Praca za granicą

Zwrot podatku z Litwy - rozliczenie dochodów w Polsce

30 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

5 komentarzy
Zwrot podatku z Litwy - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione na terenie Litwy są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego. W zależności od formy zatrudniania jest on pobierany na dwa sposoby. Pracownicy firm litewskich otrzymują wynagrodzenie pomniejszone o składki na poczet podatku. W przypadku zatrudnienia w firmach zagranicznych i świadczeniu pracy na Litwie podatnik musi samodzielnie opłacić podatek dochodowy.

Bez względu na formę każdy ma obowiązek dokonania rocznego rozliczenia z litewskim fiskusem. Jest to jedyny sposób na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku oraz wykorzystanie dostępnych ulg podatkowych.

Każdy powinien znać swoje obowiązki oraz prawa podatkowe. W ten sposób można uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Przyjrzyjmy się bliżej procedurze zwrotu podatku dochodowego na Litwie.

Kto ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej na Litwie?

Litewskie prawo wymaga, aby rezydenci podatkowi kraju dokonali rozliczenia przed urzędem skarbowym. W deklaracji mają obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci czerpiący dochód tylko z pracy najemnej nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, ale jest to jedyny sposób na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku i wykorzystanie ulg podatkowych.

Kto może zostać rezydentem podatkowym Litwy?

 • Status rezydencji przysługuje osobom, które posiadają na Litwie stałe miejsce zamieszkania bądź ośrodek interesów osobistych.
 • Jednym z warunków jest także czas pobytu na terenie kraju.
 • Rezydentem może zostać osoba, która przebywała w kraju przez okres ponad 183 dni w roku podatkowym.
 • Rezydencję można też przyznać podatnikom, którzy przez wiele kolejnych lat przebywali na Litwie ponad 280 dni, z czego przynajmniej jednorazowo pobyt musiał trwać nieprzerwanie 90 dni.

Kiedy i w jaki sposób należy się rozliczyć z podatku na Litwie?

Litewski urząd skarbowy wymaga, aby rozliczenia podatkowego dokonać po zakończonym roku podatkowym. Ten podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W deklaracji ujmuje się więc okres od 1 stycznia do 31 grudnia.

Podatnicy na Litwie muszą złożyć stosowne deklaracje do dnia 1 maja następnego roku po zakończeniu roku podatkowego. Urząd skarbowy przygotowuje wstępne deklaracje dla podatników, które należy uzupełnić i złożyć w urzędzie. Warto nadmienić, że podatnicy zobowiązani do samodzielnego odprowadzania podatku muszą to uczynić do 25 dni od otrzymania dochodu. W deklaracji podatkowej muszą uwzględnić wszystkie wpłaty.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Biała Podlaska
Dodana
Dodana

Deklaracje podatkowe na Litwie można składać na trzy sposoby:

 • W przypadku fizycznych dokumentów należy odesłać zeznanie pocztą bądź złożyć je samodzielnie w oddziale urzędu skarbowego.
 • Jeżeli podatnik nie otrzymał wstępnej deklaracji, to powinien stosowny dokument pobrać ze strony administracji podatkowej: https://www.vmi.lt
 • Ostatnim najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z systemu EDS (Electronic Declaration System).

System on-line został specjalnie przygotowany, aby ułatwić obowiązki podatkowe. Aplikacja dostępna pod poniższym adresem pozwala na dokonanie rocznego rozliczenia oraz załatwienie innych podatkowych formalności.

Elektroniczny system deklaracji podatkowych na Litwie

W poprawnym uzupełnieniu deklaracji podatkowej pomoże roczny dokument potwierdzający dochód i wpłaty na poczet podatku od pracodawcy. W razie braku takiego druku można się posiłkować odcinkami z wynagrodzenia. Podatnik będzie też potrzebował dokumentów potwierdzających inne dochody jeżeli takie zaistniały. W przypadku chęci skorzystania z ulg podatkowych konieczne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających poniesione koszta objęte odpisami.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć na Litwie?

Standardowym odliczeniem na Litwie jest kwota wolna od podatku. W przypadku podatników otrzymujących minimalne wynagrodzenie miesięczne bądź niższe ma zastosowanie odpis w wysokości 625 euro miesięcznie. Osoby zarabiające więcej niż minimalne wynagrodzenie otrzymują niższe kwoty wolne od podatku wyliczane proporcjonalnie do dochodu.

Urząd skarbowy przewiduje także ulgę w postaci zasiłku na dziecko do 18 roku życia bądź 21 roku życia jeżeli nieprzerwanie kontynuuje naukę. Oprócz tego podatnicy mogą odpisać część kosztów wynikających z remontów, opłacania dodatkowych składek ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych oraz wydatków na kształcenie zawodowe.

Jaką metodą rozliczyć dochód z Litwy w Polsce?

Polska i Litwa ratyfikowały postanowienia Konwencji MLI, co wprowadziło zmiany w formie rozliczenia dochodu litewskiego w Polsce. W tym roku po raz ostatni podatnicy będą mogli skorzystać z metody wyłączenia z progresją. Sprawdź, w jakim stopniu dotyczy to tzw. cyfrowych nomadów:

Video

Do tej pory dochody z Litwy były wykazywane przez polskich rezydentów podatkowych w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Jednak nie były one opodatkowane, ale wpływały na ustalenie stawki procentowej obejmującej pozostały dochód.

Konwencja MLI zmienia metodę rozliczenia na odliczenie proporcjonalne. Nowa forma rozliczenia obowiązuje dochody uzyskane od 1 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że rezydenci polscy w przyszłym roku będą musieli wykazać dochód z Litwy, a ten będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Podatnik będzie miał możliwość odliczenia podatku zapłaconego za granicą, ale tylko do wysokości polskiego podatku przypadającego na zagraniczny dochód. Podwójny podatek dochodowy powinna zniwelować ulga abolicyjna. Niestety metoda odliczenia proporcjonalnego jest bardziej problematyczna niż dotychczasowy sposób.

Rozliczenie podatków na Litwie nie powinno przysparzać wielu problemów. Oczywiście nie każdy czuje się dobrze w kwestiach podatkowych i w takiej sytuacji warto skorzystać z ofert biur podatkowych zajmujących się zwrotami podatku z zagranicy.

Podsumowanie:
 • Rezydenci podatkowi na Litwie mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej na całym swoim dochodzie, a nie-rezydenci czerpiący dochód tylko z pracy najemnej mogą składać deklaracje w celu uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku oraz wykorzystania ulg podatkowych.
 • Podatnicy na Litwie muszą złożyć deklaracje do 1 maja następnego roku po zakończeniu roku podatkowego, a osoby zobowiązane do samodzielnego odprowadzania podatku muszą to uczynić do 25 dni od otrzymania dochodu.
 • Litewski system podatkowy oferuje standardowe kwoty wolne od podatku oraz ulgi w postaci zasiłku na dziecko, kosztów remontów, dodatkowych składek ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych oraz wydatków na kształcenie zawodowe.
 • W przypadku rozliczania dochodu litewskiego w Polsce, rezydenci polscy będą musieli wykazać dochód z Litwy, a ten będzie opodatkowany w Polsce z możliwością odliczenia podatku zapłaconego za granicą, ale tylko do wysokości polskiego podatku przypadającego na zagraniczny dochód.

To może Cię również zainteresować

Praca Litwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Hawrań

Hawrań

Przydatne informacje dla osób, które straciły pracę i zaczynają poszukiwania nowej. Teraz będę wiedział, kiedy i jak się rozliczyć z podatku na Litwie.
Generał

Generał

Fajnie, że jest aplikacja on-line ułatwiająca rozliczenie z podatku. Dużo łatwiej jest wypełnić deklarację, gdy wszystko można zrobić przez internet.
Andreas z niemczech

Andreas z niemczech

Nie wiedziałem, że na Litwie istnieją takie ulgi podatkowe. To dobrze, że artykuł to wyjaśnił, bo może ułatwić mi decyzję o szukaniu pracy na Litwie.
Kajra

Kajra

Bardzo ważne, żeby pracownicy mieli świadomość swoich obowiązków i praw podatkowych. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji i problemów z Urzędem Skarbowym.
Seba

Seba

Każdy schemat rozliczenia pracy w innym kraju gdy podawany jest w przystępny sposób zasługuje na oklaski. Nic więcej w tym temacie nie potrzeba. Otrzymałem komplet ważnych danych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.