Zarobki Mołdawia - ile można zarobić w Mołdawii?

Zarobki Mołdawia - ile można zarobić w Mołdawii?
Mołdawia jest niewielkim państwem znajdującym się między Rumunią i Ukrainą. Państwo to niestety przez swoją lokalizację oraz historię nie może wejść na dobre tory rozwoju. W efekcie dziś jest określane mianem najbiedniejszego kraju Europy.

Niskie zarobki w Mołdawii oraz ogólny brak perspektyw sprawiają, że wielu mieszkańców emigruje w stronę Europy Zachodniej bądź Rosji. Nie oznacza to, że Polacy nie mogą znaleźć zatrudnienia w tym kraju. Trzeba jednak być świadomym, że zarobki nie będą atrakcyjniejsze niż w Polsce.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Mołdawii warto sprawdzić, ile się zarabia w tym małym państwie. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, jakie daje mołdawski rynek pracy.

Dla kogo praca w Mołdawii?

Mołdawska gospodarka bazuje przede wszystkim na rolnictwie. Większość powierzchni kraju stanowią użytki rolne, a wina mołdawskie zyskują sławę na całym świecie. Właśnie ta gałąź gospodarki daje szansę dla fachowców z Polski. Lokalni przedsiębiorcy cierpią na braki rąk do pracy, co otwiera rynek zarówno dla specjalistów od rolnictwa, jak i pracowników sezonowych potrzebnych choćby przy żniwach.

W ostatnich latach władze Mołdawii starają się również promować mocno turystykę w ich państwie. Działania dają pewne efekty, a coraz więcej turystów chętnie odwiedza Mołdawię, aby zapoznać się z jej naturalnymi krajobrazami. Kraj na terenach byłej Besarabii nie jest może turystycznym rajem, ale z pewnością zalicza się do ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Rozwój turystyki generuje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych do obsługi w restauracjach czy hotelach.

Płaca minimalna w Mołdawii daleko za Europą Zachodnią

W wielu państwach realny wpływ na kształtowanie się średnich zarobków ma ustalana odgórnie płaca minimalna. Nie inaczej jest w Mołdawii, gdzie przez długi czas wynagrodzenie minimalne zachowywało jeden poziom i było ustalane oddzielnie dla pracowników prywatnych oraz publicznych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Mołdawia

Ostatnie lata przyniosły kilka podwyżek płac minimalnych oraz ujednolicenie stawek. Niestety w dalszym ciągu mołdawska płaca minimalna jest najniższą w Europie.

Wynagrodzenia w Mołdawii:

 • Obecnie najniższe miesięczne wynagrodzenie wynosi w tym kraju 2 775 MLD (lei mołdawskich).
 • Godzinowa stawka dla pracownika najniższego szczebla nie może być niższa niż 16,42 MLD.
 • Jeszcze niedawno obowiązywały dwie stawki minimalne. Pracownicy sektora prywatnego nie mogli otrzymać miesięcznie mniej niż 1 900 MLD.
 • Natomiast pracownicy publiczni w tym samym czasie pracowali za co najmniej 1 000 MLD.
 • To pokazuje, jak znaczące były ostatnie podwyżki płacy minimalnej.

W przeliczeniu na polską walutę miesięczne wynagrodzenie w Mołdawii wynosi zaledwie nieco przeszło 620 zł. Jak widać, zarobki najmniej wykwalifikowanych pracowników są bardzo niskie w porównaniu do ich polskich odpowiedników. Niestety sytuacja bardziej wykwalifikowanych pracowników nie jest dużo lepsza.

Ile wynoszą średnie zarobki w Mołdawii?

Według najnowszych raportów Mołdawskiego Instytutu Badań Statystycznych średnie miesięczne zarobki w kraju wynoszą 380 dolarów. Najlepiej zarabiają pracownicy sektora IT, finansów oraz energetyki. Po przeliczeniu na złotówki widać, że średnie zarobki w Mołdawii nie przekraczają 1 500 zł. To pokazuje, że nawet w nowoczesnych zawodach względnie lepiej płatnych pensje nie będą zbyt wysokie.

W sieci znalazły się także raporty prywatnych firm analitycznych pokazujące średnie zarobki roczne z podziałem na różne branże. Dzięki nim możemy zobaczyć, w jakich zawodach faktycznie można najlepiej zarobić w byłej Besarabii.

Zarobki w Mołdawii:

 • Dentysta - 13 095 dol. rocznie
 • Farmaceuta - 8 505 dol. rocznie
 • Architekt - 6 838 dol. rocznie
 • Menadżer IT - 6 443 dol. rocznie
 • Programista - 5 912 dol. rocznie
 • Inżynier elektryk - 5 748 dol. rocznie
 • Pielęgniarka - 5 359 dol. rocznie
 • Analityk finansowy - 4 544 dol. rocznie
 • Księgowy - 3 844 dol. rocznie
 • Szef kuchni - 3 709 dol. rocznie
 • Recepcjonistka - 2 388 dol. rocznie
 • Kelner - 1 718 dol. rocznie
 • Kasjer - 1 643 dol. rocznie

Jak widać, zarobki w poszczególnych zawodach są szokująco niskie. Nawet w porównaniu do polskich pensji, które nie słyną z atrakcyjnej wysokości, różnica jest bardzo duża.

Czy praca w Mołdawii się opłaca?

Wiemy już, że mołdawskie zarobki nie należą do najbardziej atrakcyjnych. Mimo to muszą one wystarczać mieszkańcom kraju na życie. Niestety życie w Mołdawii, choć tańsze niż w Polsce to dla mieszkańców jest uciążliwe. Przede wszystkim ceny wielu produktów są wyższe niż choćby w Ukrainie, czy Macedonii. Paradoksalnie centra handlowe znane na świecie z tanich produktów w Mołdawii są miejscami dla zamożnej części społeczeństwa.

Wynajem małego mieszkania w centrum Kiszyniowa, czyli stolicy kraju wynosi około 260 dolarów, nie licząc rachunków za media. Mołdawia pozostaje jednym z najtańszych państw Europy Wschodniej, ale zarobki mieszkańców sprawiają, że większość społeczeństwa jest kwalifikowana jako osoby żyjące w ubóstwie.

Mołdawia nie jest atrakcyjnym celem emigracji zarobkowej, jednakże może stanowić bardzo ciekawe miejsce dla wakacyjnej pracy sezonowej. Osoby najmujące się w rolnictwie lub turystyce mogą zdobyć doświadczenie i przy okazji zobaczyć mimo wszystko ciekawy zakątek Europy.

Oceń ten wpis
Zarobki Mołdawia - ile można zarobić w Mołdawii?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 17

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.