Praca za granicą

Praca Czarnogóra

12 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

13 komentarzy
Praca Czarnogóra
Rozpad Jugosławii zaowocował powstaniem 6 nowych państw oraz jednego terytorium spornego – Kosowa. Jednym z państw jest Czarnogóra. To kraj, do którego coraz chętniej podróżuje się w celach turystycznych – szczególnie na wybrzeże Adriatyku. Są jednak i takie osoby, które interesuje praca Czarnogóra. Gdzie szukać ofert pracy? Czy możliwa jest praca bez języka? Jakie są zarobki w Czarnogórze i jakich formalności dopełnić po przyjeździe? Odpowiadamy na te i na inne pytania poniżej.

Praca w Czarnogórze

Czarnogóra to państwo w Europie Południowej, powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Główne gałęzie gospodarki to rolnictwo (uprawa oliwek, fig, winorośli, cytrusów), rybołówstwo, przemysł spożywczy górnictwo rud cynku, ołowiu i boksytów, a także turystyka. Praca w Czarnogórze możliwa jest więc w tych sektorach, ale można ją też znaleźć w wielu innych branżach – m.in. budownictwie, służbie zdrowia, marketingu, IT i wielu innych.

Praca Czarnogóra to zagadnienie budzące liczne emocje. Pracodawcy poszukują pracowników w różnych sektorach, bowiem malejąca stopa bezrobocia powoduje deficyt siły roboczej w wielu sektorach. Możliwe jest więc znalezienie pracy sezonowej w Czarnogórze, ale też zatrudnienia na stałe.

Szczególnie potrzebne są osoby do pracy w Czarnogórze w branżach:

 • gastronomicznej,
 • hotelarskiej,
 • budowlanej.

W kurortach turystycznych poszukuje się kelnerów, kucharzy, obsługi sprzątającej, recepcjonistów czy animatorów. Praca w Czarnogórze to także oferty pracy w branży budowlanej i rolnictwie – tam nieustannie brakuje rąk do pracy, jednak pensje są często nieadekwatne do intensywności pracy, co zniechęca do podejmowania zatrudnienia. Warto więc przed wyjazdem zorientować się, na jakie stawki możesz liczyć.

Oferty pracy w Czarnogórze

Poszukując zatrudnienia w tym bałkańskim kraju, powinieneś przede wszystkim prześledzić uważnie ogłoszenia. Oferty pracy w Czarnogórze znajdziesz w sieci – np. na portalach pracy, w mediach społecznościowych czy na grupach poświęconych życiu i pracy w tym kraju. Swoje oferty zatrudnienia mają też agencje pracy. Tutaj jednak radzimy dokładnie sprawdzić, czy jest to legalna i sprawdzona firma. Nie powinna ona od Ciebie pobierać żadnych dodatkowych opłat, a jednocześnie warto, aby miała korzystnie opinie od innych pracowników.

Szukasz pracy?

Operator produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Żory
Dodana

Elektryk

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

 • Toruń
Dodana

Galwanizer

Bispol

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. obsługi klienta w języku polskim i angielskim

Concentrix CVG International sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Operator wózków widłowych

Rekord Hale Namiotowe Sp. z o.o.

 • Toruń
Dodana

Najlepiej, by oferty pracy w Czarnogórze były kompleksowe – szczegółowo opisany zakres obowiązków, wymagania, wykształcenie, umiejętności czy doświadczenie. Najlepiej też, aby była informacja o zarobkach, terminie rozpoczęcia pracy i jej lokalizacji. Jeśli jednak nie ma w ogłoszeniu wszystkich informacji, być może rozwiązaniem będzie kontakt z pracodawcą. Przed wyjazdem do pracy w Czarnogórze polecamy zdobyć jak najwięcej informacji – dzięki temu poczujesz się pewniej i bezpieczniej. Będziesz bowiem wiedzieć, na co możesz liczyć. Dobrze jest też dowiedzieć się np. o zakwaterowanie czy ubezpieczenie.

Praca bez języka w Czarnogórze

W Czarnogórze językiem urzędowym jest czarnogórski. Starsze pokolenia jednak dobrze znają też inne języki dawnej Jugosławii – w zależności od regionu, np. chorwacki czy serbski. Wyjeżdżając jednak do tego kraju, nie musisz znać żadnego z nich – możliwa jest bowiem praca bez języka w Czarnogórze. Wiele osób posługuje się bowiem angielskim lub niemieckim, więc nawiązanie współpracy jest możliwe, jeśli znasz choćby podstawy któregoś z tych języków. Dotyczy to zarówno prac niższego szczebla, jak i np. zatrudnienia w międzynarodowych korporacjach. W dużych firmach właściwie nikt nie będzie wymagał od Ciebie znajomości czarnogórskiego – tam liczy się biegłość języka obcego, znajomość procedur oraz umiejętność radzenia sobie z obowiązkami na danym stanowisku. Warto też dodać, że praca bez języka w Czarnogórze dziś nie jest niczym nadzwyczajnym – pracodawcy przyjmują pod swoje skrzydła osoby, które po prostu mają chęci do pracy i są zaangażowane. Istnieje bowiem wiele sposobów na uporanie się z tą sytuacją – np. pomoc innych pracowników czy korzystanie z udogodnień technologii, takich jak tłumacz językowy. Jeśli jednak chcesz poznać chociaż podstawowe zwroty to można się ich nauczyć za pomocą tej strony:

Zacznij mówić po czarnogórsku

Zarobki w Czarnogórze

Osoby, które planują emigrację do Czarnogóry na dłużej – np. w celach zarobkowych lub chcą tam rozpocząć życie na stałe, często interesują się, jakie są zarobki w Czarnogórze. Płaca minimalna w tym kraju wynosi (wrzesień 2023) 532,50 EUR na miesiąc, a przeciętne wynagrodzenie 993 EUR miesięcznie. Oczywiście wiele tutaj zależy od branży – im wyższe stanowisko, większe kompetencje, umiejętności i doświadczenie, tym pensja będzie wyższa. Na przykład zarobki w Czarnogórze w przemyśle to średnio około 850 EUR, ale już w międzynarodowych korporacjach, można liczyć na pensje bardziej zbliżone do standardów Europy Zachodniej.

Formalności po przyjeździe do Czarnogóry

Od 17 grudnia 2010 r. Czarnogóra posiada status kandydata do Unii Europejskiej, a od 5 czerwca 2017 jest 29. państwem członkowskim NATO. Aby możliwa była legalna praca w Czarnogórze, należy spełnić określone warunki zatrudnienia – m.in. posiadać zezwolenie na pracę, prawo pobytu tymczasowego bądź stałego, a także podpisaną umowę o pracę. Formalności po przyjeździe do Czarnogóry jest więc sporo. Obywatele RP mogą przebywać na terytorium Czarnogóry na podstawie dowodu osobistego do 30 dni, dłuższy pobyt, który jednak nie przekracza 90 dni, możliwy jest z ważnym paszportem, jednak już wyjazd na dłużej niż 90 dni wiąże się z koniecznością posiadania wizy.

W przypadku, gdy interesuje nas praca Czarnogóra, wówczas musimy się liczyć z wieloma innymi kwestiami, których należy dopełnić.

Konieczne formalności przed wyjazdem do Czarnogóry:

 • Przede wszystkim jest to wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Ten należy złożyć w Urzędzie Pracy wraz z oryginałami lub kopią dokumentów oraz ich tłumaczeniami uwierzytelnionymi na język czarnogórski.
 • Wraz z wnioskiem załącza się też pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy, dowód osobisty oraz decyzję o uznaniu wykształcenia. Procedura wiąże się z opłatami administracyjnymi w wysokości od 30 do 55 EUR. Zezwolenie na pobyt tymczasowy i stały wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
 • Tutaj konieczne jest złożenie potwierdzenia meldunku, czyli musimy dopełnić kolejnej formalności po przyjeździe do Czarnogóry. Obywatel Polski winien jest dokonać meldunku dla cudzoziemców i zameldować się w najbliższym Urzędzie miasta lub gminy w ciągu 24 h od przekroczenia granicy.

Do uzyskania zezwolenia konieczne jest też potwierdzenie dochodów bądź saldo konta rachunkowego, potwierdzenie zakwaterowania oraz ubezpieczenia zdrowotnego, uzasadnienie składanego wniosku oraz dowód wpłaty opłaty administracyjnej. Z kolei o zezwolenie na pobyt stały może starać się osoba, która nieprzerwanie przebywała na terenie Czarnogóry od 5 lat. Zawarcie umowy o pracę bądź umowy zlecenia jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu wyżej opisanych zezwoleń.

Podsumowując, praca Czarnogóra to obszerne zagadnienie. W związku z tym, że kraj nie należy do Unii Europejskiej, istnieją pewne formalności, których po przyjeździe musimy dopilnować. Planując więc wyjazd, polecamy zapoznać się ze wszelkimi informacjami na ten temat, a także sprawdzić, na jakie zarobki w Czarnogórze możesz liczyć i skrupulatnie prześledzić oferty pracy w Czarnogórze.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest język urzędowy w Czarnogórze?

W Czarnogórze językiem urzędowym jest czarnogórski.

W jakim języku można dogadać się w Czarnogórze?

W Czarnogórze z łatwością można dogadać się po serbsku, czy chorwacku. Coraz więcej osób posługuje się również językiem angielskim i niemieckim.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

J.Ch

J.Ch

W mojej opinii Czarnogóra to kraj, który bardzo dynamicznie się rozwija, także w kwestii zatrudnienia. W naszej firmie stale poszukujemy nowych pracowników i jesteśmy otwarci na pracowników z innych krajów.
emu

emu

Czarnogóra to kraj pełen kontrastów, ale ja osobiście bardzo lubię tu pracować i żyć. Polecam wszystkim, którzy szukają ciekawych doświadczeń życiowych.
Tymon

Tymon

Rozważając pracę w Czarnogórze trzeba mieć na uwadze fakt, że formalności po przyjeździe mogą być dość uciążliwe i absorbujące dużo czasu. Warto jednak poświęcić ten czas, aby móc legalnie podjąć pracę.
Jadzia

Jadzia

Bardzo przydatne informacje dotyczące życia i pracy w Czarnogórze. Szkoda tylko, że pensje w niektórych sektorach są niskie.
Olszyna

Olszyna

Ogłoszenia o pracę w Czarnogórze to dla nas pracodawców nieodłączny element szukania nowych pracowników. Jesteśmy stale w poszukiwaniu chętnych do branży turystycznej i innych sektorów.
Zygi

Zygi

Zgadzam się z artykułem, że jest wiele sposobów na poradzenie sobie z brakiem znajomości języka w kraju. Ja sam na początku korzystałem z pomocy moich kolegów z pracy, ale teraz już całkiem dobrze się porozumiewam z rodowitymi mieszkańcami.
Alicja

Alicja

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić firmy, które oferują pracę w Czarnogórze. Niestety, zdarzają się oszuści, którzy wykorzystują sytuację osób poszukujących zatrudnienia.
bibuła

bibuła

Bardzo ciekawy artykuł, pełen przydatnych informacji. Na pewno rozważę Czarnogórę jako cel mojego wyjazdu za pracą.
Gabriel

Gabriel

Potwierdzam, że formalności związane z legalną pracą w Czarnogórze są dość skomplikowane, ale warto je dopełnić, aby nie mieć później kłopotów. W mojej firmie zawsze pomagamy pracownikom w ich załatwianiu.
Ewa

Ewa

Jestem już kilka lat zatrudniony w Czarnogórze i uważam, że to świetne miejsce do pracy. Choć pensje nie zawsze są duże, to warunki pracy są dobre, a kraj jest naprawdę piękny.
Agnieszka

Agnieszka

Dla mnie zarobki w Czarnogórze wydają się całkiem atrakcyjne. Jednak muszę dokładnie przejrzeć oferty, aby znaleźć coś, co mnie zainteresuje i od czego będzie się dało utrzymać.
Roksana

Roksana

Czarnogóra wydaje mi się bardzo interesującym miejscem na poszukiwanie pracy. Jednak zawsze trzeba dokładnie zorientować się w ogłoszeniach i firmach, aby nie narazić się na kłopoty. Całkiem sporo ofert nie wymaga znajomości języka, co jest dużym plusem.
Renata

Renata

Jako pracodawca w Czarnogórze mogę potwierdzić, że brakuje nam naprawdę wielu pracowników w różnych sektorach. Warto więc rozważyć wyjazd do tego kraju w celu podjęcia pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.