!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Serbia - ile można zarobić w Serbii?

4 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy

Zarobki Serbia - ile można zarobić w Serbii?
Część osób rozważając emigrację zarobkową patrzy nie tylko w stronę zachodu, ale także w innych kierunkach. Coraz częściej uwagę zwracają na siebie republiki powstałe po rozpadzie Jugosławii. Niegdyś ten region radził sobie bardzo dobrze i zapewniał godny byt mieszkańcom. W wyniku wojny domowej wiele się zmieniło, a nowo powstałe państwa powoli podnoszą się z gospodarczego marazmu.

Serbia podczas rozpadu Jugosławii ucierpiała gospodarczo najbardziej i teraz powoli odbudowuje gospodarkę. W ostatnich latach zarobki Serbów rosną, a w kraju działa coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw. Mimo to nadal serbskie zarobki są jednymi z najniższych na kontynencie.

Nie oznacza to, że nie warto śledzić sytuacji na serbskim rynku. Sprawdźmy, jakie jest minimalne wynagrodzenie oraz ile przeciętnie można zarobić, pracując w Serbii.

Minimalne wynagrodzenie w Serbii

Średnie wynagrodzenia w wielu krajach są zależne od odgórnie ustalonej kwoty minimalnej, jaką mają zarabiać pracownicy. Takie pensje otrzymują niewykwalifikowani pracownicy na najniższych stanowiskach. W efekcie pozostali pracownicy oraz pracodawcy mają punkt odniesienia dla ustalania pensji za wyższe stanowiska.

W Serbii od wielu lat władze sukcesywnie podnoszą wynagrodzenie minimalne. To oczywiście pozytywne zjawisko odbijające się na zarobkach w kraju. Niestety serbska płaca minimalna jest ciągle jedną z najniższych w Europie. Wystarczy wspomnieć, że w 2020 roku średnio jest niższa niż 1 500 zł.

Serbski rząd wyznaczył w 2020 roku cztery miesięczne stawki minimalne zależne od ilości przepracowanych godzin. W zależności od branży tydzień pracy w Serbii może mieć różną długość, dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie oddzielnych stawek.

Prezentują się one następująco:

 • dla 160 godzin miesięcznie: 37 056,21 RSD (dinarów serbskich)
 • dla 168 godzin miesięcznie: 39 025,28 RSD
 • dla 176 godzin miesięcznie: 40 994,35 RSD
 • dla 184 godzin miesięcznie: 42 963,42 RSD

Wynagrodzenie minimalne w Serbii jest w porównaniu do polskiego bardzo niskie. To już z założenia eliminuje opłacalność wyjazdu do pracy w tym kraju na niższym stanowisku. Mimo to sprawdźmy, ile zarabiają serbscy pracownicy.

Ile średnio zarabia się w Serbii?

W sieci można natrafić na różne raporty odnośnie średnich zarobków w Serbii. Swoje analizy przeprowadziło także Biuro Statystyczne Serbii, które wydało ostatni raport podliczający statystyki z listopada 2019 roku. Według nich miesięczne średnie zarobki brutto wyniosły w kraju 77 879 RSD, zaś w netto było to 56 331 RSD. Tak więc średnie wynagrodzenia brutto w przeliczeniu osiągnęły pułap około 2 800 zł. Jak widać, zarobki w Serbii są znacznie niższe.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wynagrodzenia względem zeszłego roku wzrosły o ponad 8%, co jest dobrym znakiem. Biuro Statystyczne uwzględniło także średnie zarobki miesięczne w 2019 roku ze względu na sektory rynku. Warto więc prześledzić, w jakich sektorach rynku można zarobić najwięcej, a w których wynagrodzenie jest niższe od średniej krajowej.

Średnie miesięczne zarobki brutto w Serbii

 • Rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo - 65 053 RSD
 • Górnictwo i przemysł wydobywczy - 120 490 RSD
 • Produkcja - 67 630 RSD
 • Przemysł paliwowy i energetyczny - 125 355 RSD
 • Budownictwo - 67 286 RSD
 • Przemysł motoryzacyjny - 62 848 RSD
 • Transport i logistyka - 68 607 RSD
 • Gastronomia i turystyka - 47 022 RSD
 • IT i telekomunikacja - 132 444 RSD
 • Finanse - 133 343 RSD
 • Administracja publiczna - 89 528 RSD
 • Edukacja - 78 091 RSD
 • Służba zdrowia - 76 110 RSD

Tak się prezentują najważniejsze z wyszczególnionych w raporcie sektorów rynku. Jak widać, wynagrodzenia są naprawdę zróżnicowane, a w niektórych branżach mimo wszystko można uzyskać atrakcyjne pensje. Warto też nadmienić, że w przypadku produkcji niektóre zakłady produkujące wyspecjalizowane produkty, bądź z branży farmaceutyki oferują średnie zarobki przekraczające nawet 150 000 RSD.

Czy praca w Serbii się opłaca?

Patrząc na minimalne wynagrodzenie oraz średnie zarobki można dojść do wniosku, że praca w Serbii jest nieopłacalna. Tak jest jeżeli weźmiemy pod uwagę chęć zgromadzenia oszczędności. Jest jeszcze jedna kwestia, którą jest życie w tym bałkańskim kraju. Czy koszty życia sprawiają, że wyprowadzka do Serbii będzie dobrym pomysłem?

Serbia nie tylko oferuje znacznie niższe wynagrodzenia, ale też dużo mniejsze rachunki. Samo wynajęcie mieszkania potrafi być o około 40% tańsze niż w Polsce. W centrum największych miast koszt wynajmu wyniesie około 32 000 RSD, ale na przedmieściach spadnie do około 19 000 RSD. Rachunki za media także są znacznie niższe niż w Polsce.

W kwestii transportu autobusy miejskie wypadają taniej niż w Polsce, ale już pozostałe formy transportu wypadają mniej korzystnie. Paliwo czy przejazdy pociągami są o kilkanaście procent droższe niż nad Wisłą. W Serbii tańsze są również produkty spożywcze oraz ubrania. W ogólnym rozrachunku przy zatrudnieniu na nieco wyższym stanowisku bądź jako fachowiec można godnie żyć w Serbii.

Serbia jest pięknym krajem, ale raczej nie stanie się popularnym miejscem emigracji zarobkowej. Przed krajem jeszcze wiele lat przemian nim dogoni gospodarczo pozostałe kraje europejskie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że gospodarka kraju ciągle się rozwija. Dobrym pomysłem może też być zatrudnienie w dużych zachodnich korporacjach i świadczenie dla nich pracy właśnie w Serbii.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.