!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Rumunia

3 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Rumunia
Poszukując pracy bardzo często można natrafić na wynagrodzenia podawane w kwotach brutto. Jest to dość popularny proceder wynikający z kilku różnych kwestii. Jedną z nich jest zwyczajny brak możliwości wyliczenia zarobków netto przed poznaniem konkretnego pracownika. Zatrudniona osoba może być zobligowana do uzyskania różnych ulg bądź mogą ją obejmować różne zobowiązania podatkowe.

W przypadku Rumunii wyliczenie pensji netto nie powinno być dużym problemem, choć i tu występują pewne wyjątki od reguły. Chcąc obliczyć pensję, jaką się otrzyma za swoją pracę na rękę, należy poznać kilka ważnych kwestii. Pomogą one w sprawnym wyliczeniu wynagrodzenia.

Rumunia posiada swój unikatowy system podatkowy i to sprawia, że trzeba w wyliczeniach uwzględnić konkretne wartości. Taka sytuacja tyczy się każdego kraju. Sprawdźmy więc, co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do wyliczania zarobków netto w Rumunii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Rumunii

Ogólne definicje wynagrodzeń brutto i netto są wszędzie takie same. Krótko mówiąc, pensją brutto nazwiemy zarobki pracownika przed potrąceniem jakichkolwiek należności. Analogicznie pensją netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należnych składek.

Skąd się biorą różnice między kwotami brutto i netto w różnych krajach?

  • Przede wszystkim z unikatowych systemów podatkowych oraz różnych polityk społecznych.
  • W Rumunii wynagrodzenie zostaje obciążone zaliczką na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.
  • Tak więc z pensji pobiera się podstawowe składki.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre osoby zatrudnione w Rumunii mogą mieć obowiązek płacenia podatków samodzielnie. Najczęściej są to osoby pracujące w Rumunii, ale zatrudnione w zagranicznej firmie. W przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy z pensji mogą też być pobierane dodatkowe opłaty na przykład z tytułu zakwaterowania czy dojazdów do pracy. W tej sytuacji pensję netto otrzymamy po odliczeniu tych obciążeń wynikających z umowy zawartej z biurem pośrednictwa pracy.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Rumunii?

W Rumunii na pensję są nakładane dwa główne obciążenia. Pierwszym z nich jest składka na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2018 roku rząd rumuński zdecydował się na obniżenie stawki procentowej podatku dochodowego.

Wysokość podatku dochodowego w Rumunii:
Obecnie dochody rumuńskich podatników są objęte jedną stawką podatku liniowego w wysokości 10%.

Warto podkreślić, że pewne grupy podatników są wyłączone z obowiązku płacenia podatku dochodowego. Obecnie są to pracownicy branży IT oraz R&D (badania i rozwój) oraz osoby niepełnosprawne.

Warto nadmienić, że podstawę opodatkowania wylicza się po uwzględnieniu odpisów podatkowych. W Rumunii odliczeniu podlegają między innymi składki na ubezpieczenia społeczne, czyli kolejne obciążenie nakładane na wynagrodzenie.

Pensja zostaje uszczuplona o dwie składki. Pierwsza z nich to standardowe ubezpieczenie społeczne w wysokości 25% wynagrodzenia brutto. Druga składka dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego i wynosi 10% wynagrodzenia brutto. Dopiero po potrąceniu tych należności otrzymujemy dochód podlegający opodatkowaniu.

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Rumunii?

Zasada wyliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności i w ten sposób otrzymujemy kwotę wypłaty, jaką otrzymamy na rękę za swoją pracę. Najpierw jednak trzeba obliczyć wysokość potrąceń oraz odjąć je w odpowiedniej kolejności.

Przede wszystkim w Rumunii podatnicy mają prawo odpisania od podstawy opodatkowania składki na ubezpieczenia społeczne, zarówno obowiązkowe, jak i prywatne. W naszych obliczeniach uwzględnijmy całkowicie podstawową sytuację.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Rumunii:

  • Miesięczne wynagrodzenie brutto wyniesie 5 000 RON.
  • Najpierw musimy od pensji odjąć wspomniane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wysokości odpowiednio 25% i 10%. Tak więc odejmujemy łącznie 35%, co nam daje należność w wysokości 1 750 RON.
  • W efekcie podstawą do opodatkowania jest 3 250 RON.
  • Od tej kwoty odliczamy 10% na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek wyniesie 325 RON, co oznacza, że podatnikowi zostanie w kieszeni 2 925 RON.

Jak widać, obliczenia nie są skomplikowane i większość osób nie powinna mieć problemów. Oczywiście każdy powinien pamiętać o wszystkich dodatkowych potrąceniach bądź ewentualnych ulgach.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Rumunii

Działania potrzebne do wyliczenia pensji netto nie są skomplikowane, ale nie każdy dobrze się czuje w operacjach matematycznych. Na szczęście jest łatwiejsza metoda poznania przybliżonych zarobków "na rękę".

Darmowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie pensji. W aplikacjach wystarczy podać kwotę zarobków i automat samodzielnie wyliczy wszystkie potrzebne dane. Należy pamiętać, że kalkulatory dają jedynie przybliżone wyniki i mogą się one nieco różnić względem wyliczeń dokonanych przez urząd skarbowy.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.calculatorsalariu.ro/

https://accace.com/payroll-calculator-romania/

https://expatcenter.ro/salary-tax-calculators/

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.