Twoje wsparcie w rekrutacji

Zwrot podatku z Serbii - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku z Serbii - rozliczenie dochodów w Polsce
Każda osoba zatrudniona legalnie i czerpiąca dochód w Serbii ma obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W zależności od formy czerpania dochodów podatek będzie odprowadzany z wynagrodzenia przez pracodawcę bądź trzeba będzie samodzielnie go opłacić. Bez względu na formę opodatkowania należy po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się z lokalnym fiskusem.

Złożenie rocznej deklaracji jest przede wszystkim okazją do odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego jeżeli miała miejsce nadpłata. Przy okazji rozliczenia można też skorzystać z ewentualnych odliczeń.

Przeprowadzając się do Serbii w celach zarobkowych bądź wyjeżdżając do pracy tymczasowej, warto się zapoznać z kluczowymi kwestiami podatkowymi. Należy też pamiętać o obowiązkach względem urzędu skarbowego zarówno tego w Serbii, jak i w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi rozliczenia z serbskich dochodów.

Kiedy należy się rozliczyć z urzędem skarbowym w Serbii?

Podatnicy dokonują rocznych rozliczeń po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Serbii podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, a to oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Serbski urząd skarbowy wyznaczył dzień 31 marca za ostateczny termin składania deklaracji podatkowych w 2020 roku. Wcześniej zdarzało się, że termin był wyznaczany nawet na 31 maja. W zależności od formy uzyskiwanego dochodu terminy rozliczeń mogą się różnić. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie serbskiego fiskusa:

Serbski Urząd SkarbowyZłóż deklarację podatkową

Pod wspomnianym wyżej adresem znajdą się także stosowne formularze wymagane do wypełnienia przy rozliczeniu. Większość osób czerpiących dochód z pracy najemnej będzie musiała wypełnić druk Form 1004.

Przy okazji składania rocznej deklaracji podatkowej należy pamiętać, że rezydenci podatkowi Rumunii muszą się rozliczyć z całego dochodu uzyskiwanego na całym świecie. Nierezydenci wykazują jedynie dochód uzyskiwany w Serbii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Serbia

W jaki sposób rozliczyć się z serbskim urzędem skarbowym?

Podatnicy mają dwie możliwości złożenia deklaracji podatkowych. Pierwszą z nich jest fizyczne wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie go do placówki urzędu skarbowego osobiście bądź pocztą.

Znacznie wygodniejsze będzie skorzystanie z systemu elektronicznego. Podatnicy mogą za pomocą specjalnie przygotowanego systemu w łatwy i szybki sposób wypełnić deklarację i drogą elektroniczną wysłać ją do skarbówki. Stosowny program znajduje się pod adresem: https://eusluge.poreskaupravars.org

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Serbii?

W związku z bardzo niskim podatkiem liniowym nie przewidziano wielu ulg podatkowych. Podatnicy mają jednak możliwość starać się o kilka odpisów, jak na przykład ulgi na członków rodziny pozostających na utrzymaniu podatnika.

Kwota wolna od podatku w Serbii:Prawo przewiduje kwotę wolną od podatku wynoszącą w 2020 roku 16 300 RSD miesięcznie.

Koszty składek na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych również podlegają odpisowi i pomniejszają podstawę opodatkowania.

Jednak na największą ulgę podatkową mogą liczyć specjaliści, którzy skorzystają ze specjalnego odpisu dla fachowców osiedlających się w Serbii. Od 1 marca 2020 roku ma zacząć obowiązywać specjalna ulga dla specjalistów. Fachowcy osiedlający się w Serbii będą mogli przez 5 lat korzystać z 70-procentowego obniżenia podstawy opodatkowania. Z ulgi mogą skorzystać osoby będące fachowcami z branży poszukującej najwięcej specjalistów w danym momencie. Pracownicy chcący skorzystać z odpisu muszą się sprowadzić do Serbii i spełnić warunki rezydencji podatkowej, a także muszą zawrzeć z pracodawcą umowę na czas nieokreślony.

Konieczne jest też spełnienie jednego z dwóch warunków:

  • osoba starająca się o ulgę musiała spędzić większość czasu w ostatnich 24 miesiącach poza Serbią. Jej zarobki muszą przekraczać miesięcznie 217 656 RSD.
  • osoba starająca się o ulgę musi być poniżej 40 roku życia i przez ostatnie 12 miesięcy edukować się poza Serbią. Zarobek nie może być niższy niż 145 104 RSD.

Jak rozliczyć dochód z Serbii w Polsce?

Polacy pracujący w Serbii i pozostający polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rocznego rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Co za tym idzie, muszą także wykazać dochody z zagranicy, a więc w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG należy podać dochód uzyskany w Serbii. Na szczęście te wpływy nie podlegają opodatkowaniu nad Wisłą.

Polskę i Serbię wiąże wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy do rozliczenia stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany, a więc polski podatnik nie zapłaci podatku za serbskie zarobki w Polsce. Jednak te zostaną wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Rozliczenie się przed serbskim fiskusem nie powinno być trudne, ale przyda się do niego znajomość lokalnego języka. W razie problemów zawsze można skorzystać z pomocy biur podatkowych, które zajmują się uzyskiwaniem zwrotów podatków z zagranicy.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku z Serbii - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.