Praca za granicą

Zarobki Węgry - ile można zarobić na Węgrzech?

26 września 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 14 głosów

14 głosów

8 komentarzy
Zarobki Węgry - ile można zarobić na Węgrzech?
Polaków i Węgrów łączy specyficzna więź przyjaźni. Oba narody po prostu się lubią i wzajemnie cenią, a przy tym przechodzą podobne problemy społeczne i gospodarcze. Polsce dzięki bliskości zachodniej Europy udało się nieco odskoczyć Węgrom, ale i tak część Polaków szukając pomysłu na emigrację zawodową zwraca uwagę w stronę swoich "bratanków".

Polacy na węgierskim rynku pracy nie mogą się spodziewać niezwykle wysokich zarobków, ale mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia niż Węgrzy. To dość specyficzna sytuacja, w której obcokrajowcy są bardziej cenionymi pracownikami w niektórych branżach. Węgrzy mają poważny problem z komunikacją. Nauka języków w tym kraju stoi na bardzo niskim poziomie, a co za tym idzie, Polacy znający języki obce mogą łatwo dostać pracę w firmach chcących uzyskać międzynarodowe zasięgi. Wiele korporacji przenosi w ostatnim czasie placówki na Węgry i one także szukają wykształconych pracowników. Znając języki i mając stosowne wykształcenie, można praktycznie dyktować warunki pracodawcom.

Węgry starają się także gonić pod względem zarobków swoich sąsiadów. W ostatnich dwóch latach przygotowano wzrosty płacy minimalnej. Niestety te miały zatuszować niekorzystne dla pracowników zmiany w kodeksie pracy. Przyjrzyjmy się zarobkom na Węgrzech i specyfice tego dość bliskiego nam rynku pracy.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Płaca minimalna na Węgrzech — spore wzrosty w ostatnich latach

Średnie zarobki na wielu rynkach pracy kształtują się w oparciu o ustawowe wynagrodzenie minimalne ustalane odgórnie przez władze. Nie inaczej jest w przypadku Węgier, gdzie spora część społeczeństwa pracuje właśnie za stawki minimalne. W 2018 roku zapowiedziano podwyżki płacy minimalnej, co miało między innymi uspokoić nastroje społeczne po zmianach w kodeksie pracy, nazywanych "ustawą niewolniczą". Te między innymi wprowadzały możliwość odroczenia wypłat za nadgodziny.

Zarobki na Węgrzech:

 • Od 1 stycznia 2023 roku wynagrodzenie minimalne zostało podniesione do wysokości 232 000 forintów (HUF).

Węgierskie władze przewidziały także płacę minimalną dla wykwalifikowanych pracowników. Osoby z odpowiednim doświadczeniem bądź co najmniej średnim wykształceniem mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie 296 000 HUF miesięcznie.

Jak widać, minimalne wynagrodzenie na Węgrzech nie wypada najlepiej w porównaniu do Polski. Dodajmy, że ustawowo tygodniowy czas pracy wynosi w tym kraju 40 godzin, a dziennie 8 godzin.

Od czego zależą zarobki i ile wynoszą na Węgrzech?

Podobnie, jak w Polsce wiele w kwestii zarobków zależy od kwalifikacji pracownika. Doświadczenie zawodowe i odpowiednie wykształcenie oraz certyfikaty pozwolą na negocjowanie wyższych płac. Jednak największą zaletą może się okazać znajomość języków.

Węgrzy nie są zbyt dobrzy w nauce języków obcych. Przekonał się o tym chyba każdy, kto odwiedzał Budapeszt w celach turystycznych. Niechęć Węgrów do nauki języków odbija się na rynku pracy. Zagraniczny pracownik potrafiący się posługiwać dobrze językiem angielskim, bądź innym może być na wagę złota dla niektórych firm. Osoby znające języki nie będą mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w obsłudze klientów, administracji czy handlu.

Różne statystyki mówią o średnich zarobkach Polaków w Budapeszcie na poziomie ok. 400 000 HUF miesięcznie. Dotyczy to stanowisk niższego szczebla. Najnowsze statystyki mówią zaś, że średnie zarobki Węgrów plasują się w przedziale od 240 000 HUF do 6 460 000 HUF miesięcznie. Połowa pracowników w kraju zarabia poniżej 1 800 000 HUF, a 25% pracowników zarabia poniżej 930 000 HUF.

Ile realnie zarabia się na Węgrzech?

Uśrednione wyniki to jedno, a rzeczywistość potrafi być zupełnie inna. Warto więc sprawdzić ile faktycznie można zarobić na Węgrzech. Przyjrzyjmy się kilku ofertom, jakie znajdziemy w sieci i jakie stawki oferują pracodawcy.

 • Asystent w sklepie CCC - 1 850 HUF/h brutto plus dodatki
 • Rekruter wioski dziecięcej SOS - 2 212 HUF/h plus prowizja
 • Elektryk - 450 000-550 000 HUF/mies. brutto
 • Obsługa klienta w j. polskim - 480 000 HUF/mies. brutto plus dodatki
 • Sprzedawca w sklepie spożywczym - 180 000-210 000 HUF/mies. brutto
 • Sprzedawca odzieży (3-4 dni w tyg.) - 180 000-230 000 HUF/mies. brutto
 • Asystent księgowego - 300 000 HUF/mies. brutto
 • Kelner - 320 000-360 000 HUF/mies brutto
 • Recepcjonista w klubie fitness - 250 000 HUF/mies. brutto
 • Cukiernik - 350 000 HUF/mies. netto

Tak się prezentuje część ofert, jakie można znaleźć w sieci. Jak widać, płace są dość zróżnicowane i niezbyt atrakcyjne dla polskiego pracownika, jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty związane z przeprowadzką. Sprawa ma się inaczej z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami. Niestety firmy niechętnie zdradzają informacje o zarobkach cenionych specjalistów. Z pewnością warto aplikować do dużych międzynarodowych korporacji i sprawdzić, jakie stawki zaoferuje taka firma.

Video

Czy praca na Węgrzech się opłaca?

Wiemy już, że wynagrodzenia na Węgrzech nie powalają na kolana i w wielu wypadkach mogą być niższe niż w Polsce. Niestety za tym nie podąża niższy koszt życia. Osoby mieszkające na Węgrzech czy często odwiedzające ten kraj donoszą, że węgierskie ceny regularnie rosną.

O ile na prowincjach koszta życia mogą być zbliżone do tych w Polsce, to już w dużych miastach można się niemiło zaskoczyć. Wynajem mieszkania wydaje się być tańszy, ale standard lokali pozostawia często wiele do życzenia. Żywność średnio kosztuje od 10% do nawet 30% więcej niż w Polsce. Ceny są nieco lepsze w marketach, ale i tak zaskakują. Mniej można wydać na odzież. Transport wypada podobnie, jak nad Wisłą, chyba że mowa o kolei, która potrafi być droższa o nawet 50%.

Węgry są państwem dość bliskim Polakom, ale nie rysuje się ono w zbyt kolorowych barwach jeżeli chodzi o pracę. Nie oznacza to, że dobrze płatnych stanowisk tam nie znajdziemy. Często jednak będą to wyższe stanowiska i posady dla wykwalifikowanych fachowców.

Podsumowanie:
 • W ciągu ostatnich dwóch lat zanotowano wzrost płacy minimalnej na Węgrzech i wprowadzono jej wersję dla wykwalifikowanych pracowników wraz z niekorzystnymi dla pracowników zmianami w kodeksie pracy.
 • W przypadku zarobków na Węgrzech wiele zależy od kwalifikacji, doświadczenia, wykształcenia oraz znajomości języków obcych.
 • Średnie zarobki Polaków w Budapeszcie to około 400 000 HUF miesięcznie, natomiast średnie zarobki Węgrów w kraju to przedział od 173 000 HUF do 5 660 000 HUF miesięcznie, przy czym połowa pracowników zarabia poniżej 1 350 000 HUF.
 • Wynagrodzenia na Węgrzech nie zawsze są atrakcyjne dla Polaków, a koszty życia są z reguły porównywalne lub nawet wyższe niż w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Węgry

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

Olek

Olek

Zdecydowanie doceniam znajomość języków obcych wśród pracowników. To niezwykle istotna umiejętność, która jest bardzo poszukiwana w dzisiejszych czasach.
Ula

Ula

Nie wydają mi się to zbyt zachęcające wynagrodzenia. Na pewno musiałbym dobrze przemyśleć taki wybór, zanim podjąłbym decyzję o przeprowadzce.
wawert

wawert

Często słyszę, że Węgry to kraj dość określony różnymi problemami i wyzwaniami. Czy warto w takiej sytuacji szukać tam pracy?
warmiak

warmiak

Widzę, że zarobki na Węgrzech nie są zbyt wysokie, ale zawsze warto sprawdzić oferty pracy, szczególnie w dużych międzynarodowych firmach.
Slav

Slav

Węgry w porównaniu do Polski prezentują się bardzo biednie,zwłaszcza na prowincji.Przejechałem kilka razy samochodem przez ten kraj i raz na rowerze więc napatrzyłem się na życie "madziarów"Znajomość języka angielskiego(nie wiem jak z niemieckim)jest zatrważająco słaba i to włącznie z młodymi ludźmi.
Radzio

Radzio

Nie wiem skąd brali te informacje ale lepiej idzie się dogadać na Węgrzech po polsku angielsku czy niemiecku niż np. we Włoszech.
Kiki

Kiki

Poznałam węgra i rozmawia świetnie po angielsku
Zenek nartyniuk

Zenek nartyniuk

Co za bzdury Węgrzy 6 na 10 wegor rozmawia po niemiecku a 3 na 10 rozmawia po angielsku

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.