Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Wyspy Owcze - ile można zarobić na Wyspach Owczych?

Zarobki Wyspy Owcze - ile można zarobić na Wyspach Owczych?
Polacy emigrujący zarobkowo obierają różne kierunki. Wyspy Brytyjskie, gorące południe Europy, czy bogate kraje skandynawskie. Możliwości są naprawdę duże, a wśród nich znajduje się małe wyspiarskie państewko, o istnieniu którego zapomina wiele osób. Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii i ku zaskoczeniu wielu oferują całkiem spore możliwości czerpania wysokich zarobków.

To niewielkie państwo może się pochwalić zarobkami wyższymi niż w innych państwach skandynawskich. Nie ma się co dziwić, bowiem mówimy o kraju leżącym na kilku wulkanicznych wyspach. Klimat panujący na Wyspach Owczych z pewnością nie przypadnie do gustu wszystkim, choć nie sposób odmówić krajobrazom uroku.

Rynek pracy cechuje się niskim bezrobociem wynoszącym poniżej 4%. Wynika to jednak w dużej mierze z emigracji młodych osób. Co za tym idzie lokalne przedsiębiorstwa poszukują pracowników za granicami kraju. Mieszkańcy Wysp Owczych są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców, co zachęca do odwiedzenia tego kraju w celach zarobkowych. Pytanie tylko, czy faktycznie na Wyspach Owczych da się dobrze zarobić?

Średnie zarobki na Wyspach Owczych

W wielu krajach realny wpływ na wysokość zarobków mają odgórnie narzucane minimalne wynagrodzenia. W przypadku Wysp Owczych za kwestie wynagrodzeń odpowiadają układy zbiorowe. Związki zawodowe regulują kwestie finansowe oraz dotyczące czasu pracy. Efektem są różne płace minimalne uzależnione od branży, stanowiska czy w końcu doświadczenia i kwalifikacji. Minimalne zarobki najczęściej plasują się w okolicach 100 koron Wysp Owczych (DKK) na godzinę (korony Wysp Owczych odpowiadają wartością koronom duńskim).

Na wysokość wynagrodzeń mają wpływ różne czynniki, ale większość pracowników zarabia więcej niż wspomniana stawka. Według firm analitycznych średnie zarobki miesięczne na Wyspach Owczych wynoszą około 30 100 DKK. Oznacza to, że miesięcznie średnio można otrzymać przeszło 17 000 zł. Jak widać, takie zarobki znacząco wyprzedzają polskie wynagrodzenia. Średnia stawka godzinowa według badań wynosi 169 DKK. Jak to wygląda w przypadku różnych zawodów?

W sieci można znaleźć zestawienia średnich zarobków w różnych zawodach na Wyspach Owczych. Przyjrzyjmy się więc kwotom, jakie otrzymują pracownicy na niektórych stanowiskach.

To Cię powinno też zainteresować: Wyspy Owcze praca

 • Księgowy - 19 155 DKK/mies.
 • Architekt - 24 222 DKK/mies.
 • Kasjer - 16 612 DKK/mies.
 • Szef kuchni - 23 164 DKK/mies.
 • Dentysta - 63 785 DKK/mies.
 • Programista - 25 691 DKK/mies.
 • Menadżer hotelu - 41 731 DKK/mies.
 • Pielęgniarka - 21 394 DKK/mies.
 • Farmaceuta - 30 183 DKK/mies.
 • Pilot - 34 435 DKK/mies.
 • Recepcjonistka - 15 625 DKK/mies.
 • Kelnerka - 16 165 DKK/mies.

Jak widać, średnie zarobki na Wyspach Owczych wypadają naprawdę dobrze nawet w przypadku zawodów wymagających mniejszych kwalifikacji. Szczególnie jeżeli porównamy je z polskimi pensjami.

Od czego zależą zarobki na Wyspach Owczych i dla kogo praca?

Przed wybraniem się na Wyspy Owcze w celach zarobkowych warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie zapewnić większe wynagrodzenie. W tym temacie ważne są dwie rzeczy. Rynek pracy tego wyspiarskiego kraju promuje szczególnie doświadczenie. Pracownik, który wykaże się wieloletnią praktyką w danym zawodzie, na start otrzyma wyższe zarobki. Warto więc posiadać dokumenty potwierdzające doświadczenie i pod tym kontem zbudować swoje CV.

Ważną kwestią pozostaje także komunikacja. Wielu pracodawców będzie wymagało znajomości dwóch, a nawet trzech języków. Wynika to z sytuacji politycznej Wysp Owczych. Językiem urzędowym jest język farerski, ale zależność od Danii wymaga także znajomości języka duńskiego. Firmy działające międzynarodowo będą zaś cenić sobie znajomość języka angielskiego. Tyczy się to także pracodawców działających w sektorze turystycznym. Znajomość większej ilości języków pozwoli zdobyć lepsze stanowiska i co za tym idzie wyższe wynagrodzenia.

Wyspiarski charakter tego niewielkiego kraju sprawia, że zatrudnienie mogą w nim szukać wszelacy fachowcy od zawodów związanych z morzem. Przemysł rybołówstwa, przetwórstwa rybnego, stoczniowy czy metalurgiczny poszukują osób do pracy zarówno na niższych stanowiskach, jak i na posadach dla wykwalifikowanych specjalistów.

Na Wyspach Owczych są także mile widziani wykwalifikowani specjaliści budowlani. W kraju poszukuje się doświadczonych elektryków, tynkarzy czy hydraulików. Brakuje także spawaczy czy ślusarzy do pracy w zakładach produkcyjnych. Swoich sił mogą też próbować pracownicy innych branż. Niskie bezrobocie sprawia, że firmy z każdego sektora szukają pracowników.

Czy praca na Wyspach Owczych się opłaca?

Wiemy już, że średnie zarobki na Wyspach Owczych są naprawdę dobre. Niestety wzorem innych państw skandynawskich koszta życia także są wysokie. Wiele produktów spożywczych musi być importowanych ze stałego lądu, co wpływa negatywnie na ich cenę.

Koszta wynajmu małego mieszkania w zależności od lokalizacji wahają się od 4 800 do nawet 7 000 DKK miesięcznie. Należy pamiętać o opłatach za media, które mogą sięgnąć nawet 2 500 DKK miesięcznie. Zaoszczędzić można na transporcie, który w niektórych miastach jest darmowy. Szacuje się, że miesięcznie bieżące wydatki mogą pochłonąć około 11 000 DKK w przypadku jednej osoby. Oczywiście rozsądne gospodarowanie środkami finansowymi pozwoli obniżyć koszta życia.

Praca na Wyspach Owczych będzie się wiązać z wysokimi wynagrodzeniami, ale także sporymi wydatkami na życie. Mimo wszystko osoby rozsądnie gospodarujące finansami nie tylko będą mogły prowadzić godne życie, ale także odłożyć oszczędności. W miarę wyższych stanowisk poprawie będą ulegać warunki finansowe. Wyspy Owcze mogą się okazać interesującym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Oceń ten wpis
Zarobki Wyspy Owcze - ile można zarobić na Wyspach Owczych?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 22

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.