Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Mołdawia

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Mołdawia
Zapewne każdy spotkał się z sytuacją, gdy przeszukując ogłoszenia o pracę trafiał na oferty opatrzone stawkami brutto. Pracodawcy bardzo często stosują taką formę zachęty dla pracowników. Nie wynika to jednak tylko z faktu atrakcyjniejszego wyglądu oferty, ale przede wszystkim często system podatkowy nie ułatwia podawania stawek netto.

Mołdawia, jak każde państwo posiada swój unikatowy system podatkowy, który narzuca na wynagrodzenie podatnika różne obciążenia. Osoby poszukujące pracy i otrzymujące oferty wynagrodzeń podawane w brutto muszą sami wyliczyć, ile faktycznie otrzymają pieniędzy za swoją pracę.

W przypadku mołdawskich wynagrodzeń wyliczenia okazują się dość proste. Przed przystąpieniem do obliczeń należy sobie jednak zdać sprawę z kilku ważnych kwestii. Przybliżmy więc temat ustalania zarobków netto w Mołdawii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Mołdawii

Mołdawski system podatkowy w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jest mało skomplikowany. Jedna zryczałtowana stawka ułatwia obliczenie zarobków netto. Na początek jednak należy sobie zdać sprawę, czym są pensje brutto i netto. Definicje są zasadniczo takie same w każdym zakątku świata. Sprawę gospodarki mołdawskiej dodatkowo ułatwi porównanie Mołdawii do Polski na poniższym filmie:

Video

Szukasz pracy?

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik produkcji montażu-> praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

SGP GROUP

 • Nowa Sól
Dodana
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana

Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem należnych składek na poczet podatków. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma za swoją pracę na rękę po potrąceniu należności.

Jak już wiemy, z wynagrodzenia brutto w Mołdawii potrąca się zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. To nie jedyne obciążenie pensji. Pracodawcy pobierają także składki ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto też pamiętać, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może powodować naliczenie dodatkowych opłat potrącanych z pensji. Biura pracy mogą pobierać zwrot kosztów za takie usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. Wynagrodzenie netto poznamy dopiero po odliczeniu kosztów wynikających z umowy z agencją.

Prawo mołdawskie stanowi także, że obowiązek odprowadzania składek na poczet podatku dotyczy pracodawców mołdawskich. Oznacza to, że osoby zatrudnione w firmach zagranicznych będą otrzymywać na rękę pensję nieokrojoną o podatki. Tym samym zarobek brutto będzie ich zarobkiem netto. Z tym że podatnik ma wtedy obowiązek samodzielnego opłacenia podatku przy składaniu rocznego rozliczenia.

Jakie obciążenia są nakładane na mołdawskie wynagrodzenie?

Osoby pracujące dla mołdawskich przedsiębiorstw otrzymają wynagrodzenie uszczuplone o składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Składki w Mołdawii:

 • W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych sprawa jest bardzo prosta i z wynagrodzenia brutto zostaje potrącona zaliczka w wysokości 12%.
 • Należy jednak wiedzieć, że jest ona naliczana nie od kwoty brutto, ale od obniżonej podstawy opodatkowania. Tę ustalamy, odejmując z pensji brutto kwotę obowiązkowych ubezpieczeń, oraz kwotę wolną od podatku.
 • Główny odpis w 2023 roku wynosi w Mołdawii 27 000 MDL rocznie.
 • Kolejnym kluczowym obciążeniem są składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 • Ubezpieczenie społeczne jest dzielone między pracodawcę i pracownika. W przypadku tego drugiego z wynagrodzenia zostaje pobrana składka w wysokości 6% od wynagrodzenia brutto.
 • Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane tylko z pensji pracownika i wynosi ono 4,5% z wynagrodzenia brutto.

Jak obliczyć pensję netto w Mołdawii?

Sposób wyliczenia wynagrodzenia netto jest w założeniu bardzo prosty. Wystarczy z pensji brutto odjąć wszystkie należności i w ten sposób otrzymujemy wynagrodzenie netto. Najpierw trzeba jednak obliczyć, o jakie kwoty trzeba uszczuplić zarobki.

Przykładowe obliczenie pensji netto w Mołdawii:

 • Roczny zarobek brutto wyniesie 100 000 MDL.
 • Najpierw musimy ustalić podstawę opodatkowania, a jak wiemy, uszczuplają ją między innymi składki na obowiązkowe ubezpieczenia.
 • Tak więc odejmujemy odpowiednio 6% ubezpieczenia społecznego oraz 4,5% ubezpieczenia zdrowotnego, czyli kolejno 6 000 MDL i 4 500 MDL.
 • Następnie odliczamy kwotę wolną od podatku wynoszącą 27 000 MDL.
 • Po odjęciu ustalonych wyżej kwot otrzymujemy podstawę opodatkowania w wysokości 62 500 MDL.
 • Dopiero od tej kwoty wyliczamy podatek dochodowy w wysokości 12%, co nam daje należność w wysokości 7 500 MDL.
 • Ostatnim działaniem jest odjęcie z wynagrodzenia brutto kwot należności. Tak więc od 100 000 MDL odejmujemy 7 500 MDL podatku oraz 10 500 MDL składek ubezpieczeniowych.
 • W efekcie roczne zarobki "na rękę" wyniosą 82 000 MDL.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Mołdawii

Jak widać, wyliczanie zarobków netto w Mołdawii jest dość proste. W przypadku pensji miesięcznej stosujemy podobny klucz, tylko należy podzielić kwotę wolną od podatku przez ilość miesięcy w roku.

Oczywiście nie każdy dobrze się czuje w zadaniach matematycznych i tu z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń. W tym wypadku darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków. Programy pozwalają czasem na podanie bardziej szczegółowych informacji, co pozwala uwzględnić wiele różnych zależności. W przypadku Mołdawii można znaleźć niewiele kalkulatorów dostępnych z poziomu przeglądarki, za to powstało sporo aplikacji na smartfony umożliwiających szybkie wyliczenie pensji netto.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/moldova.html

https://salarii.md/

Podsumowanie:
 • Mołdawski system podatkowy od osób fizycznych jest mało skomplikowany, co ułatwia obliczenie wynagrodzeń netto.
 • Do wynagrodzenia brutto w Mołdawii należy doliczyć potrącenia z tytułu składek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz kosztów wynagrodzenia za pośrednictwem agencji pracy.
 • Obliczenie pensji netto w Mołdawii polega na odjęciu od wynagrodzenia brutto wszystkich należności.
 • Dostępne są kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto online i aplikacje na smartfony, które ułatwiają szybkie wyliczenie pensji netto w Mołdawii.

To może Cię również zainteresować

Praca Mołdawia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Adrian L

Adrian L

Jako pracownik zwracam uwagę na to, jak dużo zostaje mi po potrąceniach z wynagrodzenia brutto. Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, że w przypadku pensji miesięcznej muszę podzielić kwotę wolną od podatku przez ilość miesięcy w roku. Nie do końca rozumiem jednak, jak wyliczać wynagrodzenie netto z pensji godzinowej czy tygodniowej. Czy mógłby ktoś mi to wyjaśnić?
Piotr

Piotr

Bardzo cenna dla mnie informacja dotycząca tego, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może powodować naliczenie dodatkowych opłat potrącanych z pensji. Często słyszę o pracy za granicą, ale nie wiedziałam, że istnieją pewne obciążenia wynikające z umowy z agencją pracy. Dzięki temu artykułowi będę mógł dokładniej przeanalizować oferty pracy.
ganda

ganda

Jako pracodawca zwracam uwagę na nie tylko na zarobki pracowników, ale także na podatki i składki, które muszę odprowadzać. Artykuł jest przydatny, ponieważ wyjaśnia jakie są różnice między pensjami brutto i netto oraz jakie obciążenia nakładane są na mołdawskie wynagrodzenie. Dzięki temu dzięki temu łatwiej mi zrozumieć i obliczyć zarobki naszych pracowników.
Ola1

Ola1

Mimo że nie pracuję, to ciekawi mnie jakie są różnice między zarobkami brutto a netto w Mołdawii. Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się, że pensją brutto określa się kwotę przed potrąceniem podatków, a pensją netto to kwota, którą otrzymuje pracownik po potrąceniu należności. Zastanawiam się jednak, jakie są realne zarobki w Mołdawii, jakie są koszty życia i czy opłaca się tam pracować.
Kola

Kola

Wszystkie tego typu narzędzia na naszym kontynencie są bardzo przydatne Dobrze, że jest to zachowane w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.