Praca za granicą

Zwrot podatku z Rumunii - rozliczenie dochodów w Polsce

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku z Rumunii - rozliczenie dochodów w Polsce
Rumunia jest znana z bardzo niskiego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ogólnie z dość przyjaznego systemu podatkowego. Nie oznacza to jednak, że podatnicy w tym kraju nie posiadają żadnych obowiązków skarbowych.

Każda osoba czerpiąca dochody w Rumunii musi się rozliczyć z Narodową Agencją ds. Administracji Podatkowej. Nie wszyscy podatnicy mają obowiązek składania rocznych deklaracji podatkowych, ale te stanowią możliwość do uzyskania ewentualnych ulg podatkowych i oczywiście zwrotu nadpłaconego podatku.

Wyjeżdżając do pracy w Rumunii, warto się zapoznać z najważniejszymi kwestiami podatkowymi. Trzeba zdawać sobie sprawę, kto i kiedy musi się rozliczyć oraz w jaki sposób to zrobić. Przyjrzyjmy się istotnym kwestiom związanym z rozliczeniem podatku w Rumunii.

Kto i kiedy musi się rozliczyć z fiskusem w Rumunii?

Przede wszystkim, to rozliczeń podatkowych dokonuje się za zakończony rok podatkowy. Ten podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia i to właśnie dochody z tego okresu należy rozliczać.

Narodowa Agencja ds. Administracji Podatkowej (ANAF) wymaga, aby stosowne deklaracje podatkowe składać w lokalnych placówkach urzędu do dnia 15 maja następnego roku po rozliczanym roku podatkowym. Następnie urząd dokonuje ostatecznych rozliczeń i informuje podatników o podjętych decyzjach podatkowych. Każda osoba od dnia otrzymania decyzji podatkowej ma 60 dni na uregulowanie ewentualnej niedopłaty. Oczywiście w przypadku zwrotu podatku urząd ma 60 dni na wypłacenie pieniędzy podatnikowi.

Warto zaznaczyć, że część podatników nie ma obowiązku składania rocznych zeznań podatkowych:
Przede wszystkim osoby zatrudnione na umowę o pracę przez rumuńskie firmy bądź rumuńskie oddziały zagranicznych firm nie muszą się rozliczać. Wynika to z faktu, że ich dochody są objęte 10-procentowym podatkiem liniowym potrącanym przez pracodawcę. Jeżeli takie osoby nie czerpią również dochodu z innych źródeł, to nie mają obowiązku składania zeznań.

Rezydenci podatkowi Rumunii mają obowiązek rozliczyć się z dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Analogicznie nierezydenci podatkowi będą wykazywać w rozliczeniu jedynie dochody uzyskiwane w Rumunii. W tym przypadku należy zaznaczyć, że nierezydenci zatrudnieni w zagranicznych firmach niepobierających podatku u źródła muszą zadbać samodzielnie o płacenie podatku. Osoby takie mają obowiązek do 25 dnia każdego miesiąca złożyć deklarację za miniony miesiąc oraz zapłacić w tym terminie należny podatek.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w Rumunii?

Podatnicy zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej muszą wypełnić stosowny formularz. Dokumenty do wypełnienia można pobrać bezpośrednio ze strony Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej: https://www.anaf.ro.

Przy wypełnianiu deklaracji podatkowej należy się posiłkować dokumentami od pracodawcy, w których znajdziemy szczegółowe informacje odnośnie uzyskanych dochodów oraz odprowadzonych składek na poczet podatku i ubezpieczeń społecznych.

Warto wiedzieć, że wszelkie operacje podatkowe, można wykonać dopiero, posiadając numer identyfikacji podatkowej, noszący nazwę Codul Fiscale. Ten numer jest odpowiednikiem polskiego NIP. Codul Fiscale należy zdobyć jeszcze przed podjęciem zatrudnienia. Wniosek o przyznanie kodu składa się w lokalnej placówce ANAF.

Video

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w Rumunii?

W związku z bardzo niskim podatkiem liniowym władze nie przewidziały możliwości korzystania ze zbyt wielu ulg podatkowych. Mimo to pewne rzeczy podlegają odpisom. Przede wszystkim wyliczając podstawę opodatkowania od wynagrodzenia brutto, odejmuje się składki na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Odpisowi podlegają także opłaty odprowadzane na dobrowolne fundusze emerytalne oraz dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne i subskrypcje prywatnych placówek medycznych.

Podatnicy mają także możliwość przekazania części swojego podatku na cele charytatywne. Przy rozliczeniu można wskazać cel i przekazać na niego w zależności od regulacji prawnych 2% lub 3,5%.

W najlepszej sytuacji podatkowej mogą się znaleźć przedstawiciele trzech grup społecznych:

  • Po spełnieniu pewnych dodatkowych wymogów z obowiązku płacenia podatku dochodowego mogą w całości zostać zwolnione osoby niepełnosprawne.
  • Taka sama sytuacja może spotkać pracowników IT oraz R&D (badania i rozwój).
  • W przypadku tych dwóch grup rząd postanowił zachęcić pracowników nowoczesnych sektorów do pozostania w Rumunii. Taka decyzja ma też zachęcić inwestorów.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Rumunii

Osoby pracujące w Rumunii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Na szczęście Polska i Rumunia podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zagranicznych dochodów.

Na mocy postanowień umowy stosuje się do rozliczenia dochodów zagranicznych tak zwaną metodę wyłączenia z progresją. Zakłada ona, że dochód zagraniczny nie jest opodatkowany, jednak zostaje on wliczony do ustalenia stopy procentowej dla pozostałych dochodów podlegających opodatkowaniu. W efekcie należy wykazać dochód z Rumunii w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Ten nie zostaje opodatkowany, ale przyczyni się do wyliczenia stopy procentowej dla podatku nakładanego na pozostałe dochody.

Wiele osób nie musi się martwić o rozliczenie podatku w Rumunii. Ten kraj stara się stworzyć bardzo przyjazne środowisko dla osób chcących zarabiać na jego terytorium. Niskie podatki, a nawet możliwość całkowitego zwolnienia z nich są dość kuszące.

Podsumowanie:
  • Rozliczenia podatkowe w Rumunii dokonuje się za zakończony rok podatkowy, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia, a deklaracje podatkowe należy składać do 15 maja następnego roku po rozliczanym roku podatkowym
  • Rezydenci podatkowi Rumunii mają obowiązek rozliczenia się z dochodów uzyskiwanych na całym świecie, jednak nierezydenci podatkowi będą wykazywać jedynie dochody uzyskiwane w Rumunii
  • Osoby pracujące w Rumunii i pozostające polskimi rezydentami podatkowymi mają obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem, jednak Polska i Rumunia podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zagranicznych dochodów, co pozwala uniknąć podwójnego opodatkowania i korzystać z metody wyłączenia z progresją
  • W Rumunii istnieją pewne ulgi podatkowe, m.in. odpis na składki na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz możliwość przekazania części podatku na cele charytatywne

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Eda

Eda

Słyszałem już o tym, że podatki w Rumunii są niskie, ale dopiero dzięki temu artykułowi dowiedziałem się, jakie ulgi podatkowe są tam dostępne. To naprawdę ciekawy kraj, w którym warto pracować i zarabiać pieniądze.
TRavel

TRavel

Możliwość całkowitego zwolnienia z podatków brzmi naprawdę kusząco. Szkoda, że ja nie jestem jeszcze w stanie podjąć pracy za granicą. Mam nadzieję, że kiedyś będę mieć takie możliwości jak opisywane w artykule.
Daria

Daria

Bardzo przydatne informacje, bo właśnie planowałam wyjechać do pracy w Rumunii. Nie spodziewałam się, że system podatkowy tam jest taki uproszczony i łatwy w zrozumieniu. Dzięki temu artykułowi na pewno będę lepiej przygotowana do życia i pracy w tym kraju.
Tytus

Tytus

Bardzo ciekawy artykuł. Pracuję w Rumunii od kilku lat i uważam, że system podatkowy w tym kraju jest bardzo przejrzysty i uproszczony, co sprzyja rozwojowi biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy powinni zapoznać się z tymi informacjami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.