Kalkulator zarobków brutto-netto Łotwa

Kalkulator zarobków brutto-netto Łotwa
Wiele osób zetknęło się z sytuacją, w której poszukując zatrudnienia otrzymały oferty opatrzone stawką brutto. Pracodawcy bardzo często podają zarobki w takiej formie, ponieważ nie są w stanie określić dokładnej pensji "na rękę".

Wynika to ze skomplikowanych systemów podatkowych narzucających różne zobowiązania na podatników. Także na Łotwie pracodawcy nierzadko posługują się kwotami brutto. Oznacza to, że osoba kandydat musi samodzielnie obliczyć swój dochód netto.

Ogólne sposoby wyliczania zarobków netto nie są skomplikowane, ale problematyczne może się okazać wyliczenie wysokości należnych potrąceń. Każde państwo ma swój unikatowy system podatkowy obejmujący pensję innymi obciążeniami. Sprawdźmy, jak wyliczyć zarobki netto na Łotwie.

Różnice między wynagrodzeniami brutto i netto na Łotwie

Określenia wynagrodzeń brutto i netto zasadniczo wszędzie są takie same. Pensją brutto określamy zarobki pracownika przed odliczeniem od nich składek na poczet należnych podatków. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma po potrąceniu wszystkich należności.

Każdy kraj ma jednak inny system podatkowy oraz ubezpieczeniowy. W efekcie z wynagrodzeń potrąca się różne należności. Na Łotwie pensja zostaje obciążona dwoma głównymi potrąceniami.

Pamiętaj!

 • Z pensji pracownika odlicza się zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składkę ubezpieczenia społecznego.
 • Osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy powinny też mieć na uwadze koszty wynikające z dodatkowych usług.
 • Pośrednicy mogą pobierać z wynagrodzenia pracownika opłaty za przykładowo zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie.
 • W tej sytuacji zarobek netto uzyskuje się dopiero po odliczeniu dodatkowych kosztów.

Na koniec warto podkreślić, że osoby zatrudnione w przedsiębiorstwach zagranicznych i świadczące pracę na terenie Łotwy muszą samodzielnie opłacać podatek dochodowy oraz ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że pensja brutto będzie zasadniczo zarobkiem netto.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Łotwa

Jakie obciążenia są nakładane na łotewską pensję?

Wynagrodzenia na Łotwie podlegają dwóm głównym obciążeniom. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Do 2018 roku w tym nadbałtyckim kraju obowiązywał podatek liniowy, ale władze litewskie zdecydowały się zmienić strukturę podatku dochodowego, wprowadzając stawki rosnące progresywnie.

Łotewski urząd skarbowy wprowadził trzy stawki procentowe. Wysokość opłacanego podatku jest więc zależna od wysokości dochodów podatnika.

W 2020 roku kolejne progi procentowe łotewskiego podatku dochodowego prezentują się następująco:

 • roczny dochód poniżej 20 004 euro - 20%
 • roczny dochód od 20 004 euro do 62 800 euro - 23%
 • roczny dochód powyżej 62 800 euro - 31,4%

Warto nadmienić, że podatnicy mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku wyliczanej miesięcznie. Odpis ten w formie miesięcznej nie jest obowiązkowy, więc niekoniecznie wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto.

Drugim obciążeniem wynagrodzeń na Łotwie są składki na ubezpieczenie społeczne. W przypadku osób zatrudnionych przez łotewskie przedsiębiorstwa z wynagrodzenia brutto pracownika zostaje potrącone 11% na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli pracownik posiada prawo do przejścia na emeryturę, to stawka maleje do 9,56%.

W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie netto na Łotwie?

Ogólna metoda wyliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należne obciążenia i w ten sposób uzyskujemy kwotę netto. Najpierw jednak trzeba wyliczyć kwoty potrąceń i to ten element sprawia zazwyczaj najwięcej problemów.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Łotwie:

 • Wynagrodzenie roczne pracownika na Łotwie wynosi 30 000 euro brutto.
 • W takiej sytuacji dochód łapie się pod dwie stawki procentowe.
 • Pierwsza wynosząca 20% obejmuje 20 004 euro, co nam daje należność w wysokości 4 000,80 euro.
 • Pozostała kwota podchodzi pod stawkę 23%, a więc otrzymujemy należność w wysokości 2 299,08 euro.
 • Należny podatek dochodowy wyniesie więc 6 299,88 euro.
 • Następnym krokiem jest wyliczenie składki na ubezpieczenie społeczne. W tym wypadku z wynagrodzenia brutto należy wyliczyć 11%.
 • Przy 30 000 euro daje nam to kwotę 3 300 euro.
 • Teraz można odliczyć należności od pensji brutto, co nam daje kwotę netto 20 400,12 euro.

Jak widać, obliczenia są dość proste. Trzeba jednak wiedzieć, że mamy do czynienia z przybliżonym zarobkiem, ponieważ w wyliczeniu nie uwzględniono ewentualnych ulg mogących obniżyć wysokość należnego podatku.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Łotwie

Nie wszyscy czują się dobrze przy zadaniach matematycznych. Właśnie dlatego powstały specjalne internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na bardzo szybkie wyliczenie zarobków po potrąceniu podatków.

Wiele aplikacji pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych danych, co zwiększa dokładność wyliczeń. Mimo to wyniki należy traktować jako przybliżone, ponieważ ostateczne wyliczenie przy okazji rozliczenia rocznego może zawierać różnice.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/latvia/salary-calculator/annual/2020.html

https://kalkulatori.lv/en/algas-kalkulators

https://www.kalkulaator.ee/en/salary-calculator

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Łotwa
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.