Twoje wsparcie w rekrutacji

Podatek dochodowy w Czarnogórze - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Czarnogórze - stawki podatkowe
Osoby legalnie zatrudnione w Czarnogórze mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą się same martwić o odprowadzanie należnego podatku. Pracodawcy mają obowiązek potrącić odpowiednie składki i przekazać je na konto urzędu skarbowego.

Czarnogóra może być traktowana przez wiele osób niczym raj podatkowy. Podobnie, jak w wielu pozostałych republikach powstałych po rozpadzie Jugosławii w tym państwie stosuje się dość niskie stawki procentowe. Co ciekawe jeszcze do niedawna czarnogórski fiskus stosował podatek liniowy, ale w 2016 roku zdecydowano się na wprowadzenie podatku ze stawkami progresywnymi.

Myśląc o przeprowadzce do Czarnogóry w celach zarobkowych, warto zapoznać się z systemem podatkowym. Znajomość obowiązków podatkowych pozwoli uniknąć nieprzyjemności. Sprawdźmy więc, ile trzeba zapłacić w Czarnogórze za czerpanie dochodu.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Czarnogórze?

Czarnogórskie władze stosowały do 2015 roku liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynoszący 9% od zarobków. W efekcie wszyscy podatnicy byli obejmowani tą samą stawką procentową. W 2016 roku zdecydowano się na zmianę systemu opodatkowania, wprowadzając stawki rosnące progresywnie, czyli zwiększające się w miarę wzrostu dochodu.

Podatek dochodowy w Czarnogórze:

 • Zasadniczo rząd Czarnogóry dodał jeden próg dochodowy.
 • Utrzymano stawkę 9% od wynagrodzenia miesięcznego nieprzekraczającego 751 euro.
 • Powyżej tej kwoty wprowadzono stawkę procentową wynoszącą 11%.
 • Jak widać, podatek dochodowy nawet w przypadku wyższych zarobków nadal pozostanie dość niski. Co więcej, za wszystkie pozostałe dochody niepochodzące z tytułu zatrudnienia pozostawiono stawkę w wysokości 9%.
 • Co ciekawe drugi próg podatkowy wprowadzono jako rozwiązanie tymczasowe, ale obowiązuje on do dziś.

Nowe stawki obowiązują zarówno rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych Czarnogóry. Warto zaznaczyć, że ci pierwsi muszą rozliczyć przed urzędem skarbowym wszystkie dochody uzyskiwane globalnie. Nierezydenci płacą podatek dochodowy jedynie od wpływów uzyskanych w Czarnogórze.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czarnogóra

Rezydentami podatkowymi Czarnogóry mogą zostać osoby przebywające na terenie kraju przeszło 183 dni w roku podatkowym. Status ten mogą uzyskać także podatnicy mający stałe miejsce zamieszkania, bądź centrum interesów osobistych w kraju.

Podatnicy muszą się także liczyć z podatkiem lokalnym (Surtax) na rzecz gmin. W zależności od regionu to obciążenie wynosi od 13% do 15% od dochodu.

Jak się rozlicza podatek dochodowy w Czarnogórze?

Podatnicy czerpiący dochód w Czarnogórze mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym po zakończeniu roku podatkowego. Ten, podobnie jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia i właśnie ten okres należy rozliczyć w deklaracji podatkowej.

Rozliczenie podatkowe w Czarnogórze:

 • Czarnogórski fiskus wyznaczył dzień 30 kwietnia za ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego. Podatnicy muszą wypełnić formularz GPPFL oraz przedstawić wraz z nim certyfikat podatkowy wydany przez pracodawcę. Druk będący odpowiednikiem polskiego PIT-11 powinien zostać wydany przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego.
 • W dokumencie znajdują się informacje na temat uzyskanego dochodu oraz składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego, oraz ubezpieczeń społecznych. W przypadku pracy u kilku pracodawców należy posiadać stosowne dokumenty od wszystkich firm.
 • Rezydenci podatkowi Czarnogóry muszą w zeznaniu wykazać wszystkie dochody uzyskiwane globalnie.
 • Należy także podać wpływy z innych źródeł niż praca najemna.
 • Po rozliczeniu zeznania przez urząd skarbowy i wydaniu decyzji podatkowej należy uregulować należności podatkowe.
 • Oczywiście w przypadku nadpłaty podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Stosowne formularze można znaleźć na stronie Departamentu Dochodów Publicznych Czarnogóry: http://www.poreskauprava.gov.me. Wypełnione zeznanie podatkowe można złożyć osobiście w najbliższej placówce urzędu skarbowego bądź wysłać je pocztą lub w formie elektronicznej mailem.

Jak rozliczyć dochody z Czarnogóry w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z rodzimym fiskusem. W deklaracji podatkowej muszą oni wykazać dochód zagraniczny i dotyczy to także wpływów z zarobków w Czarnogórze. Te muszą zostać wykazane w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i Czarnogórą dochód zagraniczny jest rozliczany za pomocą metody wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód zagraniczny zostaje wykazany w zeznaniu, ale nie podlega on opodatkowaniu. Jest za to brany pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów.

Jak widać, podatek dochodowy w Czarnogórze jest naprawdę niski. To może zachęcać do podjęcia pracy w tym bałkańskim kraju. Nie należy jednak zapominać o podatku lokalnym, który podnosi zobowiązania względem lokalnego fiskusa. Na szczęście po zakończeniu roku podatkowego można się starać o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Czarnogórze - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.