Agencje pracy Litwa - biura pracy na Litwie

Agencje pracy Litwa - biura pracy na Litwie
Wiele osób poszukujących pracy za granicą decyduje się na współpracę z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ pośrednicy dobrze znają lokalne rynki i posiadają często bardzo szeroki zakres ofert. Podobnie jest z agencjami na Litwie specjalizującymi się w dostarczaniu siły roboczej lokalnym przedsiębiorstwom.

Warto jednak przed podjęciem współpracy z prywatną agencją zatrudnienia poznać kilka faktów na temat ich funkcjonowania. W ten sposób można uniknąć pewnych nieprzyjemności oraz zwiększyć swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Oczywiście agencje pracy nie są jedynymi sposobami na znalezienie zatrudnienia na Litwie. Przyjrzyjmy się więc bliżej biurom pracy oraz innym metodom poszukiwań wakatów u naszych sąsiadów.

Na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy na Litwie?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy jest określenie czy funkcjonuje ona legalnie. Spora część prywatnych biur pracy sama chwali się odpowiednimi wpisami do rejestrów oraz certyfikatami. Nierzadko pośrednicy eksponują uzyskane nagrody, które nie tylko potwierdzają legalność ich działania, ale także jakość wykonywanych usług.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Litwa

Budzące wątpliwości agencje można sprawdzić, kontaktując się z lokalnym urzędem pracy. Pytanie o pośrednika można zadać za pośrednictwem strony publicznych służb zatrudnienia działających pod kontrolą Ministerstwa Pracy.

Służby zatrudnienia na LitwieOdwiedź stronę

Sprawa wygląda dużo prościej w przypadku polskich agencji oraz biur mających swoje oddziały na terenie naszego kraju. Wystarczy sprawdzić wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ) znajdujący się na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl

Duże znacznie ma także kwestia płatności wynikających z korzystania z usług biur rekrutacyjnych. Zgodnie z Konwencją dotyczącą Prywatnych Agencji Zatrudnienia usługi pośredników muszą być dla poszukujących pracy bezpłatne. Pobór opłat za rejestrację czy proces rekrutacji jest nielegalny i według litewskiego prawa powinien zostać zgłoszony na policję.

Nie oznacza to, że agencja nie może świadczyć płatnych usług. Biuro może żądać zwrotu kosztów za takie usługi, jak tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Także po zatrudnieniu za pośrednictwem agencji mogą się pojawić odpłatne usługi w postaci na przykład zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Wszystkie dodatkowe koszta muszą zostać uwzględnione w umowie. Warto więc dobrze czytać dokumenty przed ich podpisaniem.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy na Litwie

Agencje rekrutacyjne zapewniają duże szanse na znalezienie zatrudnienia, ale nie są jedyną metodą poszukiwania pracy. Warto sprawdzić ofertę publicznych służb zatrudnienia, czyli pokrótce odwiedzić lokalny urząd pracy (Darbo Birza).

Urzędy prowadzą na bieżąco analizę rynku i gromadzą aktualne oferty pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą także uzyskać ważne informacje i pomoc w formalnościach związanych z osiedleniem się na terenie Litwy. Wstępnie z ofertą Darbo Birza można się zapoznać za pośrednictwem witryny internetowej: https://uzt.lt/en

Litwa została także objęta siecią Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Doradcy działający z ramienia EURES pomagają w określeniu kwalifikacji zawodowych i znalezieniu pracy na rynkach krajów europejskich. EURES dostarcza także informacji dotyczących warunków życia w danym kraju oraz formalności, jakie trzeba wypełnić, aby podjąć zatrudnienie za granicą. W tym wypadku na Litwie.

Warto również śledzić ogłoszenia w litewskiej prasie oraz mediach pokroju radia i lokalnych telewizji. Wiele mniejszych przedsiębiorstw ogłasza się w ten sposób. Zapewne większość osób będzie chciała skorzystać z litewskich stron internetowych zawierających ogłoszenia o pracę. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele ofert może pochodzić właśnie od agencji pośrednictwa pracy.

Jakie agencje pracy działają na Litwie?

Rynek litewski ciągle się rozwija, a niedawny masowy odpływ fachowców z kraju dał spore pole do popisu biurom pracy. Na Litwie działa wiele prywatnych agencji z największymi gigantami rynku rekrutacji na czele. Ciężko wskazać najlepszych pośredników, ale można zwrócić uwagę na kilku, od których warto rozpocząć poszukiwania.

Manpower - jeden z gigantów rynku pośrednictwa pracy na świecie. Agencja znana także w Polsce współpracuje z licznymi przedsiębiorstwami, co owocuje szerokim wachlarzem ofert z różnych branż.

Alliance for Recruitment - agencja rekrutacyjna skupiająca się w dużej mierze na poszukiwaniu specjalistów do pracy stałej. Biuro nie specjalizuje się w konkretnej branży, co oznacza oferty dla wielu osób.

Talentor International - biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników do pracy tymczasowej i stałej. Międzynarodowa agencja działa w wielu branżach, co zapewnia wiele ofert.

Biuro - agencja pracy tymczasowej skupiająca się na rekrutacji pracowników niższego szczebla na potrzeby litewskich przedsiębiorstw.

Kroneksas UAB - litewska agencja pośrednictwa pracy specjalizująca się w rekrutacji personelu portowego oraz załóg statków.

Simplika - biuro pracy stawiające na poszukiwania pracowników do pracy tymczasowej. Agencja działa na terenie Litwy, Łotwy oraz Estonii. Głównie rekrutuje pracowników niższego szczebla dla firm produkcyjnych.

CVO Recruitment - agencja będąca częścią CVO Group. Pośrednik skupia się na specjalistach oraz kadrze kierowniczej dla przedsiębiorstw z branży IT, finansów oraz handlu i marketingu.

AGROPRAKTIKA, Ltd. - biuro pracy skupiające się od 15 lat na sektorze rolnym i pracach sezonowych. W ostatnim czasie poszerzono ofertę także o branżę produkcji, logistyki czy budownictwa.

AIMS International Lietuva - międzynarodowa agencja pracy specjalizująca się w poszukiwaniach fachowców do zajęcia średnich i wyższych stanowisk.

Noriu Darbo - agencja rekrutacyjna zajmująca się między innymi wyszukiwaniem kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla dla przedsiębiorstw działających na terenie Litwy. Biuro specjalizuje się w sektorze marketingu, handlu czy finansów.

Tak prezentuje się część z agencji działających na litewskim rynku pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą się opierać na ofercie jednego biura i z powodzeniem mogą sprawdzić usługi kilku pośredników równocześnie.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Litwa - biura pracy na Litwie
Ocena: 3.9, liczba głosów: 15

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.