Praca za granicą

Zarobki Albania - ile można zarobić w Albanii?

26 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

5 komentarzy
Zarobki Albania - ile można zarobić w Albanii?
W ostatnim czasie biura podróży coraz częściej oferują wycieczki do Albanii. Państwo to jest określane mianem europejskich tropików i podczas pobytu nad pięknym morzem można zacząć się zastanawiać, jak żyłoby się w Albanii? To bałkańskie państwo jest ciągle w trójce krajów o najniższych zarobkach w regionie, a mimo to staje się coraz częściej celem emigracji zarobkowej.

W Albanii osiedlają się między innymi Włosi, którzy nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie na terenie własnego kraju. Albański rynek chłonie bardzo chętnie zagranicznych fachowców. Skoro praca w Albanii jest tak atrakcyjna, to ile faktycznie zarabia się w tym kraju?

Płaca minimalna w Albanii - daleko do zarobkowego raju

Myśląc o pięknych plażach i słońcu przez 300 dni w roku rysuje nam się obraz małego raju w Europie. Tymczasem rzut okiem na zarobki sprawia, że wizja zaczyna zachodzić mgłą. Albania ma niestety jedną z najniższych pensji minimalnych spośród krajów bałkańskich.

Rząd albański bardzo powoli i ostrożnie zajmuje się odgórną płacą minimalną. Ostatnia podwyżka miała miejsce w 2023 roku w kweitniu, gdy miesięczne wynagrodzenie minimalne wzrosło do kwoty 40 000 ALL (lek albański). Ta kwota po przeliczeniu na polską walutę daje zaledwie 1720 zł brutto. To pokazuje, jak bardzo mało zarobią niewykwalifikowani pracownicy w Albanii zajmujący najniższe stanowiska.

W tym miejscu warto podkreślić, że w Albanii tygodniowo pracuje się 40 godzin. Dziennie czas pracy zazwyczaj nie przekracza 8 godzin.

Tak niska płaca minimalna wpływa na średnie zarobki. Firmy zaczynają formowanie wynagrodzeń dla bardziej doświadczonych pracowników od niskiego pułapu. Mimo to wielu specjalistów choćby z Włoch decyduje się na pracę w Albanii, czy otwieranie własnych interesów.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 58-65 zł / h
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana

Ile wynoszą średnie zarobki w Albanii?

Spoglądając na płacę minimalną, można założyć, że średnie zarobki będą dość niskie. Faktycznie porównując je choćby do polskich płac, średnie wynagrodzenie miesięczne w Albanii jest niższe od stawki minimalnej nad Wisłą. Według ostatnich badań statystycznych Albańczycy średnio zarabiają 57 870 ALL miesięcznie, zaś oficjalnie podaje się kwotę około 65 650 ALL.

Wygląda więc na to, że nie brakuje stanowisk opłacanych znacznie powyżej minimalnego wynagrodzenia. Taka sytuacja jest spowodowana rozwojem gospodarczym kraju. W ostatnich latach turystyka znacząco się rozkręca. Albański rynek przyciąga także zagraniczne firmy działające w branży IT czy nowych technologii. Do kraju napływają fachowcy, którzy dyktują wynagrodzenia i podwyższają średnie zarobki.

Warto przyjrzeć się ostatnim danym statystycznym obejmującym średnie zarobki w poszczególnych branżach:

 • Administracja - 49 749 ALL/mies. brutto
 • Rolnictwo - 46 641 ALL/mies. brutto
 • Bankowość - 72 162 ALL/mies. brutto
 • Przemysł chemiczny - 60 044 ALL/mies. brutto
 • Budownictwo - 64 628 ALL/mies. brutto
 • Finanse - 66 562 ALL/mies. brutto
 • Edukacja - 53 112 ALL/mies. brutto
 • Przemysł energetyczny - 62 821 ALL/mies. brutto
 • IT - 87 015 ALL/mies. brutto
 • Marketing i reklama - 66 302 ALL/mies. brutto
 • Służba zdrowia - 53 186 ALL/mies. brutto
 • Górnictwo i przemysł metalurgiczny - 63 101 ALL/mies. brutto
 • Farmaceutyka - 67 805 ALL/mies. brutto
 • Produkcja - 55 036 ALL/mies. brutto
 • R&D nauka i badania - 79 603 ALL/mies. brutto
 • Turystyka - 44 761 ALL/mies. brutto
 • Transport i logistyka - 51 295 ALL/mies. brutto

Jak widać, rozrzut płacowy jest bardzo duży, ale średnie wynagrodzenia we wszystkich branżach znacząco odstają od płac minimalnych. Oznacza to, że wykwalifikowani pracownicy oraz posiadający doświadczenie nie będą mieli problemu ze znalezieniem atrakcyjnych ofert. Oczywiście atrakcyjnych w odniesieniu do lokalnego rynku.

Dla kogo praca w Albanii?

Albańczycy w obliczu rozwijającej się gospodarki i wyścigu w celu nadgonienia Europy masowo kończyli studia prawnicze i ekonomiczne. W efekcie w kraju brakuje specjalistów IT, inżynierów oraz menadżerów potrafiących zarządzać rozmaitymi projektami. To jest właśnie szansa dla zagranicznych pracowników szukających pracy na wyższych stanowiskach w rozwijających się firmach.

W Albanii trwa także masowa rozbudowa, przez co nie brakuje wakatów dla wykwalifikowanych budowlańców. Tym bardziej że coraz częściej lokalni deweloperzy stawiają na jakość. Szczególnie w nadmorskich kurortach zaczynają się budować coraz lepsze apartamentowce.

Video

Znaczący rozwój turystyki generuje również sporo miejsc pracy w sezonie wakacyjnym. Albania może być ciekawym miejscem do zebrania doświadczenia w hotelach czy restauracjach.

Czy praca w Albanii się opłaca?

Wiemy już, że zarobki w Albanii nie należą do powalających. W takim razie czy wyjazd do tego kraju może być opłacalny? Okazuje się, że tak. Za niskimi zarobkami podążają niskie koszty utrzymania. Oczywiście wiele zależy od regionu, w jakim się zamieszkuje. W kurortach nadmorskich zarówno wynajem mieszkania, jak i wydatki na życie przy albańskich zarobkach mogą być bardzo ciężkie do zniesienia.

Video

W przypadku miejsc oddalonych od morza ceny wszystkiego znacznie spadają. Małe mieszkanie można wynająć już za 17 000 ALL miesięcznie, ale ceny wahają się do nawet 36 000 ALL. Mieszkania są bezczynszowe i jedynie mieszkańcy zrzucają się na bieżące wydatki, jak sprzątanie. Ceny żywności są zbliżone do polskich, acz lokalne produkty będą znacznie tańsze.

Według badań statystycznych Albania jest jednym z najtańszych krajów Europy Wschodniej. Wygląda więc na to, że praca i mieszkanie w tym bałkańskim państwie może faktycznie być opłacalna. Szczególnie przy stanowisku średniego bądź wyższego szczebla.

Podsumowanie:
 • Albania posiada jedną z najniższych pensji minimalnych spośród krajów bałkańskich, wynoszącą zaledwie 26 000 ALL (lek albański), czyli około 912 złotych polskich.
 • Jednakże, średnie zarobki w Albanii są znacznie wyższe od płacy minimalnej, co wynika z rozwoju gospodarczego kraju oraz napływu fachowców i firm z branży IT i nowych technologii.
 • Brak specjalistów w dziedzinie IT, inżynierów oraz menadżerów stwarza szanse dla zagranicznych pracowników szukających pracy na wyższych stanowiskach w rozwijających się firmach.
 • Za niskimi zarobkami podążają niskie koszty utrzymania, co sprawia, że praca i mieszkanie w Albanii może być opłacalne, przede wszystkim przy stanowiskach średniego bądź wyższego szczebla.

To może Cię również zainteresować

Praca Albania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Ada

Ada

Cieszy mnie fakt, że Rosnące ceny najmu mieszkań to poważny problem, zwłaszcza w miastach nadmorskich, ale jest wiele regionów, w których koszty utrzymania są znacznie niższe. Jest to pozytywne dla pracodawców, którzy chcą oszczędzać na kosztach pracy bez zmuszania pracowników do przeprowadzki w głąb kraju. To może zachęcić do inwestowania w Albanii i otwierania tam nowych biznesów.
Iwona

Iwona

Może i niskie zarobki zniechęcają, ale z drugiej strony warto zwrócić uwagę na fakt, że brakuje specjalistów IT i inżynierów, czyli pracowników wysoko wykwalifikowanych. To może być szansa dla wielu osób, które ukończyły studia w tych właśnie kierunkach i szukają swojego miejsca na rynku pracy.
Lucek

Lucek

Słysząc o tak niskiej płacy minimalnej w Albanii, zastanawiam się czy warto podejmować tam pracę w ogóle. Oczywiście, koszty życia są niskie, ale czy tak niskie, że w ogóle nie mam się z czego utrzymać? To trudna decyzja, na pewno warto dokładnie przemyśleć ten krok.
Lidia

Lidia

Niskie zarobki w Albanii dla pracowników na najniższych stanowiskach to dla mnie duży problem. Ciężko utrzymać się na takiej pensji, ale co zrobić gdy nie masz wykształcenia czy doświadczenia? Jestem zmuszony do podejmowania pracy, która prawie w ogóle nie pokrywa moich wydatków.
komi111

komi111

Zawsze twierdzę, że tam to jest eldorado finansowe dla nas, a co dopiero dla innych. No ale chyba zarabiając tam trzeba tam mieszkać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.