!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Serbii?

4 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

0 komentarzy

Dni wolne, święta, długie weekendy 2020 - kiedy wziąć urlop w Serbii?
Zaczynając pracę w obcym państwie należy się zapoznać z wieloma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest kalendarz świąteczny danego państwa. Znajomość dni ustawowo wolnych pozwoli nie tylko uniknąć zaskoczenia zamkniętymi sklepami, ale przede wszystkim da możliwość rozsądnego rozplanowania urlopów.

Sprawne planowanie urlopu z wykorzystaniem dni świątecznym pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku. Warto też wiedzieć, czy święta pokrywają się z tymi w Polsce, a co za tym idzie czy będzie można je spędzić z bliskimi w ojczyźnie. Serbia, jak każdy kraj posiada własny unikatowy kalendarz świąteczny. Przyjrzyjmy się więc kiedy w tym bałkańskim państwie można liczyć na dodatkowy odpoczynek.

Jakie święta w Serbii są wolne od pracy?

Kalendarz świąteczny Serbii może być dla Polaków dość sporym zaskoczeniem. Serbowie nie dość, że nie obchodzą wielu świąt, to jeszcze spora ich część opiera się o religię Kościoła Prawosławnego. Oznacza to, że niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością różnice będą wymagały nieco czasu do przyzwyczajenia się. Sprawdźmy kalendarz świąteczny na 2020 rok.

1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nova Godina) - mieszkańcy krajów bałkańskich są dość żywiołowi i najwyraźniej dość hucznie witają nadejście nowego roku. W Serbii kalendarz otwierają aż dwa dni świętowania związanego z Nowym Rokiem.

7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - członkowie Kościoła Prawosławnego również świętują narodziny Jezusa Chrystusa, ale robią to w innym terminie niż katolicy. Co więcej, obchody trwają w Serbii zaledwie jeden dzień.

15, 16 i 17 lutego 2020 - Święto Narodowe (Sretenje - Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe w Serbii upamiętniające pierwsze powstanie serbskie z 1804 roku przeciw okupacji tureckiej. Zryw doprowadził do uformowania państwa, które uchwaliło w 1835 roku swoją konstytucję. W 2020 roku święto trwa trzy dni, ponieważ drugi dzień wypada w niedzielę i przez to obchody zostają przedłużone na poniedziałek.

Video

17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - kolejne ważne święto chrześcijańskie, które w Kościele Prawosławnym jest obchodzone w innym terminie niż w Kościele Katolickim. W tym dniu upamiętnia się mękę Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu.

19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia ona zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.

20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce ten dzień jest znany także jako Śmigus Dyngus.

Na poniższym filmie można obejrzeć największą cerkiew prawosławną w Belgradzie:

Video

1 i 2 maja 2020 - Święto Pracy (Dan rada) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej, a także ich wpływu na wygląd obecnego społeczeństwa.

11 listopada 2020 - Dzień Zawieszenia Broni (Armistice Day) - święto upamiętniające podpisanie rozejmu między Aliantami i siłami Niemieckimi w 1918 roku, co zakończyło brutalną I Wojnę Światową.

Świąteczny kalendarz Serbii znacząco różni się od polskiego terminarza. Polacy wybierający się do pracy w tym kraju i chcący spędzić najważniejsze polskie święta z rodziną w ojczyźnie będą musiały zużyć swój urlop.

Wakacje i ferie szkolne w Serbii

Wielu rodziców planuje swoje urlopy z uwzględnieniem przerw w nauce swoich pociech. W ten sposób można się wybrać na rodzinne wakacje bądź po prostu zagospodarować czas dzieciom. Wyjeżdżając do Serbii wraz z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym obowiązującym w tym kraju.

Kalendarz szkolny w Serbii:

  • Podobnie, jak w Polsce serbskie szkoły pracują od początku września do drugiej połowy czerwca.
  • W roku szkolnym 2019/2020 pierwsze wolne uczniowie mieli z okazji ferii świątecznych, które odbyły się w terminie od 28.12.2019 do 7.01.2020 roku.
  • Kolejne wolne miało miejsce z okazji ferii zimowych odbywających się od 1  do 17.02.2020 roku.
  • Ostatnią przerwą w nauce są ferie wiosenne w terminie od 10 do 20.04.2020 roku.
  • Wakacje powinny się zacząć 20.06.2020 roku.

W kolejnych latach terminy ferii szkolnych powinny być przybliżone, więc daje to dobry pogląd na sytuację. Oczywiście najlepiej zdobyć informacje o szczegółowych terminach w konkretnej placówce edukacyjnej, ponieważ terminy mogą się nieco różnić między choćby szkołami prywatnymi i publicznymi.

Czy praca w serbskie święta jest lepiej płatna?

Przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się bać, że miesięczne wynagrodzenie zostanie okrojone o dni świąteczne. Wszystkie ustawowo wolne dni od pracy są płatne i wliczają się w wynagrodzenie.

Oczywiście w pewnych zawodach, czy sytuacjach może wystąpić konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. Serbskie prawo wymaga, aby pracownik za pracę w święta otrzymał odpowiedni dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem Pracy stawka musi zostać powiększona o co najmniej 110% wysokości standardowej stawki. Tak więc święta są okazją do zarobienia większych pieniędzy jeżeli pracownikowi nie zależy na dniu odpoczynku.

Serbski kalendarz świąteczny może być zaskakujący dla Polaków. Warto się z nim dobrze zapoznać, aby móc sprawnie rozplanować urlopy i nie dać się zaskoczyć zamkniętym sklepom i urzędom.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.