Kalkulator zarobków brutto-netto Wyspa Man

Kalkulator zarobków brutto-netto Wyspa Man
Bardzo często przy poszukiwaniu pracy można się natknąć na oferty opatrzone zarobkami w kwotach brutto. Takie działanie pracodawców jest spowodowane kilkoma czynnikami, jak choćby sama atrakcyjność ofert z wyższą kwotą. Jednak najważniejszym powodem jest często brak możliwości oszacowania jaką pensję netto faktycznie otrzyma konkretny pracownik.

Systemy podatkowe wielu państw sprawiają, że nie da się ogólnie wyliczyć zarobków netto. Podobnie jest w przypadku Wyspy Man. W tym niewielkim państwie podatnicy są objęci różnymi podatkami w zależności od statusu rezydencji. Co więcej mnogość ulg podatkowych sprawia, że każdy podatnik musi być traktowany indywidualnie. Większość pracodawców woli więc podać kwoty brutto.

Oczywiście w takiej sytuacji to przyszli pracownicy muszą wyliczyć sobie jaką faktycznie otrzymają pensję na rękę za swoją pracę. Warto więc zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy wyliczaniu zarobków netto na Wyspie Man.

Różnice między zarobkami brutto i netto na Wyspie Man

Przed rozpoczęciem wyliczeń należy sobie zdać sprawę z kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim o ile wszędzie pojęcia brutto i netto są takie same to już sposoby wyliczeń oraz wartości podlegające odliczeniom są różne. Zacznijmy więc od definicji pojęć. Wynagrodzeniem brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem należnych składek na podatki. Analogicznie wynagrodzeniem netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma za swoją pracę po potrąceniu wszystkich należności.

W każdym kraju mogą zachodzić pewne różnice przy wyliczaniu pensji netto, co wynika z unikatowych systemów podatkowych.

Pamiętaj!

 • Prawo na Wyspie Man zakłada dwie różne formy opodatkowania w zależności od statusu rezydencji.
 • Osoby pracujące w tym kraju zostają objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowi on pierwsze obciążenie nakładane na wynagrodzenie.
 • Drugim obciążeniem na pensji z Wyspy Man są składki na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji pracy muszą pamiętać o jeszcze jednym aspekcie. Mianowicie pośrednicy mają możliwość potrącania zwrotu pewnych kosztów z wynagrodzenia pracownika. Przykładowo z wypłaty mogą być potrącane opłaty za zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takim wypadku pensję netto otrzymamy dopiero po odliczeniu wszystkich opłat.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Wyspa Man

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia na Wyspie Man?

Pierwszym i najważniejszym obciążeniem pensji brutto na Wyspie Man jest zaliczka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Urząd skarbowy tego wyspiarskiego państwa przewidział dwie formy opodatkowania zależne od statusu rezydencji podatkowej.

Zgodnie z przepisami rezydenci podatkowi kraju, czyli osoby przebywające w nim powyżej 183 dni w roku są objęte podatkiem ze stawkami rosnącymi progresywnie.

W roku podatkowym 2020/2021 stawki podatku dochodowego dla osoby samotnej wynoszą:

 • dochód roczny do 6 500 funtów - 10%
 • dochód roczny powyżej 6 500 funtów - 20%

Nierezydenci podatkowi kraju zostają objęci podatkiem liniowym. W tym wypadku stawka wynosi 20% bez względu na wysokość uzyskanych dochodów. Nierezydenci nie mogą także korzystać z ulg podatkowych w tym z kwoty wolnej od podatku.

Drugim obciążeniem na wynagrodzeniu brutto są składki na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku sytuacja jest nieco skomplikowana. Ogólnie stawka wynosi 11%-12% w zależności od wysokości zarobków. Pracodawcy wyliczają wysokość stawek na podstawie tygodniowych zarobków pracownika. Większość pracowników niższych i średnich szczebli powinna się jednak łapać pod niższą stawkę.

W jaki sposób wyliczyć pensję netto na Wyspie Man?

Ogólna zasada wyliczania jest bardzo prosta. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć wszystkie należności i w efekcie otrzymamy pensję netto. Najpierw jednak trzeba wyliczyć ile faktycznie należy zapłacić podatków.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Wyspie Man:

 • Roczny zarobek wyniesie 50 000 funtów brutto.
 • W przypadku nierezydenta podatkowego Wyspy Man należy od tej kwoty odjąć 20%, czyli 10 000 funtów, co nam da pensję netto w wysokości 40 000 funtów.
 • Rezydenci podatkowi Wyspy Man są objęci podatkiem progresywnym z dwiema stawkami procentowymi. Jednak mogą oni skorzystać z ulg podatkowych w tym z kwoty wolnej od podatku.
 • W 2020 roku kwota wolna od podatku na Wyspie Man wynosi 14 250 funtów rocznie.
 • Tak więc podstawę opodatkowania obniżamy o tę kwotę, co nam daje 35 750 funtów brutto.
 • Pierwsze 6 500 funtów podlegają pod stawkę 10%, a więc należność wynosi 650 funtów.
 • Pozostała kwota podlega stawce 20% co nam da 7 020 funtów.
 • W tej sytuacji od wynagrodzenia brutto w wysokości 50 000 funtów odejmujemy 7 670 funtów podatku dochodowego. Pensja netto wyniesie 42 330 funtów rocznie.

Oczywiście powyższe obliczenia pomijają liczne ulgi podatkowe, z jakich może korzystać rezydent podatkowy na Wyspie Man. Należy też pamiętać o składkach na poczet ubezpieczeń społecznych. Jak wspomnieliśmy wynagrodzenie brutto należy uszczuplić o kolejne 11%-12%. W przypadku niższej stawki z obu powyższych pensji należy odliczyć 5 500 funtów.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Wyspie Man

Wynagrodzenie netto można wyliczyć samodzielnie bądź posłużyć się gotowymi kalkulatorami. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie sprawdzenie przybliżonych zarobków po odliczeniu należnych podatków. Wystarczy podać kwotę brutto i algorytmy zajmą się resztą.

Co ciekawe w przypadku Wyspy Man funkcjonuje zaskakująco niewiele internetowych kalkulatorów wynagrodzeń. Można znaleźć uproszczone aplikacje na stronach związanych z rynkiem pracy. Rozwiązaniem może być też kontakt z biurem podatkowym, ale w tej sytuacji nie otrzymamy szybkiej odpowiedzi.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.locate.im/relocating/tax-and-ni/income-tax

https://www.hamblin.co.im/about/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Wyspa Man
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.