunkowo około 30-40% średniego wynagrodzenia krajowego na Łotwie pochłaniają koszty wynajmu i rachunków. Do tego należy doliczyć wyżywienie oraz transport. Produkty spożywcze wypadają taniej niż w Polsce. Ceny paliwa i transportu lawirują już w podobnych granicach.

Z pewnością wyjazd do pracy na Łotwie nie będzie opłacalny w przypadku najniższych stanowisk. Podstawowe pensje mogą zwyczajnie nie wystarczyć samotnej osobie do życia. Lepiej prezentuje się praca na wyższych stanowiskach, ale i w tym wypadku odłożenie większych oszczędności może być trudne.

To może Cię również zainteresować

Praca Łotwa

Podziel się

2 komentarze

ada

ada

Jak widać jest gorzej niż w Polsce jakby patrzyć na prukty. Jak to się ma do takich Niemiec, gdzie w Berlinie kupisz w markecie jedzenie tak jak w Polsce a zarobki 4 razy większe.
Vitalis

Vitalis

Produkty spożywcze są o 25-30% droższe niż w Polsce

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.