Spis treści
Sprawne planowanie urlopu z wykorzystaniem dni świątecznym pozwoli na wydłużenie sobie czasu odpoczynku. Warto też wiedzieć, czy święta pokrywają się z tymi w Polsce, a co za tym idzie czy będzie można je spędzić z bliskimi w ojczyźnie. Serbia, jak każdy kraj posiada własny unikatowy kalendarz świąteczny. Przyjrzyjmy się więc kiedy w tym bałkańskim państwie można liczyć na dodatkowy odpoczynek.
Kalendarz świąteczny Serbii może być dla Polaków dość sporym zaskoczeniem. Serbowie nie dość, że nie obchodzą wielu świąt, to jeszcze spora ich część opiera się o religię Kościoła Prawosławnego. Oznacza to, że niewiele okazji pokrywa się z polskimi świętami. Z pewnością różnice będą wymagały nieco czasu do przyzwyczajenia się. Sprawdźmy kalendarz świąteczny na 2020 rok.
1 i 2 stycznia 2020 - Nowy Rok (Nova Godina) - mieszkańcy krajów bałkańskich są dość żywiołowi i najwyraźniej dość hucznie witają nadejście nowego roku. W Serbii kalendarz otwierają aż dwa dni świętowania związanego z Nowym Rokiem.
7 stycznia 2020 - Prawosławne Boże Narodzenie - członkowie Kościoła Prawosławnego również świętują narodziny Jezusa Chrystusa, ale robią to w innym terminie niż katolicy. Co więcej, obchody trwają w Serbii zaledwie jeden dzień.
15, 16 i 17 lutego 2020 - Święto Narodowe (Sretenje - Dan državnosti) - najważniejsze święto państwowe w Serbii upamiętniające pierwsze powstanie serbskie z 1804 roku przeciw okupacji tureckiej. Zryw doprowadził do uformowania państwa, które uchwaliło w 1835 roku swoją konstytucję. W 2020 roku święto trwa trzy dni, ponieważ drugi dzień wypada w niedzielę i przez to obchody zostają przedłużone na poniedziałek.
17 kwietnia 2020 - Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak) - kolejne ważne święto chrześcijańskie, które w Kościele Prawosławnym jest obchodzone w innym terminie niż w Kościele Katolickim. W tym dniu upamiętnia się mękę Jezusa Chrystusa i jego śmierć na krzyżu.
19 kwietnia 2020 - Wielkanoc Prawosławna - Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia ona zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co dało fundament pod wiarę chrześcijańską.
20 kwietnia 2020 - Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny - ostatni dzień obchodów Świąt Wielkanocnych. W Polsce ten dzień jest znany także jako Śmigus Dyngus.
Na poniższym filmie można obejrzeć największą cerkiew prawosławną w Belgradzie:
1 i 2 maja 2020 - Święto Pracy (Dan rada) - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest obchodzony w wielu krajach na świecie. Jest to okazja do uhonorowania ludzi pracy oraz klasy robotniczej, a także ich wpływu na wygląd obecnego społeczeństwa.
11 listopada 2020 - Dzień Zawieszenia Broni (Armistice Day) - święto upamiętniające podpisanie rozejmu między Aliantami i siłami Niemieckimi w 1918 roku, co zakończyło brutalną I Wojnę Światową.
Świąteczny kalendarz Serbii znacząco różni się od polskiego terminarza. Polacy wybierający się do pracy w tym kraju i chcący spędzić najważniejsze polskie święta z rodziną w ojczyźnie będą musiały zużyć swój urlop.
Wielu rodziców planuje swoje urlopy z uwzględnieniem przerw w nauce swoich pociech. W ten sposób można się wybrać na rodzinne wakacje bądź po prostu zagospodarować czas dzieciom. Wyjeżdżając do Serbii wraz z dziećmi, warto więc zapoznać się z kalendarzem szkolnym obowiązującym w tym kraju.
W kolejnych latach terminy ferii szkolnych powinny być przybliżone, więc daje to dobry pogląd na sytuację. Oczywiście najlepiej zdobyć informacje o szczegółowych terminach w konkretnej placówce edukacyjnej, ponieważ terminy mogą się nieco różnić między choćby szkołami prywatnymi i publicznymi.
Przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się bać, że miesięczne wynagrodzenie zostanie okrojone o dni świąteczne. Wszystkie ustawowo wolne dni od pracy są płatne i wliczają się w wynagrodzenie.
Oczywiście w pewnych zawodach, czy sytuacjach może wystąpić konieczność świadczenia pracy w dniu świątecznym. Serbskie prawo wymaga, aby pracownik za pracę w święta otrzymał odpowiedni dodatek do wynagrodzenia. Zgodnie z Kodeksem Pracy stawka musi zostać powiększona o co najmniej 110% wysokości standardowej stawki. Tak więc święta są okazją do zarobienia większych pieniędzy jeżeli pracownikowi nie zależy na dniu odpoczynku.
Serbski kalendarz świąteczny może być zaskakujący dla Polaków. Warto się z nim dobrze zapoznać, aby móc sprawnie rozplanować urlopy i nie dać się zaskoczyć zamkniętym sklepom i urzędom.