Praca za granicą

Praca Serbia

12 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

6 komentarzy
Praca Serbia
Serbia to państwo w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim, bez dostępu do morza. W związku z tym, nie jest to szczególnie wybierany kierunek wakacyjnych podróży czy wycieczek krajoznawczych ani wyjazdów w celach zarobkowych. Są jednak tacy, którzy decydują się na te ostatnie i to właśnie dla nich przydatny będzie ten poradnik. Prezentujemy, czym charakteryzuje się praca Serbia, gdzie szukać ofert pracy, jakie są zarobki w Serbii oraz jakich formalności musisz dopełnić po przyjeździe do tego kraju.

Praca w Serbii

Serbia była jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarczy republik byłej Jugosławii, jednak po wybuchu wojny w Kosowie, Serbia znalazła się w głębokim kryzysie gospodarczym. Kolejne lata to mozolne odbudowywanie gospodarki tego kraju. Ta jest zdominowana przez duże, państwowe i nierentowne przedsiębiorstwa. Niestety rozwój sektora prywatnego jest wciąż ograniczany przez wysoki poziom korupcji, nieefektywny wymiar sprawiedliwości oraz nieudolną administrację państwową. Wzrost eksportu towarów i usług oraz malejąca stopa bezrobocia sprawiają jednak, że praca w Serbii dla imigrantów z Polski nie jest niemożliwa.

Serbia w ostatnich latach imponuje gospodarczymi wynikami. Odrodziły się te branże, w których dotychczas odnotowywany był spadek produkcji – zwłaszcza w sektorze budownictwa i produkcji energii elektrycznej. Dostrzeżono również korzystne zmiany w sektorze usług, bowiem wzrósł handel detaliczny, podobnie jak liczba przyjazdów turystów i wynajmowanych noclegów. Wzrost gospodarczy oparty jest obecnie na zrównoważonych źródłach, przede wszystkim na produkcji, inwestycjach i innowacjach, dlatego praca w Serbii z biegiem czasu będzie coraz bardziej przystępna – zarówno dla Serbów, jak i osób emigrujących do tego państwa w celach zarobkowych.

Oferty pracy w Serbii

Przez wiele lat uznawało się, iż dużo gorsza niż w innych krajach europejskich sytuacja pracowników, skutecznie zniechęca do wyjazdów do tego kraju w celach zarobkowych. Piętno swoje na sytuacji pracowników odcisnęło wiele czynników – proces restrukturyzacji i prywatyzacji, kryzys gospodarczy oraz liczne neoliberalne reformy rynku pracy. Wraz jednak z poprawą gospodarki, pojawiają się oferty pracy w Serbii, które kuszą potencjalnych przyszłych pracowników. Poszukiwane są osoby do prac sezonowych, rozwijającej się branży budowlanej, ale też pracownicy wyższego szczebla.

Szukasz pracy?

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Video

Ofert pracy w Serbii możesz szukać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście internet. Prześledź portale pracy, a także media społecznościowe. Jeśli masz możliwość, zasięgnij porady osób, które mają już doświadczenie w kwestii praca Serbia. Nawet gdy nie znasz ich osobiście, to pytając na grupach czy forach, możesz natrafić na takowe i zasięgnąć od nich nieco informacji. Niekiedy udaje się też dostać namiar na sprawdzonych pracodawców. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Te oprócz ofert pracy, często pomagają także w sprawach organizacyjnych, jak np. dojazd do miejsca pracy, znalezieniu zakwaterowania czy dopełnianiu formalności po przyjeździe do Serbii.

Praca w Serbii bez języka

W Serbii językiem urzędowym jest serbski. Jeśli więc nim władasz, a do tego posiadasz odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie, możesz liczyć na dobrze płatną pracę. Niemniej nie oznacza to jednak, że niemożliwa jest praca w Serbii bez języka.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do tego kraju, a przy tym będziesz chciał nieco zarobić, to nie znając serbskiego, także możesz znaleźć pracę. Najczęściej są to oferty zatrudnienia na stanowiskach pracy fizycznej – np. na budowie, przy sprzątaniu, w gastronomii czy w rolnictwie. Jeśli chodzi o to ostatnie, to użytki rolne obejmują ok. 70% powierzchni Serbii, z czego 55% to grunty orne. Rolnicy poszukują więc rąk do pracy – zazwyczaj jest to praca sezonowa w Serbii przy uprawie kukurydzy, jęczmienia, buraków cukrowych, pszenicy czy zbiorach owoców i warzyw.

Zarobki w Serbii

Aspektem, który może zniechęcać do wyjazdu, są niestety zarobki w Serbii. Mimo barwnej kultury, wyśmienitej kuchni i poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, Serbia wciąż odbiega od standardów europejskich pod względem płac.

Wysokość zarobków w Serbii:

  • Płaca minimalna wynosi obecnie (wrzesień 2023) około 50 000 RSD, a przeciętne wynagrodzenie 85 539 RSD.
  • To znacznie mniej niż w państwach ościennych – np. w Chorwacji czy nawet na Węgrzech.

Tutaj jednak należy pamiętać, że jeśli planujesz podjęcie zatrudnienia w międzynarodowej korporacji albo będzie to praca w delegacji, najczęściej pensje będą porównywalne do tych, jakie obowiązują w Polsce lub nawet wyższe. Polecamy więc sprawdzić, jakie zarobki w Serbii będą obowiązywały w Twoim przypadku.

Formalności po przyjeździe do Serbii

Od 2003 roku obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby wjechać na terytorium Serbii. Wystarczy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Powinniśmy mieć jednak na uwadze kilka formalności po przyjeździe do Serbii. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w kraju tym istnieje obowiązek meldunkowy. Tego należy dopełnić już w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy. Nie zawsze jednak jest taka konieczność – jeśli zatrzymasz się w hotelu, pensjonacie czy innym tego typu miejsca, obowiązek ten spoczywa na gospodarzu, który zgłasza swoich gości. Inne formalności po przyjeździe do Serbii czekają na nas, gdy planujemy nasz pobyt wydłużyć powyżej 90 dni. Wówczas konieczne jest wyrobienie wizy.

Podsumowując, praca w Serbii, mimo iż nie jest szczególnie popularnym wyborem wśród emigrantów, może być interesująca. Odmienna kultura, a także rozwijająca się gospodarka tego kraju sprawiają, że coraz częściej osoby planujące wyjazd poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania w kwestii „praca Serbia”.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Serbii jest duże bezrobocie?

W Serbii niestety panuje dosyć wysokie bezrobocie, co wpływa niekorzystnie na szukanie pracy.

Jakie są zarobki w Serbii?

Przeciętne wynagrodzenie w Serbii wynosi zaledwie przeciętne wynagrodzenie 479,19 EUR.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

rafał

rafał

Zastanawiałem się nad pracą w Serbii, ale bałem się, że nie znam języka i nie będę mógł znaleźć tam żadnej pracy. Teraz, po przeczytaniu artykułu, wiem, że są też oferty dla osób bez znajomości języka. To na pewno ułatwia sprawę.
Alek

Alek

Dobrze, że w Serbii rozwija się branża budowlana, bo to właśnie w niej szukam pracy. Zastanawiam się, czy warto zaryzykować i wyjechać do tego kraju. Artykuł na pewno pomógł mi w podjęciu decyzji.
Gama

Gama

Szukam pracy za granicą i zastanawiam się, czy warto wyjechać do Serbii. Artykuł daje mi do myślenia, bo wydaje się, że w kraju tym rozwija się gospodarka i pojawiają się nowe oferty pracy. Ciekawe, jakie są tam warunki zatrudnienia.
Jaszaran

Jaszaran

Coraz chętniej zatrudniam pracowników z Serbii. Widzę, że pojawia się tam coraz więcej wykwalifikowanej siły roboczej, która jest skłonna pracować za niższe wynagrodzenie niż w innych krajach europejskich. Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze, że warunki pracy i płace w Serbii nie są jeszcze na najlepszym poziomie.
Jurto

Jurto

Cieszę się, że w końcu w Serbii zaczyna rozwijać się gospodarka i pojawiają się nowe oferty pracy. Mam nadzieję, że będzie to okazja dla wielu osób, które szukają pracy i nie mogą jej znaleźć w swoim kraju.
moze by jeszcze zrobic podstrone jak serbia traktu

moze by jeszcze zrobic podstrone jak serbia traktu

je opodatkowanie z dochodow kapitalowych.... dotatkowo zasady opodatkowania krypto, czy zakladajac firme moge rozliczac sie w krypto oraz rodzaje dzialalnosci ze szczegolnym uwzglednieniem opodatkowania w tej dzalalnosci. Czy Serbia stowarzyszyla sie z BRICS oraz czy funkconuje w strefie rubla i kart platniczych "MIR".?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.