Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Rumunia

22 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Rumunia
Poszukując pracy bardzo często można natrafić na wynagrodzenia podawane w kwotach brutto. Jest to dość popularny proceder wynikający z kilku różnych kwestii. Jedną z nich jest zwyczajny brak możliwości wyliczenia zarobków netto przed poznaniem konkretnego pracownika. Zatrudniona osoba może być zobligowana do uzyskania różnych ulg bądź mogą ją obejmować różne zobowiązania podatkowe.

W przypadku Rumunii wyliczenie pensji netto nie powinno być dużym problemem, choć i tu występują pewne wyjątki od reguły. Chcąc obliczyć pensję, jaką się otrzyma za swoją pracę na rękę, należy poznać kilka ważnych kwestii. Pomogą one w sprawnym wyliczeniu wynagrodzenia.

Rumunia posiada swój unikatowy system podatkowy i to sprawia, że trzeba w wyliczeniach uwzględnić konkretne wartości. Taka sytuacja tyczy się każdego kraju. Sprawdźmy więc, co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do wyliczania zarobków netto w Rumunii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Rumunii

Ogólne definicje wynagrodzeń brutto i netto są wszędzie takie same. Krótko mówiąc, pensją brutto nazwiemy zarobki pracownika przed potrąceniem jakichkolwiek należności. Analogicznie pensją netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należnych składek.

Skąd się biorą różnice między kwotami brutto i netto w różnych krajach?

 • Przede wszystkim z unikatowych systemów podatkowych oraz różnych polityk społecznych.
 • W Rumunii wynagrodzenie zostaje obciążone zaliczką na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.
 • Tak więc z pensji pobiera się podstawowe składki.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre osoby zatrudnione w Rumunii mogą mieć obowiązek płacenia podatków samodzielnie. Najczęściej są to osoby pracujące w Rumunii, ale zatrudnione w zagranicznej firmie. W przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy z pensji mogą też być pobierane dodatkowe opłaty na przykład z tytułu zakwaterowania czy dojazdów do pracy. W tej sytuacji pensję netto otrzymamy po odliczeniu tych obciążeń wynikających z umowy zawartej z biurem pośrednictwa pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Rumunii?

W Rumunii na pensję są nakładane dwa główne obciążenia. Pierwszym z nich jest składka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2018 roku rząd rumuński zdecydował się na obniżenie stawki procentowej podatku dochodowego.

Wysokość podatku dochodowego w Rumunii:
Obecnie dochody rumuńskich podatników są objęte jedną stawką podatku liniowego w wysokości 10%.

Warto podkreślić, że pewne grupy podatników są wyłączone z obowiązku płacenia podatku dochodowego. Obecnie są to pracownicy branży IT oraz R&D (badania i rozwój) oraz osoby niepełnosprawne.

Warto nadmienić, że podstawę opodatkowania wylicza się po uwzględnieniu odpisów podatkowych. W Rumunii odliczeniu podlegają między innymi składki na ubezpieczenia społeczne, czyli kolejne obciążenie nakładane na wynagrodzenie.

Pensja zostaje uszczuplona o dwie składki. Pierwsza z nich to standardowe ubezpieczenie społeczne w wysokości 25% wynagrodzenia brutto. Druga składka dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego i wynosi 10% wynagrodzenia brutto. Dopiero po potrąceniu tych należności otrzymujemy dochód podlegający opodatkowaniu.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rumunii?

Zasada wyliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności i w ten sposób otrzymujemy kwotę wypłaty, jaką otrzymamy na rękę za swoją pracę. Najpierw jednak trzeba obliczyć wysokość potrąceń oraz odjąć je w odpowiedniej kolejności.

Przede wszystkim w Rumunii podatnicy mają prawo odpisania od podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenia społeczne, zarówno obowiązkowe, jak i prywatne. W naszych obliczeniach uwzględnijmy całkowicie podstawową sytuację.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Rumunii:

 • Miesięczne wynagrodzenie brutto wyniesie 5 000 RON.
 • Najpierw musimy od pensji odjąć wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wysokości odpowiednio 25% i 10%. Tak więc odejmujemy łącznie 35%, co nam daje należność w wysokości 1 750 RON.
 • W efekcie podstawą do opodatkowania jest 3 250 RON.
 • Od tej kwoty odliczamy 10% na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek wyniesie 325 RON, co oznacza, że podatnikowi zostanie w kieszeni 2 925 RON.

Jak widać, obliczenia nie są skomplikowane i większość osób nie powinna mieć problemów. Oczywiście każdy powinien pamiętać o wszystkich dodatkowych potrąceniach bądź ewentualnych ulgach.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Rumunii

Działania potrzebne do wyliczenia pensji netto nie są skomplikowane, ale nie każdy dobrze się czuje w operacjach matematycznych. Na szczęście jest łatwiejsza metoda poznania przybliżonych zarobków "na rękę".

Darmowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie pensji. W aplikacjach wystarczy podać kwotę zarobków i automat samodzielnie wyliczy wszystkie potrzebne dane. Należy pamiętać, że kalkulatory dają jedynie przybliżone wyniki i mogą się one nieco różnić względem wyliczeń dokonanych przez urząd skarbowy.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.calculatorsalariu.ro/

https://accace.com/payroll-calculator-romania/

https://expatcenter.ro/salary-tax-calculators/

Podsumowanie:
 • Rumunia ma swój unikatowy system podatkowy.
 • Obliczanie wynagrodzeń netto w Rumunii wymaga uwzględnienia specyficznych wartości.
 • W Rumunii na pensję nakładane są dwa główne obciążenia: składka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne.
 • Aby wyliczyć wynagrodzenie netto w Rumunii, należy od pensji brutto odjąć wszystkie należności w odpowiedniej kolejności.

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Teda

Teda

Czyli w Rumunii też trzeba płacić wiele składek i podatków. Dla mnie jako osoby bezrobotnej to może być problem, jeśli znajdę pracę w tym kraju. Z drugiej strony, dzięki temu artykułowi, będę miał większą wiedzę na ten temat.
Czarek

Czarek

Nie wiedziałem, że w Rumunii trzeba płacić podatki samodzielnie w niektórych sytuacjach, np. gdy pracuje się dla zagranicznej firmy. Cieszę się, że teraz wiem, na co muszę zwrócić uwagę, pracując w tym kraju.
agenda

agenda

Bardzo pomocny artykuł dla osób, które planują podjęcie pracy w Rumunii. Zawarte w nim informacje na temat różnic między wynagrodzeniami brutto i netto są bardzo szczegółowe i pozwalają na dokładne wyliczenie wysokości pensji.
Tadek

Tadek

Ciekawy artykuł na temat systemu podatkowego w Rumunii. Dzięki niemu łatwiej jest mi zrozumieć, jakie obciążenia finansowe muszę ponosić w związku z zatrudnieniem pracowników w tym kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.