Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca Serbia

Praca Serbia
Serbia to państwo w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim, bez dostępu do morza. W związku z tym, nie jest to szczególnie wybierany kierunek wakacyjnych podróży czy wycieczek krajoznawczych ani wyjazdów w celach zarobkowych. Są jednak tacy, którzy decydują się na te ostatnie i to właśnie dla nich przydatny będzie ten poradnik. Prezentujemy, czym charakteryzuje się praca Serbia, gdzie szukać ofert pracy, jakie są zarobki w Serbii oraz jakich formalności musisz dopełnić po przyjeździe do tego kraju.

Praca w Serbii

Serbia była jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarczy republik byłej Jugosławii, jednak po wybuchu wojny w Kosowie, Serbia znalazła się w głębokim kryzysie gospodarczym. Kolejne lata to mozolne odbudowywanie gospodarki tego kraju. Ta jest zdominowana przez duże, państwowe i nierentowne przedsiębiorstwa. Niestety rozwój sektora prywatnego jest wciąż ograniczany przez wysoki poziom korupcji, nieefektywny wymiar sprawiedliwości oraz nieudolną administrację państwową. Wzrost eksportu towarów i usług oraz malejąca stopa bezrobocia sprawiają jednak, że praca w Serbii dla imigrantów z Polski nie jest niemożliwa.

Serbia w ostatnich latach imponuje gospodarczymi wynikami. Odrodziły się te branże, w których dotychczas odnotowywany był spadek produkcji – zwłaszcza w sektorze budownictwa i produkcji energii elektrycznej. Dostrzeżono również korzystne zmiany w sektorze usług, bowiem wzrósł handel detaliczny, podobnie jak liczba przyjazdów turystów i wynajmowanych noclegów. Wzrost gospodarczy oparty jest obecnie na zrównoważonych źródłach, przede wszystkim na produkcji, inwestycjach i innowacjach, dlatego praca w Serbii z biegiem czasu będzie coraz bardziej przystępna – zarówno dla Serbów, jak i osób emigrujących do tego państwa w celach zarobkowych.

Oferty pracy w Serbii

Przez wiele lat uznawało się, iż dużo gorsza niż w innych krajach europejskich sytuacja pracowników, skutecznie zniechęca do wyjazdów do tego kraju w celach zarobkowych. Piętno swoje na sytuacji pracowników odcisnęło wiele czynników – proces restrukturyzacji i prywatyzacji, kryzys gospodarczy oraz liczne neoliberalne reformy rynku pracy. Wraz jednak z poprawą gospodarki, pojawiają się oferty pracy w Serbii, które kuszą potencjalnych przyszłych pracowników. Poszukiwane są osoby do prac sezonowych, rozwijającej się branży budowlanej, ale też pracownicy wyższego szczebla.

Ofert pracy w Serbii możesz szukać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest oczywiście internet. Prześledź portale pracy, a także media społecznościowe. Jeśli masz możliwość, zasięgnij porady osób, które mają już doświadczenie w kwestii praca Serbia. Nawet gdy nie znasz ich osobiście, to pytając na grupach czy forach, możesz natrafić na takowe i zasięgnąć od nich nieco informacji. Niekiedy udaje się też dostać namiar na sprawdzonych pracodawców. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy agencji zatrudnienia. Te oprócz ofert pracy, często pomagają także w sprawach organizacyjnych, jak np. dojazd do miejsca pracy, znalezieniu zakwaterowania czy dopełnianiu formalności po przyjeździe do Serbii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Praca w Serbii bez języka

W Serbii językiem urzędowym jest serbski. Jeśli więc nim władasz, a do tego posiadasz odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie, możesz liczyć na dobrze płatną pracę. Niemniej nie oznacza to jednak, że niemożliwa jest praca w Serbii bez języka.

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do tego kraju, a przy tym będziesz chciał nieco zarobić, to nie znając serbskiego, także możesz znaleźć pracę. Najczęściej są to oferty zatrudnienia na stanowiskach pracy fizycznej – np. na budowie, przy sprzątaniu, w gastronomii czy w rolnictwie. Jeśli chodzi o to ostatnie, to użytki rolne obejmują ok. 70% powierzchni Serbii, z czego 55% to grunty orne. Rolnicy poszukują więc rąk do pracy – zazwyczaj jest to praca sezonowa w Serbii przy uprawie kukurydzy, jęczmienia, buraków cukrowych, pszenicy czy zbiorach owoców i warzyw.

Zarobki w Serbii

Aspektem, który może zniechęcać do wyjazdu, są niestety zarobki w Serbii. Mimo barwnej kultury, wyśmienitej kuchni i poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, Serbia wciąż odbiega od standardów europejskich pod względem płac.

Wysokość zarobków w Serbii:

  • Płaca minimalna wynosi obecnie (luty 2020) 307.67 EUR, a przeciętne wynagrodzenie 479,19 EUR.
  • To znacznie mniej niż w państwach ościennych – np. w Chorwacji przeciętne wynagrodzenie wynosi 876 EUR, a w Węgrzech nawet 1194 EUR.

Tutaj jednak należy pamiętać, że jeśli planujesz podjęcie zatrudnienia w międzynarodowej korporacji albo będzie to praca w delegacji, najczęściej pensje będą porównywalne do tych, jakie obowiązują w Polsce lub nawet wyższe. Polecamy więc sprawdzić, jakie zarobki w Serbii będą obowiązywały w Twoim przypadku.

Formalności po przyjeździe do Serbii

Od 2003 roku obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby wjechać na terytorium Serbii. Wystarczy posiadać ważny dowód osobisty lub paszport, co dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Powinniśmy mieć jednak na uwadze kilka formalności po przyjeździe do Serbii. Przede wszystkim musisz pamiętać, że w kraju tym istnieje obowiązek meldunkowy. Tego należy dopełnić już w ciągu 24 godzin po przekroczeniu granicy. Nie zawsze jednak jest taka konieczność – jeśli zatrzymasz się w hotelu, pensjonacie czy innym tego typu miejsca, obowiązek ten spoczywa na gospodarzu, który zgłasza swoich gości. Inne formalności po przyjeździe do Serbii czekają na nas, gdy planujemy nasz pobyt wydłużyć powyżej 90 dni. Wówczas konieczne jest wyrobienie wizy.

Podsumowując, praca w Serbii, mimo iż nie jest szczególnie popularnym wyborem wśród emigrantów, może być interesująca. Odmienna kultura, a także rozwijająca się gospodarka tego kraju sprawiają, że coraz częściej osoby planujące wyjazd poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania w kwestii „praca Serbia”.

Oceń ten wpis
Praca Serbia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.