Praca za granicą

Podatek dochodowy w Czarnogórze - stawki podatkowe

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

11 komentarzy
Podatek dochodowy w Czarnogórze - stawki podatkowe
Osoby legalnie zatrudnione w Czarnogórze mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą się same martwić o odprowadzanie należnego podatku. Pracodawcy mają obowiązek potrącić odpowiednie składki i przekazać je na konto urzędu skarbowego.

Czarnogóra może być traktowana przez wiele osób niczym raj podatkowy. Podobnie, jak w wielu pozostałych republikach powstałych po rozpadzie Jugosławii w tym państwie stosuje się dość niskie stawki procentowe. Co ciekawe jeszcze do niedawna czarnogórski fiskus stosował podatek liniowy, ale w 2016 roku zdecydowano się na wprowadzenie podatku ze stawkami progresywnymi.

Myśląc o przeprowadzce do Czarnogóry w celach zarobkowych, warto zapoznać się z systemem podatkowym. Znajomość obowiązków podatkowych pozwoli uniknąć nieprzyjemności. Sprawdźmy więc, ile trzeba zapłacić w Czarnogórze za czerpanie dochodu.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Czarnogórze?

Czarnogórskie władze stosowały do 2015 roku liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 9% od zarobków. W efekcie wszyscy podatnicy byli obejmowani tą samą stawką procentową. W 2016 roku zdecydowano się na zmianę systemu opodatkowania, wprowadzając stawki rosnące progresywnie, czyli zwiększające się w miarę wzrostu dochodu. W 2022 wprowadzono kolejne zmiany w stawkach, które obowiązują do dziś.

Podatek dochodowy w Czarnogórze:

 • Zasadniczo rząd Czarnogóry dodał jeden próg dochodowy.
 • Dochody do 700 euro są zwolnione z podatku.
 • Utrzymano stawkę 9% od wynagrodzenia miesięcznego między 701 a 1000 euro.
 • Powyżej tej kwoty wprowadzono stawkę procentową wynoszącą 15%.
 • Jak widać, podatek dochodowy nawet w przypadku wyższych zarobków nadal pozostanie dość niski.
 • Co ciekawe drugi próg podatkowy wprowadzono jako rozwiązanie tymczasowe, ale obowiązuje on do dziś.

Nowe stawki obowiązują zarówno rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych Czarnogóry. Warto zaznaczyć, że ci pierwsi muszą rozliczyć przed urzędem skarbowym wszystkie dochody uzyskiwane globalnie. Nierezydenci płacą podatek dochodowy jedynie od wpływów uzyskanych w Czarnogórze.

Szukasz pracy?

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 800-5 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / mc
 • Holandia
Dodana

Rezydentami podatkowymi Czarnogóry mogą zostać osoby przebywające na terenie kraju przeszło 183 dni w roku podatkowym. Status ten mogą uzyskać także podatnicy mający stałe miejsce zamieszkania, bądź centrum interesów osobistych w kraju.

Podatnicy muszą się także liczyć z podatkiem lokalnym (Surtax) na rzecz gmin. W zależności od regionu to obciążenie wynosi od 13% do 15% od dochodu.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Czarnogórze?

Podatnicy czerpiący dochód w Czarnogórze mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten, podobnie jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia i właśnie ten okres należy rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Rozliczenie podatkowe w Czarnogórze:

 • Czarnogórski fiskus wyznaczył dzień 30 kwietnia za ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego. Podatnicy muszą wypełnić formularz GPPFL oraz przedstawić wraz z nim certyfikat podatkowy wydany przez pracodawcę. Druk będący odpowiednikiem polskiego PIT-11 powinien zostać wydany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego.
 • W dokumencie znajdują się informacje na temat uzyskanego dochodu oraz składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego, oraz ubezpieczeń społecznych. W przypadku pracy u kilku pracodawców należy posiadać stosowne dokumenty od wszystkich firm.
 • Rezydenci podatkowi Czarnogóry muszą w zeznaniu wykazać wszystkie dochody uzyskiwane globalnie.
 • Należy także podać wpływy z innych źródeł niż praca najemna.
 • Po rozliczeniu zeznania przez urząd skarbowy i wydaniu decyzji podatkowej należy uregulować należności podatkowe.
 • Oczywiście w przypadku nadpłaty podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Stosowne formularze można znaleźć na stronie Departamentu Dochodów Publicznych Czarnogóry: http://www.poreskauprava.gov.me. Wypełnione zeznanie podatkowe można złożyć osobiście w najbliższej placówce urzędu skarbowego bądź wysłać je pocztą lub w formie elektronicznej mailem.

Jak rozliczyć dochody z Czarnogóry w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. W deklaracji podatkowej muszą oni wykazać dochód zagraniczny i dotyczy to także wpływów z zarobków w Czarnogórze. Te muszą zostać wykazane w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Czarnogórą dochód zagraniczny jest rozliczany za pomocą metody wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód zagraniczny zostaje wykazany w zeznaniu, ale nie podlega on opodatkowaniu. Jest za to brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów.

Jak widać, podatek dochodowy w Czarnogórze jest naprawdę niski. To może zachęcać do podjęcia pracy w tym bałkańskim kraju. Nie należy jednak zapominać o podatku lokalnym, który podnosi zobowiązania względem lokalnego fiskusa. Na szczęście po zakończeniu roku podatkowego można się starać o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Podsumowanie:
  • Czarnogóra stosowała do 2015 roku liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 9%.
  • W 2016 roku zdecydowano się na zmianę systemu opodatkowania i wprowadzenie rosnących stawek progresywnych.
  • Rezydenci podatkowi Czarnogóry muszą rozliczyć przed urzędem skarbowym wszystkie dochody uzyskiwane globalnie, natomiast nierezydenci płacą podatek dochodowy jedynie od wpływów uzyskanych w Czarnogórze.
  • Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem oraz wykazywania dochodu zagranicznego, w tym wpływów z zarobków w Czarnogórze.

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Ramona

Ramona

W Czarnogórze na pewno można zaoszczędzić na podatkach, ale do prowadzenia biznesu warto zdobyć trochę więcej wiedzy o warunkach tam panujących.
Omnibus

Omnibus

Zastanawiam się, jakie branże w Czarnogórze są najbardziej opłacalne i czy na pewno łatwo tam znaleźć pracę.
Wiolka

Wiolka

Czarnogóra wydaje się być atrakcyjnym krajem pod względem podatkowym, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że opłaty municypalne są stosunkowo wysokie.
Dino

Dino

Niski podatek dochodowy to na pewno atut, ale warto też pomyśleć o innych kosztach życia w Czarnogórze.
Kasia

Kasia

Podatek lokalny to niestety jakiś koszt, ale w końcu trzeba płacić za biznes. Zastanowimy się nad przeprowadzką, ale jeszcze musimy się tym solidnie zająć.
Sylwia

Sylwia

Fajnie, że artykuł pokazuje, jak rozliczyć dochody z Czarnogóry w Polsce. To na pewno przydatna wiedza dla osób pracujących międzynarodowo.
Tom

Tom

Chyba nie pojechałbym do Czarnogóry tylko dla niższych podatków. To w końcu zupełnie inny kraj.
Ewelina Misiak

Ewelina Misiak

To warto pomyśleć o Czarnogórze. Po przeczytaniu artykułu mam wrażenie, że system podatkowy ich bardziej przystępny niż w Polsce.
Wojtas

Wojtas

Ciekawe, ale jednak nie dla mnie. Nie mam oszczędności, aby przeprowadzać się na stałe do innego kraju w celach zarobkowych.
Witek

Witek

To świetnie, że podatek dochodowy jest niski, ale musimy pamiętać o podatku lokalnym. To niestety powoduje, że nie jest to dla nas najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu.
Laliza

Laliza

Nie wiedziałem, że system podatkowy w Czarnogórze jest tak prosty. To może być dobry kierunek do mojej kariery zawodowej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.