Podatek dochodowy w Serbii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Serbii - stawki podatkowe
Serbia nie należy do najchętniej wybieranych krajów wśród emigrantów zarobkowych. Ten fakt nie dziwi, ponieważ serbskie zarobki pozostawiają dużo do życzenia. Mimo ciągle niskich płac władze starają się przyciągnąć zagranicznych pracowników oraz zatrzymać w kraju obywateli i czynią to na kilka różnych sposobów.

Jednym z magnesów na wykwalifikowanych pracowników ma być atrakcyjny system podatkowy. Rząd serbski stosuje liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych. To oznacza, że bez względu na wysokość zarobków każdy zapłaci taką samą stawkę podatku. Jeszcze przed kilkoma laty podatek od dochodów był w Serbii niski, ale w 2018 roku stał się jednym z najniższych w Europie.

Władze Serbii starają się uatrakcyjnić rynek pracy i pozwolić obywatelom na pomnażanie majątku. Przynajmniej takie są założenia. Przyjrzyjmy się więc bliżej podatkowi dochodowemu w Serbii.

Ile wynosi stawka podatku dochodowego w Serbii?

Wszystkie osoby pracujące w Serbii i czerpiące tam dochód mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Do 2017 roku podatnicy serbscy płacili podatek liniowy w wysokości 15% swoich zarobków. W 2018 roku zdecydowano się na poważną zmianę i obniżenie stawki.

Ważne!Od 2018 roku dochody osób fizycznych z tytułu zatrudnienia bądź samozatrudnienia zostały objęte podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

Taka stawka podatku dochodowego jest jedną z najniższych w Europie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dochody z kapitału są objęte stawką 15%, zaś dochód z tytułu wynajmu nieruchomości i opłat licencyjnych są objęte stawką 20%.

Rezydenci podatkowi Serbii muszą się rozliczyć ze wszystkich swoich dochodów czerpanych na całym świecie. Nierezydenci płacą podatek w Serbii tylko od dochodów uzyskanych w tym kraju. Status rezydencji mogą osiągnąć osoby, które przebywają w Serbii ponad 183 dni w przeciągu 12 miesięcy. Rezydentem jest także podatnik mający w kraju centrum interesów życiowych bądź miejsce stałego zamieszkania.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Serbia

Pięcioletnia obniżka podstawy opodatkowania dla specjalistów w Serbii

Rząd serbski postanowił przyciągnąć do kraju specjalistów. W tym celu podpisano ustawę o wprowadzeniu pięcioletniej 70-procentowej obniżki podstawy opodatkowania dla wykwalifikowanych fachowców, którzy podejmą się pracy w serbskich firmach. Specjaliści Ci będą musieli przeprowadzić się do Serbii i przenieść do tego kraju swój ośrodek zainteresowania, czyli zasadniczo osiedlić się z rodziną. Ważne, że osoby objęte obniżką muszą podpisać umowę na czas nieokreślony.

Ulga ma wejść w życie od 1 marca 2020 roku. Prawo do odliczenia uzyskają specjaliści znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych w danym momencie na terenie Serbii. Władze określiły dwa warunki dla specjalistów chcących skorzystać z ulgi.

Prawo do odpisu uzyskają specjaliści:

  • przebywający w okresie ostatnich 24 miesięcy większość czasu poza terytorium Serbii i otrzymujący wynagrodzenie miesięczne przekraczające 217 656 RSD.
  • mający poniżej 40 roku życia i edukujący się przez ostatnie 12 miesięcy poza granicami Serbii. W tym wypadku ich wynagrodzenie ustalone z pracodawcą musi przekraczać 145 104 RSD.

Podatnik korzystający z ulgi przez te pięć lat może zmienić pracodawcę i zachować odliczenie. Taka forma ulgi z pewnością zachęci część fachowców do osiedlenia się w Serbii.

Jak się rozlicza podatki w Serbii?

Serbski urząd skarbowy wymaga od podatników złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W ten sposób można między innymi zadbać o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego bądź skorzystać z pewnych ulg podatkowych.

Rocznego rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, który w Serbii podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym do 31 marca roku następnego po zakończonym roku podatkowym. Osoby, którym pracodawcy nie pobierali podatku z wynagrodzenia, muszą też do tego terminu zapłacić podatek za miniony rok kalendarzowy.

Rozliczenia można dokonać na dwa sposoby. Serbski fiskus pozwala na złożenie deklaracji w tradycyjny sposób osobiście, bądź pocztą. W takim wypadku należy pobrać ze strony urzędu stosowny formularz. W większości przypadków płatników zagranicznych będzie to druk Form 1004. Stosowne formularze można znaleźć pod adresem: https://www.poreskaupravars.org/SiteEn

Drugą znacznie wygodniejszą metodą jest skorzystanie z systemu elektronicznego. Podatnicy mogą wypełnić deklarację drogą on-line w systemie, w którym znajdą także informacje odnośnie wszystkich kwestii związanych z podatkami. System funkcjonuje pod adresem: https://eusluge.poreskaupravars.org

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Serbii

Polscy rezydenci podatkowi mający obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem muszą wykazać dochody zagraniczne w rocznej deklaracji podatkowej. Oznacza to, że składając zeznanie, muszą uwzględnić w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG wpływy uzyskane w Serbii.

Na szczęście oba państwa wiąże umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Dokument zakłada rozliczenie z wykorzystaniem tak zwanej metody wyłączenia z progresją. W efekcie dochody zagraniczne zostają wykazane w zeznaniu, ale nie podlegają opodatkowaniu. Zostają za to wzięte pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać, system podatkowy w Serbii wydaje się być dość przyjazny. Wadze kraju starają się zatrzymać pracowników oraz przyciągnąć fachowców z zagranicy. Niskie podatki mają temu sprzyjać.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Serbii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.