Praca za granicą

Zwrot podatku z Serbii - rozliczenie dochodów w Polsce

12 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Serbii - rozliczenie dochodów w Polsce
Każda osoba zatrudniona legalnie i czerpiąca dochód w Serbii ma obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W zależności od formy czerpania dochodów podatek będzie odprowadzany z wynagrodzenia przez pracodawcę bądź trzeba będzie samodzielnie go opłacić. Bez względu na formę opodatkowania należy po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się z lokalnym fiskusem.

Złożenie rocznej deklaracji jest przede wszystkim okazją do odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego jeżeli miała miejsce nadpłata. Przy okazji rozliczenia można też skorzystać z ewentualnych odliczeń.

Przeprowadzając się do Serbii w celach zarobkowych bądź wyjeżdżając do pracy tymczasowej, warto się zapoznać z kluczowymi kwestiami podatkowymi. Należy też pamiętać o obowiązkach względem urzędu skarbowego zarówno tego w Serbii, jak i w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej tematowi rozliczenia z serbskich dochodów.

Kiedy należy się rozliczyć z urzędem skarbowym w Serbii?

Podatnicy dokonują rocznych rozliczeń po zakończeniu roku podatkowego. Ten w Serbii podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, a to oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Serbski urząd skarbowy wyznaczył dzień 31 marca za ostateczny termin składania deklaracji podatkowych w 2020 roku. Wcześniej zdarzało się, że termin był wyznaczany nawet na 31 maja. W zależności od formy uzyskiwanego dochodu terminy rozliczeń mogą się różnić. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie serbskiego fiskusa:

Serbski Urząd Skarbowy

Szukasz pracy?

Magazynier, kierowca kat. C

PAULA Ingredients Sp. z o. o.

  • 4 500 zł / mc
  • Kalisz
Dodana

Pracownik stacji paliw

ZHU "MERKURY" Grzegorz Jaszczurowski

  • Jaworze
Dodana

Mechanik Maszyn Produkcyjnych

PAULA Ingredients Sp. z o. o.

  • Kalisz
Dodana

Pod wspomnianym wyżej adresem znajdą się także stosowne formularze wymagane do wypełnienia przy rozliczeniu. Większość osób czerpiących dochód z pracy najemnej będzie musiała wypełnić druk Form 1004.

Przy okazji składania rocznej deklaracji podatkowej należy pamiętać, że rezydenci podatkowi Rumunii muszą się rozliczyć z całego dochodu uzyskiwanego na całym świecie. Nierezydenci wykazują jedynie dochód uzyskiwany w Serbii.

W jaki sposób rozliczyć się z serbskim urzędem skarbowym?

Podatnicy mają dwie możliwości złożenia deklaracji podatkowych. Pierwszą z nich jest fizyczne wypełnienie odpowiedniego formularza i dostarczenie go do placówki urzędu skarbowego osobiście bądź pocztą.

Znacznie wygodniejsze będzie skorzystanie z systemu elektronicznego. Podatnicy mogą za pomocą specjalnie przygotowanego systemu w łatwy i szybki sposób wypełnić deklarację i drogą elektroniczną wysłać ją do skarbówki. Stosowny program znajduje się pod adresem: https://eusluge.poreskaupravars.org

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Serbii?

W związku z bardzo niskim podatkiem liniowym nie przewidziano wielu ulg podatkowych. Podatnicy mają jednak możliwość starać się o kilka odpisów, jak na przykład ulgi na członków rodziny pozostających na utrzymaniu podatnika.

Kwota wolna od podatku w Serbii:
Prawo przewiduje kwotę wolną od podatku wynoszącą w 2023 roku 21 712 RSD miesięcznie.

Koszty składek na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych również podlegają odpisowi i pomniejszają podstawę opodatkowania.

Jednak na największą ulgę podatkową mogą liczyć specjaliści, którzy skorzystają ze specjalnego odpisu dla fachowców osiedlających się w Serbii. Od 1 marca 2020 roku obowiązuje specjalna ulga dla specjalistów. Fachowcy osiedlający się w Serbii będą mogli przez 5 lat korzystać z 70-procentowego obniżenia podstawy opodatkowania. Z ulgi mogą skorzystać osoby będące fachowcami z branży poszukującej najwięcej specjalistów w danym momencie. Pracownicy chcący skorzystać z odpisu muszą się sprowadzić do Serbii i spełnić warunki rezydencji podatkowej, a także muszą zawrzeć z pracodawcą umowę na czas nieokreślony.

Konieczne jest też spełnienie jednego z dwóch warunków:

  • osoba starająca się o ulgę musiała spędzić większość czasu w ostatnich 24 miesiącach poza Serbią. Jej zarobki muszą przekraczać miesięcznie 300 216 RSD.
  • osoba starająca się o ulgę musi być poniżej 40 roku życia i przez ostatnie 12 miesięcy edukować się poza Serbią. Zarobek nie może być niższy niż 200 144 RSD.

Jak rozliczyć dochód z Serbii w Polsce?

Polacy pracujący w Serbii i pozostający polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rocznego rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Co za tym idzie, muszą także wykazać dochody z zagranicy, a więc w deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG należy podać dochód uzyskany w Serbii. Na szczęście te wpływy nie podlegają opodatkowaniu nad Wisłą.

Polskę i Serbię wiąże wspólna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Na jej mocy do rozliczenia stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Co ona oznacza? Dochód zagraniczny nie zostaje opodatkowany, a więc polski podatnik nie zapłaci podatku za serbskie zarobki w Polsce. Jednak te zostaną wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce.

Rozliczenie się przed serbskim fiskusem nie powinno być trudne, ale przyda się do niego znajomość lokalnego języka. W razie problemów zawsze można skorzystać z pomocy biur podatkowych, które zajmują się uzyskiwaniem zwrotów podatków z zagranicy.

Podsumowanie:
  • Przed wyjazdem do Serbii w celach zarobkowych warto zapoznać się z kluczowymi kwestiami podatkowymi i obowiązkami względem urzędów skarbowych w Serbii i Polsce.
  • Rozliczenia podatkowe w Serbii dotyczą rocznych dochodów podlegających deklaracji podatkowej, a termin składania deklaracji został wyznaczony na dzień 31 marca 2020 roku.
  • Podatnicy mają dwie możliwości złożenia deklaracji podatkowej w Serbii - fizyczne wypełnienie formularza i dostarczenie go do urzędu skarbowego, lub skorzystanie z systemu elektronicznego udostępnionego na stronie https://eusluge.poreskaupravars.org.
  • Polacy pracujący w Serbii i pozostający polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rocznego rozliczenia się z rodzimym fiskusem oraz wykazania dochodów z zagranicy w swojej deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG.

To może Cię również zainteresować

Praca Serbia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Zeon Bracki

Zeon Bracki

Ulga dla specjalistów to bardzo dobre rozwiązanie. Wierzę, że przyciągnie to wielu utalentowanych pracowników do Serbii i przyczyni się do rozwoju gospodarczego kraju.
Joasia

Joasia

Niestety, brak ulg podatkowych dla pracowników stawiających pierwsze kroki na rynku pracy. Mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie.
Halina

Halina

Dobrze wiedzieć, że roczne rozliczenia podatkowe trzeba składać do 31 marca. Takie informacje należy przyswoić jako pracownik zagraniczny w Serbii.
Tomek

Tomek

Bardzo przydatny artykuł dla osób planujących pracę tymczasową w Serbii. Wiele cennych informacji na temat rozliczeń podatkowych. Polecam przeczytać przed wyjazdem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.