Praca za granicą

Agencje pracy Bułgaria - biura pracy w Bułgarii

27 lutego 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Agencje pracy Bułgaria - biura pracy w Bułgarii
Poszukiwanie zatrudnienia za granicą na własną rękę może być problematyczne. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na korzystanie z usług prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Takie biura są na świecie bardzo popularne i wbrew panującej jeszcze niedawno opinii nie skupiają się tylko na wyszukiwaniu taniej siły roboczej.

Wiele agencji pracy zajmuje się poszukiwaniem fachowców dla swoich klientów. Przedsiębiorstwa decydują się na usługi pośredników, którzy odciążają je od procesu rekrutacji. Podjęcie współpracy z agencją pracy jest dobrym pomysłem, ale przed podpisaniem umowy warto się zapoznać z pewnymi informacjami. Znajomość kilku zagadnień oraz zasad funkcjonowania biur pośrednictwa pracy pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po podpisaniu umowy.

Na co uważać szukając biura pracy w Bułgarii?

Wybór agencji pośrednictwa pracy powinien być dobrze przemyślany. Pośrednicy mają różne profile działalności, ale przede wszystkim przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy dane biuro działa legalnie. Agencja pracy powinna być wpisana do stosownego rejestru bądź posiadać odpowiedni certyfikat. Większość biur pracy same chwali się odpowiednimi certyfikatami, a także ewentualnymi nagrodami potwierdzającymi jakość usług.

Sprawa z polskimi agencjami pracy jest o tyle łatwiejsza, że można sprawdzić rejestr KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) znajdujący się pod adresem:

Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia

W przypadku dużych międzynarodowych agencji pracy można być również spokojnym o legalność. Takie firmy o zasięgach globalnych muszą dbać o swój wizerunek na świecie.

Kolejną kwestią, o której warto wiedzieć, jest zakaz pobierania przez agencje pracy opłat za swoją działalność od osób poszukujących pracy. Rejestracja w agencji oraz jej usługi nie powinny się więc wiązać z opłatami. Oczywiście nie oznacza to, że pośrednik nie może pobierać żadnych opłat. Za pewne usługi pokroju tłumaczenia dokumentów, czy badań lekarskich agencja może zażądać zwrotu kosztów. Biura pośrednictwa oferują także dodatkowo płatne usługi w postaci między innymi zakwaterowania, dojazdów do pracy czy wyżywienia.

Trzeba wiedzieć, że wszystkie koszty, jakie ma ponieść osoba poszukująca pracy, muszą zostać uwzględnione w podpisywanej umowie. Warto więc dobrze czytać dokumenty, a te im bardziej obszerne, tym lepiej. Uwzględnienie wszystkich okoliczności i warunków pozwoli uniknąć przykrych nieporozumień w przyszłości.

Alternatywy dla agencji pracy w Bułgarii

Poszukiwania pracy w każdym kraju warto rozpocząć od publicznych służb zatrudnienia. Jeżeli przebywamy w danym kraju, to odwiedzenie urzędu pracy z pewnością nie będzie złym pomysłem. W Bułgarii za wdrażanie polityki dotyczącej promocji zatrudnienia odpowiada Krajowa Agencja Zatrudnienia. Publiczna agencja posiada ponad 100 biur w całym kraju. Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą się zarejestrować w urzędzie i korzystać z jego darmowych usług pod warunkiem, że posiadają adres zamieszkania w Bułgarii.

Szukasz pracy?

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 6 000-8 000 zł / mc
  • Wrocław
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 6 000-8 000 zł / mc
  • Kobierzyce
Dodana
Dodana

Europejskie Służby Zatrudnienia obejmują swoim zasięgiem także Bułgarię. Doradcy EURES służą pomocą w zakresie poszukiwania pracy, określenia kompetencji czy w sprawach dotyczących przeprowadzki do danego kraju. EURES funkcjonuje na terenie całej Europy i jego zadaniem jest pomoc w emigracji pracowników między krajami europejskimi. W Bułgarii funkcjonuje obecnie kilkunastu doradców EURES.

Pracę w Bułgarii można także poszukiwać za pomocą portali internetowych z ogłoszeniami. Warto jednak wiedzieć, że wiele ogłoszeń może być publikowana przez prywatne agencje pracy, a nie bezpośrednio przez pracodawców. W poszukiwaniach można się także posiłkować przeglądaniem lokalnej prasy oraz słuchaniem i oglądaniem lokalnych mediów.

Video

Jakie agencje pracy działają w Bułgarii?

Na bułgarskim rynku pracy funkcjonuje sporo mniejszych i większych agencji pracy. Duże znaczenie rolnictwa i turystyki w tym kraju sprzyja pracy tymczasowej, co jest okazją dla biur pośrednictwa pracy. Oczywiście agencje działają także w innych branżach. Przyjrzyjmy się niektórym pośrednikom działającym w Bułgarii.

Evropa Konsult - bułgarska agencja pracy założona w 2003 roku. Firma działa z sukcesami od tego czasu i specjalizuje się w branży farmaceutyki, IT, inżynierii, HR oraz administracji.

Bulcon Group - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się biurami w największych miastach Bułgarii. Pośrednik specjalizuje się w rekrutacji specjalistów oraz kadry kierowniczej średniego szczebla dla firm z różnych branż.

PFG Bulgaria Ltd. - kolejna agencja pracy stawiająca na specjalistów. Pośrednik poszukuje gównie personel średniego i wyższego stopnia.

RadioActive International Recruitment Ltd. - międzynarodowa agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w Bułgarii. Biuro posiada doświadczenie na wielu rynkach i poszukuje pracowników głównie dla firm z branży IT, budownictwa, służby zdrowia, księgowości czy marketingu.

Video

Balkaninvest - agencja pracy z Bułgarii współpracująca głównie z międzynarodowymi firmami. Pośrednik rekrutuje między innymi wykwalifikowanych specjalistów dla korporacji działających w kraju i za granicą.

Horizons - pośrednik stawiający na rekrutację wykwalifikowanego personelu średniego i wyższego szczebla na potrzeby bułgarskich firm. Agencja działa w takich branżach, jak IT, telekomunikacja, finanse, energetyka, produkcja czy farmaceutyka.

HRS - duża agencja pracy działająca w większości sektorów rynku. Pośrednik zajmuje się rekrutacją pracowników różnego szczebla. Posiada oferty zarówno dla menadżerów, jak i pracowników produkcji.

RND Talents - firma zajmująca się rekrutacją i szkoleniem personelu dla firm działających w zakresie IT oraz BDO. Pośrednik poszukuje w większości fachowców.

Adecco - jeden z liderów rynku pośrednictwa pracy. Agencja o zasięgu globalnym działa na większości rynków pracy, także w Bułgarii. Pośrednik posiada szeroką bazę ofert pracy tymczasowej oraz stałej.

Manpower - kolejny gigant rynku pośrednictwa pracy. Agencja funkcjonuje na wielu światowych rynkach i ma swoje biura w Bułgarii. Pośrednik szuka pracowników głównie niższego szczebla, ale oferuje także posady dla specjalistów.

Tak wygląda kilka agencji pośrednictwa pracy funkcjonujących w Bułgarii. Ciężko wskazać najlepsze i dające największe szanse na znalezienie zatrudnienia. Na szczęście nie trzeba się ograniczać do oferty jednego biura i zawsze można sprawdzić kilku pośredników równocześnie, co zwiększy szanse na znalezienie interesującej posady.

To może Cię również zainteresować

Praca Bułgaria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

4 komentarze

wójt

wójt

Ważne jest, aby korzystać z legalnych agencji pracy, które mają odpowiednie certyfikaty oraz nie pobierają opłat od pracowników. Warto też brać pod uwagę rekomendacje i opinie innych firm, które korzystały z usług danego pośrednika.
Leming

Leming

Ciekawe, że na bułgarskim rynku pracy działa sporo agencji specjalizujących się w różnych branżach. Może to ułatwić znalezienie pracy w swoim zawodzie.
gemini 2011

gemini 2011

Alternatywy dla agencji pracy są bardzo pomocne, zwłaszcza publiczne służby zatrudnienia, gdzie można korzystać z darmowych usług. Warto też szukać ofert pracy na portalach internetowych i w lokalnej prasie.
Marcin Mikuszewski

Marcin Mikuszewski

Warto uważać na wybór agencji pracy, ponieważ nie wszyscy doradcy są uczciwi i legalni. Trzeba zwracać uwagę na to, czy agencja posiada stosowne certyfikaty oraz czy pobiera opłaty od osób poszukujących pracy, co jest niezgodne z prawem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.