Praca za granicą

Podatek dochodowy w Rumunii - stawki podatkowe

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

15 komentarzy
Podatek dochodowy w Rumunii - stawki podatkowe
Rumunia nie należy do najatrakcyjniejszych rynków pracy ze względu na zarobki. O ile w większych miastach można liczyć na porównywalne wynagrodzenie, co w Polsce to już w południowo-wschodnich regionach kraju sytuacja nie wygląda zbyt kolorowo. Mimo to pod jednym względem Rumunia może być zachęcająca do osiedlenia się, a przynajmniej zdobycia statusu rezydenta podatkowego.

Każda osoba pracująca w tym kraju musi płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Władze Rumunii od kilku lat poważnie próbują się przypodobać społeczeństwu i w efekcie nie tylko regularnie podnoszone jest minimalne wynagrodzenie, ale także znacząco obniżają zobowiązania podatkowe. Prawdziwy przełom w tej kwestii nastąpił w 2018 roku. Wtedy władze dokonały poważnej obniżki podatku dochodowego. Rumunia stara się stać swoistym rajem podatkowym. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w tym kraju.

Ile wynosi stawka podatku dochodowego w Rumunii?

Przez wiele lat w Rumunii obowiązywał stosunkowo niski podatek liniowy wynoszący 16%. W 2018 roku władze kraju zdecydowały się na zmianę wysokości podatku. Pozostawiono formę liniową, więc każdy bez względu na wysokość dochodu zostaje objęty taką samą stawką podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2018 roku wynosi ona zaledwie 10%, co dla wielu stanowi zachętę do pozostania rumuńskim rezydentem podatkowym.

Video

Szukasz pracy?

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

 • 100-120 zł / h
 • Wrocław
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • Tarnów
Dodana
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

Za odprowadzenie stosownych składek odpowiadają pracodawcy rumuńscy oraz przedstawicielstwa zagranicznych firm działające na terenie kraju. Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się więc martwić o płatności podatku. Nie mają też obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych.

Trzeba zaznaczyć, że nierezydenci podatkowi zatrudnieni w zagranicznych firmach i świadczący pracę na terenie Rumunii muszą samodzielnie rozliczać się z fiskusem. W takim wypadku należy co miesiąc do 25 dnia następnego miesiąca po rozliczanym złożyć deklarację i wpłacić należny podatek w oddziale Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej (ANAF).

Podstawą opodatkowania jest wynagrodzenie po odliczeniu składek na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnych funduszy emerytalnych czy składek na opiekę medyczną. Podatnicy mają także możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych.

Rząd kraju postanowił zawalczyć o zatrzymanie w Rumunii fachowców od najnowszych technologii. Właśnie dlatego specjaliści ds. technologii i R&D (badania i rozwój) oraz pracownicy branży IT są całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego. Takie zwolnienie dotyczy także osób niepełnosprawnych.

Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Rumunii

Rezydenci podatkowi Rumunii rozliczają się przed lokalnym fiskusem z dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci wykazują jedynie dochód uzyskiwany na terenie Rumunii.

Podatnik może zostać rumuńskim rezydentem gdy spełni jeden z trzech warunków:

 • podatnik ma w Rumunii miejsce stałego zamieszkania,
 • podatnik ma w Rumunii centrum interesów życiowych,
 • podatnik przebywa w Rumunii ponad 183 dni w przeciągu 12 miesięcy trwania roku kalendarzowego.

Jak się rozlicza podatki w Rumunii?

Podatnicy rozliczają się z Narodową Agencją ds. Administracji Podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Rumunii tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. ANAF pozwala na składanie deklaracji podatkowych do 15 maja następnego roku po zakończonym roku podatkowym.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę i nieczerpiące innego dochodu nie mają obowiązku składania rocznego rozliczenia podatkowego. Jednak jest to jedyna możliwość do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Po złożeniu deklaracji podatnik uzyska decyzję podatkową. Jeżeli okaże się, że na koncie podatnika nastąpiła niedopłata, to w ciągu 60 dni od otrzymania decyzji należy uregulować zaległość. Tyle samo trwa ewentualna wypłata zwrotu nadpłaconego podatku. Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na stronie Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej:

Narodowa Agencja ds. Administracji Podatkowej w Rumunii

Najważniejszą kwestią przy wszelakich sprawach podatkowych w Rumunii jest posiadanie specjalnego kodu identyfikacji podatkowej. Tak zwany Codul Fiscale jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP. Każda osoba zatrudniająca się w Rumunii powinna złożyć wniosek o przyznanie Codul Fiscale w lokalnym urzędzie podatkowym.

Jak rozliczyć dochody z Rumunii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Rumunii mają obowiązek rozliczyć się z rodzimym fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego muszą oni złożyć deklarację uwzględniającą dochody uzyskane za granicą kraju.

Tak więc dochody z Rumunii należy uwzględnić w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Te na szczęście nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dzięki umowie między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania przy rozliczeniu zagranicznych dochodów stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją.

W efekcie dochód z Rumunii należy wykazać w rocznej deklaracji, ale nie jest on opodatkowany. Zostaje za to wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać, system podatkowy Rumunii jest dość przyjazny dla podatników. Co prawda tak niskie podatki sprawiają, że państwo czerpie znacznie mniejsze dochody, ale z drugiej strony społeczeństwo otrzymuje więcej za swoją pracę.

Podsumowanie:
  • W Rumunii obowiązuje niska stawka podatku liniowego wynosząca 10% od 2018 roku.
  • Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się martwić o płatności podatku, ale nierezydenci zatrudnieni w zagranicznych firmach muszą sami rozliczać się z fiskusem.
  • W Rumunii istnieje wiele ulg podatkowych, a specjaliści ds. technologii, R&D i pracownicy branży IT, a także osoby niepełnosprawne są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego.
  • Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Rumunii mają obowiązek rozliczenia się z rodzimym fiskusem, ale dochody z Rumunii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce dzięki umowie między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

15 komentarzy

Ludmiła

Ludmiła

Jestem pod wrażeniem tego, jak elastyczny jest system podatkowy w Rumunii. To na pewno przyciągnie wielu ludzi do pracy w tym kraju.
Mitek

Mitek

Nie wiedziałem, że dochody z Rumunii trzeba uwzględniać w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Dzięki za tę informację. Teraz wiem, co zrobić, jeśli znajdę pracę w Rumunii.
Łucja Gmoch

Łucja Gmoch

Cieszę się, że Rumunia stara się zachęcić specjalistów do pozostania w kraju. To na pewno pomoże w rozwoju branży i przyciągnięciu inwestycji.
Soplma

Soplma

To dobrze, że ANAF pozwala na składanie deklaracji podatkowych do 15 maja następnego roku po zakończonym roku podatkowym. To daje nam więcej czasu na zgromadzenie potrzebnych dokumentów.
Kon

Kon

Rumunia wydaje się być naprawdę przyjaznym krajem dla podatników. To fajny fakt, na pewno wezmę to pod uwagę w mojej przyszłej pracy.
Iza20

Iza20

Muszę zapamiętać, że muszę złożyć wniosek o przyznanie Codul Fiscale, jeśli chcę pracować w Rumunii. Dzięki za tę informację!
Gosia

Gosia

Umowa między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania jest bardzo korzystna dla mojej firmy. To pomaga nam w prowadzeniu biznesu za granicą.
Narcyz

Narcyz

Podoba mi się możliwość korzystania z licznych ulg podatkowych w Rumunii. To naprawdę pomaga w zwiększeniu wynagrodzenia.
Dyngus

Dyngus

Świetnie, że pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą martwić się o płatności podatku. To ułatwia znalezienie pracy i daje więcej motywacji do pracy.
Lenin52

Lenin52

Jestem zadowolony, że Rumunia daje zwolnienie podatkowe dla specjalistów technologicznych i IT. To wspaniała zachęta dla naszych pracowników.
Oliwia

Oliwia

Wow, to świetna wiadomość dla mnie. Szukam pracy za granicą i teraz poważnie rozważam przeprowadzkę do Rumunii.
Ninka

Ninka

Podoba mi się niski podatek dochodowy w Rumunii. To świetna zachęta dla ludzi chcących pracować i mieszkać w tym kraju.
Soren

Soren

Dziwne, że CD Projekt jeszcze nie zwiał do Rumunii i nie podnajmuje Polaków delegując ich do rezydencji w Rumunii. W erze pracy zdalnej nie ma granic i dawanie się okradać przez dowolne państwo jest antypatriotyczne - automatycznie powoduje szkodę dla swojej rodziny - podstawowej komórki społecznej. Jeśli państwo szkodzi rodzinie to jest wrogiem narodu, a nie demokratyczną instytucją dbającą o ojczyznę.
qaz

qaz

W Rumunii wiedzą jak zachęcić ludzi do inwestowania i pracy w kraju. U nas niestety każda forma własnej inicjatywy i przedsiębiorczości jest utrudniana i karana podatkami, opłatami i składkami. Przykładem tego jest cudowny Polski ład szanownej partii rządzącej. Przekręt goni przekręt i jeszcze się tym chwalą.
polak

polak

A u nas tylko nowe Podatki i Składki. I mówią że to sprawiedliwość społeczna. Sprawiedliwość społeczna jest wtedy, kiedy każdy zarabia tyle, na ile sobie zapracuje

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.