Praca za granicą

Podatek dochodowy w Serbii - stawki podatkowe

12 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Podatek dochodowy w Serbii - stawki podatkowe
Serbia nie należy do najchętniej wybieranych krajów wśród emigrantów zarobkowych. Ten fakt nie dziwi, ponieważ serbskie zarobki pozostawiają dużo do życzenia. Mimo ciągle niskich płac władze starają się przyciągnąć zagranicznych pracowników oraz zatrzymać w kraju obywateli i czynią to na kilka różnych sposobów.

Jednym z magnesów na wykwalifikowanych pracowników ma być atrakcyjny system podatkowy. Rząd serbski stosuje liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych. To oznacza, że bez względu na wysokość zarobków każdy zapłaci taką samą stawkę podatku. Jeszcze przed kilkoma laty podatek od dochodów był w Serbii niski, ale w 2018 roku stał się jednym z najniższych w Europie.

Władze Serbii starają się uatrakcyjnić rynek pracy i pozwolić obywatelom na pomnażanie majątku. Przynajmniej takie są założenia. Przyjrzyjmy się więc bliżej podatkowi dochodowemu w Serbii.

Ile wynosi stawka podatku dochodowego w Serbii?

Wszystkie osoby pracujące w Serbii i czerpiące tam dochód mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Do 2017 roku podatnicy serbscy płacili podatek liniowy w wysokości 15% swoich zarobków. W 2018 roku zdecydowano się na poważną zmianę i obniżenie stawki.

Ważne!
Od 2018 roku dochody osób fizycznych z tytułu zatrudnienia bądź samozatrudnienia zostały objęte podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

Taka stawka podatku dochodowego jest jedną z najniższych w Europie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dochody z kapitału są objęte stawką 15%, zaś dochód z tytułu wynajmu nieruchomości i opłat licencyjnych są objęte stawką 20%.

Rezydenci podatkowi Serbii muszą się rozliczyć ze wszystkich swoich dochodów czerpanych na całym świecie. Nierezydenci płacą podatek w Serbii tylko od dochodów uzyskanych w tym kraju. Status rezydencji mogą osiągnąć osoby, które przebywają w Serbii ponad 183 dni w przeciągu 12 miesięcy. Rezydentem jest także podatnik mający w kraju centrum interesów życiowych bądź miejsce stałego zamieszkania.

Pięcioletnia obniżka podstawy opodatkowania dla specjalistów w Serbii

Rząd serbski postanowił przyciągnąć do kraju specjalistów. W tym celu podpisano ustawę o wprowadzeniu pięcioletniej 70-procentowej obniżki podstawy opodatkowania dla wykwalifikowanych fachowców, którzy podejmą się pracy w serbskich firmach. Specjaliści Ci będą musieli przeprowadzić się do Serbii i przenieść do tego kraju swój ośrodek zainteresowania, czyli zasadniczo osiedlić się z rodziną. Ważne, że osoby objęte obniżką muszą podpisać umowę na czas nieokreślony.

Szukasz pracy?

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracodawcy zatrudniającemu nowo wykwalifikowanego pracownika przysługuje częściowe zwolnienie z podatku PIT oraz składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przypadku wynagrodzeń wypłaconych do 31 grudnia 2023 roku. Władze określiły dwa warunki dla specjalistów chcących skorzystać z ulgi.

Prawo do odpisu uzyskają specjaliści:

  • przebywający w okresie ostatnich 24 miesięcy większość czasu poza terytorium Serbii i otrzymujący wynagrodzenie miesięczne przekraczające 300 216 RSD.
  • mający poniżej 40 roku życia i edukujący się przez ostatnie 12 miesięcy poza granicami Serbii. W tym wypadku ich wynagrodzenie ustalone z pracodawcą musi przekraczać 200 144 RSD.

Podatnik korzystający z ulgi przez te pięć lat może zmienić pracodawcę i zachować odliczenie. Taka forma ulgi z pewnością zachęci część fachowców do osiedlenia się w Serbii.

Jak się rozlicza podatki w Serbii?

Serbski urząd skarbowy wymaga od podatników złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W ten sposób można między innymi zadbać o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego bądź skorzystać z pewnych ulg podatkowych.

Rocznego rozliczenia dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego, który w Serbii podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym do 31 marca roku następnego po zakończonym roku podatkowym. Osoby, którym pracodawcy nie pobierali podatku z wynagrodzenia, muszą też do tego terminu zapłacić podatek za miniony rok kalendarzowy.

Rozliczenia można dokonać na dwa sposoby. Serbski fiskus pozwala na złożenie deklaracji w tradycyjny sposób osobiście, bądź pocztą. W takim wypadku należy pobrać ze strony urzędu stosowny formularz. W większości przypadków płatników zagranicznych będzie to druk Form 1004. Stosowne formularze można znaleźć pod adresem: https://www.poreskaupravars.org/SiteEn

Video

Drugą znacznie wygodniejszą metodą jest skorzystanie z systemu elektronicznego. Podatnicy mogą wypełnić deklarację drogą on-line w systemie, w którym znajdą także informacje odnośnie wszystkich kwestii związanych z podatkami. System funkcjonuje pod adresem: https://eusluge.poreskaupravars.org

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Serbii

Polscy rezydenci podatkowi mający obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem muszą wykazać dochody zagraniczne w rocznej deklaracji podatkowej. Oznacza to, że składając zeznanie, muszą uwzględnić w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG wpływy uzyskane w Serbii.

Na szczęście oba państwa wiąże umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. Dokument zakłada rozliczenie z wykorzystaniem tak zwanej metody wyłączenia z progresją. W efekcie dochody zagraniczne zostają wykazane w zeznaniu, ale nie podlegają opodatkowaniu. Zostają za to wzięte pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać, system podatkowy w Serbii wydaje się być dość przyjazny. Wadze kraju starają się zatrzymać pracowników oraz przyciągnąć fachowców z zagranicy. Niskie podatki mają temu sprzyjać.

Podsumowanie:
  • Podatki dochodowe w Serbii to jeden z najniższych podatków w Europie, który wynosi 15% dla dochodów z pracy i 20% dla dochodów z wynajmu nieruchomości i opłat licencyjnych.
  • Władze Serbii chcą przyciągnąć specjalistów z zagranicy i wprowadzają pięcioletnią 70-procentową obniżkę podstawy opodatkowania dla wykwalifikowanych fachowców, którzy podejmą pracę w firmach w Serbii.
  • Roczne rozliczenia podatkowe należy złożyć w urzędzie skarbowym do 31 marca roku następnego po zakończonym roku podatkowym, a rozliczenia można dokonać osobiście, bądź przez system elektroniczny.
  • Polscy rezydenci podatkowi mający dochody zagraniczne z Serbii są chronieni przed podwójnym opodatkowaniem dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z Serbią, która zakłada rozliczenie z wykorzystaniem metody wyłączenia z progresją.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Witek

Witek

Właśnie planuję przeprowadzkę za granicę i zastanawiałam się, gdzie warto szukać pracy. Serbii jeszcze nie brałam pod uwagę, ale to brzmi bardzo zachęcająco. Niskie podatki, możliwość uzyskania specjalnych ulg... Warto rozważyć!
Damian

Damian

Cieszę się, że w Serbii podatki nie są tak wysokie jak w niektórych innych krajach. W końcu więcej pieniędzy zostaje w kieszeni. Mam nadzieję, że Polacy pracujący w Serbii również są zadowoleni z takiego systemu podatkowego.
Łukasz

Łukasz

To wspaniałe wieści dla pracodawców! W końcu można przyciągnąć do firmy specjalistów i mieć mniejsze koszty w postaci podatku dochodowego. Mam nadzieję, że inne kraje pójdą w tym kierunku.
Lidia

Lidia

Może warto zastanowić się nad przeprowadzką do Serbii. Niskie podatki, specjalne ulgi dla fachowców... Dla osoby szukającej pracy z pewnością bardzo kuszące.
Barnaba

Barnaba

Dziekuje za profesjonalny , a jednoczesnie bardzo czytelny artykul.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.