Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Serbii?

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Serbii?
Zaczynając pracę w obcym państwie należy się zapoznać z wieloma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest kalendarz świąteczny danego państwa. Znajomość dni ustawowo wolnych pozwoli nie tylko uniknąć zaskoczenia zamkniętymi sklepami, ale przede wszystkim da możliwość rozsądnego rozplanowania urlopów.

Sprawne planowanie urlopu z wykorzystaniem dni świątecznym pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku. Warto też wiedzieć, czy święta pokrywają się z tymi w Polsce, a co za tym idzie czy będzie można je spędzić z bliskimi w ojczyźnie. Serbia, jak każdy kraj posiada własny unikatowy kalendarz świąteczny. Przyjrzyjmy się więc kiedy w tym bałkańskim państwie można liczyć na dodatkowy odpoczynek.

Jakie święta w Serbii są wolne od pracy?

Kalendarz świąteczny Serbii może być dla Polaków dość sporym zaskoczeniem. Serbowie nie dość, że nie obchodzą wielu świąt, to jeszcze spora ich część opiera się o religię Kościoła Prawosławnego. Oznacza to, że niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością różnice będą wymagały nieco czasu do przyzwyczajenia się. Sprawdźmy kalendarz świąteczny na 2020 rok.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nova Godina) - mieszkańcy krajów bałkańskich są dość żywiołowi i najwyraźniej dość hucznie witają nadejście nowego roku. W Serbii kalendarz otwierają aż dwa dni świętowania związanego z Nowym Rokiem.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - członkowie Kościoła Prawosławnego również świętują narodziny Jezusa Chrystusa, ale robią to w innym terminie niż katolicy. Co więcej, obchody trwają w Serbii zaledwie jeden dzień.

15, 16 i 17 lutego 2020 - Święto Narodowe (Sretenje - Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe w Serbii upamiętniające pierwsze powstanie serbskie z 1804 roku przeciw okupacji tureckiej. Zryw doprowadził do uformowania państwa, które uchwaliło w 1835 roku swoją konstytucję. W 2020 roku święto trwa trzy dni, ponieważ drugi dzień wypada w niedzielę i przez to obchody zostają przedłużone na poniedziałek.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Serbia

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - kolejne ważne święto chrześcijańskie, które w Kościele Prawosławnym jest obchodzone w innym terminie niż w Kościele Katolickim. W tym dniu upamiętnia się mękę Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia ona zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce ten dzień jest znany także jako Śmigus Dyngus.

Na poniższym filmie można obejrzeć największą cerkiew prawosławną w Belgradzie:

1 i 2 maja 2020 - Święto Pracy (Dan rada) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej, a także ich wpływu na wygląd obecnego społeczeństwa.

11 listopada 2020 - Dzień Zawieszenia Broni (Armistice Day) - święto upamiętniające podpisanie rozejmu między Aliantami i siłami Niemieckimi w 1918 roku, co zakończyło brutalną I Wojnę Światową.

Świąteczny kalendarz Serbii znacząco różni się od polskiego terminarza. Polacy wybierający się do pracy w tym kraju i chcący spędzić najważniejsze polskie święta z rodziną w ojczyźnie będą musiały zużyć swój urlop.

Wakacje i ferie szkolne w Serbii

Wielu rodziców planuje swoje urlopy z uwzględnieniem przerw w nauce swoich pociech. W ten sposób można się wybrać na rodzinne wakacje bądź po prostu zagospodarować czas dzieciom. Wyjeżdżając do Serbii wraz z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym obowiązującym w tym kraju.

Kalendarz szkolny w Serbii:

  • Podobnie, jak w Polsce serbskie szkoły pracują od początku września do drugiej połowy czerwca.
  • W roku szkolnym 2019/2020 pierwsze wolne uczniowie mieli z okazji ferii świątecznych, które odbyły się w terminie od 28.12.2019 do 7.01.2020 roku.
  • Kolejne wolne miało miejsce z okazji ferii zimowych odbywających się od 1  do 17.02.2020 roku.
  • Ostatnią przerwą w nauce są ferie wiosenne w terminie od 10 do 20.04.2020 roku.
  • Wakacje powinny się zacząć 20.06.2020 roku.

W kolejnych latach terminy ferii szkolnych powinny być przybliżone, więc daje to dobry pogląd na sytuację. Oczywiście najlepiej zdobyć informacje o szczegółowych terminach w konkretnej placówce edukacyjnej, ponieważ terminy mogą się nieco różnić między choćby szkołami prywatnymi i publicznymi.

Czy praca w serbskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się bać, że miesięczne wynagrodzenie zostanie okrojone o dni świąteczne. Wszystkie ustawowo wolne dni od pracy są płatne i wliczają się w wynagrodzenie.

Oczywiście w pewnych zawodach, czy sytuacjach może wystąpić konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. Serbskie prawo wymaga, aby pracownik za pracę w święta otrzymał odpowiedni dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem Pracy stawka musi zostać powiększona o co najmniej 110% wysokości standardowej stawki. Tak więc święta są okazją do zarobienia większych pieniędzy jeżeli pracownikowi nie zależy na dniu odpoczynku.

Serbski kalendarz świąteczny może być zaskakujący dla Polaków. Warto się z nim dobrze zapoznać, aby móc sprawnie rozplanować urlopy i nie dać się zaskoczyć zamkniętym sklepom i urzędom.

Oceń ten wpis
Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Serbii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.