Praca za granicą

Zarobki Mołdawia - ile można zarobić w Mołdawii?

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

9 komentarzy
Zarobki Mołdawia - ile można zarobić w Mołdawii?
Mołdawia jest niewielkim państwem znajdującym się między Rumunią i Ukrainą. Państwo to niestety przez swoją lokalizację oraz historię nie może wejść na dobre tory rozwoju. W efekcie dziś jest określane mianem najbiedniejszego kraju Europy.

Niskie zarobki w Mołdawii oraz ogólny brak perspektyw sprawiają, że wielu mieszkańców emigruje w stronę Europy Zachodniej bądź Rosji. Nie oznacza to, że Polacy nie mogą znaleźć zatrudnienia w tym kraju. Trzeba jednak być świadomym, że zarobki nie będą atrakcyjniejsze niż w Polsce.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Mołdawii warto sprawdzić, ile się zarabia w tym małym państwie. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, jakie daje mołdawski rynek pracy.

Dla kogo praca w Mołdawii?

Mołdawska gospodarka bazuje przede wszystkim na rolnictwie. Większość powierzchni kraju stanowią użytki rolne, a wina mołdawskie zyskują sławę na całym świecie. Właśnie ta gałąź gospodarki daje szansę dla fachowców z Polski. Lokalni przedsiębiorcy cierpią na braki rąk do pracy, co otwiera rynek zarówno dla specjalistów od rolnictwa, jak i pracowników sezonowych potrzebnych choćby przy żniwach.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Pietrzykowice
Dodana
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Wrocław
Dodana

W ostatnich latach władze Mołdawii starają się również promować mocno turystykę w ich państwie. Działania dają pewne efekty, a coraz więcej turystów chętnie odwiedza Mołdawię, aby zapoznać się z jej naturalnymi krajobrazami. Kraj na terenach byłej Besarabii nie jest może turystycznym rajem, ale z pewnością zalicza się do ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Rozwój turystyki generuje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych do obsługi w restauracjach czy hotelach.

Płaca minimalna w Mołdawii daleko za Europą Zachodnią

W wielu państwach realny wpływ na kształtowanie się średnich zarobków ma ustalana odgórnie płaca minimalna. Nie inaczej jest w Mołdawii, gdzie przez długi czas wynagrodzenie minimalne zachowywało jeden poziom i było ustalane oddzielnie dla pracowników prywatnych oraz publicznych.

Ostatnie lata przyniosły kilka podwyżek płac minimalnych oraz ujednolicenie stawek. Niestety w dalszym ciągu mołdawska płaca minimalna jest najniższą w Europie.

Wynagrodzenia w Mołdawii:

 • Obecnie najniższe miesięczne wynagrodzenie wynosi w tym kraju 4000 MLD (lei mołdawskich).
 • Godzinowa stawka dla pracownika najniższego szczebla nie może być niższa niż 25 MLD.
 • Jeszcze niedawno obowiązywały dwie stawki minimalne. Pracownicy sektora prywatnego nie mogli otrzymać miesięcznie mniej niż 3500 MLD.
 • To pokazuje, jak znaczące były ostatnie podwyżki płacy minimalnej.

W przeliczeniu na polską walutę miesięczne wynagrodzenie w Mołdawii wynosi zaledwie nieco przeszło 929,90 zł. Jak widać, zarobki najmniej wykwalifikowanych pracowników są bardzo niskie w porównaniu do ich polskich odpowiedników. Niestety sytuacja bardziej wykwalifikowanych pracowników nie jest dużo lepsza.

Ile wynoszą średnie zarobki w Mołdawii?

Według najnowszych raportów Mołdawskiego Instytutu Badań Statystycznych średnie miesięczne zarobki w kraju wynoszą 380 dolarów. Najlepiej zarabiają pracownicy sektora IT, finansów oraz energetyki. Po przeliczeniu na złotówki widać, że średnie zarobki w Mołdawii nie przekraczają 1 500 zł. To pokazuje, że nawet w nowoczesnych zawodach względnie lepiej płatnych pensje nie będą zbyt wysokie.

W sieci znalazły się także raporty prywatnych firm analitycznych pokazujące średnie zarobki roczne z podziałem na różne branże. Dzięki nim możemy zobaczyć, w jakich zawodach faktycznie można najlepiej zarobić w byłej Besarabii.

Zarobki w Mołdawii:

 • Dentysta - 14 300 dol. rocznie
 • Farmaceuta - 10 505 dol. rocznie
 • Architekt - 8 938 dol. rocznie
 • Menadżer IT - 8 843 dol. rocznie
 • Programista - 9 912 dol. rocznie
 • Inżynier elektryk - 8 248 dol. rocznie
 • Pielęgniarka - 7 359 dol. rocznie
 • Analityk finansowy - 6 744 dol. rocznie
 • Księgowy - 6 244 dol. rocznie
 • Szef kuchni - 5 909 dol. rocznie
 • Recepcjonistka - 5 388 dol. rocznie
 • Kelner - 4 518 dol. rocznie
 • Kasjer - 4 143 dol. rocznie

Jak widać, zarobki w poszczególnych zawodach są szokująco niskie. Nawet w porównaniu do polskich pensji, które nie słyną z atrakcyjnej wysokości, różnica jest bardzo duża.

Czy praca w Mołdawii się opłaca?

Wiemy już, że mołdawskie zarobki nie należą do najbardziej atrakcyjnych. Mimo to muszą one wystarczać mieszkańcom kraju na życie. Niestety życie w Mołdawii, choć tańsze niż w Polsce to dla mieszkańców jest uciążliwe. Przede wszystkim ceny wielu produktów są wyższe niż choćby w Ukrainie, czy Macedonii. Paradoksalnie centra handlowe znane na świecie z tanich produktów w Mołdawii są miejscami dla zamożnej części społeczeństwa.

Video

Wynajem małego mieszkania w centrum Kiszyniowa, czyli stolicy kraju wynosi obecnie około 400 dolarów, nie licząc rachunków za media. Mołdawia pozostaje jednym z najtańszych państw Europy Wschodniej, ale zarobki mieszkańców sprawiają, że większość społeczeństwa jest kwalifikowana jako osoby żyjące w ubóstwie.

Mołdawia nie jest atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej, jednakże może stanowić bardzo ciekawe miejsce dla wakacyjnej pracy sezonowej. Osoby najmujące się w rolnictwie lub turystyce mogą zdobyć doświadczenie i przy okazji zobaczyć mimo wszystko ciekawy zakątek Europy.

Podsumowanie:
  • Mołdawska gospodarka oparta jest przede wszystkim na rolnictwie, co otwiera rynek dla fachowców z Polski oraz pracowników sezonowych, zwłaszcza w okresie żniw;
  • Stopa płacy minimalnej w Mołdawii jest najniższa w Europie, a średnie pensje nie przekraczają 1500 zł, co sprawia, że mieszkańcy kraju żyją w ubóstwie;
  • Mimo że ceny wielu produktów są niższe niż w Polsce, to wynajem małego mieszkania w centrum stolicy wynosi około 260 dolarów, a wiele centrów handlowych z tanimi produktami jest dostępnych tylko dla zamożniejszej części społeczeństwa;
  • Mołdawia może być ciekawym miejscem dla wakacyjnej pracy sezonowej dla osób zajmujących się rolnictwem lub turystyką, ale nie jest atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej.

To może Cię również zainteresować

Praca Mołdawia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

9 komentarzy

archeolog ZB

archeolog ZB

Mam mieszane uczucia co do pracy w Mołdawii. Z jednej strony zarobki są niskie, ale z drugiej strony krajobrazy i atmosfera w kraju są naprawdę piękne. Na pewno warto rozważyć dłuższy pobyt lub pracę sezonową, zwłaszcza dla osób z doświadczeniem w turystyce.
hermes

hermes

W Mołdawii zarobki są niskie, ale za to koszty życia też nie są wygórowane. Chętnie spróbowałabym swoich sił w pracy sezonowej w branży turystycznej, ale chyba nie decyduję się na dłuższy pobyt ze względu na kiepskie perspektywy zarobkowe.
dorad.UI

dorad.UI

Pracuję w Mołdawii jako informatyk i przyznam, że zarobki są niskie, ale koszty życia też nie są wysokie. Lubię ten kraj, ludzie są mili, a krajobrazy piękne. Co więcej, pracodawcy doceniają moją pracę i oferują dodatkowe benefity.
Irka

Irka

Chociaż zarobki w Mołdawii są niskie, to zawsze lepiej coś zarabiać niż siedzieć bez pracy. Może warto spróbować swoich sił w sezonowej pracy w turystyce?
Wacław Kumorek

Wacław Kumorek

Po przeczytaniu artykułu, nie widzę sensu emigracji zarobkowej do Mołdawii ze względu na niskie zarobki i koszty życia. Trudno wyżyć za taki wynagrodzenie, zwłaszcza w stolicy. Lepiej szukać pracy w innych miejscach.
Joka

Joka

Jako przedsiębiorca działający w Mołdawii potwierdzam, że trudno jest znaleźć odpowiednich pracowników, zwłaszcza w branży rolniczej. Z uwagi na niskie płace wiele osób wyjeżdża za granicę. Dlatego zachęcam do podjęcia pracy w tym kraju, zwłaszcza dla osób z doświadczeniem w rolnictwie.
Durzy

Durzy

Mieszkam z Moldawcami, średnia na c hwike obecną wynosi okolo 200eur na msc z tego co mówią. A tak poza tym bardzo fajni z nich ludzie. Peace
karola

karola

Chyba najbiedniejszy kraj w Europie - powiedzmy to sobie szczerze. Tak to się przedstawia.
Mołdawia

Mołdawia

Średnia wypłata w Mołdawii na koniec lipcu 2021 434 $ ( 1700 pln) W stolice wypłaty się dopiero zaczynają od 400$ Na przykład kasjer sprzedawca dostaje 400$+ W małych miastach 300$ Na wsi 200$

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.