!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy na Wyspach Owczych - stawki podatkowe

30 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Podatek dochodowy na Wyspach Owczych - stawki podatkowe
Legalne zatrudnienie na Wyspach Owczych oznacza, że konieczne jest opłacanie lokalnego podatku dochodowego od osób fizycznych. To niewielkie państwo jest zależne od Królestwa Duńskiego, ale posiada sporą autonomię także w zakresie systemu podatkowego. W efekcie na Wyspach Owczych stosowane jest odrębne prawo podatkowe.

Wyspy Owcze stosują dwie formy opodatkowania zależne od statusu rezydencji, a co za tym idzie zaistniałego obowiązku podatkowego. Obcokrajowcy będący nierezydentami podatkowymi tego kraju będą musieli zapłacić wyższy podatek dochodowy niż rezydenci.

W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę pracodawcy będą mieli obowiązek potrącenia należnych składek na poczet podatku z wynagrodzenia i wpłacenia ich do urzędu skarbowego (TAKS). Mimo to trzeba pamiętać o samodzielnym rozliczeniu rocznym, które w przypadku rezydencji pozwoli na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Co więcej, w przypadku pracy na Wyspach Owczych dla firmy zarejestrowanej poza tym krajem należy samodzielnie zgłosić na początku roku prognozowany dochód. TAKS odeśle podatnikowi rachunki comiesięcznych wpłat na poczet podatku dochodowego. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na Wyspach Owczych.

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy na Wyspach Owczych

Prawo Wysp Owczych w zależności od statusu rezydencji nakłada na podatnika ograniczony bądź nieograniczony obowiązek podatkowy. Osoby pracujące w tym skandynawskim kraju dzielą się na nierezydentów oraz rezydentów podatkowych. Pierwsi z nich to osoby, które przebywają na Wyspach Owczych poniżej 180 dni w przeciągu 12 miesięcy.

Nierezydenci Wysp Owczych zostają objęci ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Wiąże się to z pewnymi niedogodnościami.

  • Przede wszystkim zostają objęci zryczałtowaną stawką podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszącą 42%.
  • Nie są też uprawnieni do skorzystania z ulg podatkowych takich jak na przykład odpisy na dzieci czy ulgi odsetkowe.
  • Marynarze niebędący rezydentami, ale pracujący na statkach zarejestrowanych na Wyspach Owczych są objęci podatkiem dochodowym w wysokości 35%.

Rezydenci kraju posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy. Osoby zamieszkujące na Wyspach Owczych powyżej 180 dni w roku są objęte podatkiem dochodowym rosnącym progresywnie.

  • Mają także możliwość korzystania z wszystkich przewidzianych ulg podatkowych w tym z kwoty wolnej od podatku wynoszącej w 2020 roku 65 000 DKK.
  • W tym wypadku podatnicy muszą po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się nie tylko z dochodów uzyskiwanych na Wyspach Owczych, ale także ze wszystkich pozostałych wpływów.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego na Wyspach Owczych?

Prawo Wysp Owczych zakłada objęcie swoich rezydentów podatkiem dochodowym od osób fizycznych rosnącym progresywnie. Jest on też nazywany podatkiem rządowym, krajowym bądź narodowym. Co ciekawe osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym opłacają podatek dochodowy, dopiero gdy ich roczne zarobki przekroczą 30 000 DKK.

Rząd tego wyspiarskiego kraju ustalił kwotę wolną od podatku wynoszącą 65 000 DKK. Dopiero od tej sumy zostaje naliczany podatek dochodowy wynoszący od 15% do 30%.

Stawki podatku dochodowego na Wyspach Owczych:

  • dochód roczny do 65 000 DKK - 0%
  • dochód roczny od 65 000 do 235 000 DKK - 15%
  • dochód roczny od 235 000 do 330 000 DKK - 20%
  • dochód roczny od 330 000 do 800 000 DKK - 25%
  • dochód roczny powyżej 800 000 DKK - 30%

Jak widać, rezydenci Wysp Owczych zapłacą znacznie niższe podatki niż nierezydenci. Co więcej, będą mogli skorzystać z ulg podatkowych. Między innymi przyznano odpis na każde dziecko w wieku poniżej 18 roku życia. Rodzice dzieci w wieku poniżej 7 lat mogą odpisać 9 200 DKK, zaś w przypadku starszych dzieci kwota odpisu wyniesie 6 500 DKK.

Na podatek dochodowy składają się także dwa dodatkowe obciążenia. Podatek lokalny jest ustalany przez władze gmin i zakłada zastosowanie stałej stawki procentowej. W zależności od gminy wynosi on od 16% do 22%. Także w przypadku podatku lokalnego można dokonać odpisu na dziecko poniżej 18 roku życia. Odliczenie wynosi w zależności od miejsca od 4 500 do 10 000 DKK.

Członkowie Narodowego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego będą także zobowiązani do opłacania od swojego dochodu podatku kościelnego. W tym wypadku zostanie narzucona stawka w wysokości od 0,6% do 0,9%.

Jak rozliczać podatek dochodowy na Wyspach Owczych?

Rozliczanie podatków na Wyspach Owczych jest bardzo proste i zautomatyzowane. Urząd skarbowy (TAKS) posiada wszystkie informacje na temat podatników. Odpowiednie informacje są czerpane od pracodawcy, samego podatnika i wszelakich rządowych systemów. W efekcie nie trzeba się przejmować wypełnianiem deklaracji.

Video

Po zakończeniu roku podatkowego trwającego od 1 stycznia do 31 grudnia TAKS przesyła do podatników wypełnione deklaracje podatkowe. W formularzach zostają już uwzględnione między innymi ulgi. Jeżeli deklaracja zawiera poprawne informacje, to podatnik nie musi nic robić. Zeznanie odsyła się do urzędu w przypadku, gdy konieczne jest dodanie bądź zmiana pewnych informacji. W przypadku konieczności złożenia deklaracji podatkowej należy to zrobić do 1 maja następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

Brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania za dochód z Wysp Owczych

Polskę i Danię obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Wyspy Owcze są terytorium zależnym od Danii, ale ich autonomia także w zakresie podatków doprowadziła do sytuacji, w której nie obowiązują ich umowy zawarte przez Królestwo Duńskie. Nie posiadają także stosownej umowy podpisanej z Polską. Co w takiej sytuacji? Czy za pracę na Wyspach Owczych trzeba zapłacić podwójny podatek dochodowy?

Na szczęście przepisy są przygotowane na taką sytuację. Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek wykazania dochodów uzyskanych na Wyspach Owczych w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Te zostają objęte polskim podatkiem dochodowym. W użyciu znajduje się jednak tak zwana metoda odliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że dochód zagraniczny zostaje opodatkowany w Polsce, ale podatnik może odliczyć podatek zapłacony za granicą. Odpis jest możliwy tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Takie rozliczenie zazwyczaj nie jest korzystne. Rozwiązaniem jest ulga abolicyjna pozwalająca na redukcję podwójnego podatku do zera.

Nierezydenci podatkowi Wysp Owczych płacą wysokie podatki i nie mają możliwości skorzystania z ulg. Mimo to zarobki w tym kraju są zachęcające, a obowiązki przy rozliczeniu praktycznie minimalne. W efekcie nikt nie powinien się bać systemu podatkowego na Wyspach Owczych.

To może Cię również zainteresować

Wyspy Owcze praca

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.