Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Serbia

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Serbia
Przeszukując ogłoszenia o pracę, bardzo często można się natknąć na oferty opatrzone stawkami brutto. Pracodawcy wolą podawać takie zarobki ze względu na kilka kwestii. Jedną z nich jest atrakcyjność ogłoszenia, zaś drugą zwyczajny brak możliwości podania kwoty netto.

Pracodawcy w wielu przypadkach nie są w stanie określić zarobku netto, ponieważ nie wiedzą, jakie faktycznie składki trzeba będzie odprowadzić od wynagrodzenia konkretnego pracownika. Nie inaczej jest w przypadku Serbii, gdzie, choć obowiązuje liniowa stawka podatku dochodowego, to każdy podatnik może skorzystać z pewnych ulg.

Poszukując pracy w Serbii, warto więc zapoznać się z zasadami wyliczania wynagrodzenia netto. Pozwoli to na samodzielne określenie przybliżonych zarobków. Przyjrzyjmy się kwestiom związanym z wyliczaniem wynagrodzenia „na rękę” w Serbii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Serbii

Zanim przejdziemy do sposobu na wyliczenie zarobków, warto się dowiedzieć, czym w zasadzie są wynagrodzenia brutto i netto. Ogólnie wszędzie te pojęcia oznaczają to samo. Pensją brutto określamy zarobki pracownika przed potrąceniem składek na należne państwu obciążenia. Analogicznie pensją netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po odliczeniu wszystkich należności.

Każdy kraj ma jednak swoje własne regulacje podatkowe oraz systemy ubezpieczeń społecznych i to stąd biorą się różnice w wyliczeniach.

Ważne!

 • Serbski system podatkowy różni się od polskiego i zakłada jednolitą, liniową składkę podatku dochodowego od osób fizycznych.
 • W efekcie przy wyliczaniu pensji netto nie trzeba sprawdzać, w jaki próg podatkowy łapie się dochód.

W Serbii z wynagrodzenia oprócz podatku dochodowego jest także pobierana składka na ubezpieczenia społeczne. Warto też pamiętać, że w przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy z wypłaty mogą zostać potrącone także pewne opłaty. Pośrednicy mają prawo do pobierania zwrotu kosztów zakwaterowania czy transportu do pracy. W takim przypadku wynagrodzenie netto uzyskamy dopiero po odjęciu opłat na rzecz agencji pracy.

Szukasz pracy?

OPERATOR WIERTNICY / POMOCNIK OPERATORA WIERTNICY

NAWITEL WROCŁAW SP. Z O.O.

 • praca zdalna
Dodana

KIEROWNIK PRODUKCJI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

ELEKTRYK (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Żary
Dodana

GŁÓWNY KSIĘGOWY (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Zielona Góra
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Serbii?

Osoby zatrudnione w Serbii na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie uszczuplone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz o składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Serbskie władze zdecydowały się na wprowadzenie podatku liniowego, więc wszyscy podatnicy bez względu na wysokość dochodów płacą jedną stawkę.

Jaka jest stawka podatkowa w Serbii?

 • Obecnie wynosi ona 10%, co jest jedną z najniższych stawek w Europie.
 • Jeszcze w 2017 roku stawka wynosiła 15%.

Wynagrodzenia są objęte opłatami na poczet ubezpieczeń społecznych. Te podobnie, jak w większości krajów są podzielone między pracodawcę i pracownika. Pierwszy z nich płaci składkę w wysokości 17,9% i jest to część kosztów zatrudnienia. Pracownik jest objęty składką w wysokości 19,9%. Składa się na nią ubezpieczenie emerytalne w wysokości 14%, ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 5,15% oraz ubezpieczenie od bezrobocia w wysokości 0,75%.

Znając te obciążenia, można przystąpić do wyliczenia przybliżonych zarobków netto. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą wystąpić pewne okoliczności obniżające podstawę opodatkowania. Serbskie prawo nie dopuszcza wielu ulg podatkowych, ale mimo wszystko te występują. Należy się więc dowiedzieć przed wyliczaniem, czy przypadkiem nie jest się upoważnionym do korzystania z ulg, które wpłyną na wyliczenia.

W jaki sposób wyliczyć pensję netto w Serbii?

Na potrzeby wyliczeń posłużymy się całkowicie podstawową sytuacją, w której nie zastosowano żadnych ulg, ani nadzwyczajnych okoliczności. Wyliczenie pensji netto jest zasadniczo dość proste. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć należności na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Sprawdźmy więc, jak wykonać obliczenia.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Serbii:

 • Miesięczny zarobek podatnika wyniesie 50 000 RSD brutto.
 • Przede wszystkim należy obliczyć podstawę opodatkowania. Właśnie dlatego najpierw od pensji brutto trzeba odjąć składki na ubezpieczenia społeczne. One w Serbii pomniejszają podstawę opodatkowania.
 • Od wynagrodzenia brutto odejmujemy składkę na ubezpieczenia w wysokości 19,9%. To nam daje do odjęcia kwotę 9 950 RSD, czyli podstawa opodatkowania wyniesie 40 050 RSD.
 • Dopiero od tej kwoty odejmujemy podatek dochodowy w wysokości 10%, czyli kwotę 4 005 RSD.
 • Całe należności potrącane z pensji brutto wyniosą 13 955 RSD. W efekcie zarobek „na rękę” wyniesie 36 045 RSD.

Takie wyliczenie daje oczywiście przybliżony wynik, który może się różnić po zastosowaniu ewentualnych ulg. Mimo to metoda jest dość prosta i pozwala określić, ile mniej więcej można zarobić, decydując się na konkretną posadę.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Serbii

Nie każda osoba czuje się dobrze w zadaniach matematycznych. Czasem też potrzebujemy działać szybko i chcemy poznać wynik w mgnieniu oka. Z pomocą przychodzą kalkulatory brutto-netto. Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają na szybkie sprawdzenie przybliżonych zarobków.

Kalkulatory pozwalają na wprowadzenie kwoty brutto i algorytmy same szybko wyliczają stosowne wartości. Niektóre aplikacje pozwalają na wprowadzanie dodatkowych informacji. Należy jednak pamiętać, że wyniki uzyskiwane w kalkulatorach należy traktować jako przybliżone.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/serbia.html

https://aktivasistem.com/calculators/

Podsumowanie:
 • Wynagrodzenie brutto i netto w Serbii różnią się ze względu na indywidualne regulacje podatkowe i systemy ubezpieczeń społecznych.
 • W Serbii wynagrodzenie jest obciążone podatkiem dochodowym oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.
 • Wyliczenie pensji netto polega na odjęciu od wynagrodzenia brutto należności na podatek dochodowy i ubezpieczenia społeczne.
 • Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Serbii są dostępne w internecie i pozwalają na szybką i łatwą weryfikację przybliżonej kwoty zarobków.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Hojny

Hojny

Cieszę się, że artykuł zawiera takie szczegółowe informacje na temat obciążeń podatkowych i ubezpieczeniowych w Serbii. Dzięki temu będę miał lepszy wgląd w koszty związane z zatrudnieniem pracowników w Serbii.
Master

Master

Informacje zawarte w artykule są dla mnie bardzo przydatne, ponieważ planuję szukać pracy w Serbii. Dzięki artykułowi będę miał lepszy obraz sytuacji i będę miał większe szanse na sukces w znalezieniu pracy.
Król lew

Król lew

Dobrze wiedzieć, jaka będzie moja wypłata 'na rękę' przed podjęciem pracy w Serbii. Warto też zwrócić uwagę na opłaty pobierane przez agencje pracy, aby uniknąć nieporozumień.
Alicja

Alicja

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują pracować w Serbii. Dzięki niemu można łatwo wyliczyć przybliżone wynagrodzenie netto i dowiedzieć się o obciążeniach podatkowych i ubezpieczeniowych.
Pi313

Pi313

Kto by chciał pracować w Serbii? A artykuł fajny!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.