Praca za granicą

Agencje pracy Serbia - biura pracy w Serbii

4 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Agencje pracy Serbia - biura pracy w Serbii
Osoby poszukujące pracy w Serbii mogą to robić na kilka sposobów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest korzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Takie biura posiadają dostęp do ofert pracy z lokalnego rynku i często świadczą także usługi pomagające w przeprowadzce.

Oczywiście agencja pracy to nie jedyna droga poszukiwania zatrudnienia, ale jest ona szczególnie skuteczna w przypadku obcokrajowców, którzy jeszcze nie przebywają w danym kraju. Przed nawiązaniem współpracy z pośrednikiem warto jednak zapoznać się z pewnymi faktami. Trzeba mieć świadomość w jaki sposób działają agencje i na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy.

Przyjrzyjmy się bliżej zasadom funkcjonowania biur pośrednictwa pracy w Serbii. Zapoznajmy się także z alternatywnymi metodami poszukiwania pracy.

Video

Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania agencji pracy w Serbii?

Najważniejszą kwestią przed podjęciem współpracy z agencją pracy jest ustalenie, czy ta działa legalnie. Większość biur pracy sama chwali się stosownymi certyfikatami potwierdzającymi legalność ich funkcjonowania. Niektóre biura szczycą się także nagrodami potwierdzającymi nie tylko legalność, ale także jakość oferowanych usług.

Osoby chcące sprawdzić, czy dana agencja funkcjonuje zgodnie z prawem, mogą skierować zapytanie do serbskich Narodowych Służb Zatrudnienia. W przypadku agencji pracy posiadających biura na terenie Polski można sprawdzić Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Na stronie: http://stor.praca.gov.pl. znajduje się spis legalnie funkcjonujących biur pracy. W przypadku dużych międzynarodowych agencji można być pewnym, że funkcjonują one zgodnie z serbskim prawem, ponieważ tak potężne firmy o globalnym zasięgu nie mogą sobie pozwolić na prawne uchybienia.

Szukasz pracy?

PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**32,70zł/h* Bielsko-Biała **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Międzybrodzie Bialskie
  • 30-33 zł / h
Dodana
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

  • Kraków
  • 35-40 zł / h
Dodana
Dodana

Należy zdawać sobie także sprawę, jakie opłaty mogą pobierać prywatne agencje pośrednictwa pracy. Przede wszystkim biuro pracy nie może pobierać opłaty za swoje usługi związane z poszukiwaniem pracy od osób poszukujących zatrudnienia. Oznacza to, że rejestracja i nawiązanie współpracy powinny być bezpłatne. Mimo to agencje pracy mogą pobierać pewne opłaty, jak zwrot kosztów badań lekarskich czy tłumaczenia dokumentów. Także po rozpoczęciu pracy wynagrodzenie pracownika może zostać uszczuplone o koszta zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia.

Wszelkie koszty dodatkowe muszą zostać uwzględnione w umowie podpisanej z agencją pracy. Warto więc bardzo dobrze czytać dokumenty przed podpisaniem. Ogólnie im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej, ponieważ wyszczególnienie wszystkich ewentualności pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień.

Jakie są alternatywy dla agencji pracy w Serbii?

Osoby przebywające na terenie Serbii mogą skorzystać z pomocy Narodowej Służby Zatrudnienia (NSZ). Urzędy pracy monitorują stan lokalnego rynku i posiadają informacje na temat jego stanu oraz dostępnych ofert pracy. Urzędnicy mogą pomóc nie tylko w znalezieniu zatrudnienia, ale także pełnią usługi z zakresu doradztwa zawodowego. Informacje na temat działalności NSZ można znaleźć na stronie:

Narodowe Służby Zatrudnienia w Serbii

Wiele osób poszukiwania zaczyna od przeglądania stron internetowych z ogłoszeniami o pracę. To również bardzo dobra metoda, ale należy mieć świadomość, że wiele publikowanych ofert pochodzi właśnie od agencji pracy. Kolejną metodą może być kontakt bezpośrednio z interesującymi pracodawcami, dla których chciałoby się pracować.

Przebywając w Serbii, można się także posiłkować ogłoszeniami publikowanymi w lokalnych mediach. Słuchanie radia, czy przeglądanie prasy może zaowocować znalezieniem ciekawych ofert.

Jakie agencje pracy funkcjonują w Serbii?

Na serbskim rynku funkcjonuje wiele biur pośrednictwa pracy. Można się natknąć zarówno na małe lokalne agencje, jak i na duże międzynarodowe firmy. Nie sposób wskazać najlepszych pośredników, ponieważ same preferencje i oczekiwania pracownika mogą wpływać na skuteczność danego biura. Mimo to można wskazać pośredników cieszących się ogólnym uznaniem wśród pracowników. Przyjrzyjmy się kilku takim agencjom.

Omnes Group - międzynarodowa agencja pracy zajmująca się rekrutacją pracowników dla firm z branży IT. Pośrednik współpracuje z klientami z wielu zakątków świata, w tym także z firmami posiadającymi siedziby w Serbii.

Video

HILL International Serbia - prężnie działająca na rynku serbskim agencja pracy. Pośrednik poszukuje fachowców z różnych dziedzin. Biuro posiada oferty także na stanowiska średniego i wyższego szczebla.

Workforce Serbia - oddział międzynarodowej sieci agencji zatrudnienia. Pośrednik znany między innymi z polskiego rynku. Firma współpracuje z licznymi przedsiębiorstwami reprezentującymi najróżniejsze branże.

HeadHunte.rs - serbska agencja pracy poszukująca talentów z branży IT. Firma poszukuje specjalistów dla firm informatycznych działających na terenie kraju.

Valyrian Consultants - biuro pośrednictwa pracy działające na terenie Bałkanów. Pośrednik rekrutuje fachowców dla przedsiębiorstw w branży IT oraz marketingu.

Primus Group - agencja pracy zajmująca się rekrutacją pracowników na stałe oraz organizacją pracy tymczasowej. Firma działa w kilku bałkańskich państwach.

Jaka Lounge - biuro pośrednictwa pracy poszukujące pracowników głównie dla firm z branży IT oraz handlu. Pośrednik zajmuje się rekrutacją pracowników lokalnych oraz zagranicznych.

Adecco - jedna z największych międzynarodowych agencji pośrednictwa pracy. Firma dobrze znana z polskiego rynku i posiadająca szeroką bazę ofert. W dużej mierze pośrednik poszukuje pracowników do pracy tymczasowej.

Video

Manpower - kolejny gigant rynku pośrednictwa pracy. Pośrednik współpracuje z licznymi firmami reprezentującymi najróżniejsze branże.

Trenkwalder - międzynarodowa agencja pośrednictwa pracy poszukująca pracowników do pracy tymczasowej oraz stałej. Pośrednik działa w wielu gałęziach rynku.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy działających na rynku serbskim. Osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do jednego biura i swobodnie mogą sprawdzić oferty kilku pośredników naraz. Takie działanie pozwoli na zwiększenie szans znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia.

Podsumowanie:
  • Przed podjęciem współpracy z agencją pracy w Serbii należy upewnić się, czy biuro działa legalnie i nie pobiera opłat za swoje usługi od osób poszukujących zatrudnienia.
  • Alternatywami dla agencji pracy są Narodowa Służba Zatrudnienia, przeglądanie ogłoszeń w lokalnych mediach oraz kontakt bezpośrednio z pracodawcami.
  • Na serbskim rynku funkcjonuje wiele biur pośrednictwa pracy, w tym międzynarodowe firmy takie jak Omnes Group, HILL International Serbia czy Adecco.
  • Pracownik powinien dokładnie zapoznać się z umową podpisywaną z agencją pracy, aby uniknąć późniejszych nieporozumień co do dodatkowych kosztów.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Olyana

Olyana

Wybierając agencję pracy, warto sprawdzić, jakie opłaty pobiera i jak dużą prowizję bierze za swoje usługi. Dobrze jest też poszukać informacji o agencji na stronie Narodowych Służb Zatrudnienia - wtedy mamy pewność, że działamy zgodnie z prawem.
Mona

Mona

W Serbii funkcjonuje wiele biur pośrednictwa pracy, a część z nich to duże międzynarodowe firmy. Trzeba samemu ocenić, które biuro będzie dla nas najlepsze. Ja polecam HILL International Serbia!
Krystian

Krystian

Alternatywnymi metodami poszukiwania pracy w Serbii są Narodowa Służba Zatrudnienia, przeglądanie stron internetowych z ogłoszeniami o pracę oraz kontakt bezpośredni z pracodawcami. Warto spróbować!
Kames

Kames

Zanim się zdecydujemy na współpracę z agencją pracy, warto sprawdzić, czy działa ona legalnie i jakie opłaty pobiera. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.