Praca za granicą

Agencje pracy Czarnogóra - biura pracy w Czarnogórze

9 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Czarnogóra - biura pracy w Czarnogórze
Czarnogóra podobnie, jak wiele pozostałych republik powstałych po rozpadzie Jugosławii zmaga się z wysokim bezrobociem. Lokalny rynek pracy ma spore problemy, a to jest okazją do popisu dla specjalistów od rekrutacji.

Wiele osób poszukujących zatrudnienia za granicą korzysta z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy. To dobry wybór, ponieważ biura tego typu mają dobry wgląd na lokalne rynki pracy, a nierzadko pomagają także w organizacji wyjazdu czy zaaklimatyzowaniu się w nowym państwie.

Oczywiście agencje pracy to nie jedyna metoda na poszukiwania pracy, ale w Czarnogórze prawdopodobnie najskuteczniejsza. Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem warto jednak zaznajomić się z kilkoma ważnymi kwestiami na temat działania agencji pośrednictwa pracy.

Na co zwracać uwagę szukając biura pracy w Czarnogórze?

Przed rozpoczęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy należy sprawdzić, czy ta działa legalnie na rynku. Większość pośredników sama informuje o stosownych certyfikatach oraz wpisach do rejestrów. Biura pracy chętnie chwalą się także zdobytymi nagrodami, które nie tylko potwierdzają legalność działania, ale także świadczą o jakości usług świadczonych przez biuro.

W przypadku niepewnego biura pracy w Czarnogórze zapytania o nie można kierować do urzędników. Stronę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej znajdziecie pod tym adresem:

Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w Czarnogórze

W przypadku agencji pracy działających na terenie Polski sprawa jest nieco prostsza i można sprawdzić Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Spis legalnych pośredników pracy znajdziecie pod adresem: http://stor.praca.gov.pl

Bardzo ważną kwestią w odniesieniu do agencji pośrednictwa pracy są opłaty. Zasadniczo pośrednicy nie mają prawa pobierać opłat od osób poszukujących pracy za pełnienie swoich usług. W efekcie rejestracja oraz proces rekrutacji powinien być darmowy. Naliczanie opłat za poszukiwanie pracy oznacza, że biuro prowadzi nieuczciwe praktyki. Nie oznacza to, że agencja pracy nie może pobierać żadnych opłat. Pośrednik może zażądać zwrotu kosztów za takie usługi, jak choćby tłumaczenie dokumentów, czy badania lekarskie. Agencja może także uszczuplać wynagrodzenie pracownika przykładowo o dodatkowe koszta z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia.

Szukasz pracy?

Szwaczka / szwacz

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Wszystkie koszty ponoszone przez pracownika muszą zostać wyszczególnione na umowie z agencją, więc dobrze czytać dokładnie podpisywane dokumenty. Główna zasada mówi, że im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej. Uchwycenie w dokumencie wszystkich ewentualności pozwoli na uniknięcie nieporozumień w przyszłości.

Alternatywy dla agencji pracy w Czarnogórze

Obcokrajowcy w Czarnogórze mogą szukać pracy na kilka sposobów. Najbardziej skutecznym zdają się być prywatne biura pośrednictwa pracy, ale nie są jedynym rozwiązaniem. Przebywając na terenie tego kraju, warto odwiedzić lokalny urząd pracy (ZZZCG).

Video

Publiczne służby zatrudnienia analizują na bieżąco rynek i mają dostęp do aktualnych ofert pracy. Urzędnicy mogą też pomóc w organizacji pewnych formalnych kwestii po przybyciu do Czarnogóry.

Dobrym pomysłem jest prześledzenie lokalnych mediów. W prasie, radiu czy telewizji pojawiają się często ogłoszenia o pracy. Bardzo dobrym pomysłem może też być samodzielny kontakt z potencjalnym pracodawcą i złożenie CV do interesującej firmy. Niewykluczone, że taki pracodawca będzie chciał nawiązać współpracę. Niestety Czarnogóra nie została objęta programem Europejskich Służb Zatrudnienia. W efekcie na terenie tego kraju nie funkcjonują doradcy EURES.

Jakie agencje pracy działają w Czarnogórze?

Czarnogóra jest niewielkim państwem o ograniczonym rynku pracy. W efekcie w tym kraju nie ma wiele agencji pośrednictwa pracy. Mimo to znajdzie się kilka interesujących biur. Ciężko stwierdzić, które z nich są najlepsze, ale można się przyjrzeć kilku pośrednikom dobrym do rozpoczęcia poszukiwań pracy.

Kouzon - agencja pracy zajmująca się rekrutacją oraz szkoleniem młodych ludzi do pracy na statkach wycieczkowych. Biuro działa na terenie wielu krajów bałkańskich.

Trenkwalder - duża sieć pośrednictwa pracy działająca w wielu miejscach globu. Agencja posiada swoje biura także w Czarnogórze, gdzie stawia głównie na pracowników niższego szczebla i pracę tymczasową.

Dekra - biuro pośrednictwa pracy poszukujące osób na stanowiska różnych szczebli. Agencja posiada szeroki zakres działania, więc można w niej znaleźć oferty z różnych branż.

Video

RHR Employment Agency - agencja pracy działająca w dużej mierze na Bliskim Wschodzie. Biuro operuje w branży turystycznej i szczególnie w sezonie letnim posiada oferty pracy w czarnogórskich kurortach.

SMS Agency - czarnogórska agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją członków załóg na statki. Pośrednik oferuje pracę na jednostkach z całego świata.

Alma Career - międzynarodowa agencja pracy stawiająca na działalność w sieci. Firma stworzyła platformę sieciową pozwalającą na sprawną rekrutację pracowników z wszelkich branż. Firma swoją siecią obejmuje także Czarnogórę.

GI Group - agencja pośrednictwa pracy funkcjonująca na czterech kontynentach. Pośrednik działa prężnie także w Czarnogórze, gdzie poszukuje pracowników do pracy stałej oraz tymczasowej.

Tak się prezentuje kilka agencji zbierających pochlebne opinie czarnogórskich pracowników. Niestety rynek pośrednictwa pracy w Czarnogórze nie jest ciągle zbyt mocno rozwinięty. Na szczęście osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do jednego pośrednika i mogą równocześnie sprawdzić ofertę wszystkich biur.

Podsumowanie:
  • Agencje pracy są najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy w Czarnogórze.
  • Przed nawiązaniem współpracy należy sprawdzić legalność działania agencji i unikać biur, które pobierają opłaty od osób szukających pracy.
  • Alternatywnymi metodami poszukiwania pracy są odwiedzenie lokalnego urzędu pracy, śledzenie ogłoszeń w mediach oraz samodzielny kontakt z potencjalnym pracodawcą.
  • W Czarnogórze działa kilka agencji pośrednictwa pracy, takie jak Kouzon, Trenkwalder, Dekra, RHR Employment Agency, SMS Agency, Alma Career oraz GI Group.

To może Cię również zainteresować

Praca Czarnogóra

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Łucja Głuch

Łucja Głuch

Bardzo ważna sprawa z opłatami. Jestem zaskoczony, że niektóre agencje pobierają opłaty od osób bezrobotnych. To naprawdę nieuczciwe i działanie biura powinno być z tego powodu natychmiast weryfikowane.
panda

panda

Jako pracodawca chciałbym podkreślić, jak ważne jest, aby agencja pośrednictwa pracy działała legalnie i rzetelnie. Dzięki artykułowi można uniknąć oszustów i podjąć współpracę z wiarygodnymi pośrednikami.
Gania

Gania

Alternatywy dla agencji pracy też brzmią ciekawie. Z pewnością skorzystam z kilku z tych pomysłów, aby poszerzyć swoje szanse na znalezienie pracy.
Grażyna

Grażyna

Przeczytałem ten artykuł i teraz jestem bardziej świadomy, na co powinienem zwrócić uwagę, szukając pracy za pośrednictwem agencji. Dzięki za wskazówki!
Artur

Artur

Dobre artykuły są zawsze pomocne, szczególnie dla osób poszukujących pracy. Cieszę się, że ten artykuł porusza istotne kwestie związane z agencjami pośrednictwa pracy w Czarnogórze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.