Praca za granicą

Agencje pracy Litwa - biura pracy na Litwie

17 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Litwa - biura pracy na Litwie
Wiele osób poszukujących pracy za granicą decyduje się na współpracę z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ pośrednicy dobrze znają lokalne rynki i posiadają często bardzo szeroki zakres ofert. Podobnie jest z agencjami na Litwie specjalizującymi się w dostarczaniu siły roboczej lokalnym przedsiębiorstwom.

Warto jednak przed podjęciem współpracy z prywatną agencją zatrudnienia poznać kilka faktów na temat ich funkcjonowania. W ten sposób można uniknąć pewnych nieprzyjemności oraz zwiększyć swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Oczywiście agencje pracy nie są jedynymi sposobami na znalezienie zatrudnienia na Litwie. Przyjrzyjmy się więc bliżej biurom pracy oraz innym metodom poszukiwań wakatów u naszych sąsiadów.

Video

Na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy na Litwie?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy jest określenie czy funkcjonuje ona legalnie. Spora część prywatnych biur pracy sama chwali się odpowiednimi wpisami do rejestrów oraz certyfikatami. Nierzadko pośrednicy eksponują uzyskane nagrody, które nie tylko potwierdzają legalność ich działania, ale także jakość wykonywanych usług.

Budzące wątpliwości agencje można sprawdzić, kontaktując się z lokalnym urzędem pracy. Pytanie o pośrednika można zadać za pośrednictwem strony publicznych służb zatrudnienia działających pod kontrolą Ministerstwa Pracy.

Służby zatrudnienia na Litwie

Szukasz pracy?

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

 • Libiąż
Dodana

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana

Sprawa wygląda dużo prościej w przypadku polskich agencji oraz biur mających swoje oddziały na terenie naszego kraju. Wystarczy sprawdzić wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ) znajdujący się na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl

Duże znacznie ma także kwestia płatności wynikających z korzystania z usług biur rekrutacyjnych. Zgodnie z Konwencją dotyczącą Prywatnych Agencji Zatrudnienia usługi pośredników muszą być dla poszukujących pracy bezpłatne. Pobór opłat za rejestrację czy proces rekrutacji jest nielegalny i według litewskiego prawa powinien zostać zgłoszony na policję.

Nie oznacza to, że agencja nie może świadczyć płatnych usług. Biuro może żądać zwrotu kosztów za takie usługi, jak tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Także po zatrudnieniu za pośrednictwem agencji mogą się pojawić odpłatne usługi w postaci na przykład zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Wszystkie dodatkowe koszta muszą zostać uwzględnione w umowie. Warto więc dobrze czytać dokumenty przed ich podpisaniem.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy na Litwie

Agencje rekrutacyjne zapewniają duże szanse na znalezienie zatrudnienia, ale nie są jedyną metodą poszukiwania pracy. Warto sprawdzić ofertę publicznych służb zatrudnienia, czyli pokrótce odwiedzić lokalny urząd pracy (Darbo Birza).

Video

Urzędy prowadzą na bieżąco analizę rynku i gromadzą aktualne oferty pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą także uzyskać ważne informacje i pomoc w formalnościach związanych z osiedleniem się na terenie Litwy. Wstępnie z ofertą Darbo Birza można się zapoznać za pośrednictwem witryny internetowej: https://uzt.lt/en

Litwa została także objęta siecią Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. Doradcy działający z ramienia EURES pomagają w określeniu kwalifikacji zawodowych i znalezieniu pracy na rynkach krajów europejskich. EURES dostarcza także informacji dotyczących warunków życia w danym kraju oraz formalności, jakie trzeba wypełnić, aby podjąć zatrudnienie za granicą. W tym wypadku na Litwie.

Warto również śledzić ogłoszenia w litewskiej prasie oraz mediach pokroju radia i lokalnych telewizji. Wiele mniejszych przedsiębiorstw ogłasza się w ten sposób. Zapewne większość osób będzie chciała skorzystać z litewskich stron internetowych zawierających ogłoszenia o pracę. Warto jednak mieć na uwadze, że wiele ofert może pochodzić właśnie od agencji pośrednictwa pracy.

Jakie agencje pracy działają na Litwie?

Rynek litewski ciągle się rozwija, a niedawny masowy odpływ fachowców z kraju dał spore pole do popisu biurom pracy. Na Litwie działa wiele prywatnych agencji z największymi gigantami rynku rekrutacji na czele. Ciężko wskazać najlepszych pośredników, ale można zwrócić uwagę na kilku, od których warto rozpocząć poszukiwania.

Manpower - jeden z gigantów rynku pośrednictwa pracy na świecie. Agencja znana także w Polsce współpracuje z licznymi przedsiębiorstwami, co owocuje szerokim wachlarzem ofert z różnych branż.

Alliance for Recruitment - agencja rekrutacyjna skupiająca się w dużej mierze na poszukiwaniu specjalistów do pracy stałej. Biuro nie specjalizuje się w konkretnej branży, co oznacza oferty dla wielu osób.

Talentor International - biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników do pracy tymczasowej i stałej. Międzynarodowa agencja działa w wielu branżach, co zapewnia wiele ofert.

Video

Biuro - agencja pracy tymczasowej skupiająca się na rekrutacji pracowników niższego szczebla na potrzeby litewskich przedsiębiorstw.

Kroneksas UAB - litewska agencja pośrednictwa pracy specjalizująca się w rekrutacji personelu portowego oraz załóg statków.

Simplika - biuro pracy stawiające na poszukiwania pracowników do pracy tymczasowej. Agencja działa na terenie Litwy, Łotwy oraz Estonii. Głównie rekrutuje pracowników niższego szczebla dla firm produkcyjnych.

CVO Recruitment - agencja będąca częścią CVO Group. Pośrednik skupia się na specjalistach oraz kadrze kierowniczej dla przedsiębiorstw z branży IT, finansów oraz handlu i marketingu.

AGROPRAKTIKA, Ltd. - biuro pracy skupiające się od 15 lat na sektorze rolnym i pracach sezonowych. W ostatnim czasie poszerzono ofertę także o branżę produkcji, logistyki czy budownictwa.

AIMS International Lietuva - międzynarodowa agencja pracy specjalizująca się w poszukiwaniach fachowców do zajęcia średnich i wyższych stanowisk.

Noriu Darbo - agencja rekrutacyjna zajmująca się między innymi wyszukiwaniem kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla dla przedsiębiorstw działających na terenie Litwy. Biuro specjalizuje się w sektorze marketingu, handlu czy finansów.

Tak prezentuje się część z agencji działających na litewskim rynku pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą się opierać na ofercie jednego biura i z powodzeniem mogą sprawdzić usługi kilku pośredników równocześnie.

Podsumowanie:
 • Przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy na Litwie ważne jest potwierdzenie, czy działa ona legalnie oraz czy usługi są dla poszukujących pracy bezpłatne.
 • Alternatywnymi metodami poszukiwania zatrudnienia na Litwie są publiczne służby zatrudnienia, sieć Europejskich Służb Zatrudnienia EURES oraz ogłoszenia w mediach.
 • Na Litwie działa wiele prywatnych agencji pośrednictwa pracy, takich jak Manpower, Alliance for Recruitment, Talentor International, Biuro, Kroneksas UAB, Simplika czy CVO Recruitment.
 • CVO Recruitment jest częścią CVO Group i specjalizuje się w zakresie rekrutacji pracowników na różnych szczeblach dla różnych branż.

To może Cię również zainteresować

Praca Litwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Willy

Willy

Nie wszyscy wiedzą, że Litwa została objęta siecią Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. To świetna informacja dla osób, które chcą podjąć pracę za granicą, a nie wiedzą, jak się do tego zabrać.
Bogdan

Bogdan

Warto przeczytać ten artykuł przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Dzięki temu unikniemy nielegalnych działań i będziemy mieć pewność, że pracujemy dla rzetelnej firmy.
Mario

Mario

Ciekawy artykuł, szczególnie zwrócenie uwagi na alternatywy poszukiwania pracy. Nie zawsze chce się korzystać z usług agencji rekrutacyjnych, a darmowe oferty pracy na stronie Darbo Birza mogą okazać się świetną alternatywą.
Andreas WA

Andreas WA

Dobrze, że artykuł porusza kwestię legalności działania agencji pośrednictwa pracy na Litwie. To bardzo ważne, aby mieć pewność, że współpracujemy z rzetelną firmą.
Lidia

Lidia

Zawsze dobrze jest mieć na tacy przedstawiony temat tak jak tutaj agencje pracy. To wszystko ma znaczenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.