Podatek dochodowy w Rumunii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Rumunii - stawki podatkowe
Rumunia nie należy do najatrakcyjniejszych rynków pracy ze względu na zarobki. O ile w większych miastach można liczyć na porównywalne wynagrodzenie, co w Polsce to już w południowo-wschodnich regionach kraju sytuacja nie wygląda zbyt kolorowo. Mimo to pod jednym względem Rumunia może być zachęcająca do osiedlenia się, a przynajmniej zdobycia statusu rezydenta podatkowego.

Każda osoba pracująca w tym kraju musi płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Władze Rumunii od kilku lat poważnie próbują się przypodobać społeczeństwu i w efekcie nie tylko regularnie podnoszone jest minimalne wynagrodzenie, ale także znacząco obniżają zobowiązania podatkowe. Prawdziwy przełom w tej kwestii nastąpił w 2018 roku. Wtedy władze dokonały poważnej obniżki podatku dochodowego. Rumunia stara się stać swoistym rajem podatkowym. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w tym kraju.

Ile wynosi stawka podatku dochodowego w Rumunii?

Przez wiele lat w Rumunii obowiązywał stosunkowo niski podatek liniowy wynoszący 16%. W 2018 roku władze kraju zdecydowały się na zmianę wysokości podatku. Pozostawiono formę liniową, więc każdy bez względu na wysokość dochodu zostaje objęty taką samą stawką podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2018 roku wynosi ona zaledwie 10%, co dla wielu stanowi zachętę do pozostania rumuńskim rezydentem podatkowym.

Za odprowadzenie stosownych składek odpowiadają pracodawcy rumuńscy oraz przedstawicielstwa zagranicznych firm działające na terenie kraju. Osoby zatrudnione na umowę o pracę nie muszą się więc martwić o płatności podatku. Nie mają też obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Rumunia

Trzeba zaznaczyć, że nierezydenci podatkowi zatrudnieni w zagranicznych firmach i świadczący pracę na terenie Rumunii muszą samodzielnie rozliczać się z fiskusem. W takim wypadku należy co miesiąc do 25 dnia następnego miesiąca po rozliczanym złożyć deklarację i wpłacić należny podatek w oddziale Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej (ANAF).

Podstawą opodatkowania jest wynagrodzenie po odliczeniu składek na poczet obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnych funduszy emerytalnych czy składek na opiekę medyczną. Podatnicy mają także możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych.

Rząd kraju postanowił zawalczyć o zatrzymanie w Rumunii fachowców od najnowszych technologii. Właśnie dlatego specjaliści ds. technologii i R&D (badania i rozwój) oraz pracownicy branży IT są całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego. Takie zwolnienie dotyczy także osób niepełnosprawnych.

Rezydenci i nierezydenci podatkowi w Rumunii

Rezydenci podatkowi Rumunii rozliczają się przed lokalnym fiskusem z dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci wykazują jedynie dochód uzyskiwany na terenie Rumunii.

Podatnik może zostać rumuńskim rezydentem gdy spełni jeden z trzech warunków:

  • podatnik ma w Rumunii miejsce stałego zamieszkania,
  • podatnik ma w Rumunii centrum interesów życiowych,
  • podatnik przebywa w Rumunii ponad 183 dni w przeciągu 12 miesięcy trwania roku kalendarzowego.

Jak się rozlicza podatki w Rumunii?

Podatnicy rozliczają się z Narodową Agencją ds. Administracji Podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest w Rumunii tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. ANAF pozwala na składanie deklaracji podatkowych do 15 maja następnego roku po zakończonym roku podatkowym.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę i nieczerpiące innego dochodu nie mają obowiązku składania rocznego rozliczenia podatkowego. Jednak jest to jedyna możliwość do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Po złożeniu deklaracji podatnik uzyska decyzję podatkową. Jeżeli okaże się, że na koncie podatnika nastąpiła niedopłata, to w ciągu 60 dni od otrzymania decyzji należy uregulować zaległość. Tyle samo trwa ewentualna wypłata zwrotu nadpłaconego podatku. Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania można znaleźć na stronie Narodowej Agencji ds. Administracji Podatkowej:

Narodowa Agencja ds. Administracji Podatkowej w RumuniiPobierz potrzebne dokumenty

Najważniejszą kwestią przy wszelakich sprawach podatkowych w Rumunii jest posiadanie specjalnego kodu identyfikacji podatkowej. Tak zwany Codul Fiscale jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP. Każda osoba zatrudniająca się w Rumunii powinna złożyć wniosek o przyznanie Codul Fiscale w lokalnym urzędzie podatkowym.

Jak rozliczyć dochody z Rumunii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Rumunii mają obowiązek rozliczyć się z rodzimym fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego muszą oni złożyć deklarację uwzględniającą dochody uzyskane za granicą kraju.

Tak więc dochody z Rumunii należy uwzględnić w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Te na szczęście nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dzięki umowie między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania przy rozliczeniu zagranicznych dochodów stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją.

W efekcie dochód z Rumunii należy wykazać w rocznej deklaracji, ale nie jest on opodatkowany. Zostaje za to wzięty pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla dochodów opodatkowanych w Polsce.

Jak widać, system podatkowy Rumunii jest dość przyjazny dla podatników. Co prawda tak niskie podatki sprawiają, że państwo czerpie znacznie mniejsze dochody, ale z drugiej strony społeczeństwo otrzymuje więcej za swoją pracę.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Rumunii - stawki podatkowe
Ocena: 5, liczba głosów: 14

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.